MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 – TEST a RECENZE jedné z posledních TOP desek s DDR4 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 03 březen 2023
Přejít na obsah
MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 – TEST a RECENZE jedné z posledních TOP desek s DDR4
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr

Tohle je asi naposledy, co testujeme základní desku a platformu s paměťmi DDR4. Tento standardou je rychleji než se čekalo nahrazován DDR5. Ty jsou sice stále významně procentuálně dražší, ale co do celkové ceny vlastně jen zanedbatelně dražší s ohledem na ceny jiných komponent. Konkrétně v době psaní článku stojí kvalitní 2x 16GB DDR4 3600 CL16 cca 2200 korun, ve stejném provedení od stejného výrobce stojí 2x 16GB DDR5 5600MHz CL40 zhruba 3300 korun. Tedy ano, 50% rozdíl, ale ve výsledku jde jen o 1100 korun, což je částka u sestavy, kam se obvykle desky Z790 osazují, zanedbatelní. A právě proto je MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 deska zajímavá, že DDR4 jako jedna z mála TOP desek současné platformy podporuje.

Samozřejmě MSI má prakticky identickou desku i ve verzi se sloty DDR5. Jmenuje se nepřekvapivě MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI, kdy tedy nemá ono DDR označení v názvu. Její cena je kolem 8400 korun vč. DPH, zatímco námi testovaná DDR4 varianta je za cca 8000 korun, tedy malý rozdíl. Ale samozřejmě vzhledem ke stály vyšším cenám samotných DDR5 vyjde DDR4 sestava levněji a jasně s lepším poměrem cena/výkon. Ačkoliv až jsou DDR5 rychlejší, výkon s nimi není v průměru o tolik vyšší o kolik jsou dražší. To je zkrátka dnes fakt.

Pochopitelně pokud zvolíte DDR4 verzi, tak nikdy do té desky DDR5 neosadíte, což je z hlediska upgradovatelnosti pochopitelně problém. Na druhou stranu sama Intel LGA 1700 platforma je prakticky neupgradovatelná, protože nic lepšího než stávající generace procesorů, která sice na 99% dostane ještě jednu generaci, ale to budou jen přeznačené stávající čipy, prostě nebude. Není to tedy jako AMD a nová AM5, kterou čeká dlouhý život a upgradovatelnost je u ní jedna z výhod. Intel a jeho Z790 LGA 1700 platforma je fakticky na konci života. Zajímavost testovatelné desky a ostatní Z790 tedy stojí a padá se zajímavostí Intel procesorů pro ni určených.

Pokud jde o samotnou desku. MSI se snažilo, TOMAHAWK série tradičně nabízí v TOP variantách solidní poměr cena/výkon, kdy výbavou ani kvalitou zpracování rozhodně není tak osekaná, ačkoliv je výrazně levnější než desky vyšší série jinak stejné platformy. Kompromisy tu však jsou. Ale ne z hlediska výkonu, kdy je samozřejmě stejná jako mnohem dražší Z790 modely. Pokud bych ji měl něco vytknout, tak podobně jako mnoha jiným deskám je to provedení chlazení VRM, které je tvořeno efektními nikoliv efektivními bloky kovu místo funkčnějších heatsinků s heatpipe apod. Stačí to, ale s ohledem na neefektivitu Intel procesorů to bude dostávat zabrat a zahřívání bude znát.

Další nedostatek se týká absence M.2 slotu ve verzi Gen5, což je ale problém ze strany Intelu. Ten z nějakého nepochopitelného důvodu má totiž oficiálně v Gen5 verzi jen ten 16linkovný grafický slot a další Gen5 linky už nezbyly. Někteří výrobci upravili pár desek tak, že alespoň jeden M.2 v Gen5 mají a grafický slot je tedy „jen“ Gen4, což ovšem ničemu nevadí. Proč? Protože žádná PCIe 5.0 grafická karta není, a ještě dlouho nebude na trhu, zatímco Gen5 SSD právě přicházejí. Tahle deska jejich rychlosti bohužel nedokáže využít. Má ale jinak čtyři M.2 Gen4 pozice, což samozřejmě většině stačit bude. MSI pak také nepoužilo žádný vyloženě rychlý USB, je tu jen 20Gbit, žádné 40Gbit USB4 ani Thunderbolt 3 apod. Pro běžné uživatele ale asi dostatečný. Pak jsou tady ty ne úplně ergonomicky ideální antény od Wi-Fi, které MSI montuje vlastně přímo na desku, což tak může blokovat ostatní konektory, jasně dá se s tím žít, ale ideální z hlediska ergonomie to není.

Tento model je zajímavý tím, že je jako jedna z mála kvalitních Z790 desek nabízen i v té DDR4 verzi. Jakkoliv má DDR5 výhody a je v průměru výkonnější, rozdíl ceny není sice dramatický, ale dražší ta DDR5 verze prostě je a poměr cena/výkon je tak stále na straně DDR4. Umím si také představit, že někdo má slušné DDR4 paměti doma, má třeba procesor, odešla mu deska a tohle je tedy vítaná alternativa, jak mít novou desku a stále možnost použít DDR4. Nicméně jak jsem napsal, existuje prakticky identická deska i ve verzi s DDR5 sloty od MSI pro Intel, takže výběr je na vás. Celkově nemám problém MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 doporučit, pokud se vám líbí nebo hodí. Funguje velmi dobře, je vyladěná po všech stránkách a má vše zásadní. Bohužel její zajímavost stojí a padá se zajímavostí Intel platformy samotné, kdy existuje také TOMAHAWK X670E AM5 model, tedy podobná úroveň výbavy, ale s PCIe 5.0 a současně Gen5 SSD pro AMD RYZEN 7000, která samozřejmě dává větší smysl jako základ nového dražšího PC. Což říkám narovinu.

MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 je však cenově úspornější zajímavý model pro ty, kteří DDR4 u stávajících platforem hledají a chtějí. Propad výkonu proti DDR5 není v praxi s výjimkou třeba 7-zip, nijak dramatický a o něco levněji ta DDR4 sestava vyjde proti DDR5. A tohle je prostě jedna z nejlepších desek, který tento končící formát pamětí u stále aktuálních PC platforem podporuje. Takže pro některé nebude jen zajímavá volba, ale také jedna z mála možných. A je dobře, že celkově jde o kvalitní rozumně vybavenou desku, která má dobré předpoklady extrémně náročné procesory Intel zvládnout. Takže za nás dobrý :).

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-03-06 13:10:46
avatar
Mohlo by MSI udělat ještě Z 790 desku s podporou DDR3, nebo DDR2, to by byl majstrštik.
Kdyby RAM DDR5 byly opravdu hodně drahé, tak neřeknu, ale tohle je pro běžného uživatele zbytečnost, protože kdo nutně potřebuje 128GB RAM, tak DDR5 vyjdou skoro stejně.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1016x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1410x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 944x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1241x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 1