Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pátek, 25 červen 2010
Přejít na obsah
Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů!
Gigabyte GA-X58A-UD9: parametry a příslu
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska
Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem
Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Gigabyte GA-X58A-UD9: BIOS
Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC
Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

 

  • Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti

Podívejme se ještě na několik dalších zajímavostí, které o své desce říká GB …

Do kterých PEG slotů osazovat grafické karty jsme vám již prozradili, takže zcela jistě víte, co máte dělat, když budete dávat do "kupy" takovýto "pekelný" stroj osazený čtveřici grafických akcelerátorů. Nebude překvapením, že osazené sloty jsou standardu PCIe 2.0 a díky tomuto si můžete užívat luxusu, který vám právoplatně náleží.

V prezentaci je ukázka nárůstu výkonu pro více grafických karet. A to jak pro NVIDIA SLI systém ....

 

 

Tak ATI Radeony v Quad-CrossFire, které již dosahují lepšího procentuálního nárůstu pro čtveřici karet, a úvaha nad touto základní deskou společně se třemi nebo čtyřmi Radeony HD 5870 nebude v žádném případě od věci.

O rychlejším nabíjení již byla několikrát řeč. Teď se podívejme, jak rychle dokáže základní deska přes USB dobít iPAD, iPOD případně kterékoliv podobné zařízení. Udávané až o 40% rychlejší nabíjení kapesních zařízení je vcelku i reálné a v domácích podmínkách jste schopni se k této hodnotě velice snadno dostat. Tato dobrá vlastnosti nové "Ačkové" řady se nám nadmíru líbí a doufáme, že Gigabyte neusne na vavřínech a bude, se i nadále snažit přinášet další takto "vymakané" technologie.

USB Power Boost si pouze zrekapitulujeme. Díky použití hodně kvalitních součástek (především odporů) dosahuje USB rozhraní rychlejších reakcí a celkově lepších parametrů. Toto se nám na Gigabyte velice líbí, neboť se nezaměřuje u nejvyšších produktů pouze na OC a další méně potřebné funkce a snaží se zde "protláčet" účelné a nadmíru užitečné technologie, které primárně byly vytvořeny pro desky, jenž jsou mířeny do mainstreamu.

Sata 6Gb/s je spravováno řadičem Marvell 88SE9128, který je takovým novým mohykánem mezi řadiči. Uvidíte jej na drtivé většině nových základních desek. Pevné disky jsou podporovány i v RAIDovém zapojení, které s disky nového standardu dokáže nabídnout až 4x vyšší přenosové rychlosti vůči jednomu disku staršího standardu.

Urychlení výkonu systému je snadné s uživatelsky přívětivým eXtreme Hard Drive. Ten poskytuje rychlý a snadný způsob, jak navýšit výkon vašeho pevného disku pouhým přidáním dalšího případně dalších disků. Tuto technologii jsme bohužel nestihli vyzkoušet, takže nemůžeme přesně určit, na jakém principu funguje. Snad v příštím testu nějaké zajímavé Gigabytky si to osvětlíme.

Duální BIOS je darem z nebes pro taktovače. Gigabyte šel svou cestou a dvojici flash pamětí má řešeno trošku odlišněji, než například konkurenční Asus. Jeden čip plní úlohu hlavního BIOSu a druhý je pouze záložní. V případě, že se uložená data na hlavním BIOS čipu poškodí, systém automaticky přehraje z druhého (záložního) čipu vše potřebné a "jedeme" dále. Dalo by se říci, že toto je podobné "Asusáckému" USB BIOS Flashback, ale není to přesné. Gigabyte má toto vyřešeno jednodušeji a elegantněji. Jediným mínusem je nemožnost přepínání čipů, tak jako u Asusu. V případě, že by se jeden z čipů fyzicky poškodil, druhý záložní se stává primárním a vám už nezbývá žádná možná záchrana pro případ, že by i druhá flash paměť odešla.

Dolby Home Theater, je prostorová 3D zvuková technologie, která dokáže velice kvalitně a reálně přepočítávat prostorový zvuk. Licencování technologie bylo pro Gigabyte dobrým tahem, a jsme nadmíru za něj vděčni. Dokonce i nejlevnější základní desky zvládají výborně zpracovávat náročné zvukové "výjevy" a to při nízkých nárocích na procesor a operační paměť. Podporován je dokonce Blu-ray zvuk, což se každý den nevidí. Horší je to již s výkonem samotného digital-analogového konvertoru, který je schopný nabídnout signál do rozsahu 108dB. Vzhledem k ceně desky, mohli jsme se dočkat nějaké té levnější přídavné zvukové karty s lepšími parametry.

Indikační smd LED diody nevidíme u Gigabytu poprvé. OV-Alert LED jsou zde za účelem indikace přepětí na CPU, pamětech, severního a jižního můstku. Jejich role je snadná-zabránit přílišnému přepětí a následnému zničení komponent. OC Alert LED signalizují, jak moc máte přetaktovaný procesor-u desky se kterou se bude hlavně taktovat a to ještě ve většině případů extrémně nevidíme toto jako výhodu či užitek. Dvě led diody indikují aktuální teplotní úroveň procesoru a severního můstku.

Ale už dost teorie a podívejme se konečně na desku samotnou … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 442x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 780x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3031x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1340x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1207x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1