5x základní deska Z490 - TEST ASUS STRIX, Gigabyte Master, MSI MEG, ASRock a BIOSTAR Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 11 září 2020
Přejít na obsah
5x základní deska Z490 - TEST ASUS STRIX, Gigabyte Master, MSI MEG, ASRock a BIOSTAR
Testy aneb základní desky v praxi
Chlazení desek a taktování v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Pokud to mám tedy sečíst a zhodnotit, ze svého pohledu a uživatelských praktických zkušeností, tak mimo Biostaru ani jedna základní deska vysloveně nepropadla, všechny fungovaly s procesorem Intel i5-10600K zcela korektně a na všech deskách jsem nakonec odladil procesor, aby byl 100% stabilní i na taktu 5GHz na všech jádrech. A také nebyl problém provozovat vysoko taktované paměti o frekvenci 4 000 MHz a výše.

Větší rozdíly mezi jednotlivými modely desek nastal až v teplotách napájecí kaskády nebo čipsetu, kde excelovaly tři nejdražší modely v testu. Ovšem naprostým vítězem v tomto ohledu se stala deska Z490 Aorus Master od Gigabyte, která díky klasickým heatsinkům místo hloupých ale designově pěkných kusů kovu vydávajícími se za pasivy, dokázala stlačit teploty pod 40°C na napájecí kaskádě i s přetaktovaným procesorem na 5GHz. Velmi těsně za ní se umístila ROG STRIX-E od Asus. Ohledně taktování překvapivě vyhrála deska MEG Unify od MSI. Jako jediná v testu dokázala držet napětí u stabilně přetaktovaného procesoru zcela přesně podle toho, jak jsem nastavil v BIOSu a také celý proces taktování byl velmi jednoduchý.

 

Naopak největší problémy s taktování jsem zaznamenal u desky Biostar, kde jsem nakonec ani po hodině snažení nebyl schopen odladit procesor, tak aby byl 100% stabilní i za cenu vyšší kalibrace VRM napájecí kaskády, kdy už deska do procesoru prala napětí skoro 1.4V. V tomto ohledu považují tuto desku jako propadák testu. Pravda, BIOSTAR je ze všech nejlevnější, ale za cenu 249 dolarů (6700 korun), to pořád není levná deska a měla by to zvládnout bez potíží. Nemyslím si, že její zpracování tedy vůbec odpovídá desce této cenové hladiny.

Větší potíže jsem měl překvapivě i s deskou od Asus, ale nemyslím si, že by za tím byl nějaký problém v kvalitě desky, spíše v poměrně komplikovaném BIOSU a možnostech, které má. Nastavit BIOS tak aby odemknul limity spotřeby, znamenalo změnit hned tři položky v BIOSu, kde u ostatních desek stačilo změnit pouze jednu položku. Asus měl také problém s tím, že do procesoru posílal mnohem menší napětí, než jsem nastavil v BIOSu a procesor nebyl stabilní. Musel jsem si vypomoci zvýšení kalibrace napájecí kaskády na „Level6“ tedy druhý nejvyšší možný a teprve až poté byl procesor 100% stabilní. Z pohledu komfortu taktování je tedy deska od ASUS druhá nejhorší v testu a rozhodně bych ji nedoporučil nějakému laikovi, ale spíše zkušenému uživateli, který se v nastavení BIOSu dokonale vyzná. Což ale asi platí o každém, kdo se dnes bude taktováním vůbec zabývat. Ovšem musím připomenout, že pro méně zkušené uživatele má výrobce v BIOSU funkci „Ai Overclocking“, ovšem uživatel u ní neovlivní, jak moc deska procesor ve finále přetaktuje.

Pokud bych měl tedy zhodnotit jednotlivé testované desky (opět abecedně):

  • ASRock Z490 TAICHI

Nejdražší deska v celém srovnání, čemuž rozhodně odpovídají mnohé prvky zpracování. Luxusní výbava, kde snad chybí jen ThunderBolt. Vadí mě, že výrobce inzeruje PCIe 4.0 ready podporu, protože nic takového prostě neexistuje. Buď PCIe 4.0 funguje, nebo ne. Nic mezi tím. A současné Core 10000 procesory od Intelu prostě mají jen PCIe 3.0. TEČKA.

 

Co mě trochu zklamalo, je zpracování chlazení, které je hlučnější (je tu také ventilátor) a ASRock mohl více použít více ten klasický heatsink design, místo důrazu na to, jak to vypadá a použití i zakrytování pastivů. Tady podle mě zvítězila více forma nad funkčností. Je to zajímavá deska, ale proti jiným za těch nemalých 11 490 korun, které aktuálně stojí, to má docela těžké.

  • ASUS ROG STRIX-E Z490 Gaming

Taková sázka na jistotu. Dobrý design, solidní zpracování, je záměrně méně okázalá a jednodušší než ROG MAXIMUS série, takže postrádá prvky pro extrémní taktování. Nicméně taktování není problém, i když vyžaduje zkušenosti, protože BIOSy ASUSu jsou dnes možná až příliš podrobné :).

Jinak ve výbavě nic nechybí, vše zásadní tu je. Cenově se pohybuje kolem 8190 korun vč. DPH, což je solidní na to, co nabízí. Nicméně není to nízká cena a už kolem 10 tisíc koupíte desky, které jsou prostě absolutní TOP ve výbavě i dalších věcech. Nicméně je to dobrá deska a nemám problém ji doporučit.

  • Biostar Z490GTA EVO

V ČR exotická značka a model, který je ale zejména v Asii velmi běžný a spolu s ním mnoho podobných. Obávám se, že pokud by BIOSTAR chtěl zaujmout na našem trhu, musel by nabídnout podstatně více. Tohle je sice jedna z nejlevnějších Z490 desek, ale pořád stojí zhruba 6700 korun vč. DPH, takže levná deska to rozhodně není. Bohužel její zpracování je v mnoha věcech hodně základní, má znatelné problémy s udržením vyšších taktů při OC, což jinak ostatní desky zvládají bez potíží.

Chlazení je také hodně omezené. I výbava je chudá vzhledem k nemalé ceně desky. Snad jen ta VRM je překvapivě silná a solidní. Ale všechno kolem už je opravdu jen základ a podprůměr na poli Z490 desek. Na taktování náročných Core 10000 procesorů ji vyloženě nedoporučuji, nedává to. Pro provoz bez přetaktování ale funguje OK.

  • Gigabyte Z490 Aorus Master

Nejlepší deska v testu, ovšem také jedna z nejdražších, kdy za 10 tisíc má ovšem vše, na co si vzpomenete. Kromě luxusní výbavy je tu především ultra kvalitní zpracování, silné napájení, vynikající chlazení s klasickými heatsinky, kdy GB tak předvádí, proč jsou prostě lepší.

Dosáhla s nimi totiž na nejlepší teploty ze všech soupeřů. K tomu všemu má i výbornou podporu pro taktování, je skvěle odladěná a tak dále. Nicméně také je to jedna z nejlepších a nejdražších Z490 desek na trhu a v nabídce Gigabyte. Nad ní už je jen jeden model. Každopádně vyjma toho, co se dá vytknout Intel Z490 platformě jako takové a věcí s tím souvisejících, se nedá této desce samoné vlastně vytknout nic. V rámci Z490 desek je vynikající a jedna nejlepších vůbec.

  • MSI MEG Z490 Unify

Vyvážená deska, za relativně solidní peníze (alespoň v rámci Z490 nabídky). Ve výbavě má vše zásadní, včetně 2.5Gbit LAN, WiFi 6 AX201, Bluetooth 5.1, solidní VRM, zvukovky a tak dále. Snad jen to chlazení vyžadující malý ventilátor (naštěstí tichý), se dalo vyřešit lépe. Třeba použít klasické heatsinky místo těch sice krásných ale prostě funkčně mnohem horších esteticky vyřezaných kusů hliníku.

Celkově v rámci nabídky Z490 desek je MSI MEG Z490 Unify neokázalá, solidně vybavená a zpracovaná deska za solidní cenu. Aktuálně se dá pořídit za 7490 korun vč. DPH a od nás má ocenění v rámci své platformy za solidní poměr cena/výkon při skutečné kvalitě.

  • Závěr

Celkově pokud řešíte detaily, tak si dnes při výběru Z490 základních desek užijete. Protože právě v detailech panují mezi deskami v různých cenových hladinách, i když mají stejný čipset, obrovské rozdíly. Jak v celkovém zpracování, tak ve výbavě, tak v provozních vlastnostech. Nutno ovšem říci, že pokud vás nezajímají jednotlivá procenta a hraniční možnosti, v praxi z hlediska výkonu netaktovaného CPU a RAM dle specifikací Intelu (tj. maximálně 2933MHz), pravděpodobně nezaznamenáte rozdíl (neměli byste). Určitě ne bez srovnání výsledků a čísel. Nicméně významné kvalitativní rozdíly mezi deskami existují, a to i ve stejných cenových hladinách. Pochopitelně výrazně dražší desky jsou prostě jinde, i když to z hlediska běžného výkonu nemusí být znát. Kvalita provedení VRM, chlazení, výbavy a tak dále, to jsou diametrální rozdíly, které dokáží ovlivnit dost, ale také se za ně hodně připlácí. Na druhou stranu ani poměrně drahá deska nemusí být zárukou TOP kvality.

Tento článek byl tedy mou iniciativou a zvědavostí, kde jsem tedy vyzkoušel několik Z490 desek s různými RAM a různé chlazení. Pokud netaktujete a neplánujete taktovat, tak v běžné praxi z hlediska běžného výkonu rozdíly nezaznamenáte. Při taktování a ladění ale ano. Samozřejmě „kvalitu života“ ovlivňují i prvky výbavy. Na podrobnější testování jednotlivých modelů se ale specializují další kolegové v redakci DDWorld.cz a některé Z490 desky již najdete v testech na našich stránkách.

Za poskytnutí základních desek a procesorů do recenze děkujeme naším partnerům:

Za poskytnutí ostatního HW děkuji našim stálým partnerům:

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-14 08:11:15

Velmi dobre spracovane testy. Este by to chcelo uviest cim a ako boli merane hodnoty teplot a napati. Predpokladam ze sa spolahli na hodnoty reportovane s integrovanych senzorov bez overenia externym teplomerom a voltmetrom ?
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-14 08:48:50
avatar
vychazel jsem ze senzoru v HW Info, ten povauzuji asi za nejspolihlevejsi SW obecne na tohle.. Bohuzel externi drahej thermo senzor nemam Prece jenom desky testuju jednou za uherak a kupovat tento pristroj by se mi asi nevyplatilo a co jsem koukal na zahranicni testy kde to merili timto merakem, vysledky mam defakto skoro totozny, takze ty senzory opravdu asi nekecaj
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-14 11:02:44

Četl jsem jen závěr ale TAICHI má Thunderbolt, ASUS se jmenuje jinak než je uvedeno, Biostar se u nás snad ani neprodává a doporučit desku za 11,5 litru pro platformu kde existují dobré desky už za 4k je fakt trapný.

Pro ověření teplot si kup za čtyři kila bezkontaktní teploměr.

Stále čekám na tu lavinu testů desek s B550 kterou nám DDHanz sliboval při uvedení chipsetu.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-14 11:21:56
avatar
1 x Thunderbolt™ AIC Connector (5-pin) (Supports ASRock Thunderbolt™ 3 AIC R2.0 Card only)
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-14 13:39:51

Dobře ty!
No to by stála o další 2k víc a to už teda opravdu nedává smysl.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-14 19:21:23
avatar
ja ty parametry fakt studoval dost dlouho abych nahodou nekde neco neprehlidl Neboj vzal jsem to zodpovedne
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 788x
Komentářů: 3
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1488x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1329x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1770x
Komentářů: 6