Vybíráte počítačovou sestavu? Poradíme vám jak na to – aktuální přehled doporučených konfigurací Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 02 February 2010
Přejít na obsah
Vybíráte počítačovou sestavu? Poradíme vám jak na to – aktuální přehled doporučených konfigurací
Aktuality, komponenty a ceny
Historické okénko
PC Sestavy do 12000 - do kanceláře i domácnosti
PC Sestavy do 25 000 - multimediální domácí PC
PC Sestavy nad 30 000 - kvalita a výkon
Doporucení a závěr

 

 
 
  • Aktuality, komponenty a ceny

Nákupy a výběr komponent pro naše počítače nám ovlivňuje řada věcí. Mezi jinými samozřejmě příchod novinek, o kterých víme ale dopředu a ty někdy ovlivňují vývoj cen stávajících komponent. Samozřejmě ceny u nás ovlivňuje kromě mnoha jiných věcí hlavně kurz dolarů, od kterého se ceny komponent v našich obchodech odvíjí. Nesmíme zapomenout ani na vyšší DPH, které je aktuálně místo 19%, rovných 20% - jinými slovy z každé stokoruny jde 20 korun do kapsy státu na naše kvalitní silnice a podpory našim dlouhodobě nepracujícím, ale to jen tak na okraj.

  • Aktuality

Začneme ale malým přehledem aktualit na poli počítačových komponent, které ovlivní náš výběr v sestavách. Nebudeme to zde dlouze rozebírat a opět vás odkazuji na naše pravidelné aktuality a novinky, kde celou situaci sledujeme 24h/7d/365d.

Řekněme si pro úplnost jen to nejpodstatnější, co se aktuálně děje, nebo se na nás chystá …

  • Procesory:

Intel uvedl na trh nové 32nm procesory s integrovaným grafickým jádrem. Bohužel se jedná jen o dvoujádra, která se navíc nacházejí v poněkud nešťastně vysokých cenových hladinách, kde konkurují nativním čtyřjádrům konkurence. Bohužel tak nové procesory Intel Core i3/5 nejsou zrovna to, co bychom si přáli. Navíc je zde problém, že na stejném taktu jsou v podstatě bez HT a Turba stejně výkonné, jako stejně taktovaná Core 2 Duo. Intel tak v současnosti pod 4000 korunami prakticky nenabízí žádný výkonnější nebo výhodnější CPU než AMD. Bohatě si to ale vynahrazuje bezkonkurenční nabídkou v cenových relacích nad 4000 korunami, kde zase AMD nemá v současnosti nic.

AMD naproti tomu má v současnosti udržuje poměrem cena-výkon vynikající nabídku pod 4000 a pokud jde tak o nákup CPU v této cenové hladině je těžké najít relevantní důvod, proč kupovat něco jiného. Taková je aktuálně situace se stávajíc modely CPU. Pokud se ptáte, co nás toto pololetí čeká, tak je to příchod šestijádrových procesorů. U Intelu to bude 32nm Core i7-980X za cenu 25 000 korun a u AMD to budou X6 za cenu neznámou, ale podle všeho je lze očekávat podle taktů v cenové relaci nad 5000 korun. Nová šestijádra budou kompatibilní se stávajícími čipsety a paticemi. U Intelu je to X58 a LGA 1366 a u AMD AM3.

  • Základní desky a čipsety

I zde je hromada novinek. Nové procesory Intel potřebují nové desky. Grafická karta se z čipsetu přestěhovala do CPU, stále ale, pokud ji chcete používat, musí mít deska grafické výstupy. Na trh tak dorazily základní desky s čipsety H55/57 a paticí LGA1156. Trochu nás zklamalo, že se přesunutím grafiky do CPU vůbec nezměnila cenová výhodnost integrované platformy Intel. Za Core i3+H55 zaplatíme stejně nebo více jako za v podstatě stejný výkon na Core 2 Duo + G45. Z dalších novinek pak můžeme jmenovat pomalu inovované modelové řady X58 a P55 desek, kterým výrobci přidávají podporu USB 3.0 a SATA 6Gbps.

U AMD zatím žádné novinky, tedy kromě několika inovovaných modelů desek s podporou USB 3.0 a SATA 6Gbps. Ale už se na ně můžete chystat na novinky v podobě AMD 8xx čipsetů, které dorazí v dubnu.

  • Grafické karty

Zde vládne opravdu nevídaná situace. AMD-ATI má na trhu kompletně novou 40nm DX11 grafickou generaci a konkurenční NVIDIA nemá stále nic. Dokonce nic výkonnější než GTS 250 už ani není dostupné. ATI Radeon HD 5000 jsou jediné grafické karty, o kterých má smysl dnes uvažovat. Neexistuje žádný racionální důvod pro nákup zastaralých DX10 grafik NVIDIA. AMD má v každé cenové relaci technologicky, provozně, funkčně nebo výkonově lepší nabídku. Celá situace je zapříčiněna selháním společnosti NVIDIA, podceněním konkurenční ATI, přeceněním sama sebe a svého přejmenovávání starých modelů. FERMI generace grafik má zpoždění a už nyní je jasné, že v žádném případě díru do světa neudělá.

GTX 380/360, které budou prvními 40nm DX11 grafikami NVIDIA na trhu přijdou až v březnu a dubnu, půl roku po HD 5800. Jsou mířeny do high endu, ale mají problémy pro velikost svých čipů, které se obtížně a draze vyrábějí a výkonově vlastně budou v nejlepším případě lepší jen o to, o co jsou jejich čipy větší než ATI RV870. Bohužel, to se stále bavíme o grafikách za cenu kolem 10 000 korun. Mainstream NVIDIA DX11 jako konkurence k HD 5850/5830, 5750/5770 a 5600 je stále v nedohlednu. Díky tomu je sice situace s výběrem grafik opravdu jednoduchá, ale konkurence by opravdu byla zapotřebí navíc když DX11 her se letos objeví opravdu hodně …

Ceny grafik ovlivňuje nyní hlavně bezkonkurenčnost HD 5000 a problémy 40nm výroby, které jsou sice vyřešeny, ale NVIDIA drží stále většinu kapacit a atak ATI HD 5000 grafik není stále dost. Jejich ceny se výrazně v dohledné době hýbat rozhodně nebudou. Můžeme být rádi, že některé obchody prodávají HD 5000 alespoň za oficiálně AMD stanovené ceny. Mnohé ale využívají situace a marže 1000-2000 korun nejsou neobvyklé. Bohužel s tím nic nenaděláme …  

  • Ostatní

Pokud jde o novinky z ostatních luhů a hájů, tak velká konkurence žene ceny SSD stále níže, ale pořád jsou dost drahé. Ceny pamětí se drží poměrně vysoko a nadále takové budou. DDR2 patří minulosti a vysoká poptávka po DDR2 spojená s nízkou výrobou nízkým cenám nenahrává.

  • Ceny v našich obchodech

Ceny počítačových komponent jsou v drtivé většině vázány na kurz dolaru. Většina výrobců totiž mezinárodně operuje v dolarech. Díky pohybům kurzu se pak hýbou i ceny v našich obchodech. Dolarové ceny jsou většinou ceny bez nebo s velmi nízkou daní. U nás k nim musíte připočítat DPH, které dnes činí 20%. Pak vám z dolarové ceny vyjde +/- cena, za kterou se u nás komponenty prodávají.

Aktuální vývoj kurzu za 3 měsíce vidíte v tabulce. A co to znamená pro ceny PC? Dejme tomu, že za celý PC dáme 500, 1000 nebo 1500 dolarů. Kolik zaplatíme u nás? Napoví vám tabulka. Připomínám, že změny cen jdou pouze na vrub výše uvedenému kurzu koruny.

Teď už víte, jak jsme na tom zhruba s novinkami a aktuálním děním a pomalu se přesuňme do samotných sestav. Ještě před tím ale takové již tradiční historické okénko. Podíváme se, co jsme nakupovali v lednu roku 2007.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Tuesday, 30 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Friday, 26 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1777x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceThursday, 25 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2328x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světWednesday, 24 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2064x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 1