ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) – TEST a RECENZE úžasně přehnané desky s i9-11900K. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 10 červen 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) – TEST a RECENZE úžasně přehnané desky s i9-11900K.
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr

 

 

 

 

  • Závěr

ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) je úžasná základní deska a pořádný kus hardware. Naprostá špička ve všech ohledech. Ovšem jak jsem řekl v úvodu, tahle deska má všechno, co si dokážete dnes vymyslet, tedy až na jednu věc. Velice podstatnou věc. Je pro špatnou platformu procesorů. To nejlepší, co pro tuhle desku existuje a existovat bude, je procesor Intel Core i9-11900K. Nic lepšího už do ní nevyjde. Jenže zatímco deska je sice postavena tak, aby zvládala extrémní nároky na napájení a chlazení tohoto extrémně neefektivního čipu, jeho schopnosti a výkon absolutně neodpovídají třídě provedení a zaměření desky samotné. Tohle je deska pro nadšence a pro extrémní výkon. Intel a jeho Core i9-11900K má sice extrémní spotřebu a dokáže rychle dostat do úzkých i 360mm AiO chlazení, ovšem nenabízí za to vysoký výkon, natož výkon hodný pro skutečné nadšence, na které míří deska. 11900K je technicky zastaralý, neefektivní, předražený a za to co stojí velmi slabý procesor, který se svými 8jádry stačí tak akorát na střední třídu 8jádrových procesorů. Ovšem vůbec nestačí na nejvýkonnější mainstreamové RYZEN 9 modely od konkurenčního AMD. Tedy mainstreamové procesory pro nadšence.

Za podobnou cenu nabízené 12 a dokonce 16jádrové RYZEN 9 jsou všude a ve všem výkonnější. A to běžně i o desítky %. A i kdybyste na 11900K nalili všechen tekutý dusík světa, tak se 16jádrovému RYZEN 9 ani nepřiblíží. Ten je prostě o polovinu výkonnější, a přitom dokáže mít výrazně nižší spotřebu. ASUS ovšem poněkud zapomněl představit pro X570 platformu podobnou nadšeneckou EATX desku EXTREME série. Pravda, není asi třeba. Pod ultra-efektivní nenáročný procesor AMD RYZEN 9 5950X můžete totiž dát klidně levnou B550 nebo dokonce jen A520 desku do 2000 korun, a stejně tohle kombo převálcuje výkonem všude nejen Core 11900K, ale třeba i high endový Core i9-10980XE. Jedno do jak drahých desek je strčíte. Pokud byste do levné desky osadili 11900K a chtěli po něm maximální výkon s tou reálnou 250+W spotřebou, tak se vám ta deska bez přehánění rozteče. Proti tomu je ASUS Maximus Extreme alespoň dobře připravena a dokáže udržet maximální výkon bez problémů.

Je opravdu obtížné vymyslet, pro koho v tomto stavu věcí, ASUS vlastně vyráběl ROG Maximus XIII Extreme. Tedy já vím, že je to pro nadšence, ale pro ty dnes, a vlastně už dlouho, Intel platforma jako taková nemá co nabídnout. ASUS o tom moc dobře ví. A i tak si dal tu práci a nabízí desku, pro kterou neexistuje a nikdy existovat nebude, žádný trochu odpovídající procesor. Tahle deska by dávala smysl, pokud by měla X570 čipset, tedy AM4 patici. Tam procesory s odpovídajícím výkonem pro nadšence najdeme. A je poněkud zarážející, že ASUS EXTREME verze pro X570 a RYZEN 9 neexistuje.

Na AM4 s X570 nabídka končí na ROG CrossHair DARK HERO. Což je absolutně vynikající deska, ale není to TOP extrémní model ROG EXTREME série, se vším, co k tomu patří. Tedy tou úžasnou nadšeneckou extrémní přehnaností ve všech směrech :).

 

  • Závěr

ASUS a jeho ROG EXTREME desky jsou a vždy byly hlavně demonstrací technologických schopností tohoto výrobce. Cena tomu vždy odpovídala a ani zde tomu není jinak. Stojí zhruba 23 tisíc korun. Ale o to nikdy nešlo. Pokud se na cenu této edice musíte ptát, tak na ni nemáte a není pro vás ;). Vždy to byla řada pro nadšence, ale dávala smysl. Teď bohužel nedává, ovšem ASUS za to vůbec nemůže. Neexistuje pro ni odpovídající, nebo alespoň trochu důstojný procesor. Dávat 20tisíc za desku a mít do ní nijak zajímavě výkonný jen 8jádrový procesor, který je a zůstane už navždy maximem?! Tohle sice je deska pro nadšence, ale procesor pro nadšence do ní chybí a nikdy už žádný nebude.

Tahle situace mě připomíná, jako kdyby někdo vzal Bugatti Veyron, s tím úžasným podvozkem, brzdami, výbavou, zpracováním a technologiemi, ale místo 16válce s 1000 koňmi do toho bylo jen 1.2HTP se 70 koníky. Nesmějte se, tak jsem se cítil, když jsem do téhle desky osazoval Core i9-11900K. Když prostě mám vedle sebe a v grafech RYZEN 9 5950X a 11900K, nerozumím tomu, proč ASUS dělal ROG Maximus XIII Extreme (Z590) a neudělal raději ROG CrossHair Extreme (X570). Ta by alespoň dávala dnes nějaký smysl jako maximalistický základ pro nadšence. Protože kdo si bude za podobnou cenu nyní pořizovat 11900K, když může mít 5950X?! To není výběr, to je IQ test ...

Je to vážně smutné. ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) je vynikající deska. Vytknout ji mohu to, že na rozdíl od X570 ROG desek nemá na všech slotech PCIe 4.0, ale za to taky ASUS nemůže (vlastnost platformy). Ve všech ostatních ohledech, je to paráda. Líbí se mě 10Gbit síťovka, výkonná Wi-Fi, parádní OLED display a pěkný design obecně. Samozřejmě se mě líbí natočené porty na pravé straně (dobrá inspirace u konkurence ;) ), obrovské možnosti ladění, taktování atd. Má jednoduše všechno. Jen je pro špatnou platformu :/. Pokud se vám ovšem z nějakého důvodu zdá, že 8jader za téměř 20 tisíc je dost dobrá nabídka, a jejich výkon musí stačit všem i nadšencům, pak je to určitě jedna z nejlepších desek (ne-li nejlepší vůbecú, které pod velmi náročný Intel 11900K můžete osadit. Tedy bez starostí, že se vám pod jeho spotřebou ta deska rozteče.

A pokud byste chtěli úplnou jistotu, ASUS má ještě tuhle desku v provedení GLACIAL za 36 tisíc korun s integrovaným obřím vodním blokem od EK, chladící CPU i čipset současně. Takže jestli chcete to nejlepší, co pod Intel dnes existuje, tohle je ono …

"Skvělá deska, kterou výrazně omezuje platforma, pro kterou je určena ..."

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-14 10:06:50

Od desky za 23000 bych čekal, že LAN bude od Intelu. Dva porty LAN 10Gbs Intel x550-t2.. Na tak velkou desku se to vejde a výkonově a stabilitou je to jinde, něž alternativní paskvily. Když to má TB 4, tak není důvod se vymlouvat, že je to zbytečné. Jo a taky chip pro vzdálenou správu.. Když teda nadšenec.. tak nadšenec. A MINISAS 12Gbs. porty tak 2, aby se neřeklo s host chipem od Broadcomu.. Že tak nějak nestíhají PCI linky? Ale no tak, jsme nějaká fabrika na základní desky, tak inženýři zpracují návrh s PCI přepínači...aby se to všechno hezky ukrmilo...Nebo to snad neumí či nechtějí? A že to vypadá jako z poloviny deska pro pracovní stanice? No a proč ne? Ten TB 4 je taky dost specifický.. Kolik lidí k tomu bude mít periferie? Možná méně než zákazníci s NASEM a 10Gbs.
Navíc: 1. Takové už v minulosti dělali.Jako workstation serie.
2. Je to užitečné. Občas jsou prostě SAS disky levnější... než sata. Sám jich mám 7 za hubičku z bazaru.. a šlapou jako hodinky. Klidně by mohli chtít i 25 tis.. RAID 6, 60 nečekejme, ale co už..
Takhle je to takové... pro frikulíny... Když kvalitu tak kvalitu..Je to přece to nejlepší co mají ne? Nebo to není to nejlepší?
Takže já z té desky nadšený nejsem.. LAN 2,5Gb pfff a ještě 10Gbs není Intel.. fuj. A vůbec, tohle si koupím jako fanda Intelu, tak proč mi tam cpou odpad od konkurence? Já chci Intel, navíc v těch chipech kromě CPU je stejně nejlepší.. Jasně SAS si brendují od Broadwelu, no ale kdo to nedělá dneska, že? Nic lepšího neumí? Ach jo. Každý by chtěl muziku zadarmo a bez práce..

Edit: autor tohoto příspěvku má samozřejmě Ryzen 9 5950X..
A ano výše popsané by se mu na X570 desce moc líbilo..i s těmi Intel chipy na priferiích.. není totiž žádný fanatik a tam kde je kvalita, tam kvalitu ocení.
Edit:
S Intelem si přece kupujeme emoce.. dobrý pocit... No jo blbnu. Intel součastky a technologie jsou přece jen standard v mnoha věcech. protokoly, spousta serverů jede pořád najejich železe a tak si Intel s Intelem celkem rozumí.... oni udělali v tomhle hodně práce, no protože chtěli být první na trhu.. to jim neberu. Tak lidi nechápu proč na nejluxusnější desce od vedoucího výrobce na světě nejsou součástky od Intelu. Fakt. To je nějaký vzkaz, že jsou zákazníci Intelu idioti tak jim musí stačit hezké barvičky a světýlka? Halooo? Čte tohle nějaký markeťák od Asusu? Děláte si z lidí nepokrytě prdel? Neumíte vyrobit vlajkovou loď, aby byla vlajková a ne jako pokus z čínského smeťáku?
No nic..
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-14 10:24:56

Opravte si v clanku MB na GB " Vedl jsou 4 sloty pro paměti, a to až 128MB DDR4 s rychlostí od 2133MHz."
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Pátek, 21 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 568x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Čtvrtek, 20 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 943x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechStředa, 19 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 866x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1398x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1291x
Komentářů: 0