TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 09 únor 2020
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X?
ASUS ROG ZENITH II Extreme ALPHA TRX40 - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Bohužel, do redakce nám zatím nedorazil nový 64jádrový RYZEN 3990X, pro který je ale podle společnosti ASUS, její nová verze ALPHA TRX40, přímo určena a navržena. Jak jsem napsal v úvodu, nová revize ZENITH II Extreme TRX40 v podobě LPHA verze se od té „neALPHA“ liší tím, že má silnější VRM s 90A místo „jen“ 70A a přepracované je i napájení pamětí. ALPHA má také od svého vydání přímou podporou nového 3990X, u starší verze musíte nahrát nový BIOS.

Prakticky vše, co jsem napsal v předchozí recenzi, platí i o ALPHA verzi, protože je to jinak stejná deska jen v nové revizi. ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 je tedy skvělá deska, o tom není sporu. To by samozřejmě být měla, protože nic lepšího ASUS prostě dnes nenabízí

Původní verze ASUS ROG ZENITH II EXTREME stojí 20 990 korun vč. DPH. Nová ALPHA verze je ale za 24 490 korun vč. DPH. Tedy výrazně dražší, za prakticky dva prvky navíc. Pravda, vzhledem k tomu, že skoro nic nepoužívá podobné maximalistické řešení, je zvolená konstrukce 90A VRM samozřejmě výrazně výrobně dražší, než už tak drahá a stále extrémní 70A. Takže cena zde roste exponenciálně. Za těch 21 tisíc jsem ASUS dokonce chválil, že není nejdražší TOP deskou na trhu :). Ovšem právě to, že není nejdražší, nemusí být nutně dobrá věc v očích potenciálních zákazníků a ASUSu. Takže s novou ALPHA a její vyšší cenou najednou stojí přímo na úrovni podobně drahého TOP modelu konkurence, a to ASUS vrací do hry u uživatelů, kteří chtějí to nejlepší a vybírají jednoduše podle co nejvyšší ceny :).

  • Závěr

ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA je tím nejlepším, co ASUS na poli desek nabízí a je vynikající. Opravdu jen těžko se hledá něco, co by se jí dalo vytknout. Možná ještě lepší integrovaný zvuk, něco více než „jen“ ALC 1220?

Překvapivě ale musím říci, že zatímco před pár lety byl ASUS jasný král a bez konkurence v high endu, nyní už konkurenci má. GIGABYTE a jeho série AORUS EXTREME, zejména v letošním roce dokázala dotáhnout hodně věcí. Speciálně přímo konkurenční již u nás otestovaný model Gigabyte TRX40 AORUS XTREME, je neméně působivou deskou. V mnoha směrech je těžké říci, která je lepší a bude to hodně individuální výběr zejména podle vzhledu a designu. Obě jsou absolutní špička, připravené i pro OC. Zatímco u předchozí revize jsem opatrně dodával, že ASUS asi ještě o něco lépe, v případě ALPHA verze už řeknu že je jasně více orientovaný na extrémní OC. Gigabyte má ale zase zajímavější zpracování některých prvků, včetně kompletního otočení všech konektorů na pravé straně na bok, což je velice šikovné, má také dvě 10Gbps LAN a měřitelně o trochu lepší integrovaný zvuk (což ale v praxi asi nikdo nerozpozná). Má také ke 4 pozicím pro M.2 přímo na desce, ještě speciální rozšiřovací PCIe kartu pro další 4x M.2 v RAID. A to je také zajímavé.

Pokud vám jde o extrémní taktování, je favorit asi jasný. Pokud vám jde o běžný provoz, je zde silná konkurence. A já jsem rád, že i na absolutním vrcholu máme z čeho vybírat a není zde tak úplně jasný favorit. O to je situace zajímavější. ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA je úžasná deska se svým osobitým a jasně rozpoznatelným designem a stylem. Osobně si ale myslím, že když už ASUS dělal ALPHA verzi, tedy desku s odlišným názvem, mohl vylepšit a doplnit pár věcí, přidat do balení PCIe 4.0 PCIe modul apod. Prostě něco trochu více, když je tu ta vyšší cena a jasně odlišný název.

Takhle je to prostě jen nová revize s vylepšením už tak extrémního napájení, které většina potenciálních uživatelů ani nemusí využít, natož ve své praxi poznat. Jak jsem řekl, obě verze ZENITH II Extreme TRX40 budou existovat a prodávány nějakou dobu vedle sebe. Pokud tedy chcete, klidně můžete ušetřit a vzít tu „neALPHA“ verzi. Po update BIOSu 3990X pořád v pohodě pojede i s PBO apod. ALPHA ale jednoduše jako nová revize starší výhledově nahradí. Je sice dražší, ale nemyslím si, že to cílové zákazníky nějak trápí, když 25 tisíc je pořád nic ve srovnání s tím, že nejlevnější TRX40 procesor v podobě 24jádrového 3960X stojí 38 tisíc. A ten nejlepší, tedy 64jádrový 3990X je za 107 990 korun vč DPH. Jak ale víme, ty ceny jsou vlastně velmi nízké ve srovnání s tím, co jste za podobný a zdaleka na tak dobrý výkon a efektivitu, museli dosud utratit (mnoho statisíců korun).

Takže pokud plánujete pořádný PC, je ThreadRipper 3000 a TRX40 platforma jasná volba a ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA jedním z nejlepších základů, který si pro ni můžete koupit.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-12 13:49:51

Tohle mě pobavilo: "je zvolená konstrukce 90A VRM samozřejmě výrazně výrobně dražší", vymění 16 FETů za 3,5 USD/kus za 4 USD/kus variantu a zdraží o pětinu.
Kolik čtenářů DDworld si asi tak koupilo/koupí desku za 20 litrů pro svůj RYZEN 39--x že se tady přetestovává její reedice místo aby se testovalo něco opravdu užitečného?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-12 15:18:38
avatar
se obávám, že ty 90A mosfety mohou stát klidně dvoj až trojnásobek reálně ...

co se týká testování, měli jsme tu sestavu s TR připravenou, takže to bylo rychlé testování
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-21 13:31:04

Ta cena tam bude schválně (né kvůli 10USD vyšším nákladům). Počkají, až se doprodá "stará" revize a pak tu novou "trochu" sleví, třeba na 22 tis...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 460x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 796x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3047x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1343x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1208x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1