TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 09 February 2020
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X?
ASUS ROG ZENITH II Extreme ALPHA TRX40 - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

V sestavě máme AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory. 

  • Spotřeba a teploty

Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Dnes máme ve srovnání tři desky na odlišných platformách a s odlišnými procesory, takže je to spíše pro zajímavost. Ale ukazuje to, s jakou extrémní výzvou se musí TRX40 desky speciálně potýkat. V OC režimu (PBO), dokáže procesor žrát opravdu hodně, ale to už bylo i na X399 platformě v kombinaci s 12nm až 32jádrovým CPU.

Pokud jde o chlazení VRM, tak ASUS jej vyřešil středně velkými pasivy s heatpipe propojením s ukrytou dvojicí aktivních ventilátorů. Ty nejsou nijak hučné, zejména v běžných stavech. Další je pak na čipsetu a pomáhá chladit okolí, kdy při všech osazených pozicích pro M.2 SSD je to peklo a použití aktivních ventilátorů zde, je tedy nutností. VRM je působivá jak výkonem a zpracováním, tak funkčností chlazení. Bez extrémního přetaktování nemáte šanci dostat VRM do sebemenších potíží. I po OC je teplota na VRM do pouhých 60°C, při běžném provozu se s přehledem vejde do 50°C!!! Což je úžasné vzhledem k tomu, kolik ThreadRipper 3000 procesory žerou.

Chlazení desky je excelentní a ventilátory nejsou nijak hlučné. Nicméně testovaný 3960X ačkoliv se to nezdá, není vlastně zdaleka extrémní! Je to vlastně jen nejpomalejší model z nových ThreadRipper 3000X. 3990X se 64jádry by asi zatížil desku podstatně více.

  • Taktování

ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA je deska určená pro extrémní taktování, a to těch nejextrémnějších procesorů na současném trhu, takže zpracování všeho tomu odpovídá. Nemá nejmenší problémy s udržením našeho RYZEN 3960X na 4,4GHz na všech 24 jádrech jádrech při 1,415V. Jako obvykle ale platí, že tohle ruční OC vlastně nelze doporučit. Lepší praktičtější a efektivnější, je v RYZEN Master zapnout PBO, případně auto OC k tomu a procesor se v závislosti na osazeném chlazení a TDP dokáže vyhnat sám k vyšším taktům na všech jádrech a současně nepřijdete o ještě vyšší takt při méně zatížených jádrech a současně je to i úspornější a efektivnější. Každopádně ani 24jádro s PBO na téhle desce není žádný problém. Bohužel 64jádrový model zatím nemáme, s ním by asi byly věci ještě zajímavější :). Stejně tak mě osobně moc nezajímá taktování pod dusíkem, které by ale jediné mohlo nějak výrazně prověřit možnosti a schopnosti téhle desky. S běžným taktováním i s vodním chlazením nemáte prostě šanci dostat ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA do nějakých potíží.

Novinka by ale proti starší revizi měla umožňovat taktování pamětí v kombinaci s 3990X procesorem, což je z nějakého důvodu prý omezeno. Jenže já nemám 3990X procesor, takže nemůžeme nijak ověřit a zjistit, jak moc to je omezeno apod. U ostatních TRX 3900 procesorů taktování RAM normálně funguje jako u ostatní RYZEN 3000. Ideální je tedy 3600MHz s co nejlepším taktováním. ASUS říká, že jeho ALPHA deska je plně vyzkoušená a funguje s 3990X v kombinaci s 8x 32GB 3600MHz CL18 G.SKILL.

Takže k závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dead Space remake vypadá skvěle!
Dead Space remake vypadá skvěle!Tuesday, 04 October 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 450x
Komentářů: 0
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!Saturday, 01 October 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 758x
Komentářů: 1
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!Thursday, 29 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 4
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Tuesday, 27 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Monday, 26 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 863x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Friday, 23 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 656x
Komentářů: 0