ASUS Pro WS X570-ACE a Pro WS W480-ACE – TEST speciálních základních desek pro RYZEN i Core Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 04 srpen 2020
Přejít na obsah
ASUS Pro WS X570-ACE a Pro WS W480-ACE – TEST speciálních základních desek pro RYZEN i Core
ASUS Pro WS X570-ACE - Základní deska
ASUS Pro WS W480-ACE - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS Pro WS X570-ACE a Pro WS W480-ACE

                       – TEST speciálních základních desek pro RYZEN i Core

Společnost ASUS se rozhodla uvést na trh nové Pro WS modely základních desek. Konkrétně pro AMD AM4 platformu a RYZEN procesory a také pro Intel LGA 1200 platformu a nové Core/Xeon procesory. Desky vypadají trochu jinak a mají určité prvky výbavy, které na jiných běžných deskách nenajdete. Na poměry jinak obvykle drahých základních desek pro pracovní stanice, které mívají i chudší a jednodušší klasickou výbavu, potěší i příznivou cenou.

ASUS nám poslal oba nové modely na vyzkoušení pro vás, a protože jde o hodně podobné desky, podíváme se na ně společně. Samozřejmě nejzásadnější rozdíl je platforma a tomu odpovídající možnosti procesorů a také SSD.

  • ASUS Pro WS X570-ACE

Z hlediska absolutního výkonu procesorů i SSD, je samozřejmě tahle deska pro AMD RYZEN procesory, postavená na X570 čipsetu, jasným favoritem z dvojce, pokud vás tedy zajímá hlavně výkon a efektivita.

Podporuje dnes až 16ádrové RYZEN 3000 procesory, které nativně umí ECC paměti, které jsou tedy také podporovány deskou, což u pracovních stanic může některé opravdu zajímat.

Platforma AMD X570 má pak výhradně PCIe 4.0 linky, tedy 2x rychlejší než PCIe 3.0. ASUS jen upravil rozložení, kdy tahle deska má ve větší vzdálenosti od sebe hned 3x sloty PCIe x16, které fungují v plně osazeném režimu 8+8+8 PCIe 4.0 linek (což je propustností jako byste měli tři plnohodnotné PCIe x16 verze 3.0). Specialitou je osazení 1x U.2 portu.

ASUS se soustředil také na důkladné chlazení, kdy čipset a jeho okolí je chlazený tichým zabudovaným ventilátorem a v příslušenství je pak držák do skříně pro osazení velkého ventilátoru, který bude chladit rozšiřující PCIe karty.

  • ASUS Pro WS W480-ACE

Druhou testovanou deskou je vlastně „Z490“ model, ale protože přímo čipset Intel Z490 ASUS nemohl použít, pokud chce nabídnout podporu ECC pamětí, tak musel sáhnout po příbuzném W480. Což je více méně to samé, ale podporuje Xeon i Core procesory pro LGA 1200 platformu a s XEON je pak funkční i ECC podpora pamětí.

Bohužel proti AMD platformě neumí Intel PCIe 4.0 formát, takže vždycky bude pomalejší. Deska umí také při plně osazených PCIe x16 3.0 slotech jen 8+8+4 linky, tedy bude mít výrazně nižší propustnost, než v případě AMD platformy, která má 2x větší rychlost na linku. ASUS neosadil na tuhle verzi neosadil U.2 port.

V čem má Intel deska výhodu je přítomnost integrovaného Thunderbolt 3 (2 konektory), které zase nenajdete u AMD verze.

Obě desky mají společný speciální prvek, který není u běžných desek, a to je serverová funkce vzdálené správy díky RTL8117 čipu a ASUS Control Center Express aplikaci. Funguje i při vypnutém PC, jde nicméně o velmi základní řešení, neočekávejte stejné maximální možnosti srovnatelné s vyloženě enterprise či serverovými systémy jako třeba AST2500 apod. To hlavní ale najdete i u tohoto systému, což je na vlastně celkem běžných desktopových deskách neobvyklé.

Ve výbavě desek ale nenajdete žádná RGB blikátka, desky dokonce nemají ani RGB konektory. Samozřejmě nejsou ani určeny pro nějaké taktování, i když základní věci samozřejmě zvládají/podporují. Na co se u nich ASUS soustředil je ale kvalita zpracování, a tedy spolehlivost všech prvků a vzhledem k určení pro cenově dostupnější pracovní stanice, a s ohledem na to i vlastně velmi slušný poměr cena/výkon. Bavíme se o velmi dobře vybavených deskách, vysoké kvality, kombinující design a funkce typické pro pracovní desky, které obvykle stojí mnohem víc. Podívejme se tedy na obě podrobněji …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 355x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 743x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2930x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1202x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1886x
Komentářů: 1