Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI7 – TEST a RECENZE prostě dobré základní desky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 20 June 2025
Přejít na obsah
Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI7 – TEST a RECENZE prostě dobré základní desky
Základní deska
Základní deska v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Základní deska v praxi

Používat budeme nový AMD RYZEN 9950X procesor v kombinaci se 360mm AiO chladičem ASUS ROG. Jako paměti máme Corsair Dominator Titanium 64GB (2x32GB) DDR5 6000MHz CL30. Grafickou kartou je referenční AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB. Používáme rychlý Gigabyte Gen5 14000 SSD a aktuální Windows 11 OS:

Otestovali jsme několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek.

  • Testy a výkon desky

Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi různými čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů. Ovšem mezi drahými i levnými deskami bude z hlediska základního výkonu se stejným CPU atd. rozdíl velmi malý (což je dobře a správně). Všechny platformy jsou testované na základních nastaveních bez OC profilů, bez nějakých AI ladění a asitentů optimalizující výkon a spotřebu, jež systémy desek dnes mají.

Z hlediska fungování a výkonu desky, jsme nenarazili na žádný problém. V rámci stejné platformy, dle očekávání, to nevypadá na nějaký velký rozdíl. Samozřejmě drobné rozdíly tu jsou, ale nic zásadního. Rozdíly se ovšem začnou projevovat až při vyšším taktování a stabilitě při něm, kde na vyladění BIOSu a zpracování desky záleží o něco více. Výkonově mezi X870E a X870 není dle očekávání rozdíl. Liší se prostě jen zpracování desek s ohlede na některé prvky.

X670E a X870E/X870 nadále nabízí celkem 20 využitelných PCIe 5.0 linek proti starší X570 AM4 platformě, která má PCIe linky „jen“ ve verzi 4.0. Ty Gen5 linky ale poskytují procesory RYZEN 7000/9000. Zbytek linek je hlavně Gen4 skrze čipset samotný. U X870 jich je celkově o něco méně než u X870E. Nicméně samozřejmě můžete Gen5 SSD osadit i do desky s Gen4 slotem, jen vás bude limitovat maximum, které PCIe 4.0 rozhraní M.2 nabízí, což je v praxi maximálně zhruba 7880 MB/s. Jen v PCIe 5.0 M.2 slotech pojedou tedy Gen5 SSD na plný výkon.

Gigabyte zde používá jen obyčejný starší ALC 1220 integrované zvukové řešení ale bez nějakého posílení jako mají některé vyšší modely desek. Na současné poměry použitelná integrovaná zvukovka. Potěší digitální vstup/výstup, ovšem bohužel stejně jako většina nových X870E/X870 desek, má jen dva standardní 3,5mm porty vzadu. Z hlediska schopností a kvalit integrovaného zvuku je však OK.

  • Provozní vlastnosti

Z hlediska provozních vlastností je na tom testovaná Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI7 dobře. Teploty VRM jsou výborné, chlazení je mohutnější. Deska má i pasivy na M.2 pozicích pro SSD a to bez-šroubkově odnímatelné a znovu nasaditelné. Velmi dobré. Pro některé náročné Gen5 SSD nemusí ten pasiv stačit, ale s novou generací úspornější Gen5 SSD je více než zcela dostatečný. Takže žádné výhrady k chlazení a možnostem desky v této oblasti.

Pokud jde o spotřebu systému v zátěži CPU s touto deskou, jsou mezi různými deskami mírné rozdíly, obvykle záleží i na stupni výbavy ale hlavně na provedení VRM a nastavení výchozího profilu napětí atd. Nicméně naše testování děláme ve výchozím nastavení CPU, bez taktování či ladících funkcí, a vidíte, že mezi deskami jsou minimální rozdíly a testovaný CPU žere to, co se očekává a má. Pochopitelně napájecí limity a možnosti desky krmit CPU jsou mnohem výše. Z hlediska možností taktování je na tom testovaná deska dobře.

Gigabyte sice tuhle konkrétní desku na extrémní taktování nemíří, ovšem stále taktování a ladění podporuje. Cílem je maximální stabilita a jednoduchost použití pro OC v domácích podmínkách. A zde má tahle deska vše, co mít má, včetně řady AI asistentů, a hlavně velmi přehledný SW i BIOS k tomu. Nechybí nezbytné ochrany, monitoring všeho atd. Samozřejmě z hlediska reálného použití většina uživatelů maximálně zapne PBO, případně osadí rychlejší paměti a zapne u nich EXPO profilování. Testovaná deska nemá s ani jedním žádný problém, 2x 32GB DDR5 6400MHz běžely bez děličky, rychlejší moduly vč. 8000MHz zvládá také, ale samozřejmě už jen s děličkou.

Gigabyte také pravidelně vydává aktualizace BIOSů i vlastních aplikací a zlepšuje tak podporu a kompatibilitu pamětí apod. V tomto směru je absolutní špičkou mezi výrobci desek dlouhodobě. Testovaný model není výjimkou.

Takže k hodnocení a závěru.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Cyberpunk 2077 dostal aktualizaci 2.3 s novým obsahem!
Cyberpunk 2077 dostal aktualizaci 2.3 s novým obsahem!Thursday, 17 July 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 322x
Komentářů: 0
Stronghold Crusader má Definitive Edition alias remaster!
Stronghold Crusader má Definitive Edition alias remaster!Tuesday, 15 July 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
The Expanse: Osiris Reborn – tvůrci se inspirovali v Mass Effect
The Expanse: Osiris Reborn – tvůrci se inspirovali v Mass EffectMonday, 14 July 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 906x
Komentářů: 1
Stardew Valley – nová historicky nejlépe hodnocená hra na STEAMu!?
Stardew Valley – nová historicky nejlépe hodnocená hra na STEAMu!?Friday, 11 July 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 755x
Komentářů: 0
Cyberpunk: Edgerunners 2 – druhá série má upoutávku!
Cyberpunk: Edgerunners 2 – druhá série má upoutávku!Tuesday, 08 July 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 973x
Komentářů: 0
Nový Superman vyráží do kin – první dojmy jsou rozporuplné
Nový Superman vyráží do kin – první dojmy jsou rozporuplnéMonday, 07 July 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1067x
Komentářů: 4