Test: MSI H57M-ED65: Když chcete to nejlepší v mATX pro Intel Core s iGPU Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pondělí, 06 září 2010
Přejít na obsah
Test: MSI H57M-ED65: Když chcete to nejlepší v mATX pro Intel Core s iGPU
MSI H57M-ED65 - Parametry a balení
MSI H57M-ED65 - Základní deska
MSI H57M-ED65 - Testovací sestava a testy
MSI H57M-ED65: BIOS, Taktování a Provozní vlastnosti
MSI H57M-ED65 - Závěr a hodnocení

 

 
  • MSI H57M-ED65 : BIOS, Taktování a Provozní vlastnosti

Nemůžeme vás ochudit o ukázku BIOSu, takže se teď na něj krátce zaměříme.

Jak si můžete všimnout, BIOS je až na jeden jediný detail nemlich stejný jako na high-endové MSI P55-GD85 a to se zrovna věnujeme desce za "pár" šupů, která zapadá do nejnižšího cenového spektra! Momentálně se nám potvrdilo, že ohledně výbavy si deska vede zcela fantasticky a jak můžete zrovna vidět, tak i BIOS nedělá ostudu a je na low-end produkt doslova bombastický. Teď již záleží pouze na rozsazích napětí. Jestli i ty budou tak dobře nastaveny, máme jistotu, že se bavíme o nejlepší desce v nejnižším segmentu.

  • CPU Voltage                min 0,9V     max 2,1V
  • CPU PLL                      min 1,0V     max 2,43V
  • CPU VTT Voltage       min 0,45V   max 2,01V
  • DRAM Voltage           min 1,0V     max 2,5V
  • PCH Voltage                min 0,45V   max 1,95V

Vidíte, rozsahy napětí jsou ukázkové. V některém ohledu se dokonce vyrovnají i těm nejdražším deskám tohoto socketu a to je zcela k nevíře vzhledem k ceně. Holt MSI na tomto produktu dokázalo, že o návrat ke špici opravdu stojí a že se dokáže kvůli tomu snažit a nabídnout zákazníkům doslova vypiplaný produkt za nízký finanční obnos bravo.

  • Taktování a provoz

Kapitolu s provozními vlastnostmi začněme tradičně proklepnutím OC potenciálu. Ten jsme vyzkoušeli, na této desce za pomoci procesoru Core i5 750 v ES provedení. Přesto, že se nejednalo o žádný extrémně vydařený kus "křemíku", podařilo se nám dosáhnout výsledku, který odpovídá předpokladům této desky. BCLK na frekvenci 218MHz je téměř konečná hodnota našeho procesoru (pro stabilní provoz) a dle dřívějších testů víme, že je to průměrný výsledek, kterého by měla každá pořádná "H" deska dosáhnout. Když použijete některý ze slabších čipů, který ponese iGPU, můžete očekávat i mnohem vyšší hodnoty, což není udivující vzhledem k primárnímu návrhu čipsetu a celého celku pro dvou-jádrové procesory rodiny i3 a i5. S dobrým procesorem se můžete těšit na frekvence okolo 250 až 260MHz BCLK. Našich dosažených 218MHz je konečná pro čtyř-jádrová CPU a o moc vyšších frekvencí na této čipové sadě nedosáhnete. Při použití dusíkového chlazení nebo vodního se můžete dostat i o něco mále výše. I když si nemyslíme, že by deska byla vhodným kandidátem pod dusík. Na lámaní rekordů jsou určeny jiné produkty. Například Evga P55 Classified 200 nebo Asus Maximus III Extreme. Přesto osazené součástky na H57M-GD65 jsou vysoce kvalitní a dokážou fungovat i při takové to zátěži na jedničku. Téměř ve všech aspektech si vede ED65 na jedničku, jak si tedy poradí s teplotami? Chlazení není na desce moc masivní, ale společně s osazenými komponenty bychom neměli očekávat nic nadprůměrně "žhavého".

Krátce jsme se podívali i na teploty. MSI H57M-ED65 není nikterak zásadně "výhřevným" produktem a své teploty drží na velice rozumných hodnotách. S naším bezdotykovým teploměrem jsme naměřili následující. Mosfety si držely velice přívětivé teploty. Za žádných okolností, jejich teplota nešla přes 47 stupňů celsia a v běžném stavu topily na 44 stupňů. Ještě parádnějších teplot jsme dosáhli na PCH čipu, který si držel standardně 46 stupňů celsia. Tyto teploty jsou velice nízké a solidní kvantum konkurenčních produktů by mohlo začít závidět takové to teploty. V tomto aspektu je tedy aktuální H57ička nadprůměrně zdařilou a můžeme i říci, že v této oblasti se jedná o jeden z nejlépe odvedených produktů. A jak dopadne měření spotřeby?

To jsme měřili opět naším měřákem, na kterém jsme sledovali spotřebu a po trojitém otestování 3D MARK Vantage jsme udělali aritmetický průměr spotřeby, který je uvedený v tabulce. Když si desku porovnáme proti dražší sestřičce (P55-GD65), tak dosahuje "pod zátěží" o podstatných 14W nižší spotřeby. V klidovém režimu se situace obrací a "základovka" dosahuje o 2W vyššího odběru. Jak již tedy z grafu vyplývá, tak v oblasti spotřeby si budou modely nesoucí stejné čipsety velice blízko a naměřené výsledky se budou pohybovat pouze v rámci neodvratitelné odchylky při měření. Ostatně v grafu máme zakomponovány dvě Asusky (H55 a H57) a jednu Gigabyte H55, takže si vše potřebné můžete porovnat sami. Pojďme si udělat závěr a hodnocení nad produktem . 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 95x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1493x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1236x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1324x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1244x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2200x
Komentářů: 7