Vybíráte počítačovou sestavu? Poradíme vám jak na to – aktuální přehled doporučených konfigurací Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 02 únor 2010
Přejít na obsah
Vybíráte počítačovou sestavu? Poradíme vám jak na to – aktuální přehled doporučených konfigurací
Aktuality, komponenty a ceny
Historické okénko
PC Sestavy do 12000 - do kanceláře i domácnosti
PC Sestavy do 25 000 - multimediální domácí PC
PC Sestavy nad 30 000 - kvalita a výkon
Doporucení a závěr

 

 
  • Počítačové sestavy do 12 000 korun – do kanceláře i domácnosti

Tradičně začneme od nejlevnějších. Uvedené sestavy jsou vhodné pro domácnost i kancelář a to všude tam, kde hledáte spolehlivého a výkonného pomocníka za nízkou cenu.

Kolem 7000 korun za základ najdeme rozumnou konfiguraci, které toho nabízí opravdu hodně po stránce výkonu, mimo samozřejmě náročných počítačových her. Pro běžnou práci a zábavu nabízí vše. Pokud se ptáte na doporučení, pak je to dnes bohužel jasné. Intel nemá v této kategorii moc co nabídnout a AMD sestava vám za podobné peníze nabídne vždy více výkonu a větší funkčnost. Pokud jde tedy o integrované platformy Intel a AMD je to tedy dnes poměrně jednoznačné.

Kolem 12 000 už najdeme solidní multimediální domácí základ. Pokud nejste nejnáročnější hráči, pak vám sestava kolem 12 000 korun nabídne luxusní výkon pro vše, co budete potřebovat. Opět je zde konkurenční situace taková, že se špatně hledají důvody, proč vůbec uvažovat o platformě Intel. Zastaralé končící s775 procesory pořizovat nebudeme a nové 32nm jsou pak šíleně předražené. Opět je tedy naše doporučení v této kategorii koukat raději rovnou po platformě AMD. Za Intel zde zkrátka v současnosti zaplatíte více a získáte méně.

  • O výběru komponent podrobněji …

Řekněme si něco o použitých komponentech. Proč právě ty a ne jiné. Protože pro vás nejen podrobně každý den sledujeme situaci, ale i provádíme testy a měření, víme přesně, jak se věci mají a jsme tedy na základě faktů (ne)doporučit jednotlivé komponenty. Začněme samotnou platformou, kde dnes budete volit, jestli AMD nebo Intel. Jak již bylo řečeno, situace se má nyní tak, že AMD má lepší nabídku v procesorech pod 4000 korunami a Intel zase nad 4000 (tam AMD dnes nemá vlastně nic). Když k tomu připočtete, že kvalitativně srovnatelné desky stojí na AMD platformě o tisíce korun méně, souboj platforem z hlediska kvality a výkonu za rozumnou cenu má dnes na desktopu poměrně jasně zdokumentovaného leadera. Samotná značka procesoru dnes už nic negarantuje, tedy s výjimkou toho, že jak procesory Intel, tak procesory AMD jsou rovnocenně kvalitní a obě platformy si po stránce pravděpodobnosti selhání, či nějakých problémů, nemají co vyčítat. Dlouhodobě pak desktopové platformy jsou dnes už velmi spolehlivé.

Aktuální testy komponent na DDWorld.cz

K výběru procesoru tedy jen krátce. Pod 2000 korunami nenajdete žádný nový 32nm Intel. Najdete zde ale tříjádrové AMD Athlon II X3 na vysokých frekvencích. To jim zajišťuje bezkonkurenčně nejvyšší výkon v této cenové kategorii a tak se v podstatě není o čem bavit. Pokud jdete po nízké spotřebě, má AMD v nabídce 45W X3/X2 procesory také. Intel zde nabízí jen vysloužilé 45nm Pentium dualcore, které se Athlon II X3 měřit nemohou. Nejlevnější 32nm procesor Intel, do kterého se přestěhovala Intel grafika z desky, je Pentium G6950. Bohužel na konkurenční AMD rozhodně nestačí a změna integrované grafiky sice znamená vyšší výkon i funkčnost, ale na konkurenční Integrovanou platformu AMD 785G to stále nestačí a bohužel se nedostavil ani efekt zlevnění u Intelu. Když koupíte srovnatelně výkonný 45nm duální CPU Intel s775 a k tomu desku s integrovanou grafikou Intel, zjistíte, že je to stejně drahé (i levnější), jako když koupíte 32nm CPU s integrovanou grafikou Intel a novou H55/57 desku k tomu (H5x desku potřebujete proto, abyste mohli integrovanou grafiku využít a připojit si monitor, desky s P55 grafické výstupy nemají!). Bohužel pro Intel mají nadále Integrované grafiky ATI vyšší herní výkon, lepší ovladače, lepší schopnosti při přehrávání HD videa i lépe využívají GPGPU aplikace. Pokud jde o výběr základních desek tak trojice ASUS, Gigabyte a MSI jsou vyrovnanými soupeři.

U nejlevnějších sestav si budeme muset vystačit s Integrovanou grafikou, a pokud vám stačí, tak s AMD 785G (ATI HD 4200 DX10.1) nebudete mít problém. Pokud si chcete zahrát ve vyšších detailech nějakou třeba i novou DX11 hru, potřebujete silnější grafiku. Máme štěstí, AMD aktuálně na trh vypustilo nástupce oblíbeného Radeonu HD 4670. Jmenuje se Radeon HD 5670, má o 20% více výkonu při zachování skvělých provozních vlastností, můžete si na něj připojit až tři monitory (skvělá pracovní grafika) a samozřejmě má DirectX11. Stojí výborných 2000 korun v nereferenčních verzích od Sapphire i s tichým chladičem od Arctic Cooling. Pokud chcete něco silnějšího, pak je tu ATI HD 5700 řada kolem 3000-4000 korun. Hodně zajímavé jsou pak nereferenční Sapphire HD 5700 vapor-X. Viz naše recenze grafik. Mnozí mohou ještě přemýšlet na konkurenčními NVIDIA grafikami, zde je ale situace tristní – modelům G210/GT220/240 se vyhýbejte obloukem, jsou předražené a nedá se u nich mluvit o výkonu. Jediným přežívajícím modelem NV je archaická GTS 250. Tu mnozí mají doma pod různými názvy, které za uplynulé 3 roky vystřídala (různé výrobní technologie, ale stejná technologická vybavenost a +/- stejný výkon) – 8800GTS 512MB, 9800GTX, 9800GTX+. Pro současné hry má možná více výkonu, ale její dny už dávno minuly a kupovat ji dnes v době úsporných 40nm DX11 grafik je prostě nesmysl – bohužel NVIDIA zcela zaspala a proti ATI HD 5600/5700 grafikám nemá doslova a do písmene nic a v následujících měsících ani nic nepřijde. To sice výběr značně ulehčuje, ale na druhou stranu rádi bychom viděli nějaké konkurenční srovnání …

 U operačních pamětí pozor na výběr desky, pokud máte DDR2 desku musíte použít DDR2 paměti. Samozřejmě dnes už rozhodně doporučujeme kupovat aktuální DDR3 platformy – těmi jsou výhradně AM3 u AMD a Intel LGA1156/1366. Bohužel ceny operačních pamětí létají nahoru a dolu (teď zrovna nahoru). Minimem jsou dnes 2GB, optimem 4GB a běžnou kapacitou 6-8GB. 64bit software a operační systém je pak samozřejmostí a ani neuvažujte o jiném. U pevných disků je situace taková, že kapacitu vybíráte podle toho, co využijete. Platí, že nejvýhodnější jsou disky kolem 2000-2500 korun tedy dnes 1-1,5TB modely. Ze značek dávejte přednost novým řadám dnes asi nejpopulárnějších Western Digital nebo Samsung – alternativami jsou Hitachi nebo Seagate. U levných SSD disků si prosím uvědomte, že levné jsou proto, že jsou pomalejší než klasické HDD. Výkon něco stojí a tak nejlevnější výkonově akceptovatelné SSD dnes začínají na 4000 korunách.

Nezapomínejte, že důležité jsou všechny komponenty a tedy i počítačová skříň a hlavně napájecí zdroj. Skříň dělá hodně, mimo fyzické ochrany komponent slouží i jako uzemnění a pokud vám dává skříň „pecky“ asi něco není ok. Dále napomáhá chlazení a hlavně celkové kultuře chodu PC. Když vám skříň vibruje a dělá lomoz, nevybrali jste si dobře. Napájecí zdroj pak nepodceňujte. Věděli jste, že 90% problémů se stabilitou PC (neprávem svedených na Windows) má na svědomí nekvalitní zdroj? Nevybírejte jen podle Wattů, hodně wattů za nízkou cenu je podezřelých. Vybírejte podle účinnosti a kvality. Nápovědou může být, že zdroj se slibovanou účinností 80% a 550W nemůže stát 1000 korun ;). Když máte dva zdroje, jeden slibuje 80% a 550W a druhý 80% a 550W, ale stojí 2x tolik, ve skutečnosti většinou ušetříte nákupem toho dražšího. Ten první totiž kecá. Vybírejte zdroje kvalitních značek, třeba SEASONIC, ENERMAX, TAGAN. Pokud vyberete kvalitně všechny komponenty, v podstatě se nemusíte zabývat výběrem chlazení, protože je vyřešeno. Maximálně chladič na CPU. Objevily se pochybnosti některých čtenářů nad nutností výměny BOX chladičů. Je vidět, že si necení svého klidu a neznají ty výhody, doporučuji těch 220-250 korun obětovat na Arctic Cooling Alpine chladič a ten rozdíl proti běžnému BOX chladiči vyzkoušet – podívejte se i na teploty CPU a hlučnost v klidu i zátěži. Možná budete překvapení.

Jako operační systém doporučujeme samozřejmě Windows 7 Home Premium a 64bit. U nejlevnějších sestav by na běžné použití stačil i LINUX, ale to už je na vás. Tímto bychom naše doporučování ohledně konfigurací do 12 000 korun uzavřeli a podívejme se na vyšší cenovou hladinu, mainstreamových počítačů … 



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1329x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1776x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2328x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2064x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 1