Vybíráme hardware pro PC (04/2017) – 40 až 70 tisíc. AMD a překonává Intel! Stavíme s RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Saturday, 08 April 2017
Přejít na obsah
Vybíráme hardware pro PC (04/2017) – 40 až 70 tisíc. AMD a překonává Intel! Stavíme s RYZEN
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - co jsme kupovali v roce 2014?
Výkonný multimediální PC za dobrou cenu - PC za 40 tisíc
Výkonný PC za dobrou cenu - PC za 50 tisíc
High end PC kolem 70 tisíc - Vysoký výkon a kvalita za solidní peníze
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Vybíráme hardware pro PC (04/2017)

                    – 40 až 70 tisíc. AMD a překonává Intel! Stavíme s RYZEN

Hodně se změnilo, takže tady máme nové aktuální doporučené sestavy. Jak to má dnes vypadat? Je na čase se podívat, co je nového ve světě výkonného hardware, protože se hodně změnilo. A jak z toho poskládat počítač. Dnes se podíváme, co poskládat za zhruba 40 - 70 tisíc korun. Proč zrovna tuto cenovou hladinu? Protože už obsahuje skoro veškeré novinky, na které jsme čekali. Nižší cenové hladiny se dočkají významných novinek již tento měsíc.

Jediný komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a PC v CZ, je tak opět aktualizován. Na trh dorazilo několik nových produktů, které jsme museli prověřit a vyzkoušet. DDWorld.cz totiž jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", ale skutečně fyzicky existují a snažíme se otestovat minimálně 95% doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné (zejména když vyšly novinky, které jsme museli řádně otestovat). Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ. Zkrátka a dobře, jediný komplexní průvodce stavbou PC a výběrem jednotlivých komponent v ČR je opět tady!

  • Vyplatí se teď (04/2017) nakupovat a vybírat PC?

Mám pro vás několik dobrých zpráv :). 3,5 roku ponižování, okrádání a utrpení pod uměle oslabenou korunou právě skončily. Před pár dny ukončila ČNB režim intervencí a koruna tak konečně posiluje. A posilovat pozvolna bude i nadále. Spolu s tím tak v následujících měsících uvidíme postupné mírné poklesy cen, protože většina dováženého zboží je nakupována za eura nebo dolary. Samozřejmě ceny neklesnou hned, ale výhled je jasný a poprvé za více než 3 roky je zde konečně šance na snížení cen všeho. Ano, ještě před 3 lety stál dolar 20 korun a ceny PC podle toho vypadaly, zejména u high endu je rozdíl mezi 20 a 25 korunami za dolar brutální:

Tak snad se nám to zase bude k těm 20 korunám za dolar blížit. A dobré zprávy nekončí. To už se ale týká hlavně novinek na trhu ….

  • Novinky a události, které ovlivňují výběr a nákupy PC a hardware

Co je nového? Hodně! Bez přehánění renesance desktopových PC. Na trh totiž dorazila konkurence a mění hodně věcí, které jsme považovali už za samozřejmé, a na které jsme si zvykli.

  • AMD je zpět a ve velkém stylu!

Pokud jste náhodou nežili v posledních týdnech mimo civilizaci, asi víte, že AMD vydalo zbrusu novou platformu AM4 a pro ni novou procesorovou architekturu ZEN. Prvními procesory na trhu jsou pak 8jádrové modely RYZEN 7, které přinášejí bez debat revoluci do mainstreamu!

Jak to jen říci …. Znáte ten výkonný Intel Core i7-6900K pro high end X99 platformu? Ano, ten TOP výkonný 8jádrový/16vláknový procesor za 32 tisíc korun. No nebudete tomu možná věřit, ale AMD RYZEN 7 procesory mají stejný výkon na jádro i na celek, ovšem spotřebu na úrovni čtyřjádrového Core i7-7700K a především i cenu na úrovni i7-7700K! Jinými slovy, za stejnou cenu stejný výkon jako druhý nejvýkonnější procesor Intel, můžete nyní mít od AMD v podobě RYZEN 7 procesoru a celý zbytek PC sestavy k tomu! Nejlepší je, že nemusíte kupovat ten nejdražší model RYZEN 7, protože AMD i ten nejlevnější nezamyká pro taktování a tak poměr cena výkon nového RYZEN 7 1700, který je dokonce o několik set korun levnější než i7-7700K, je naprosto geniální, nemluvě o spotřebě, kdy se Intel efektivitou svých procesorů s podobným výkonem k RYZEN 7 ani neblíží ….

RYZEN 7 modely jsou navíc jen první vlaštovkou pro AM4 platformu. Brzy dorazí i levnější RYZEN 5 s až 6jádry/12vlákny, jež pro změnu zdemolují čistě 4jádrové Core i5 procesory. AM4 platforma a čipsety X370/B350 jsou přímou konkurencí Intel LGA 1151 platformě a Z270/B250. Obě jsou to mainstreamové platformy s dvoukanálovým řadičem pamětí atd. Fakt že Intel nyní na AMD v mainstreamu vůbec nestačí a AMD bez potíží konkuruje výkonově i high end 4kanálové platformě X99, je velkým překvapením. Tím spíše, že to vypadá, že AMD chystá ještě přímou konkurenci pro X99 platformu! Také 4kanálovou high end velkou patici a nikoliv „jen“ se 6, 8 a 10 jádrovými CPU, jaké nabízí Intel, ale rovnou s 12 a 16 jádrovými „RYZEN 9“ procesory! Dorazí někdy na přelomu Q3/Q4 spolu s Intel X299, jež nahradí X99. Vypadá to tedy, že bude veselo a je dost možné, že Intel letos překvapivě přijde o pozici výrobce nejvýkonnějšího desktopového procesoru na trhu. A už je to hodně let, kdy AMD naposledy Intel překonalo (vzpomínáte na Athlon64 vs Pentium 4?).

  • Grafické karty – pravý high end je tu!

Dobré zprávy máme i z grafického trhu. Tedy ještě by mohlo být lépe, kdyby AMD konečně vydalo už ty high endové grafické karty Radeon RX VEGA, na což si ještě několik týdnů počkáme. Nicméně NVIDIA, protože ví, že VEGA bude slušnou konkurencí, se rozhodla jednat a výrazně upravila svou nabídku. Nejen že zlevnila stávající GTX 1070 a GTX 1080 a konečně tyto karty stojí to, co by správně k tomu jaký segment představují stát měly, ale především skončila ta šaráda s 256-bit GTX 1080 za 20 tisíc vydávanou za high end grafiku. Skutečný grafický high end a nástupce GTX 980 Ti dorazil!

Jmenuje se GTX 1080 Ti, je to fakticky přeznačený loňský TITAN X (který se aktuálně dočkal vylepšené verze TITAN Xp) a je tak o zhruba 30% výkonnější než GTX 1080. Zejména ve 4K rozlišení, kde 40-60FPS u většiny her konečně není žádný problém! Stojí cca 20-23 tisíc korun a aktuálně na trh míří konečně i první nereferenční verze. Konkurencí mu bude nová AMD Radeon RX VEGA, o které bohužel stále nevíme, jak výkonná vlastně je. Dorazit na trh má v květnu-červnu. NVIDIA se nicméně novými modely a také cenami připravila tak, jako by už AMD opět konkurencí bylo.

  • Paměti a SSD

Špatné zprávy nadále máme z oblasti pamětí a SSD disků. Pokračují vysoké ceny, kdy v případě RAM jsou uměle vyhnány omezenou výrobou, což se ale postupně mění i díky AMD platformě která také přešla na DDR4 a výrobci tak zvyšují výrobu a uvádějí nové modely, takže v následujících měsících se bude situace zlepšovat.

V případě SSD je ale poptávka tak vysoká, že výroba potřebných pamětí prostě nestíhá. Snižovaní cen SSD disků tak ustalo, hlavně ale výrobci nemohou všude na světě uvádět nové velkokapacitní modely, protože jich prostě nemají dost. Uvádějí nových modelů SSD tak poněkud vázne. Nicméně pokud chcete SSD, tak jsou k mání za velmi slušné ceny a považujeme SSD za základní výbavu každého PC dnes. Nové generace rychlejších SSD míří na trh průběžně, takže nemá smysl tady moc na něco čekat.

  • Windows 10 se dočkal dalšího Update

První letošní velký update pro Windows 10 vyšel právě tento měsíc a postupně je všem jako bezplatná aktualizace instalován. Přináší několik zajímavých vylepšení i co do výkonu (zejména pro AMD Ryzen procesory, které postupně získávají lepší podporu a výkonové update ze strany aplikací, což jako zbrusu nová architektura je logické, že samozřejmě neměly). Nový Creators Update už jsme vyzkoušeli a je obecně zlepšením v mnoha směrech a nejeví žádné známky problémů, takže doporučujeme. Rozhodně nedoporučujeme používat ještě dnes u nových PC Windows 7, zastaralý systém (2 roky je dost dlouhá doba od vydání W10 aby už nebyly pochybnosti o tom, zda je či není lepší a použitelný), který nedokáže zcela využít možností nového HW apod. Některé nové komponenty nemusí už podporu W7 ani obsahovat.  Pro nás je Windows 10 jediný OS, se kterým pro naše sestavy počítáme.

Podívejme se tedy na výběr sestav … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?Friday, 22 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1307x
Komentářů: 7
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.Thursday, 21 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 584x
Komentářů: 2
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.Wednesday, 20 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1081x
Komentářů: 2
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?Wednesday, 20 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 952x
Komentářů: 3
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!Sunday, 10 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3305x
Komentářů: 8
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!Saturday, 09 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3554x
Komentářů: 7