Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Friday, 25 June 2010
Přejít na obsah
Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů!
Gigabyte GA-X58A-UD9: parametry a příslu
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska
Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem
Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Gigabyte GA-X58A-UD9: BIOS
Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC
Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

 

  • Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

Těsně před vánocemi vydala Evga nový "reflesh" své nadprůměrně zdařilé série Classified. Řeč je o Evga X58 Classified 4-WAY SLI, která je velice podobná dnešní Gigabyte X58A-UD9. Ta je vybavena sedmerem PEG slotů, z čehož vyplývá, že rozměrově je na tom stejně. Je vybavena také dvěma můstky nForce 200 a stojí pouze o pár korun méně než modrá krasavice. Při taktování na "vzduchu" rozdíl nemáte šanci poznat. Když se rozhodnete taktovat "pod" dusíkem, tak digitální napájení je plusem. Hlavně pro snadnější dosažení vysoké QPI frekvence. Rozdíl v maximální dosažené frekvenci bude, ale prachmizerný a bude se lišit pouze o pár MHz. Ostatně produkty od Evga v české republice nabízí pouze jeden obchod a dostupnost není v žádném případě dobrá. Zvažujete-li nákup některé z těchto nadprůměrně přerostlých desek, s klidným svědomím zvolte Gigabyte. Nabídne vám téměř to samé a nebudete muset čekat dlouhé týdny, než deska dorazí na sklad.

Provedení to jest to, co nás u této desky velice mile překvapilo a co si musíme přednostně zhodnotit. Vzhledové provedení je prostě a jednoduše snad nejlepší, co kdy Gigabyte na svých deskách ukázal. Komponenty jsou nadmíru dobře rozložené a nikde ničemu nic nezavazí a kolize s dalšími komponentami sestavy v žádném případě nehrozí. Chlazení je jednak velice půvabné a také účelné. Teploty si drží na velice rozumných hodnotách a to můžeme jedině ocenit. Protože víme, na koho je tato deska mířena, tak nebereme Gigabytu za zlé, že se vykašlal na PCI rozhraní a osadil desku pouze PCI Express sloty. Kdo požaduje obstarožní PCI na své desce, tak nemá co dělat v tomto segmentu a měl by se podívat po levnějších deskách. Ty dokážou nabídnout toho hodně, a jestli nejste vyznavači multi-GPU sestav, tak rozdíl ani nepostřehnete. Součástky jsou zvoleny rozumně a jsou kvalitní. O životnost a dobré parametry se tedy strachovat nemusíte.

Taktování na této desce je radostí. Dosažení vysokých frekvencí není žádným problémem a každý zdatný "taktovač" musí být z tohoto produktu, až nad hlavu nadšený. Taktování "levnějších" procesorů jde krásně od ruky a dosažení nadprůměrně vysokých frekvencí není nereálné. Samozřejmě pouze, když víte jak na to. Ale to je snad logické, že si takovou desku nepořídí žádný "neznaboh", který ani neví, co znamená zkratka OC. Přesto si takto drahou desku kupovat v kombinaci s nižším Core i7 nedoporučujeme - byla by to hodně velká "prkotina". "UD9" je připravena primárně pro taktování šesti-jádrových procesorů a jde to na ní vidět každým coulem. Jestli vyhlížíte nový six-core procesor bez otevřeného násobiče, můžete začít počítat i s nákupem extrémně "vymazlené" základní desky. Kromě extrémního OC si do ní můžete narvat i grafik, co hrdlo ráčí. Z hlediska OC velmi schopná ASUS Rampage 3 Extreme, kterou jsme testovali nedávno, vám ale pro OC nabídne minimálně to samé, ne-li ještě o kousek více, ale z hlediska výbavy není tak extrémistická (na to má ASUS jiné modely).

Gigabyte UD9 má ale jedno prvenství, je to nejdražší deska od Gigabyte a její cena je opravdu vysoká. Největší vinu na ceně nesou dva můstky nForce. Které jsou velmi drahé, a samozřejmě i netradičně veliké PCB + veškerá ta maximalistická výbava také něco stojí. Nemluvě o obřím balení. Ale ten, kdo o podobném produktu uvažuje, nějakou tu tisícovku nepočítá …

  • Hodnocení

Gigabyte X58A-UD9 není v žádném případě deskou pro každého, říkali jsme to již u Rampage III Extreme a říkáme to i dnes u této modré krasavice. Navíc u tohoto produktu z "modré" fabriky to platí trojnásob. Toto je absolutní extrém ze všech stran. Kromě maximálních OC možností, nabízí i maximální možnosti po stránce výbavy. Díky tomu je ale také veliká a nacpat ji do některých skříní je v podstatě nemožné – už proto není pro každého.

Samozřejmě, že k této desce si musíte ideálně koupit šesti-jádrový procesor a dvě a více grafických karet. Jinak vám tento produkt nebude k užitku. Každopádně Gigabyte touto deskou nabízí to nejlepší, co má a rozhodně mu to stačí na to, aby se vyrovnal konkurenčnímu ASUSu a překonal vše ostatní. Pokud chcete maximální kvalitu, výbavu, výkon a OC schopnosti, nenašli jsme během našeho testování jediný důvod a vadu na kráse, proč bychom vám Gigabyte X58A-UD9 nemohli doporučit. Nic lepšího od této firmy na poli desek nekoupíte a celkově i na trhu se jedná o jednu z nejlepších základních desek světa.

"TOP produkt ve všech ohledech ...".

 

Za zapůjčení desky děkujeme společnosti Gigabyte


Za zapůjčení procesoru společnosti Intel

PS: příště už se podíváme na nějaké ty základní desky z mnohem nižších cenových hladin a podíváme se, zda náhodou nepochytili nějaké ty technologické vychytávky z těchto luxusních modelů. Můžu snad předem prozradit, že ano …

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Veyron [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 01:49:04
avatar
Veľmi pekná doska a síce je u mňa zrovna na prvom mieste ASUS a vlastne ho mám aj v aktuálnom počítači a ASUS má naozaj skvelé dosky Crosshair, no tieto najnovšie dosky od Gigabyte sú prvé dosky od tejto značky, ktoré ma skutočne lákajú od ASUSu a to hneď kvôli dvom zásadným veciam. Tou prvou a asi zásadnejšou je, že pre mňa je klasické ATX fakt malé a veľmi oceňujem tento počin - zväčšenie ATX na XL-ATX a tým pádom väčšie množstvo slotov a vlastne vôbec všetky sloty iba plnohodnotné PCI-E, takže karty sa do nich dajú poukladať akokoľvek a zastaralé PCI nemôže už niekomu chýbať, teda každý nový a dobrý HW je na PCI-E. A ďalšia vec, čo sa mi veľmi páči, je vodný blok na čipsete už priamo na doske, pretože ja som fanda vodníkov, ale chladiče na doske by som nerád menil, keď sú také pekné a vôbec je to oštara navyše a každá doska je úplne iná, teda menenie chladičov na doske je podľa mňa najproblematickejšie a s najmenším úžitkom, preto veľmi vítam vodný blok priamo na doske.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 04:40:20
avatar
Odkaz

Neřek bych, že BCLK 240 MHz je nějak úžasná hodnota.. A rozhodně to neni maximum. Nicméně ono neni ani moc potřeba, pokud člověk zrovna netaktuje obyčejné i7. U i7 980X a příbuzných verzí je to čistě o stabilitě desky, protože vysoké BCLK se stejně moc nepoužívají.
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-26 09:04:08
avatar
Jasně že to jde. Ale 240MHz je standard na který má většina z nás více je už docela dřina aby se to udrželo stabilním
forgotten_god [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 06:40:48
avatar
To je sice pekne ale uz by to chcelo aj nieco pre obycajnych smrtelnikov napr. asus m4a88td-v
Abraxas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 15:58:13
avatar
Neboj, už to i slibují na začátku recenze
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 07:14:52
avatar
Deska je fakt super ale pro dost specifickou skupinu lidí a proto taky ta cena.Když beru v potaz že u konkurence za to budu mít AMD Phenom II X6 1090T + ASUS Crosshair IV Formula.Tak bych jsi to vážně rozmyslel.Však pokut bych šel do Intelu a opravdu využil její schopnosti tak není o čem přemýšlet.
cardi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 07:37:16

Toto je fakt ten extrem jak se tadyk pise nic pro me .)
Jirka Navrátil Gocek.Tigr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 08:02:14
avatar
hezké hezké, vždycky si rád počtu o high-end deskách či jiných hw komponentech. Ale vraťme se na zem, co tak udělat recenzi na nějkou mainstream zakldní desku,hmmm?
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 10:06:03
avatar
Deska je to paradni, coz o to! Pro OC taktovace jako delana.

PS: uz se tesim na pristi test levnejsi desky
forgotten_god [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 10:16:53
avatar
btw ako rozmyslam tak rozmyslam nevidim v tej doske ziadny vyznam rozumne taktovanie zvladnu aj dosky za menej penazi,pre profi sferu je tu iny hw, 4 way sli absolutna hlupost, extremne taktovanie k nicomu- s tym sa neda dlhodobo pracovat. Jedine co sa tomu neda upriet je to ze sa da demostrovat ze na to mam tak si to kupim aj ked mi je to k nicomu.
mameni [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chyba v popisu 2010-06-25 13:30:49

Na zadní straně desky není konektor miniUSB. Je to malý konektor firewire 4pin Jinak ultimátní deska.
freek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 13:51:51
avatar
Pro běžného hráče z našich českých luhů a hájů nebo obyčejného uživatele úplná zbytečnost...
Nevím jestli se to vůbec může vyplatit vyrábět takto drahou desku, celkem by mně zajímaly prodejní čísla...

Nicméně palec nahoru za provedení a funkce !!!
Abraxas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 16:02:38
avatar
No moc jich nebude, asi jako bys porovnával prodeje Škodovky a třeba Ferrari(1 kus na 10000 obyčejných desek).
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-26 00:55:28
avatar
Budou slušná, neměl bych obavy, mimo ČR ve vyspělých zemích mají lidi pořád docela dost peněz a třeba pro průměrného američana co ho baví PC, to není nějak extrémní cena..

Naše cenové problémy jsou víceméně lokální věc, protože cenově patříme sice mezi průměr, či nadprůměr EU (nadprůměr ve smyslu, že je to u nás dražší než jinde), ale z hlediska platů jsme čistě podprůměrná země.

Navíc trpí náš národ několika syndromy a jedním z nich je neochota platit za kvalitní věci. Kdyby tomu tak nebylo, tak by supermarkety nebyly nikdy tak úspěšné ani tak nekvalitní.

Další syndromy radši pominu, aby z toho nějaký nacionalista nedostal infarkt.
forgotten_god [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-26 09:06:49
avatar
tuto dosku bude kupovat iba velmi uzke spektrum ludi, myslis ze aj v amerike vsetci hned kupuju tie najdrahsie veci k tomu 4 gtx 480? Ty co by na to mali budu kupovat radsej mac a nie pc

kazdy rozumny clovek v dnesnej dobe sa zamysli co mu skutocne bude k uzitku a co je len machrovina nech je kdekolvek na svete a u tych bohatych to plati 2x.

btw ked sa nad tym zamyslime je vobec pred kym machrovat ? Kolko ludi vo vseobecnosti rozozna rozdiel medzi doskou za 3000-5000-12000 ?
majatrabi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 19:48:33

Jak tady psali ostatní. Skvělá deska i recenze, ale chtělo by to test levnějších desek.
Přesto bych měl jednu připomínku a to k videu BIOS. Obraz je rostřepaný, špatmě se na to kouká. Kameru by to chtělo na stativ a né držet v ruce.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-26 00:55:55
avatar
Kup jim stativ.
majatrabi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-26 18:15:42

Stativ nemusíš hned kupovat da se i pujčit.
Snad by se někdo v okolí našel.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-25 22:10:02
avatar
Aj keď to nie je doska pre každého, nemseli až tak okato odignorovať PCI zbernicu.
Pochybujem, že by tam niekto vtrepal viac než 4 grafiky

Veľmi mi tam chýba Lucid Hydra - kvôli tej cene a práve preto že to nie je doska pre každého.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-26 00:57:07
avatar
PCI pro hry a OC je přežitek.

A Hydra pro změnu ještě není v nějak plně funkčním stavu a v době vývoje této desky nebyla funkční vůbec.
elesde [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A čo tá Mini-ITX Sapphire? 2010-06-27 10:22:30
avatar
My čakáme na recenziu základnej dosky od Sapphire Pure Mini 785G. Tá Mini-ITX, ktorú ste nám sľúbili, ale recenzia nikde. Bolo to v článku o HW novinkách. Sem s ňou. Je to OT, ale už je to dlho a tu nič.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Tuesday, 20 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 181x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Monday, 19 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 214x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Friday, 16 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 912x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Tuesday, 13 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2022x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Monday, 12 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1350x
Komentářů: 1
Disney oficiálně investuje do EPIC games – vytvoří nový svět
Disney oficiálně investuje do EPIC games – vytvoří nový světThursday, 08 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1226x
Komentářů: 2