ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI – TEST a RECENZE nejlepší AM4 základní desky pro AMD RYZEN? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 19 říjen 2021
Přejít na obsah
ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI – TEST a RECENZE nejlepší AM4 základní desky pro AMD RYZEN?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

  • Základní deska

Ač jde o profesionálněji orientovaný, celkem speciální model v nabídce ASUS X570 desek, balení se kromě specifického barevného designu nijak neodlišuje od balení jiných mainstreamových desek ASUS. Rozhodně není tak okázalé, jaké mají herní ROG modely. Což docela oceňuji, protože alespoň šly peníze na to podstatné ;).

Pokud jde o příslušenství, je zde pár specialit, včetně DP to DP kabelu, nebo ASUS Control Center Express aktivačního klíče atd. Ale nic zásadně překvapivého zde není, ani velikost příslušenství není velká. Je zde ale vše, co je třeba. Snad jen kritizovat budu opět SW a ovladače na CD!

Je rok 2021 a tohle není levná deska, pokud už ty ovladače a SW chce ASUS přikládat u podobného produktu, tak to má být na něčem, co uživatelé dnes používají. Dávat v těchto dnech CD má stejný smysl, jako psát na hliněnou destičku nebo papyrus. ASUS navíc u některých špičkových ROG desek už USB flash disky používá.

  • Základní deska

Novinka neoplývá zrovna vizuálně okázalým zpracováním, což vlastně potěší. Nenajdete zde žádná hloupá RGB blikátka, která jen zvyšují spotřebu a dělají elektroniku složitější a nákladnější. Základem všeho je velmi kvalitní PCB a elektronika. Napájecí kaskáda má 14+2 fáze, tedy opravdu masivní, a to nejde o desku pro OC. Důležitá je hlavně stabilita, takže proto ten overbulid, kvalitní monitorování a pořádné chlazení.

Základem je tedy AM4 platforma a X570 čipset, což znamená oficiální podporu pro RYZEN 2000 procesory a novější. Počítat můžeme i s dalšími plánovanými ZEN 3 modely, kdy jestli ještě něco vyjde pro AM4, tak tahle deska to podporovat bude. Pokud jde o paměti, podporovány jsou DDR4, včetně ECC. Maximálně 128GB celkem tedy 4x 32GB a uváděna je podpora až 5100MHz v rámci OC. ASUS se chlubí testování kompatibility se všemi zásadními modely pamětí, které na trhu máme.

Jak už bylo řečeno, výhodou X570 čipsetu je, že jde o jedinou mainstreamovou platformu na trhu, která má PCIe 4.0 nativně i ze strany čipsetu. Takže zde máte nejen těch 20 Gen4 linek z procesoru ZEN 2/ZEN 3, které jsou používány pro ten hlavní grafický PCIe x16 slot a první M.2 SSD slot, ale také další PCIe 4.0 linky z čipsetu. Díky tomu má tahle deska v Gen4 verzi všechny odpovídající sloty a porty. Tedy jak další dva PCIe (x8 a x4), tak i další dva M.2. Ty současně podporují i SATA zapojení.

Najdeme také pořádnou záplavu dalších konektorů. 6x SATA, všechny druhy a varianty USB, kdy vyloženě potěší 3x vnitřní USB header. Na zadních výstupech je celkem 8x USB 3.2 Gen1 i GEN 2 portů, ale především 2x Type C Intel ThunderBolt 4, což hned tak nějaká deska nemá. K tomu je zde HDMI a DP (vztaženo k TB4). Bohatou konektivitu zajišťují dvě síťové karty, 2,5Gbit a velmi rychlá 10Gbit. Navíc je zde ještě síťová Wi-Fi 6E karta s anténou.

ASUS ale nezapomněl ani na kvalitní integrovaný zvuk a použil ALC 1220A řešení se všemi zásadními vylepšeními, včetně SW podpory atd. Na desce nenajdeme žádné masivní chladiče, všechno je pasivní. Nenajdeme žádná blikátka, i když hned 4x RGB konektory pro příslušenství, zde jsou. Ale na samotné desce RGB není. Samozřejmě nechybí pořádná nálož konektorů pro ventilátory a jiné chlazení, včetně odpovídajícího monitoringu a SW podpory. Prioritou u této desky je spolehlivost a odolnost, takže ji ASUS i pořádně testoval. Co z výbavy vypustil je přímé ovládání, tedy tlačítka (výjimkou je tlačítko BIOS FlashBack vzadu), OC funkce a nemá ani segmentový display, jen stavové diody. Bez toho všeho se ale v pohodě obejdeme. Nechybí pár chytrých detailů, jako upínání M.2 SSD disků bez šroubků, apod.

Celkově jedna z nejzajímavějších X570 desek, speciálně jen v ATX provedení, kterou jsem zde zatím měl. Výbava je opravdu maximální. A jak funguje v praxi?



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 710x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 831x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1007x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3569x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1409x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 5