Strana 4 z 6
- Auzentech X-Fi Forte 7.1 – Software a nastavení
Nyní se podíváme na software. Instalace je naprosto bezproblémová (ani jsem to nečekal, Creative ovladače jsou obvykle vše, jen ne bezproblémové). Vznikne nám pár odkazů ve Start menu, pod položkou Auzentech.
Důležitou jest - Auzentech Audio Control Panel, který si teď trochu rozebereme.
Hlavním oknem je mod přehrávání, Entertaiment mode je vhodné pro poslech hudby a sledování filmů, Game mode využije onen Creative chip a dopřeje nám plnou podporu EAX 5.0 a CMSS 3D, tedy pokud to nevypneme. Audio creation mode je vhodné pro nahrávání, mixování a komponování. A možná i něco jiného…
Jestli se tyto mody skutečně nějak liší, si probereme později. Důležité je, že pro každý mód se ukládá specifické nastavení, takže co změníte nebo nastavíte, zůstane. Výhodou je, že si můžete zapnout třeba 5.1 reproduktory pro Entertaiment mod a pro hraní her výstup na sluchátka a když to přepnete, zůstane to zachováno. Velice praktické.
Speakers - nastavení reproduktorů (počtu) nebo sluchátek, včetně optimalizace výstupu na sluchátka, též umožňuje zapnutí funkce SVM, která monitoruje dynamický rozsah zvuku a koriguje pokud je příliš tichý, nebo naopak příliš vysoký. Je to praktické u některých filmů, když jsou hlasy nahrány příliš tiše a naopak hudba, či efekty příliš hlasité. Na hudbu to nelze doporučit.
EAX efekty, prostě a jednoduše zapne EAX efekty a můžete si nastavit jejich intenzitu. Čistě na hraní her, na filmy to není nic moc, na hudbu je to strašné. Ovšem EAX 5.0 ve hře, která to podporuje ve společnosti kvalitní 5.1 sestavy, nebo sluchátek, to je opravdu něco.
X-Fi Crystalizer, další schopnost X-Fi chipu, tzv. čistí výstup. Pokud to někdo chce využívat, tak prosím, ale podle mě je to naprosto nepoužitelná funkce, která by snad šla použít leda na čištění starých nahrávek. Pokud vám tedy nevadí robotické zkreslení.
Encoder, zapne Dolby Digital Live na SPDIF výstupu. Zkonvertuje ve skutečném čase DDL 5.1 zvuk do digitální podoby a přes optický kabel přesune směrem k vaší sestavě domácího kina. Nic víc, nic míň, ale majitelé domácích kin s optickým vstupem to nepochybně ocení.
SPDIF/Bit-Matched jsou nastavení pro vstup a kvalitu nahrávání.
Headphone detection nastaví automatickou optimalizaci výstupu pro sluchátka a současné vypnutí klasických reproduktorů (povětšinou to funguje, ale já jsem spíš na sluchátka, takže sem to příliš neověřoval).
Restore defaults, jak název napovídá, vrátí nastavení na tovární (dle volby u všech, nebo jen u jednoho modu).
Vzhledem tato konzole připomíná klasické Creative konzole. Nicméně Auzentech má ještě jinou.
Jde spustit přes Console launcher, je blískavější, barevnější a hlavně v ní jdou nastavit některé EAX efekty a equalizer. Jinak je prakticky totožná až na jednu věc, pokud se přepnete do tvůrčího modu (audio creation mode), tak vám dá dost slušnou kontrolu na hlasitostí vstupů/výstupů, jejich nastavení, sample rate, etc. Já osobně to nevyužiji, ale jsem si jist, že pro hudebníky to bude velice užitečné.
Posledním SW kouskem je Creative AutoMode Switcher, který přehodí nastavení podle aplikace, pokud chcete. Například zapnete WinAMP a zvukovka se nastaví na Entertaiment mode, zapnete hru a přepne se do Game mode. Osobně to nepoužívám, protože mám zvyk hrát a poslouchat zároveň (hraní her v jiných modech je možné samozřejmě také, jen nefunguje EAX, pokud si ho nezapnete). Rozhodně to pro některé lidi může být užitečná funkce. Řekl bych, že slušné uplatnění najde u HTPC.
A teď to hlavní … jak to vlastně celé hraje?
|