Gigabyte Z690 Aorus Xtreme – TEST toho nejlepšího s LGA1700 pro Core i9-12900K Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 15 listopad 2021
Přejít na obsah
Gigabyte Z690 Aorus Xtreme – TEST toho nejlepšího s LGA1700 pro Core i9-12900K
Základní desky
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • Gigabyte Z690 Aorus Xtreme

                           – TEST toho nejlepšího s LGA1700 pro Core i9-12900K

Dneska se podívám na novou základní desku z nabídky Gigabyte pro novou platformu LGA1700 od Intelu s generací procesorů Alder Lake. Tato nová platforma by měla konečně začít konkurovat AMD, což se bohužel předchozí generaci Rocket Lake vůbec nepovedlo.

  • Intel Z690 přináší nativní PCIe 4.0

Je důležité rozlišovat platformu a čipset. Z690 čipset je novinkou a nejde jen o přejmenovaný Z590, který byl naopak vlastně víceméně přejmenovaným Z490. Nový Z690 má pár zásadních vylepšení. Nadále jde o 14nm čip, ale stejně jako už dva roky starý AMD X570, má PCIe 4.0 linky přímo v sobě. I když na rozdíl od něj nikoliv všechny. Má jen 12x PCIe 4.0 a ještě také až 16x PCIe 3.0. X570 má výhradně Gen4 a má jich tedy více. Hlavní výhodou u Z690 je ale rychlejší připojení čipsetu a CPU, které je 2x rychlejší než u Z590 a také u X570.

  • ALDER LAKE přináší PCIe 5.0

Co se týká vlastní platformy, tak procesory Alder Lake, které zatím jako jediné do nové Z690 jdou osadit, přináší dalších 20 PCIe linek. A to pozor, mají dokonce uváděnu podporu u 16 linek verze PCIe 5.0. Tedy 2x rychlejšího nového standardu, než je PCIe 4.0!

Bohužel, je zde háček. Nevíme, jestli to vůbec funguje. Neexistuje žádné PCIe 5.0 zařízení, takže ani Intel to nemůže mít skutečně otestované na reálném produktu. Neexistuje, a ještě dlouho nebude, žádná PCIe 5.0 grafická karta (natož taková, která by to vyžadovala od mainstreamové platformy). První nová generace grafik s možná PCIe 5.0 rozhraním, se objeví nejdříve na konci příštího roku. To platí i o SSD, které zdaleka v běžných režimech nevyužívají rychlosti PCIe x4 Gen4 (7500MB/s), takže 2x rychlejší Gen5 nemá v dohledné době žádný přínos pro běžná SSD a jejich běžné rychlosti. Navíc Intel nevybavil Z690 platformu žádnými M.2 sloty verze PCIe 5.0. Procesory mají jen 16 těchto linek a všechno jsou tak na deskách přiřazeny pro grafické sloty. Žádný není pro M.2 slot, a tak i kdyby byly SSD Gen5, je to jedno, poběží jen v tom Gen4.

Intel tedy může uvádět Gen5 podporu, ovšem je na místě otázka s čím to vůbec testoval, když neexistuje žádný hotový SSD nebo grafika jako produkt, se kterými to testovat mohl. Bohužel zatímco normálně bychom z 2x rychlejší technologie byli jistě nadšeni, v tuto chvíli, kdy je, a ještě delší dobu bude doslova k ničemu, je zde značná nevýhoda. Základní desky na ni musí být připraveny. A udělat PCIe 5.0 tak, aby fungovalo, vyžaduje ještě robustnější provedení než u Gen4 natož u Gen3, což stojí nemalé peníze navíc.

  • Podpora DDR5

Procesory Alder Lake přináší také podporu DDR5 pamětí. Nové generaci operačních pamětí, která proti DDR4 přináší opravdu hodně zásadních novinek. Ačkoliv samotné moduly vypadají na první pohled stejně, jsou technologicky i konstrukčně rozdílné. Nejsou samozřejmě vzájemně kompatibilní, takže se nesnažte nacpat DDR5 do DDR4 slotů apod.

DDR5 přináší kromě nové generace výrazně rychlejších čipů, také nativní ECC a především paměti samotné mají vlastní napájení a modul s ovládáním v sobě, nikoliv již součástí základní desky. Ovšem vysoké náklady na výrobu zapříčinili, že podporu pro DDR5 budou mít jenom TOP modely, které ale zase nepůjde pořídit ve verzi s cenově rozumnějšími DDR4.

Jen „levnější“ (stále ukrutně drahé) Z690 deskou jsou buď výhradně v DDR4, anebo jsou na výběr obě verze. Vzhledem k zásadním technickým odlišnostem DDR5 a DDR4, což má vliv na přítomnost určitých prvků na PCB desky, není na trhu žádná deska, které by měla třeba 2x DDR4 a 2x DDR5 sloty. Takže si musíte vybrat při nákupu a s tou volbou budete muset žít.

  • Gigabyte Z690 Aorus Xtreme

První deskou, na kterou se podívám v rámci nové Z690 platformy, je TOP model výrobce v provedení Aorus Xtreme. Na trhu bude dostupná ještě jedna dražší edice, ale to bude více méně ta samá deska jenom vodou chlazená. Pro fanoušky klasického chlazení základní desky se tak jedná o nejlepší model výrobce.

Samozřejmě cena tohoto TOP modelu je stejně jako u předchůdců na TRX40, X570 či Z590 platformách, je značná a atakuje 24 tisíc korun. Z690 desky jsou bohužel výrazně dražší, než podobně vybavené X570 varianty. Tam stojí AORUS Xtreme X570 necelých 20 tisíc korun. Největší vliv na zdražení má rozhodně podpora PCIe 5.0, a také spotřeba nových procesorů sahající k 300W což sebou sebou nese opravdu extrémní nároky na kvalitu základní desky jako takové. I když u této Gigabyte edice je to celkem jedno, ta je vždycky stavěna jako to nejlepší, co se dá vůbec v daný okamžik jako základní deska postavit, bez ohledu na cokoliv.

Také celkové zpracování této desky je ultra-high end a absolutní špička v každém ohledu. 23-fázové napájení s odpovídajícím chlazením, luxusní komponenty a elektronika, doplněná o bohatou výbavu v každém směru. Nechybí 10Gbit + 2,5Gbit 2x LAN, Wi-Fi, Bluetooth 5,2, ThunderBolt 4 atd. Všechno, co si můžete vymyslet tady nejdete.

Edice Xtreme je jako obvykle deska pro nejnáročnější včetně příznivců extrémního taktování, takže má extra výbavu v tomto směru. Přímé ovládání, speciální konektory a nastavení a monitorování. Gigabyte vše patřičně optimalizuje pro konkrétní novou generaci procesorů, případně nové pamětí. Takže znovu aktualizoval a vylepšil své technologie a funkce, přidal nové verze aplikací a podpory, zkrátka vše, co si lze představit a přát a absolutní špička na poli základních desek.

Nechybí již známé detaily, jako kompletně natočené kontektory na pravé straně, heatsinky, které nejsou tvořeny jen kusem kovu, ale skutečně heatsinky s heatpipe, což je z hlediska výkonu nejlepší řešení. Samozřejmě i v tomto případě si vystačí s pasivním chlazením. Deska je důkladně obložena a zesílena kovovými pláty a krytky, včetně zakrytí operačních pamětí, což je novinka u tohoto modelu.

Pojďme se povídat na samotnou základní desku více z blízka… 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 466x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 912x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2562x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1983x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1196x
Komentářů: 3