ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI – TEST a RECENZE nejlepší AM4 základní desky pro AMD RYZEN? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 19 říjen 2021
Přejít na obsah
ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI – TEST a RECENZE nejlepší AM4 základní desky pro AMD RYZEN?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
altTohle je dost možná nejlepší AM4 základní deska pro procesory RYZEN. Speciálně pokud jde o výbavu.

 

 

 

 

 

  • ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI – TEST a RECENZE

                                          nejlepší AM4 základní desky pro AMD RYZEN?

Procesory AMD RYZEN 5000 jsou stále nejlepší na světě, a i když jsou zde s námi už rok, do důchodu se nechystají. Brzy se dokonce dočkáme ještě výkonnějších variant s vrstvenou obří L3, kdy tzv. ZEN 3D dorazí začátkem roku 2022. Budou stále určeny do AM4 platformy, a tedy pro stávající desky. Pořádné AM4 modely se tak na odpočinek zdaleka ještě nechystají. A proto ASUS uvádí zbrusu nový model. Jeho tvorba a příprava zabraly déle času a výsledek stojí za to. Tohle je dost možná nová nejlepší základní deska pro běžné, ale i na výbavu náročnější uživatele.

  • ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI

Pokud jste hráč a overclocker, a jde vám primárně o herní funkce, výrazný design plný různých blikátek nebo extra speciální výbavu pro extrémní taktování, tahle deska není pro vás. Pokud vás ale taktování nezajímá, RGB k životu nepotřebujete, zato oceníte opravdu špičkovou výbavu v kompaktním klasickém ATX provedení, tak tohle je model pro vás!

ASUS představil tuhle novinku nedávno. Používá novou revizi X570 čipsetu, u kterých mohou výrobci desek použít pasivní chlazení, takže již žádné ventilátory. ASUS tak nedávno aktualizoval některé další X570 modely a zbavil je ventilátorů na čipsetu. Nicméně ve své podstatě šlo jen o revize již dříve vydaných existujících modelů. Tohle je ovšem úplná novinka, ačkoliv je docela škoda, že s ní ASUS přichází až teprve teď.

ProArt série společnosti ASUS byla z monitorů rozšířena i na další komponenty a produkty. Včetně tedy základních desek. Vedle dnes testované X570 existuje mimo jiného také o něco méně vybavená B550 varianta. Série ProART produktů se zaměřuje na creativce a obecně uživatele s náročnějšími požadavky na kvalitu, stabilitu a obecnou výbavu. Je to takový přechod mezi čistě profesionálními produkty a běžnými modely desek. ASUS tak novou X570, co by stále nejlepší mainstreamovou PC platformu, v případě modelu ProArt náležitě dovybavil.

AMD X570 je stále jediná mainstreamová platforma na trhu, která má kompletně PCIe 4.0 podporu, a to i ze strany čipsetu. To nenabízí ani B550 ani Intel Z590, které mají PCIe 4.0 jen díky osazení určitých procesorům a omezeny jsou tak vždy na maximálně 20 Gen4 linek. Samotné čipsety a tedy většina výbavy desek je u nich stále maximálně PCIe 3.0. Díky tomu většina M.2 slotů pro SSD na B550 a Intel Z590 platformě je stále maximálně Gen3 verze. X570 ale takový problém nemá, všechny sloty a M.2 jsou nativně PCIe 4.0. A tak tahle deska má tak rovnou tři M.2 Gen4 sloty.

Výhodou konkurenční Intel platformy je exkluzivní podpora jeho ThunderBolt rozhraní, které se však může a bude objevovat i na dalších deskách. A právě tahle ProArt X570 deska je jako jedna z mála dostala. Konkrétně jsou zde dva nejmodernější ThunderBolt 4 porty (type-C), nabízející přenosovou rychlost až 40 Gbit/s. Ale deska má i velkou porci ostatní výbavy, včetně třeba velkého množství USB s hned trojicí vnitřních headerů atd. Nechybí ani pořádně luxusní konektivita. ASUS osadil hned dvě klasické síťové karty, jedna 2,5Gbit druhá dokonce 10Gbit. Vedle toho je zde ještě Wi-Fi 6E.

Ačkoliv deska není určena pro taktování, ASUS si dal extra záležet na testování odolnosti, výdrže a stability. Zpracování PCB a elektroniky je tak absolutně špičkové. A protože jde o desku i pro profesionální použití, je zde i speciální SW výbava a rozhraní, umožňující mimo jiného i monitorování, zabezpečení atd.

Co potěší, že na rozdíl od některých dříve uvedených extrémně dobře vybavených desek X570, se u téhle ASUS vešel do standardního nepřerostlého formátu ATX. Není to tedy přerostlá E-ATX. A přes masivní výbavu docela překvapí i cena, která je nižší než za mnohé TOP herní X570 edice. Jaká je tedy nová deska ProArt X570-CREATOR WIFI v praxi?

Pořádně jsme ji proklepli, tak se na to podívejme … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 615x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 812x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1029x
Komentářů: 2
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchl
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchlPondělí, 22 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1796x
Komentářů: 6
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.Neděle, 21 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2160x
Komentářů: 4