5x základní deska Z490 - TEST ASUS STRIX, Gigabyte Master, MSI MEG, ASRock a BIOSTAR Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 11 září 2020
Přejít na obsah
5x základní deska Z490 - TEST ASUS STRIX, Gigabyte Master, MSI MEG, ASRock a BIOSTAR
Testy aneb základní desky v praxi
Chlazení desek a taktování v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • 5x základní deska Z490 - TEST ASUS STRIX, Gigabyte Master,

                                                                     MSI MEG, ASRock a BIOSTAR

V redakci už jsme vám nabídly kompletní testy nové Z490 platformy Intelu a recenze některých desek. Dnes tu máme 5 dalších modelů od pěti různých výrobců, které se na našem trhu dají pořídit. A tak se na ně podíváme pěkně najednou. Jaká je a co nabízí nová platforma Intel Z490 a patice LGA 1200 pro procesory Core 10000 už dobře víte, dnes to tedy nebudeme zdržovat a podívejme se v praktickém srovnání na pár konkrétních modelů desek.

Pokud by vás zajímalo, proč jsou v recenzi zrovna tyto konkrétní modely, tak vysvětlení je jednoduché. Tenhle test nemá na starosti náš hlavní testovací team a prostě mě těchto 5 konkrétních modelů bylo nabídnut a zapůjčeno. Takže co tu máme? Vezměme to spravedlivě, podle abecedy :).

  • ASRock Z490 TAICHI

Jeden z luxusnějších modelů, špičkově vybavená a zpracovaná ATX deska si kromě bohaté výbavy dává záležet i na designu. Nechybí tedy zajímavé ornamenty a také RGB podsvícení.

Nelíbí se mě jediná věc, ASRock na svých stránkách mluví o PCIe 4.0 ready, kdy prý má jeho deska potřebné komponenty. Intel Z490 a Core 10000 procesory ale neumí PCIe 4.0, mají jen PCIe 3.0 s poloviční propustností. A nic jako „PCIe 4.0 ready“ neexistuje! Buď PCIe 4.0. funguje nebo nefunguje. Pokud nefunguje, tak zjevně není „ready“.

  • ASUS ROG STRIX Z490-E

Jeden ze spíše středních modelů nabídky ASUS Z490, ovšem rozhodně má vše, co je třeba. Orientována je na hráče, není tak maximalisticky zpracována jako dražších ROG MAXIMUS edice.

Samozřejmě nechybí podpora všech ASUS technologií, kvalitní BIOS, aplikace, podpora taktování atd.

  • Biostar Z490 GTA EVO

Cenově nejdostupnější Z490 deska v našem srovnání a jedna z nejlevnějších Z490 na trhu vůbec. Její zpracování je tedy hodně základní.

U nás je také docela exotická, ale výrobce se docela snažil ji alespoň slušně vybavit.

  • Gigabyte Z490 Aorus Master

A zpět na vrchol nabídky Z490 desek, tohle je jedna z nejluxusnějších desek na trhu, se silným napájením, chlazením a velmi bohatou výbavu.

Tomu pochopitelně i odpovídá vyšší cena. Ale deska se nelekne ani většího taktování velmi náročných procesorů Intel.

  • MSI MEG Z490 UNIFY

Černo černě černá novinka od MSI, patří do nižší střední nabídky Z490 modelů tohoto výrobce. Má méně okázalý jednodušší design, ale velmi solidní zpracování, zejména chlazení.

Ve výbavě je také vše, co je třeba. Nebojí se ani nějakého toho taktování a nepatří přitom k nejdražším Z490 deskám na trhu.

  • Co budeme testovat?

Jak tedy vidíte, je to trochu směsice desek, kdy nejlevnější model stojí kolem 6500 korun, ten nejdražší zhruba 12 000 korun. Nemá moc smysl testovat jejich běžný výkon, který bude u všech desek s nepřetaktovaným procesorem stejný. Takže jsem se zaměřil na jiné aspekty.

Pojal jsem tuto recenzi z pohledu obyčejného uživatele, který koupí základní desku a  zajímají ho opravdu základní věci. Zaprvé to, jak se bude deska hřát, jak dobře bude v základním nastavení BIOSu fungovat napájení procesoru, spotřeba a jaké budou na jednotlivých deskách teploty procesoru v maximálním zatížení. Jelikož jsem nakonec testoval taktovatelný procesor i5-10600K, nemohl jsem otestovat jak si procesor povede s Boxovaným chladičem, protože k tomuto procesoru žádný nedostanete. Proto jsem se rozhodl netaktovaný stav i ten přetaktovaný změřit s kvalitním vodním chlazením od Alphacoolu, abych na maximum prověřil limity základních desek.

To znamená, že jsem na všech deskách zkoumal, jak se procesor chová, kolik jader dosáhne na určitou frekvenci apod. V další fázi recenze jsem neopomněl otestovat, jak si desky vedou po stránce kompatibility s mnoha paměťovými moduly od frekvence 3200 MHz až po vysoko taktované a velmi drahé paměťové moduly o frekvenci 4400 MHz. Tento test spočíval pouze v tom, že jsem vložil paměti do desky, načetl BIOS a zapnul XMP. Tedy opravdu základní nastavení, jaké bude dělat většina lidí, co si budou skládat svůj PC.

A na úplný závěr jsem si nachystal i přetaktování procesoru na 5GHz na všech šesti jádrech s vysokým napětím 1.38V. Je škoda, že nemám Core i9-10900K, který by dal deskám opravdu zabrat. Ale i přetaktovaný 6jádrový Core i5 není zrovna úsporný a efektivní procesor. V tomto nastavení už si procesor řekne o slušnou porci elektrické energie a mnohem lépe vyniknou chladící schopnosti jednotlivý základních desek, ale i to jak snadno se takto procesor odladí v BIOSu. To znamená teploty napájecí kaskády, čipsetu ale i samotného procesoru. U této příležitosti jsem také měřil, jak si jednotlivé desky vedou v tom jaké reálně napětí do procesoru pouští, to znamená, zda se pevně drží toho, co se nastaví v BIOSu.

Takže se podívejme, jak to všechno probíhalo a hlavně dopadlo. Jaké jsou tedy praktické rozdíly v kvalitě jednotlivých desek. Pokud tedy nějaké rozdíly jsou ;). 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 532x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1718x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1585x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 0