Vybíráme PC (05/2017) za 25 až 35 tisíc. Revoluce v mainstreamu aneb nenechte se okrást! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 18 květen 2017
Přejít na obsah
Vybíráme PC (05/2017) za 25 až 35 tisíc. Revoluce v mainstreamu aneb nenechte se okrást!
Jak vybírat PC a pohled do minulosti co jsme kupovali
Dobrý výkon za dobrou cenu - PC za 25 tisíc
Více výkonu za dobrou cenu - PC za 30 tisíc
Strana 5
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

 

  • Vybíráme PC (05/2017) za 25 až 35 tisíc.

                               Revoluce v mainstreamu aneb nenechte se okrást!

Hodně se změnilo, takže tady máme nové aktuální doporučené mainstreamové sestavy. Jak to má dnes vypadat? Dnešní naše sestavy, pokud je srovnáte s nabídkou některých obchodníků a stavitelů sestav za stejné ceny, velmi krásně oddělí zrna od plev a ukáží, poctivé obchodníky a prodejce PC, kteří opravdu nabízí nejlepší řešení za danou cenu. Od minulého měsíce se totiž změnila velmi zásadně situace na poli desktopových PC. Je tak na čase se podívat, co je nového ve světě hardware ve středním segmentu, protože se hodně změnilo před pár týdny – asi nejvíce za posledních 10let! A jak z toho poskládat počítač. Dnes se podíváme, co poskládat za zhruba 25 - 35 tisíc korun. Proč zrovna tuto cenovou hladinu? Protože už obsahuje všechny novinky, na které jsme čekali a pořádně zamávaly s výběrem!

Jediný komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a PC v CZ, je tak opět aktualizován. Na trh dorazilo několik nových produktů, které jsme museli prověřit a vyzkoušet. DDWorld.cz totiž jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", ale skutečně fyzicky existují a snažíme se otestovat minimálně 95% doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné (zejména když vyšly novinky, které jsme museli řádně otestovat). Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ. Zkrátka a dobře, jediný komplexní průvodce stavbou PC a výběrem jednotlivých komponent v ČR je opět tady!

  • Vyplatí se teď (05/2017) nakupovat a vybírat PC?

Mám pro vás několik dobrých zpráv :). 3,5 roku ponižování, okrádání a utrpení pod uměle oslabenou korunou skončily v dubnu, kdy ukončila ČNB režim intervencí a koruna tak konečně posiluje. A posilovat pozvolna bude i nadále. Spolu s tím tak v následujících týdnech i měsících uvidíme postupné mírné poklesy cen, protože většina dováženého zboží je nakupována za eura nebo dolary. A ceny opravdu klesají, aktuálně se dolar dostal už pod 24 korun z 25,5, kde se držel dlouhou dobu. Připomínám, že před 3 lety stál dolar 20 korun a ceny PC podle toho vypadaly, zejména u dražších PC je rozdíl mezi 20 a 25 korunami za dolar brutální:

Ano, před 3 roky nás PC, za který teď zaplatíme skoro 30 tisíc, stál jen 24 tisíc. A to je sakra rozdíl. Tak snad se nám to zase bude k těm 20 korunám za dolar blížit. A dobré zprávy nekončí. To už se ale týká hlavně novinek na trhu ….

  • Novinky a události, které ovlivňují výběr a nákupy PC a hardware

Co je nového? Hodně! A v hlavní roli je neočekávaně AMD. To naprosto ovládlo PC mainstream a redefinuje jej, když nabízí nejlepší a nejvýhodnější grafické karty, ale hlavně procesory, které doslova rozbily trh!

  • AMD přináší revoluci do mainstreamu

                                                a nabízí lepší výkon, efektivitu i cenu než Intel!

Intel a jeho procesory bezkonkurenčně dominovaly posledních několik let a už dlouho AMD nemělo v cenové kategorii nad 5 tisíc vlastně vůbec žádnou nabídku procesorů. Nyní se situace zcela obrátila! Intel nemá co v cenové kategorii nad 5 tisíc nabídnout, protože jeho procesory za současné ceny prostě nestačí nejen výkonem na AMD a jeho nové RYZEN 7 a hlavně RYZEN 5 procesory.

V mainstreamu nás vzhledem k ceně Intel poslední roky omezoval jen na 4jádra/4vlákna v podobě Core i5 procesorů. AMD nyní přišlo s RYZEN 5 modely, které v podobně nejlevnějších verzí 1400/1500X mají ale rovnou už 4jádra/8vláken, tedy konfiguraci a výkon i7 procesorů, ovšem stojí jako nejlevnější i5! Ještě mnohem zajímavější jsou 6jádrové/12vláknové RYZEN 5 1600/1600X, které stojí jako i5, ale jejich výkon je na úrovni high end procesorů Intel pro X99 platformu za násobky ceny, tedy střední procesor v nabídce AMD je lepší, než to nejlepší, co Intel je schopen pro svou mainstreamovou platformu vůbec nabídnout včetně i7-7700K. A to není vše, AMD všechny RYZEN procesory prodává odemčené pro taktování (u Intelu si musíte připlatit a koupit ještě lepší čipset), přidává k některým CPU i použitelné základní chladiče a navrch jsou RYZEN procesory efektivnější, přes mnohem lepší výkon nemají vyšší spotřebu.

Ano a za těchto okolností se stále najdou obchodníci vnucující zákazníkům Intel. Jediný důvod koupit si za současného stavu Intel platformu v případě LGA 1151 procesoru je, že chcete používat integrovanou grafiku, která v RYZEN CPU není. Jinak z hlediska výkonu, výhodnosti i provozních vlastností je AMD ve všech případech jasně lepší, kdy Intel a jeho Core i5 vřele nelze doporučit dnes opravdu nikomu, když je tady RYZEN 5. Neexistuje jediná výmluva, která by obhájila nákup Intel Core i5 dnes. AMD předvádí dokonalou revoluci a předvedlo největší zvýšení výkonu pro mainstream (tedy v cenově dostupné hladině) za poslední dekádu a pokud nebyl důvod měnit staré CPU, protože nové i5 nebyly o moc výkonnější, tak díky RYZEN 5 už ten důvod je. V současné době můžete nabídku Intelu ve střední a vyšší třídě 4+jádrových CPU zcela ignorovat, pokud tedy nechcete mnohem méně výkonu za stejnou či horší cenu a navrch s horší efektivitou.

  • Grafické karty – vylepšený mainstream

Dobré zprávy máme i z grafického trhu. Jak AMD, tak NVIDIA vylepšily své mainstreamové grafické modely. NVIDIA uvedla GTX 1060 6GB s 9GHz místo 8GHz pamětí, což přidalo zhruba 3% výkonu v průměru. Bohužel ale ceny 9GHz edicí jsou naprosto absurdní, karty stojí kolem 9 tisíc, což je prostě nesmysl. Takže bohužel GTX 1060 jsou stále relevantní jen v té původní verzi. Důrazně doporučujeme vyhnout se 3GB edici GTX 1060, kdy tolik paměti je prostě málo a dělá problémy nemluvě o celkovém nižším a nevyváženém výkonu karty i kvůli tomu. AMD už dříve nabízela Radeon RX 470, který je naprosto nejlepší mainstreamová grafická karta, pokud jde o poměr cena-výkon. Dobrou zprávou ale je, že s příchodem RX 570 je ještě výkonnější, ještě výhodnější a díky novým edicím je chladnější a všude mimo hry i zásadně úspornější. V klidových stavech, při více monitorech, při videu, prostě při běžných činnostech mimo plné zátěže ve hrách, jsou nové Radeon RX 500 grafiky i o desítky Wattů úspornější než RX 400 série.

Kromě RX 570 dorazily i výkonnější RX 580, které nově mají takty až 1,45GHz a zbrusu nové edice udivují skvělým tichým a velmi účinným chlazením. AMD navíc ceny nechalo stejné, či dokonce nižší a tak jsou RX 500 vítaným zlepšením nabídky pro nově nakupující. Vzhledem k tomu, že nákup GTX 1060 ve 3GB verzi je opravdový nesmysl, ta Radeon RX 570 je jasný král mainstreamu a pokud chcete něco lepšího, tak Radeon RX 580 už je v průměru lepší než GTX 1060 6GHz a to je většinou i levnější. AMD tedy v současnosti má objektivně nejlepší grafickou nabídku v nižším segmentu. NVIDIA to zjevně ale moc nevadí, má silnější marketing, a hlavně má high endovou nabídku grafik, která jí hodně vydělává. V této souvislosti tak potěšila sleva GTX 1070 modelu, které se přiblížil výrazně 10 tisícové hranici.

Nicméně poměr cena-výkon (nárůst výkonu je nižší než nárůst ceny) má samozřejmě výrazně horší než RX 570/580. Když však AMD nemá proti GTX 1070 a výše konkurenci, tak není co řešit. Bude co řešit příští měsíc, kdy na trh dorazí Radeon RX VEGA modely, které dle očekávání rozhodně nabídnou výkon srovnatelný s GTX 1070/1080/1080Ti grafikami, ale s lepším poměrem cena-výkon, jak je u AMD tradičně zvykem.  

  • Paměti a SSD

Špatné zprávy nadále máme z oblasti pamětí a SSD disků. Pokračují vysoké ceny, kdy v případě RAM jsou uměle vyhnány omezenou výrobou, což se ale postupně mění i díky AMD platformě která také přešla na DDR4 a výrobci tak zvyšují výrobu a uvádějí nové modely, takže v následujících měsících se bude situace zlepšovat.

V případě SSD je ale poptávka tak vysoká, že výroba potřebných pamětí prostě nestíhá. Snižovaní cen SSD disků tak ustalo, hlavně ale výrobci nemohou všude na světě uvádět nové velkokapacitní modely, protože jich prostě nemají dost. Uvádějí nových modelů SSD tak poněkud vázne. Nicméně pokud chcete SSD, tak jsou k mání za velmi slušné ceny a považujeme SSD za základní výbavu každého PC dnes. Nové generace rychlejších SSD míří na trh průběžně, takže nemá smysl tady moc na něco čekat. Jedinou dobrou zprávou je příchod levnějších M.2 PCIe SSD karet, které jsou cenově už velmi dostupné.  

  • Windows 10 se dočkal dalšího Update

První letošní velký update pro Windows 10 vyšel právě tento měsíc a postupně je všem jako bezplatná aktualizace instalován. Přináší několik zajímavých vylepšení i co do výkonu (zejména pro AMD Ryzen procesory, které postupně získávají lepší podporu a výkonové update ze strany aplikací, což jako zbrusu nová architektura je logické, že samozřejmě neměly). Nový Creators Update už jsme vyzkoušeli a je obecně zlepšením v mnoha směrech a nejeví žádné známky problémů, takže doporučujeme. Rozhodně nedoporučujeme používat ještě dnes Windows 7, zastaralý systém (2 roky je dost dlouhá doba od vydání W10 aby už nebyly pochybnosti o tom, zda je či není lepší a použitelný), který nedokáže zcela využít možností nového HW apod. Některé nové komponenty nemusí už podporu W7 ani obsahovat.  Pro nás je Windows 10 jediný OS, se kterým pro naše sestavy počítáme, kdy doporučujeme Windows 10 Home 64-bit ve verzi na instalačním flashdisku, která stojí 3300 korun, což započítáváme do ceny celé sestavy (ale to vidíte v tabulkách).

Podívejme se tedy na výběr sestav … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 906x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 904x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1209x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2351x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2057x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 1