Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pátek, 25 červen 2010
Přejít na obsah
Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů!
Gigabyte GA-X58A-UD9: parametry a příslu
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska
Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem
Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Gigabyte GA-X58A-UD9: BIOS
Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC
Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

 

  • Gigabyte GA-X58A-UD9:Funkce a vlastnosti

Pro Gigabyte GA-X58A-UD9 se nám podařilo sehnat velice pěknou a obsáhlou prezentaci. Celá prezentace obsahuje na sedmdesát prezentačních snímků. My si samozřejmě nemůžeme dovolit zde všechny dát, ať už kvůli jejich nízké informativní hodnotě anebo kvůli místu v článku. Přesto jsme pro vás vybrali necelou čtvrtinu snímku z prezentace. Popíšeme vám všechny důležité funkce, a jelikož UD9 je dokonalým drahokamem v nabídce Gigabytu, nemůžeme jinak, než vás dokonale seznámit se všemi jejími vlastnostmi. Starším technologiím a vlastnostem, co jsme představili v minulých článcích, naší pozornost věnovat nebudeme. Jestli tedy následující dvě kapitoly vám neosvětlí něco, co byste rádi věděli, zavítejte do starších recenzí na produkty od Gigabytu.

Patříte mezi nadšence do hardwaru, kteří požadují znát každý detail komponenty, o kterou se zrovna zajímají, tak následující dvě kapitoly jsou určené pro vás. Jestli je váš zájem pouze "ležérní", tak doporučujeme druhou kapitolu s dokumentačním představením vynechat a zaměřit se pouze na tuto kapitolu. Zde si představíme hlavní funkce a vlastnosti pro UD9.

Začněme rozměry desky. Ty jsme vám již představili, ale stejně zde máme stále co probírat. Ve slajdu, který obsahuje seznam podporovaných PC skříní totiž nejsou vypsány všechny, do kterých tohoto "drobka" můžete bezproblémově osadit. Vypsáno je pár skříní od Lian Li, řada Xaser VI a Armor+ od Thermaltake. My jsme zjistili kompatibilitu s následujícími skříněmi: Lian LI TYR PC-X2000, PC-V2010A, Thermaltake VL30001N1Z Level 10 a Corsair Obsidian 800D series (pravděpodobně). Ostatní skříně se špatně hodnotí a v případě že budete nuceni pro desku pořídit novou case, zvolte raději nějakou z compatible listu. Dávejte si vážně pozor, neboť skříní do kterých jde bezproblémově tento modrý klenot osadit je jako šafránu.

Dvaceti-čtyř fázovou napájecí kaskádu jsme si již několikrát popsali a vysvětlili, na jakém principu funguje. Celkový počet fází se zastavil na počtu 24. Ty jsou při extrémním zatížení všechny zapnuté a dopomáhají k dobré účinnosti a vysokému OC potenciálu. Nicméně jedná se o zapojení duální, to znamená, že ve skutečnosti je to 12+12 fází. Kromě toho, že 12 kvalitních fází stačí bohatě pro napájení jakéhokoliv současného CPU, má to i výhodu, že kdyby náhodou, při nějakém nedopatření jedna větev fází odešla, pořád bude deska bez problémů fungovat.

Výrobce se chlubí sníženým zahříváním, za které můžeme vděčit excelentně vyřešené analogové napájecí logice. Díky tomu, že jsou členy zapojeny v sérii a vzájemně si pomáhají, klesá odpor v napájecích komponentách a zvyšuje se účinnost. Díky tomu se nijak zásadně nezahřívají komponenty v soustavě a teploty jsou na velice přijatelné úrovni, která si mnohdy nezadá s klasickým návrhem, na který narazíme u levnějších produktů.

Dle prezentace je tento napájecí návrh mnohem lepší než cokoliv, co se dnes na základní desky osazuje. Včetně hybridních anebo digitálních napájecích obvodů. Není důvod pochybovat, že GB osadilo na tuto desku skutečně to nejlepší, co má.

Ultra Durable 3 jisto jistě všichni čtenáři dokonale znají. Modrý mohykán, tuto technologii používají již nějaký ten rok a nová revize je momentálně v nedohlednu. Přesto je i na dnešní dobu a nároky komponent více než dostačující a tak není prozatím důvod k obměně za novou revizi. Je tedy logické, že se s touto "vychytávkou" stále chlubí i u nových produktů. Dnes přišla na řadu ukázka "zabudovaných" spojů přímo v pertinaxovém podkladu. Dle prezentačního snímku zdvojená vrstva mědi dopomáhá k nižšímu odporu a teplotám. Dále prý dopomáhá až k 50% úspoře energie. Při zdvojení měděné vrstvy je logické, že se zlepší přenosové "doby" elektronů a to že o nezanedbatelné procento.

Gigabyte X58A-UD9 není vlastně ničím jiným než zvětšeným modelem UD7, kterému bylo vše ponecháno plus ještě dostal do výbavy podporu pro čtveřici grafických karet, kterým spravují linky dva řadiče od společnosti Nvidia. Jestli toužíte po osazení vaší sestavy čtveřici grafických karet, tak aby vám jely v plném počtu linek budete je muset osadit do slotů, jež jsou vyznačeny na snímku. Zbylé tři sloty jsou připraveny pro provoz v maximálně osmi linkách, což nedoporučujeme pro používání s žádnou z novějších grafických karet. Dále by deska mohla nalézt uplatnění v nějakém super počítači s určením na vědecké výpočty.

Chlazení IOH můstku s názvem Hybrid Silent-Pipe 2 jsme vám dopodrobna představili v minulé recenzi X58 desky od Gigabytu. Přesto si krátce ukážeme, jak sám výrobce reprezentuje tuto velice povedenou "vymoženost". Nejen že s tímto chladičem můžete dosáhnout až 30% zlepšení teplot na severním můstku, ale také dosáhnete rychlého odvodu tepla z chladící soustavy celé desky. Dále je zde probíráno aplikované chlazení napříč produktem. Heat-Pipe trubice je opravdu "tlustá" a odolná. Vyrobená je z měděné slitiny, které po speciální úpravě nabývá nezvykle dobrých termálních vlastností. Jinak je chlazení téměř naprosto shodné jako na starších produktech, což není ke škodě. Zvláště když účinnost je vysoká a teploty desky nepřesahují zažité standardy.

Šetřící čipy, spravující napájecí fáze všech komponent (paměti, CPU, QPI, unCore atd.) jsou rozmístěny různě po desce. Stejně jako u konkurence. Samozřejmě přišel i Gigabyte se svým řešením za pomoci přídavných čipů, které dokážou řídit a regulovat napájecí obvody. Čipy precision OV jsou výborným řešením pro regulování napětí procesoru, čipové sady a pamětí a jejich spolehlivost a přesnost společně s rozsahem poskytuje mnohonásobně více možností než kdykoliv předtím. Dále zde máme zmínku o regulaci napětí v reálném čase, bez zpoždění, se kterým jsme se mohli často setkat na dřívějších modelech z první série desek založených na X58, kde byl použit GPIO kontrolér. Všechny nové základní desky od Gigabytu nesoucí značení X58A jsou vybaveny novou přepěťovou ochranou s lepší přesností.

Dynamic Energy Saver 2 není nová technologie a setkáváme se s ní na základních deskách od Gigabytu už nějaký ten rok. Dvojce řídicích čipů je úzce spjata s čipy technologie precision OV a regulují ventilátory a dopomáhají k úspoře energie v klidovém stavu.

Přímo v prezentaci je znázorněno, že tato deska je ideálním společníkem pro hexa core procesory. K tomu nemáme výtky, jelikož napájení je dostatečně silné a až by se chtělo říci, že naddimenzované. Napájecí kaskáda tomu musí být samozřejmě obstojně připravena, což jak jsme si již řekli je. Sedmero PEG slotů nalezne uplatnění s více grafickými akcelerátory případně s novými zvukovými kartami nebo některými těmi řadiči. Jelikož UD9 přináší podporu nových standardů (stejně jako "starší" UD7 ), tak máme i zde o tom krátkou zmínku.

Rychlejší nabíjení pomoci utility ON/OFF Charge jsme si krátce popsali v nedávném článku. V další kapitole, se k této zajímavé funkci vrátíme a v krátkosti o ni proneseme pár slov. Abychom pravdu řekli, tak tento slajd není, kdo ví jako moc zajímavý, protože nás informuje o věcech na první pohled jasných a také je zde značně chyb. Například vyznačený Dual BIOS zelenou barvou je špatně. Označené čipy na desce jsou LAN kontroléry a ne BIOS čipy. Ty nalezneme poblíž PCIe slotů sice také, ale na zcela opačné straně. Jediným co stojí za řeč, je snad dvanáct Sata portů. Ptáte se, kde se vzali, když deska nich má fyzicky "pouze" deset? Dva naleznete na přibaleném eSATA bracketu.

Podívejme se dále … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 686x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1367x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1276x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1153x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2