Vybíráme PC (05/2017) za 25 až 35 tisíc. Revoluce v mainstreamu aneb nenechte se okrást! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 18 květen 2017
Přejít na obsah
Vybíráme PC (05/2017) za 25 až 35 tisíc. Revoluce v mainstreamu aneb nenechte se okrást!
Jak vybírat PC a pohled do minulosti co jsme kupovali
Dobrý výkon za dobrou cenu - PC za 25 tisíc
Více výkonu za dobrou cenu - PC za 30 tisíc
Strana 5
Shrnutí a závěr

 

 

  • Více výkonu za dobrou cenu – PC za 30 tisíc korun

Asi není velkým překvapením, že s rozpočtem o 5tisíc vyšším jsme se podívali na to, jaké aspekty sestav se dají zlepšit. V zásadě jsou dva možné přístupy. Pokud vám jde jen o herní výkon, tak v sestavách za 25 tisíc vyměňte RX 570 (5000 korun) za GTX 1070 (11 200 korun) a hotovo. V našem případě jsme se snažili o vyváženější přístup. 

Důležité: čtěte i text pod tabulkou.

I tady platí, že na Intel platformu snad vůbec nekoukejte. Je už výrazně horší za stejné peníze. Core i5-7600 za stejnou cenu jako RYZEN 5 1600? … tohle není soupeření, tohle je masakr. Intel má 4jádra/4vlákna, AMD má 6jader/12vláken a pokud jde o výkon CPU, tak Intel prostě vymaže. Jediná oblast, kde je to alespoň vyrovnané, jsou hry, ale rozdíl je tak malý, že rozhodně nevyváží o desítky a desítky % nižší výkon Intelu všude jinde. A aby to bylo ještě lepší, tak při stejné ceně procesorů Intel žádné taktování nepovoluje, jen u drahého i5-7600K a ještě si musíte koupit desku se Z270 čipsetem a chladič k tomu je mizerný. AMD ale RYZEN 5 1600 pro taktování nezamyká, stačí vám na to i B350 deska a ještě k němu dostanete opravdu velmi dobrý BOX chladič.

 

Tady už je opravdu nákup Intelu i5 místo RYZEN 5 1600 důvod nechat se vyšetřit a pokud vám to někde vnutili jako lepší řešení a AMD vám ani nenabídli, šel bych jim to opravdu omlátit o hlavu!

Doporučujeme tedy v této situaci volit AMD sestavu jako lepší variantu nyní. A co dál?

Výběr procesoru tak máme jasný. RYZEN 5 1600 je naprostá paráda, asi nejzajímavější procesor za posledních 10 let! Za neuvěřitelně příznivou cenu vám AMD prodá 6jádrový/12vláknový procesor navrch s překvapivě dobrým BOX chladičem. A ano i ten RYZEN 5 1600 jde krásně taktovat a bavíme se o procesoru, který má v základu výkon hodně nad úrovní i7-7700K a na úrovni 6jádrových high end Core i7 pro X99 platformu ;). Ovšem spotřeba je na úrovni Core i5 a cena také! A ano, i v této situaci si někteří jdou koupit i5. A někteří obchodníci jim ani nic jiného nenabídnou … co byste tomu řekli?

  • Chlazení

Pokud sáhnete po RYZEN 5 1600 tak k němu dostanete i chladič. Wraith Spire je překvapivě slušný a osobně si myslím, že pokud zvažujete nákup chladiče do 500-600 korun, tak to vážně nemá smysl. Pokud se ale rozhodnete a chladič se upíná tak, že musíte tu základní sponu z desky AM4 sundat a chladič se šroubuje na desku, tak musíte mít AM4 kit, většina výrobců ho už přidává k chladičům, ale starší modely a zásoby ho mít nemusí a kit se dá dokoupit, či dokonce získat i zdarma po vyplnění formulářů na stránkách výrobců chladičů. Tak pozor na to.

  • Základní deska

Poněkud tristní zůstává situace ohledně nabídky desek u AMD RYZEN. Tedy ve srovnání s neuvěřitelně přehnanou nabídkou desek pro dnes už nezajímavou Intel LGA 1151 platformu. Zatímco pro slabá maximálně 4jádra Intelu si můžete koupit i „superultramega“ desku za 15 - 20tisíc, pro mnohem výkonnější RYZEN procesory AMD je aktuálně maximem deska za 8-9 tisíc. Jedna. Každý výrobci uvedl jen 2-3 modely na X370 čipsetu a několik na B350, což už jsou ale desky nižšího segmentu. Na druhou stranu o to je výběr desek jednodušší.

Samozřejmě rozpočet je napnutý, takže B350 čipset je maximum, ale upřímně on zcela stačí. I na něm lze taktovat. U Intelu taktovat nejde, takže Z270 nemusíme kupovat a vystačíme si s B250 apod. V případě desek kolem 3000 korun, na které bych jako slušný základ doporučoval se minimálně dívat (opravdu více nešetřete), je výběr slušný. V případě Intelu se dají koupit i Matx a ITX verze. U AMD máme na výběr ATX a nějaké Matx. Ale pozor. 3000 korun je takový přelom mezi rozumně kvalitní deskou a opravdovým základem. Nejvíce je to vidět na šetření v kvalitě PCB a komponent a také prvcích výbavy, zejména integrovaném zvuku. Tady bych si dal výslovně pozor na desky s ALC886, kterých je tam obrovská spousta. Námi vybrané desky ale mají ALC 1120 nebo 1220S, což je znatelně lepší integrované zvukové řešení a věřte, že to oceníte i když nejste hudební nadšenci ;).

  • RAM – paměti

S výběrem základní desky souvisí v případě nové platformy AMD i výběr pamětí. Poprvé AMD přechází také na DDR4 standard. Jako nová architektura a platforma má obecně zatím ne dokonale vyladěnou kompatibilitu se všemi moduly. Ale to v praxi neznamená, že by vám jakékoliv DDR4 nefungovaly. Fungují všechny! Některé ale lépe. V případě některý pamětí (těch s HYNIX čipy a také dvoustranných modulů) existuje zatím omezení, na jak vysoké frekvenci ty RAM mohou běžet. Pokud to neřešíte, tak můžete být v klidu, i s nejlevnějšími RAM DDR4 moduly a poběží vše, přesto doporučuji vybírat prověřené a pokud možno maximálně kompatibilní moduly. Pokud řešíte i rychlost RAM, což v případě RYZEN může přinést zajímavý výkonový nárůst, protože RYZEN zajímavě z rychlosti DDR4 pamětí těží, pak máme doporučení:

Aktuálně, pokud chcete dosahovat vysokých frekvencí na RYZEN tak aktuálně platí, že Samsung B-Die jsou nejvhodnější. Doporučené modely, u kterých máte nejvyšší šanci i na vysoké přetaktování RAM (3000-3200MHz běžně a více) na většině slušných deskách (bohužel ne na všech, což je ale na řešení výrobce desky a jeho BIOSu):

  • Geil EVO X – GEX416GB
  • G.Skill Trident Z RGB Series- F4
  • G.Skill Ripjaws V 16GB F4
  • G.Skill FlareX AMD serie

Upozornění: Ano rychlejší paměti mají vyšší výkon, u AMD RYZEN i Intel Core. I RYZEN mají % větší přínosy, díky architektuře CPU, nicméně i když obě platformy osadíte třeba jen DDR4 2133MHz, tak budou mít pořád skvělý výkon. Nárůst výkonu s 2400/2666MHz je v řádu maximálně jednotek %, to samé platí i o 3000/3200MHz a rychlejších RAM. Nárůst výkonu uvidíte hlavně v benchmarcích, v reálu moc ne. Je prostě poměrně malý, jen u her dokáže RYZEN poměrně zajímavě škálovat. Nicméně je tu otázka ceny, DDR4 2133/2400/2666 stojí podobně, příplatky nejsou velké, určitě bych doporučil vždy alespoň 2400MHz (Intel i AMD je uvádějí také oficiálně jako podporovanou základní rychlost). Příplatek na 3000/3200MHz či rychlejší RAM je ale v řádu stokorun až tisíců, což jsou desítky % ceny a dostanete za to několik jednotek % výkonu. Nevyplatí se to a většině tedy vřele doporučuji se rychlostí RAM nezaobírat a zbytečně neutrácet. DDR4 2400/2666MHz je úplně dostatečné a vzhledem k ceně nejvýhodnější.  

Výrobci desek postupně přidávají a vylepšují kompatibilitu, také výrobci pamětí zlepšují své modely. Aktuálně přichází nová verze BIOSů s vylepšenou podporou pro HYNIX paměti. Na zbrusu novou platformu se nedá říci, že by RYZEN měly s paměťmi problém, když si vzpomeneme na to, co se dělo když se v minulosti nové architektury a platformy Intel či AMD uváděli, tak RYZEN proti tomu funguje dokonale :). Ale vážně, s některými moduly prostě můžete vytáhnout z RYZEN 5 další výkon s některými ne. Pokud to neřešíte, tak prostě osaďte paměti a nechte je na pokoji, běhat to bude :).

Bohužel ani AMD ani INTEL se prostě při vstupu nové platformy a architektury na trh nevyhnou tomu, že kompatibilita a funkčnost RAM není 100%. Můžete se vztekat, jak chcete, ale ani AMD teď či v minulosti, ani Intel v minulosti podobné věci prostě podchytit 100% nemůže před uvedením nového produktu na trh, kde jsou desítky až stovky konfigurací a modelů RAM. Takže ano, v tuto chvíli existují lepší a horší paměti pro RYZEN mající vliv na funkčnost i výkon systému. U výběru 2x 8GB už je ale situace stále jednodušší, dokonce existuje už několik modelů vyloženě udělaných pro RYZEN platformu, například G.skill FlareX AMD série, takže pokud chcete nastavit i více než 3000MHz, jsou nejjistější volba, že to vůbec může fungovat.  

  • Grafická karta

Tady je situace poměrně jasná. Pokud jde o grafické karty kolem 7 tisíc, tak je to souboj GTX 1060 6G vs nových Radeon RX 580 4GB/8GB. No a AMD vylepšilo RX 580 tak, že jsou výkonnější a levnější. Ve hrách mají sice o něco vyšší spotřebu, ale nové verze jsou podstatně lépe chlazené, takže řada RX 580 je tišších než mnohé GTX 1060 edice. AMD ale výrazně zlepšilo celkovou efektivitu, protože všude mimo hry je RX 580 podstatně úspornější než RX 480 a na úrovni tradičně úsporné GTX 1060.

RX 580 se 4GB jsou velmi výhodné, osobně bych ale doporučoval v případě 4GB paměti zůstat u ještě výhodnější RX 570 a u RX 580 kupovat prostě už 8GB verze. Dá se koupit i pod 7 tisíc, osobně bych ale doporučil připlatit si na opravdu luxusně chlazené edice například excelentní Sapphire NITRO+, která navíc běhá přes 1400MHz a je neuvěřitelně tichá.

Pro FullHD výborná dokáže i 2K rozlišení, pokud nebudete v některých ultra náročných hrách chtít maximální detaily. 4K zvládne v méně náročných hrách bez potíží také. Navrch proti NVIDIA konkurenci má i FreeSync/Adaptive sync, což je velká výhoda vzhledem k velkému množství monitorů, které tuto technologii mají v základu. GTX 1060 6GB je dnes v průměru o několik % slabší (protože je to parametrově slabší karta) a stojí přitom stejně nebo i více. Má ale nižší spotřebu, takže pokud chcete úsporný PC tak existují i ITX verze GTX 1060 6GB, takže ji úplně nezatracujeme. Celkově je ale poměrem cena-výkon, technologicky i potenciálem lepší volba právě Radeon RX 580.

Pokud chcete více výkonu, tak si musíte hodně připlatit. Bezmála dvojnásobek, kdy GTX 1070 stojí přes 11 tisíc korun, ale rozhodně nečekejte 2x vyšší výkon. Reálně je rozdíl jen kolem 20%, což sice není málo, ale vzhledem k příplatku to není ani moc. Bohužel nic lepšího kolem 10tis zatím není, v příštích týdnech dorazí snad RX VEGA grafiky. 

  • Disky

Tady nebudeme diskutovat, Minimálně 240GB SSD na systém a základní aplikace je základ. Osobně pak doporučuji zvolit M.2 kartu pro osazení do desky. Aktuálně se na trhu objevují i cenově přijatelná PCIe NVMe řešení a překvapivě je to Intel, které nabízí cenově nejzajímavější. 

Samozřejmě by bylo fajn mít v PC i druhé SSD s větší kapacitou na hry a další data, ke kterým potřebujete rychlý přístup. Nicméně slušné třeba 480GB 2,5“ SSD stojí necelé 4 tisíce, takže hodně pro naši sestavu. Ale je to možnost. Zejména pokud chcete úplně tiché PC a nechcete tedy ve své sestavě klasický mechanický disk. Ten vychází samozřejmě poměrem cena-kapacita mnohem lépe než SSD, ale i tak 2TB vás pořád vyjde na 2 tisíce, a proto osazujeme o něco levnější 1TB v základu. Samozřejmě můžete si udělat řešení, jaké potřebujete.

  • Skříň a zdroj

Reálně naše navržené sestavy požerou v zátěži tak kolem 300W, RX 580 a GTX 1070 mají srovnatelnou spotřebu, protože mají parametrově k sobě docela blízko, herně je ale GTX 1070 o cca 20% výše. Nicméně nároky jsou tedy podobné a pokud se rozhodnete zůstat u RX 580 nebo připlatit na GTX 1070 nemusíte kupovat přehnaně výkonný zdroj. Osadili jsme klasiku od Seasonic, samozřejmě pokud si chcete připlatit na lepší, modulární atd., směle do toho.

Výběr skříně … mezi 1000 – 2000 korunami je několik zajímavých modelů, v našem případě dost šetříme, ale nedávno jsme otestovali SilentiumPC Regnum RG1W Pure Black a za 1000 korun je to hodně dobrý úplný základ. Samozřejmě zázraky nečekejte, ale má vše, co je třeba a nevypadá špatně. Pokud chcete něco lepšího, tak NZXT S340 je zajímavá, stejně jako řada dalších case od SilentiumPC, NZTX nebo Fractal, ale už jsme kolem 2 tisíc korun a to je v napnutém rozpočtu znát. Skříně pro vás pravidelně testujeme, takže víte, co a jak ;).

Samozřejmě sestavu je vhodné doplnit operačním systémem, aby to vůbec k něčemu bylo. V našem případě volíme Windows 10 a to ve formě USB instalačního disku. Někteří mohou mít pocit, že Windows 7 je pro ně lepší, důrazně to nedoporučuji. Už jsou to 2 roky, co je W10 na trhu, je to lepší systém než W7 a hlavně RYZEN i současné Intel KABY LAKE nemají oficiálně podporu pro W7 a podobně je na tom i řada dalšího HW. Fungovat asi bude a funguje, ale bez záruky a podpory. Opravdu vřele nedoporučuji používat něco jiného, než Windows 10, pokud MS platformu, pro současné PC.

TIP: V případě AMD RYZEN platformy přepněte řízení spotřeby Windows na vysoký výkon, abyste vytáhly z výkonu nového CPU co nejvíce (AMD nabízí také skrze ovladače čipsetu vlastní režim napájení, který zvyšuje výkon a snižuje spotřebu proti základnímu nastavení MS).

Podívejme se na dražší sestavy ….



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 227x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 692x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2777x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1320x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1192x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1883x
Komentářů: 1