MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 – TEST a RECENZE jedné z posledních TOP desek s DDR4 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 03 March 2023
Přejít na obsah
MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 – TEST a RECENZE jedné z posledních TOP desek s DDR4
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. 10nm procesory Intel Core 12000/13000, jsou extrémně náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá proti srovnatelné konkurenci. To je daň za dnes již neefektivní monolitickou konstrukci procesoru na zastaralé 10nm výrobě.

Core i9-13900K aspoň výkonově stačí na jinak stále výrazně úspornější RYZEN 9 procesory. Ovšem aby tohle dokázal a nezaostával, vyžaduje k tomu obrovské množství energie. Intel sice udává základní 125W TDP, ale to platí jen pro základní takt na kterém čip nikdy v zátěži nejede. Procesor má ale ve skutečnosti 253W TDP, kam se běžně dostává, když to chlazení a podmínky dovolují. Měl by ovšem trvat jen jasně omezený čas, zhruba 56 sekund, pak se musí ochladit a takty i výkon se tak na nějakou dobu sníží. Ovšem v praxi někteří výrobci dese tajně ty limity obchází, což vytváří „nevysvětlitelné“ rozdíly napříč recenzemi. Ale poznat se to dá. Pokud uvidíte recenzi s 13900K kde CPU dosáhl výkonu přes 40 tisíc bodů v CB R23 a současně spotřeba je nápadně vysoká i přes 400W, tak to znamená že procesor nejede na těch základních, maximálně 253W TDP. Samozřejmě pro taktování je možné limit vypnout. A pustit to tak rychle, co vaše chlazení nebo napájení desky dovolí.

MSI MAG Z790 TOMAHAWK má rozumně robustní zpracování a silnou napájecí kaskádu i chlazení VRM, aby to ustálo a podporuje tak i speciálně „6GHz“ režim. MSI ale u tohoto modelu používá pro chlazení VRM jen kusy kovu, nikoliv ty pěkné žebrované heatsinky s heatpipe, jaké má u dražších desek. Ale za to je tu hodně „železa“. Teploty se na VRM i s 13900K v boostu, drží kolem 60 - 64°C i na tom 253W limitu, což není špatné. Bez limitu se to ale docela roztopí, ale je to zvládnutelné.

  • Taktování

MSI MAG Z790 TOMAHAWK není deska pro extrémní taktování. Ale má všechnu základní výbavu pro zvládnutí běžného taktování CPU i pamětí. Nemá sice žádnou speciální HW výbavu, ale taktovat přes BIOS a SW klasicky normálně jde a SW podpora k tomu je kvalitní. Core i9-13900K ovšem běží na prakticky maximum, a záleží vlastně čistě na chlazení CPU a kvalitě desky, jestli vás pustí o trochu výše.

MSI MAG Z790 TOMAHAWK kvalitní je, a tak umožňuje instantní 6GHz režim, kdy dokáže 13900K nastavit na 6GHz, pokud máte odpovídající chlazení CPU. Ale pozor, funguje to jen na 2 jádrech. Ostatní běží maximálně 5,5GHz a i tak to vyžaduje vypnutí toho 253W limitu a žere to jako tank! Technicky vzato nemá smysl ručně taktovat, protože prostě stačí vypnout ten limit TDP (což fakticky Gigabyte 6GHz režim dělá) a procesor automaticky poběží tak rychle, jak to teploty dovolí (na 100°C je hranice). Rozdíl mezi deskami tak dokáže vyniknout, protože některé prostě nejsou stavěné na to, vše stabilně napojit a uchladit, a tak mohou být běžné boosty níže a tím i výkon. Ale více než těch 5,5GHz na většině jádrech a 6GHz na 2 P jádrech z toho v praxi nevytáhnete, a i to je peklo chladit i živit. Výkon za to je minimální.

Pokud jde tedy o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. Tato deska má DDR4 sloty, taktovat a ladit tyto paměti tak není žádný problém a XMP profily fungují, dokonce i EXPO moduly běhají. Naše 3600MHz kity se bez potíží načetly. Samozřejmě výkon s nimi bude v některých aplikacích i hrách dnes už nižší než s DDR5 6000MHz, se kterými jinak obvykle testujeme. Většina aplikací ale rozdíly neukáže. Některé ano, typicky 7-zip apod.

K závěrům a hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2555x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1424x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1728x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1571x
Komentářů: 1