ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) – TEST a RECENZE úžasně přehnané desky s i9-11900K. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 10 June 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Maximus XIII Extreme (Z590) – TEST a RECENZE úžasně přehnané desky s i9-11900K.
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. 14nm COMET LAKE procesory Intel Core 11000, jsou velmi náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá. To je daň za neefektivní konstrukci a 14nm výrobu. Core i9-11900K výkonově zdaleka nestačí na výrazně úspornější a výkonnější RYZEN 9 procesory, ale aby nebyl o moc pozadu a mohl se chlubit až tím 5,3GHz taktem, vyžaduje obrovské množství energie. Intel sice udává 125W TDP, ale to platí jen pro základní takt, procesor má ale ve skutečnosti 250+W TDP, kam se běžně přepíná, když to chlazení a podmínky dovoluje. Navíc lze ten limit vypnout, což výrobci desek v některých profilech běžně dělají) a pak procesor klidně překročí i 300W TDP, jen aby udržel ty takty kolem 5GHz na celku, jakkoliv výsledný výkon není zrovna omračující. V grafu vidíte stav v základním nastavení s dodržováním limitů, tak stav s vypnutými limity, tedy tzv. Adaptive Boost, kdy jsou limity konstantně překračovány.

ASUS ROG Maximus XIII EXTREME má velmi silnou (18+2) napájecí kaskádu s dobrým zpracováním i silným chlazením, aby vůbec byl provoz velmi neefektivních a náročných 14nm procesorů Intel možný. Asi nepřekvapí, že celkově se Z590 platforma proti Z490 příliš neliší.

Zmínit se musím o chlazení na VRM. Je extrémně výkonné (výkonnější už by bylo jen s vodním blokem). takže teploty se drží kolem 45°C v praxi. Ale o něco narostou, pokud se rozhodnete taktovat, nebo trvale držet takty přes 5GHz. Vyžaduje to tedy i slušně chlazenou skříň. Sama deska ale není zjevně omezením.

 

  • Taktování

ASUS ROG Maximus XIII EXTREME je deska určená a připravená i pro extrémní taktování. Tohle je prakticky to nejlepší, co si pro taktování můžete pořídit. Výbava v tomto směru je extrémní, s přímými fyzickými ovladači některých funkcí na desce.

Core i9-11900K je tak náročný procesor, že ty rozdíly tak u desek najdete. Některé méně kvalitní Z490/Z590 desky prostě nedokáží udržet stabilně boost na těch 5,1GHz, kam 11900K jde vyhnat. ROG Maximus XIII EXTREME to zvládá „levou zadní“, a určitě by dokázala vytáhnout to i výše, ale tohle už je o chlazení CPU samotného a omezením je tady naše AiO se kterým na 5,1GHz topí Core i9-11900K na 90°C, takže asi tak. Je bohužel smutnou realitou, že taktovat Core 10000/11000 jednoduše nestojí za to. Absolutní nárůst výkonu po přetaktování je u těchto procesorů velmi malý, protože téměř žádný potenciál pro běžné taktování už tyhle CPU nemají. Mimo základní režim, dodoržující ten 56s 250W boost, stačí prostě zapnout neomezený boost natrvalo (tzv. Adaptive Boost), kdy procesor konstantně překračuje ten jinak 56s boost, a to je tak běžné maximum, co z toho dostanete. Dokáže jít s takty na 5,0 – 5,1GHz na celku. Ručním taktováním z něj nevytáhnete prakticky nic navíc, možná 5,2GHz, ale opravdu jen u některých kusů. Obecně výkon i 11900K je velmi nízký zejména s ohledem na obrovskou spotřebu a zahřívání. A hlavně cenu ve srovnání se 16jádrovou RYZEN 9 konkurencí, který při aktivním PBO má dvojnásobný výkon než 11900K a pořád žere míň.

Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. U této desky je nicméně vše v pořádku, nejlepší paměti, které mám v redakci k dispozici jdou na 4400MHz, což je jejich maximum a přesně tohle deska zvládne nastavit a udržet. Nicméně na této konkrétní desce jde samozřejmě mnohem více, takže potenciál této desky je mnohem vyšší než možnosti současných pamětí v rukou běžných uživatelů, a především skutečná nutnost. Vzhledem k cenám pamětí je pro většinu rozumných 3200MHz nebo 3600MHz a víc to neřešit, ani výkonový přínos rychlejších modulů dnes není nijak významný. ASUS má ale asi nejlépe propracované funkce pro ladění a taktování pamětí, které na deskách vůbec najdete. Například ASUS OptiMem III atd.

Takže k závěrům a hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 714x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 763x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1192x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Thursday, 04 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Wednesday, 03 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 1