MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 – TEST a RECENZE jedné z posledních TOP desek s DDR4 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 03 March 2023
Přejít na obsah
MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 – TEST a RECENZE jedné z posledních TOP desek s DDR4
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
altDDR4 paměti se stávají minulostí, ale ještě v této generaci platforem je můžete mít na TOP desce.

 

 

 

 

  • MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4

                    – TEST a RECENZE jedné z posledních TOP desek s DDR4

Tohle je jedna z mála TOP základních desek s aktuální Z790 platformou Intelu, která má ve výbavě sloty pro DDR4 paměti. Drtivá většina nových Z790 desek má totiž už DDR5 sloty. Pro výrobce desek je vlastně DDR4 varianta komplikovanější, protože řízení napájení pamětí atd. je v jejich případě na desce, zatímco u DDR5 se napájecí obvody přesunuly na samotné paměťové moduly. Neexistuje tedy běžná Z790 základní deska, na kterou by bylo možné osadit obojí. Vždy si musíte vybrat jedno z toho, a je jasné, že DDR5 jsou už nyní preferovanou volbou, speciálně v případě dražších a výkonnějších modelů CPU a desek pro ně. Faktem ale je, že s DDR4 to není v praxi „o tolik pomalejší“ aby stále ještě nedávaly smysl.

Přesto tohle bude asi jedna z našich posledních recenzí na špičkovou základní desku podporující DDR4 paměti. Jejich doba zjevně rychle končí. DDR5 se staly běžně dostupné mnohem rychleji, než jsme čekali. Jejich ceny hlavně díky obecnému poklesu cen pamětí, jsou mnohem níže, než se předpokládalo že v tuto chvíli budou. Ano, stále jsou fakticky o třetinu až polovinu dražší než DDR4, ovšem bavíme se o celkově zanedbatelných částkách, kdy v současnosti je 2x 16GB operační paměti pravděpodobně nejlevnější zásadní komponentou v celém novém PC. A to samozřejmě z hlediska výkonu mají DDR5 navrch, i když ne o moc, jsou prostě rychlejší a dosahují tedy výrazně vyšší propustnosti, což někde vliv má. Zdaleka ne ale všude.

U aktuální AMD AM5 platformy vám „starost“ o to, zda použít DDR4 nebo DDR5 naprosto odpadá, protože AM5 vůbec DDR4 nepodporuje a je dělaná od začátku nativně pro DDR5. U Intelu a stávající generace procesorů a platformy LGA 1700, je ovšem stále podpora obojího. Fakticky jsou totiž ALDER LAKE/RAPTOR LAKE procesory nativně konstrukčně DDR4. Ona DDR5 podpora byla naroubovaná dodatečně. A jsou tam určité kompromisy, aby to vůbec fungovalo. I tak samozřejmě pokud použijete opravdu rychlé DDR5, tak budou prostě výkonnější než DDR4. V praxi ale máte onu možnost koupit si aktuální generaci procesorů Intel a aktuální špičkovou základní desku se Z790, kromě DDR5 také v DDR4 provedení. A na jednu takovou se dnes podíváme …

  • MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4

Jedna z nejdražších Z790 desek, která vůbec DDR4 verzi nabízí. Ovšem v rámci Z790 nabídky desek obecně, jde o typický střední model. Cenově je tedy přístupnější, a přitom má stále všechny možnosti a schopni Z790 a velmi dobrou výbavu k tomu. Výrobce si tedy odpustil různé speciální ozdůbky a extra prvky.

Ovšem zachoval velmi silné a kvalitní napájení i PCB, deska ale nemá vyloženě přerostlé chlazení a nemá ani žádný výrazný design. Vlastně nesvítí vůbec (což je dnes velmi neobvyklé u dražších desek), čistý černý design bez RGB blikátek.

Ve výbavě je přitom vše zásadní a podstatné. Deska má 2,5Gbit/s LAN a Wi-Fi 6E k tomu. Má také kvalitní integrovaný ALC 4080 zvuk s posílením a všemi výstupy. Najdeme také hned 4x M2 Gen4 a grafický slot je ve verzi Gen5.

Nechybí hromada USB portů, grafické výstupy, a ačkoliv deska nemá speciální OC výbavu, má plnou podporu taktování všeho, včetně odpovídající SW výbavy a vyladění ze strany MSI.

Zkrátka kvalitně udělaná, slušně vybavená deska s jednoduchým funkčním designem, a navíc dnes už v této kategorii a ceně desek s DDR4 sloty. podívejme se na ni tedy podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Friday, 21 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 569x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Thursday, 20 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 943x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechWednesday, 19 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 866x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenTuesday, 18 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1399x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1291x
Komentářů: 0