TÉMA: Jak zvolit bezpečné heslo - aneb minimalizujte zvyšující se riziko prolomení vašich účtů Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 28 červenec 2013
Přejít na obsah
TÉMA: Jak zvolit bezpečné heslo - aneb minimalizujte zvyšující se riziko prolomení vašich účtů
Volba silného a zapamatovatelného hesla
Jak si uchovat hesla bezpečná a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • TÉMA: Jak zvolit bezpečné heslo

               - aneb minimalizujte zvyšující se riziko prolomení vašich účtů

Několik jednoduchých pravidel a příklad, jak zvolit bezpečné heslo a udržet jej bezpečným.

 

V posledních týdnech se i v ČR objevují případy prolomení uživatelských účtů, dokonce i emailových schránek na Google. A nejde jen o to, že by samotná služba byla špatně zabezpečená. V současnosti kdy stoupá počet služeb, které uživatel používá a zvyšuje se i míra jejich propojení, stoupá zároveň riziko, že v případě chyby v zabezpečení jedné služby (či chyby uživatele u jedné služby), můžete mít vážné problémy, protože se vám "nevítané osoby" nabourají i do účtů na dalších službách.

Což o to, kdyby šlo třeba jen o přístup k diskusím na nějakém webu, šlo by o nic moc. Jenže v době, kdy nejen email používáme i k odesílání citlivých dat včetně těch o bankovních účtech a dalších věcech, nebo v době, kdy mnozí používají FACEBOOK a další podobné služby s některými citlivými daty, je opravdu prolomení účtu nepovolanými osobami více než nepříjemné. Minimální škodou může být dočasná ztráta kontroly nad svými účty a tedy zneužití vašich účtů například ke spamování a zjištění adres a kontaktů vašich kontaktů. Horší už je případné zneužití vašich účtů k napáchání i trestních činů, či přestupků, včetně škod vůči vám samým. Jinými slovy, nejde jen o vaši, ale díky tomu, že vaše účty obsahují i kontakty na další osoby, i ochranu ostatních.

A je stále těžší si své bezpečí udržet. Díky již zmíněnému propojení služeb mnozí používají stejné heslo a přístupové údaje pro více, či dokonce všechny služby, takže prolomením jednoho je tu téměř jistota prolomení všech dalších a zadělání si na velký problém. Hackeři také mohou využívat výkonnějších výpočetních systému k prolamování hesel hrubou silou (nejsložitější způsob) anebo právě jednoduše využívat pohodlnosti uživatelů a jednoduchosti některých služeb, o čemž bude dnešní článek. Nejjednodušší způsob, jak se ochránit ve stále spletitějším a pro život zjevně klíčovějším digitálním světě a v jeho službách, je výběr správného hesla a dodržování základních bezpečnostních pravidel.

  • HESLO - první (a často poslední) barikáda

Výběr hesla je klíčová věc, protože s přihlašovacím jménem u mnoha služeb pravděpodobně nic neuděláme. Ostatní uživatelé včetně těch nepovolaných se k uživatelskému jménu tedy dostanou snadno, proto je bezpečné heslo klíčová věc. Jeho správnou volbou si můžeme ušetřit velké trable. Přestože to není informace nijak nová, stále dnes mnozí používají hesla, která se za heslo ani nedají považovat.

  • Nejčastější chyby

Pravidelně se objevuje žebříček nejpoužívanějších hesel. Asi nepřekvapí, že mu vévodí fráze jako "heslo" (včetně jednotlivých jazykových mutací) nebo číselné kombinace 12345 apod. Tato hesla by se skutečně neměla používat.

(nejčastěji používaná hesla - pro zvětšení klikni na obrázek)

Není ale vhodné používat jako hesla jména svých příbuzných, domácích mazlíčků, či významná životní data apod. Zvlášť když je máte někde veřejně uvedena. Stejně tak mnozí používají jako heslo samotné uživatelské přihlašovací jméno, což je také špatně. Stejně nevhodné jsou třeba i po sobě jdoucí znaky na klávesnici (jako ASDFG) apod.

  • Jak si vybrat správné heslo?

Jako modelový příklad správného tvaru hesla se uvádí toto:

uvedené heslo a jeho tvar obsahuje vše základní, co by správné heslo mělo obsahovat. Tedy velká a malá písmena, čísla a speciální znaky. A má 8 znaků, což je doporučené minimum pro heslo, které může mít samozřejmě i více znaků, protože platí, čím delší, tím bezpečnější. Na základě tohoto klíče bychom měli vlastní hesla volit. Podívejme se, jak na to ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 265x
Komentářů: 0
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 736x
Komentářů: 0
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 919x
Komentářů: 0
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1359x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1537x
Komentářů: 3
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1230x
Komentářů: 0