Test: MSI H57M-ED65: Když chcete to nejlepší v mATX pro Intel Core s iGPU Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Monday, 06 September 2010
Přejít na obsah
Test: MSI H57M-ED65: Když chcete to nejlepší v mATX pro Intel Core s iGPU
MSI H57M-ED65 - Parametry a balení
MSI H57M-ED65 - Základní deska
MSI H57M-ED65 - Testovací sestava a testy
MSI H57M-ED65: BIOS, Taktování a Provozní vlastnosti
MSI H57M-ED65 - Závěr a hodnocení

 

 
  • MSI H57M-ED65 - Závěr a hodnocení

Dnes budeme mít závěr nad tímto produktem krátký a stručný. Nesmíme ale vynechat klasické shrnutí v bodech a tak dnes pouze v krátkosti.

Balení odpovídá levnějšímu produktu Intel desky a neobsahuje nic navíc, výrobce prostě přibalil vše potřebné a nedopřál nám žádný "bonus". To samé již nemůžeme říci o provedení produktu samotného. Základní desky pro využití integrované grafiky patří k tomu nejlevnějšímu, což u společnosti Intel znamená cenu alespoň 2000. A 3000 pokud chcete vyšší čipset. Dnes testovaná deska je případ druhý, kdy nabízí to nejlepší a ta cena zase není tak přehnaná. Osazené součástky již pomalu atakují high-end výšiny a parametry jsou také na produkt nižšího segmentu velmi dobré. Bohatá výbava v oblasti zadních konektorů není udivující, ale přesto potěší. Překvapení nastává teprve u pohledu na napájecí kaskádu procesoru. Ta totiž disponuje solidním počtem fází, který je velice blízko high-endu i co se zpracování týká. Dva PCIe sloty s podporou CrossFireX při 8 linkách na kartu je doslova luxusem na takovém to produktu. Dle testů osm linek dokáže omezit výkon grafiky, ale pouze o zanedbatelný zlomek, takže náš rozsudek zní jednoduše:

 Chcete-li si poskládat poměrně levnou herní sestavu na Intel procesoru s integrovanou i neintegrovanou grafikou, která ponese například dva Radeony HD 5770, tak je tato deska výborným společníkem. Do takovéhoto PC lepší volbu v mATX provedení nemůžete v dané cenové relaci dost dobře objevit. Několik desek založených na čipsetech H57 a H55 jsme již otestovali, takže můžeme určit která je plus mínus nejlepší volbou.

Chybu s ní neuděláte jak v HTPC, díky nízké ceně a nízkým teplotám, tak ani v kancelářské sestavě. Zde by se ostatně všechny tyto desky měly řadit. Dle našeho názoru to, ale MSI vzalo od lesa a H57M-ED65 je spíše mířena na levná herní PC, než do běžných kancelářských sestav. Díky tomu si drží odpovídající kvalitu a parametry. BIOS a rozsahy napětí dokážou konkurovat i mnohem dražším deskám, které jsou určeny pro nižší high-end a to je na low-end produkt nevídané. Taktovací potenciál není špatný a odpovídá použité čipové sadě.

  • Závěr

MSI H57M-ED65 nabízí na platformě Intel vrchol toho, co můžete na desce, která nabízí grafické výstupy na této platformě chtít a žádat. H57 nijak výkon neomezuje proti P55 produktu. Výhodou může být pro některé i mATX provedení, které sice neumožňuje tolik výbavy, na druhou stranu má toho na sobě opravdu hodně, vše co i poměrně dost výkonný herní PC může potřebovat.

Samozřejmě jistá negativa tu jsou. Jednak je to trochu chudé příslušenství, leč za danou cenu na Intel H57 platformě nelze žádat u takto kvalitní desky více a vše potřebné tu je. Radši tedy dát o pár jinak stejně nadbytečných kabelů méně, než šetřit na kvalitě desky. Pak je tu také ta absence podpory USB3.0 a SATA6G, což sice rozhodně není závažný funkční problém, ale prostě tahle deska je zatím neumí. V zásadě vás to ale funkčně neomezuje. V neposlední řadě je tu ta cena, kdy 3200 korun je pořád poměrně dost, ale odpovídá to kvalitě a na platformě Intel to zase není tak vysoká cena, takže pokud chcete kvalitní HD 57 desku, je tohle jeden z modelů, který si rozhodně napište na čelní místa vašeho seznamu.

Trochu horší je to v porovnání s konkurenční platformou AMD, pokud chcete desku s integrovanou grafikou. Ta nabízí schopnější i výkonnější grafiky, které jsou stále integrovány na desce. A MSI tam nabízí velmi podobnou desku také v provedení mATX (890GXM-G65), který jsme také měli v testu. Jeho výhodou je i cena, která je o 500,- nižší. I pokud vám jde čistě o poměr cena-výkon a hledáte desku pro váš Core i3/5 procesor s itnegrovanou grafikou, na modely H55, tkeré jsou až o 1000 korun levnější, v tomto ohledu samozřejmě nemá. Za kvalitu se prostě platí. A pokud jste pevně rozhodnuti si koupit Intel Core i3/5 a chcete využívat jeho integrované grafiky, ale i mít možnost v malém PC osadit samostatnou grafiku do velmi kvalitní desky, tkerá je zárukou dobré funkčnosti i při vysokém OC, je MSI H57M-ED65 přesně to, co hledáte a rozhodně ji můžeme doporučit.

 

Za zapůjčení desky děkujeme společnosti MSI

 
  

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-06 17:40:49
avatar
A konkurence a musím přiznat v celku vydařená.Já bych vyděl její využití v HTPC.Je pravda že bych to stejnak stavěl na AMD ale proč neznat konkurenci která patří rozhodně mezi tu lepší.Tak že palec hore.A málem bych zapomněl i velmi dobře podáno.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-06 18:59:40
avatar
Hezky napsano, deska taky ok, ale tim to pro me konci. Stavet HTPC nemam v planu
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - chladič 2010-09-06 21:28:23
avatar
ač jde tato deska mimo mé uplatnění, tak se mi konečně více líbí pasivy od MSI. vypadají jako ze sci-fi, moderně
ljelinek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nema 2010-09-07 12:00:12
avatar
Wi-Fi, pro me u HTPC dost dulezita "feature".
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-07 19:16:23
avatar
Desek s Wifi moc neni a secky su predrazene, to uz radsi neco strcit zezadu do USB
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-07 19:27:34
avatar
ja mam treba na asusce wifi, ale je naprosto nepouzitelne...
simik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Výkon integrované GPU 2010-09-09 10:12:02

"Trochu horší je to v porovnání s konkurenční platformou AMD, pokud chcete desku s integrovanou grafikou. Ta nabízí schopnější i výkonnější grafiky, které jsou stále integrovány na desce."
Jak je na tom tedy (číselně) integrovaná GPU při porovnání s např. s HD3200 nebo HD4200? Bylo by možné udělat nějaké testy? IMHO to je nejlogičtější použití této platformy.
NRX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-23 08:17:58

Pri mojom rozhodovaní padľa voľba na P55A-GD65, ktorá je síce klasického ATX formátu, ale naviac má podporu SATA6 a USB3.
Odkaz
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 480x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1883x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1276x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1166x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1863x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Friday, 12 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1663x
Komentářů: 0