TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 09 únor 2020
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X?
ASUS ROG ZENITH II Extreme ALPHA TRX40 - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska

Balení desky je velké, ve stylu, jaký ASUS pro své špičkové ROG produkty používá už nějaký čas. Samozřejmě nechybí veškeré informace:

Uvnitř je obrovské množství příslušenství, včetně extra prvků. ASUS k této desce dává veškerý SW a ovladače na USB flash disku, nechybí kabeláž, návody atd.

Specialitou je ten M.2 DIMM.2 modul pro dvě NVMe M.2 SSD PCIe 4.0 a pak modul pro ventilátory do skříně. K této desce ASUS přikládá také praktické šroubováky :).

  • Základní deska

Samotná deska je tedy obrovského E-ATX formátu s rozměry 31 x 27,7cm dobře měřte, aby se vám vešla do vámi zvolené skříně. Disponuje tedy novou obrovskou TRX40 paticí, která sice vypadá stejně jako TR4 na X399 deskách, kdy chladiče jsou kompatibilní, ale procesory ne. Došlo totiž k výraznému přeuspořádání pinů. TRX40 je tedy výhradně kompatibilní jen exkluzivně s novými ThreadRipper 3000 a s pravděpodobností blížící se 100% jistotě bude kompatibilní i s příští 7nm+ ZEN 3 generaci ThreadRipper 4000, která dorazí někdy na přelomu 2021/2022.

Deska disponuje 8 sloty pro DDR4 paměti podporovány jsou i ty nejrychlejší. Osadit lze aktuálně až 256GB paměti, ale pokud by se objevily 32GB moduly běžně na trhu, mohlo by to být později i podstatně více. Podporovány jsou i ECC moduly, což RYZEN procesory podporují nativně.

Deska nese 4 PCIe x16 sloty a to ve specifikaci 16+8+16+8 linek. Podporovány jsou 3-WAY CrossFire/SLI uspořádání grafických karet apod. Deska má 3x M.2 PCIe x4 pozice, dvě vpředu, jednu vzadu. Další dvě M.2 PCIe x4 pozice jsou na přídavné speciální kartě do slotu vedle paměťových slotů. To je ASUS specialita. Připomínám, že všechny PCIe linky na této desce jsou ve formátu PCIe 4.0, kdy jsou pochopitelně zpětně kompatibilní s PCIe 3.0 grafikami, SSD a kartami.

Ve výbavě je pak 8x SATA, 2x přední USB 3.2 Type C + klasické USB 3.1. Celkem má deska 21x USB různých verzí, většina je 3.2 gen 2 a jsou zde i 2x Type-C porty vzadu. Najdeme také Intel Wi-Fi 6 AX200 modul s BT 5.0 a dvě síťové karty, jedna 1Gbit a druhá je 10Gbit Aquantia. Integrovaná zvukovka založená na ALC 1220 má řadu posílení, zesílení a převodníky. Samozřejmě ke všem prvkům má ASUS vynikající SW podporu a aplikace.

Součástí desky je samozřejmě celá sít senzorů, včetně měřících bodů a prvků přímého ovládání pro extrémní taktování. Nechybí konektory pro ventilátory, vodní chlazení atd. Vše v bohatých počtech, jak se sluší a patří. Sama deska má také zesílené napájení, o které se stará 24pin a k tomu 8+8+6 a ještě jeden MOLEX konektor. Parádní 1,77“ barevný OLED display nabízející pokročilou grafiku a detailní zobrazení funkčních parametrů desky, je už u ZENITH série desek standardem.

Celkově jde tedy o maximálně vybavenou a kvalitativně zpracovanou desku, která jednoduše ukazuje, co je dnes ASUS schopen pro běžná PC a desky nabídnout. Tomu odpovídá i vyladěný BIOS a sada aplikací, včetně novinek jako Armoury Crate atd. Nechybí samozřejmě RGB podsvícení a široké možnosti jeho nastavení a synchronizace s dalšími RGB prvky a komponenty PC.

A jaká je deska v běžné praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dead Space remake vypadá skvěle!
Dead Space remake vypadá skvěle!Úterý, 04 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 478x
Komentářů: 0
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!Sobota, 01 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 1
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!Čtvrtek, 29 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1098x
Komentářů: 4
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 863x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 656x
Komentářů: 0