Intel Z890 a LGA 1851 poprvé v akci – TEST a RECENZE ASUS ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 25 October 2024
Přejít na obsah
Intel Z890 a LGA 1851 poprvé v akci – TEST a RECENZE ASUS ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI
Základní deska
Základní deska v praxi - výkon a provoz
Závěr a hodnocení


 

  • Závěr a hodnocení

Z890 a LGA 1851 je novou platformou, kterou Intel nutně potřeboval a dohání tak ztrátu, kterou měl na AMD a jeho AM5. Trvalo to sice 2 roky, ale minimálně po stránce výbavy a technologií se Intel konečně na AMD dotáhl a srovnal s ním krok. Otázkou jsou teď samotné procesory a jejich výkon i vlastnosti ve srovnání s RYZEN 7000/9000 nabídkou.

Je zde ovšem také tápání, kolem dlouhodobé podpory. AMD oficiálně slibuje a garantuje podporu AM5 platformy a stávajících desek za rok 2027+, kdy je tak prakticky jisté, že i nástupce nově uvedených (ZEN 5) RYZEN 9000 procesorů, tedy ZEN 6, do ní půjde osadit. Intel bohužel žádný podobný slib nedal. Ba dokonce na přímé dotazy na tohle téma odmítá odpovědět, což nenaznačuje nic dobrého. V zákulisí se dost nahlas mluví o tom, že LGA 1851 desky tu budou jen pro tuhle jednu skutečnou generaci procesorů a cokoliv lepšího od Intelu v nové generace už zase bude vyžadovat novou patici. Překvapením by to úplně nebylo. Jistě víte, že ARROW LAKE měl být druhou generací procesorů pro tuhle patici, tou první byla 7nm METEOR LAKE, které však Intel pro desktop kompletně zrušil. A protože Intel obvykle podporuje patici a platformu jen dvě generace CPU jader, dává asi smysl, že se o tom, zda nástupce ARROW LAKE půjde do LGA 1851, nechce bavit. Takže zatímco budoucnost AMD AM5 je jasně nalajnovaná, a má před sebou hodně let a minimálně ještě jednu zcela novou generaci CPU (ZEN 6), u nově uvedené Intel LGA 1851 může být ARROW LAKE „první“ a současně poslední ...

  • ASUS ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI

Ale teď hlavně o samotné základní desce, která je jednou z nejlépe vybavených na trhu. Hlavně pro hráče. Speciálně pro ty, kteří se nezajímají o extrémní taktování, tedy ROG MAXIMUS sérii, jež zůstává o třídu výše. Nicméně ceny jsou také mnohem výše.

ROG MAXIMUS Z890 HERO jako high end začíná totiž na 18 190 korunách vč. DPH. Testovaná ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI je sice levnější, ale levná rozhodně není. Stojí 13 490 korun vč. DPH. Upřímně, s ohledem na procesory Core Ultra 200K a to co dokáží, jsou ty ceny poněkud hodně „optimistické“. Speciálně když bez těchto desek ty nové procesory nemůžete ani použít, na rozdíl od AMD, kde nové RYZEN 9000 můžete osadit do 2 roky starých X670/B650 desek apod. Je to handicap nové Intel platformy. Je pravdou, že ASUS má i velice podobnou ASUS ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI, která stojí 12 890 korun aktuálně a má velmi podobné zpracování. Nová generace dobře vybavených základních desek je evidentně drahá. Ale musím říci, že bych ty vyšší ceny akceptoval spíše, kdyby byly vyráběné v Evropě a náklady kolem by tak téhle ceně odpovídaly.

Samotná ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI deska je funkčně fajn, bohužel je zatím poznamenaná nevyladěním nové Intel platformy a problémy, o kterých se ví a na odstranění a aktualizacích BIOSů se pracuje. Takže tohle hledisko hodnotit nechci a úplně nemohu, nejde o problémy samotné desky, ale Intel platformy jako celku. Co však hodnotit mohu je prostě zpracování a funkcionalita desky samotné. A mám tři výhrady, kdy s ohledem na tu velmi vysokou cenu bych očekával prostě dokonalý produkt.

První věcí je, 7x M.2!? Já mám rád hodně výbavy, ale tohle je nesmysl. Drahý nesmysl, za který extra platíte. Mít „jen“ 5x M.2 byla by nepochybně o něco levnější a pro drtivou většinu cílových uživatelů stále vybavena lépe, než většina reálně využije. Méně je někdy více, a to v tomto případě rozhodně platí. Druhou věcí je provedení toho pasivu s heatpipe na hlavním SSD. Je hezké že je odnímatelný bez použití šroubováku, ale trochu nechápu ten design. Spodek je samozřejmě kus kovu, na kterém je tedy plochá heatpipe, ovšem vršek toho všeho sice vypadá jako heatsink, ale jde o plastový kryt! To je funkční nesmysl z hlediska chlazení, proč je ten pasiv s heatpipe zakrytý plastem?

No a konečně třetí výhrada je zvukovka. Respektive jen 2x 3,5mm porty vzadu? Jsem si jistý, že potenciální uživatelé (= hráči) by mnohem více v praxi ocenili plnou 3,5mm portovou výbavu, než přítomnost 7x M.2. S ohledem určení desky by dávalo prostě větší smysl více 3,5mm portů než jen dva, i když ano, digitální výstup tu je, takže to lze řešit.

  • Závěr

Zpracování desky je jinak špičkové, tedy snad jen je hodně masivní a těžká na to, že nemá žádné zadní vyztužení. To mě překvapilo. Ale osazená ve skříni nebude mít problém. Cena je však velmi velmi vysoká. Což je problém základních desek obecně a speciálně u těchto modelů které nejsou high end a současně vlastně ani mainstream. Trochu tak tápu, pro koho jsou vlastně určeny. Kdo má 14 tisíc na desku, má i těch 18 tisíc na nekompromisní ROG MAXIMUS apod., ale většina mainstreamových speciálně hráčů, nemá ani na jednu. Tedy možná má, ale nevidí důvod dávat takové peníze za desku, když na desce za třetinu to z hlediska herního výkonu poběží prakticky stejně. Tu cenu bych lépe pochopil, kdyby byla vyráběna kompletně v Evropě ;). Anebo byla absolutní TOP high end. Ovšem není ani jedno. Nejde však jen o případ ASUSu, ale většiny výrobců dnes, kdy jejich „mainstreamové“ desky za 13-14 tisíc korun jsou cílené na zákazníky/hráče, kteří na tahle drahé desky prostě nemají. ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI je výborná deska (speciálně až Intel vyladí platformu a uvede pořádné procesory), ale kdo na ní má, má i na ROG HERO. A proč si tedy rovnou nepořídit pořádný high end, když za to dávat takové peníze? ASUS prostě servíruje hned několik produktů pro velmi omezenou část trhu, ale není jediný.

Pokud ale do té velmi úzké cílové skupiny patříte, tedy chcete skvěle vybavenou robustní desku ale nechcete „to nej“ tedy ROG MAXIMUS v případě ASUS Z890 desek, pak ano, ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI je velmi zajímavá. A sama Z890 platforma konečně dotáhla AMD po stránce výbavy. Otázkou jsou teď tedy procesory pro ni …

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Indiana Jones and the Great Circle je překvapivě dobrá hra!
Indiana Jones and the Great Circle je překvapivě dobrá hra!Monday, 09 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 694x
Komentářů: 5
Path of Exile 2 sbírá nadšené ohlasy a boří servery
Path of Exile 2 sbírá nadšené ohlasy a boří serveryFriday, 06 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 820x
Komentářů: 4
XDefiant končí – Ubisoft a live service mají další průšvih
XDefiant končí – Ubisoft a live service mají další průšvihThursday, 05 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 3
Kingdom Come: Deliverance II představuje příběh
Kingdom Come: Deliverance II představuje příběhWednesday, 04 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 586x
Komentářů: 1
Witcher 4 je v plné výrobě! Má být větší než Cyberpunk 2077.
Witcher 4 je v plné výrobě! Má být větší než Cyberpunk 2077.Monday, 02 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2505x
Komentářů: 6
Baldur’s Gate 3, nejlepší RPG dostává masivní aktualizace!
Baldur’s Gate 3, nejlepší RPG dostává masivní aktualizace!Wednesday, 27 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1276x
Komentářů: 0