ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) – TEST a RECENZE úžasně přehnané desky s i9-11900K. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 10 červen 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) – TEST a RECENZE úžasně přehnané desky s i9-11900K.
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr

 

 

  • Testy a výkon desek v praxi

Pro testy desek jsme použili konečně nový Core i9-11900K procesor. Jako grafická karta je tu referenční Radeon RX 6800 XT, testujeme s DDR4 3600MHz paměťmi a kvalitním chlazením i napájením.

   

Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.

 

  • Testy a výkon desky

A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech a specifikací procesoru od Intelu (tedy žádné MCE, nelimitované TDP atd.).

Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém ani anomálii.

Výkon nicméně ve skutečném základním nastavení procesoru, je v souladu s očekáváním a kde má být. Vše funguje, jak má. Díky ROCKET LAKE procesoru funguje i na Z590 PCIe 4.0 podpora, což by doposud deficit Intel platformy vůči AMD, která Gen4 podporuje už dlouho.

Kromě GPU je hlavní měřitelný přínos hlavně pro SSD, které dnes existují už v rychlostech až se 7000MB/s, což je dvojnásobek toho, co dokáže přenést Gen3 M.2 slot. Samozřejmě pokud dojdou Z590 PCIe 4.0 linky, jste zpět na maximálně Gen3 s tomu odpovídající limitací rychlostí.

ASUS ROG Maximus XIII je na tom i z hlediska integrovaného zvuku dobře. Nový název ALC 4082 snažící se tvářit, že jde o něco výrazně lepšího a nového, než je ALC 1220, je však silně zavádějící. Je to totiž stále více méně o ALC 1220 řešení s určitými HW změnami kvůli dostupnosti/nedostupnosti určitých dílčích komponent, vzhledem ke známé a komplikované situaci na trhu. ASUS toto řešení používá na více svých aktuálních deskách. Jako bonus najdete v příslušenství testované desky ROG CLAVIS modul s integrovaným ESS 9281 QUAD DAC, takže můžete zvuk táhnout i přes USB.

Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Baldur's Gate jako seriál HBO!?
Baldur's Gate jako seriál HBO!?Pátek, 06 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 472x
Komentářů: 0
Timberborn 1.0 – bobří budovatelská strategie má datum vydání
Timberborn 1.0 – bobří budovatelská strategie má datum vydáníČtvrtek, 05 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1133x
Komentářů: 1
Crimson Desert – akční RPG adventura vypadá až příliš dobře?
Crimson Desert – akční RPG adventura vypadá až příliš dobře?Středa, 04 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1007x
Komentářů: 0
Masters of the Universe – filmový remake vypadá solidně
Masters of the Universe – filmový remake vypadá solidněÚterý, 03 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1148x
Komentářů: 1
Na Kingdom Come 3 se nepracuje. Ale bude další české RPG!
Na Kingdom Come 3 se nepracuje. Ale bude další české RPG!Pondělí, 02 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 797x
Komentářů: 1
První herní katastrofa 2026 je tu – vyšlo Highguard!
První herní katastrofa 2026 je tu – vyšlo Highguard!Úterý, 27 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1339x
Komentářů: 1