TÉMA: Jak zvolit bezpečné heslo - aneb minimalizujte zvyšující se riziko prolomení vašich účtů Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 28 July 2013
Přejít na obsah
TÉMA: Jak zvolit bezpečné heslo - aneb minimalizujte zvyšující se riziko prolomení vašich účtů
Volba silného a zapamatovatelného hesla
Jak si uchovat hesla bezpečná a závěr

 

 

  • Volba silného a zapamatovatelného hesla

Internet je plný návodů jak na silné heslo, takže skutečně nevymýšlíme nic převratného, pouze připomínáme, jak by to mělo například vypadat s malou nápovědou. Jako příklad postupu nám poslouží toto námi vygenerované výsledné heslo:

J2jzs@b_Hk%U

Jak jsme k němu došli a jak si jej zapamatovat? Jednoduše, to co vidíte je zakódovaná věta-fráze, což je asi nejvíce doporučovaný způsob tvorby bezpečného hesla. Námi vybraná modelová věta, z které jsme vytvořili výše uvedené heslo, je:

Jak si jednoduše zvolit správné a bezpečné heslo ke svému účtu?

A protože tu frázi, která by neměla být obecného typu všeobecně známá, budete znát jen vy, můžete si ji "zakódovat" s využitím pravidel pro volbu bezpečného hesla sami podle sebe a tak si to vlastně zapamatovat. V našem případě jsme jako první krok vzali první písmena každého slova (stejně tak jsme mohli vzít poslední písmena):

jsjzsabhksu

A protože je správné mít tam nějaká malá a nějaká velká písmena udělali jsme velkými první a poslední písmeno a pak H (jako heslo). Opět existuje nespočet jiných klíčů, podle čeho zvolit jaké písmeno bude velké a jaké malé. Takže náš mezivýsledek vypadá takto:

JsjzsabHksU

To samozřejmě nestačí a nesplňuje všechna bezpečnostní doporučení, musí tam být i číslice. Zde můžete postupovat různě. Nejlepší je substituce (nahrazení), kdy třeba písmenu přiřadíte číslo například pořadí jaké má v abecedě, či pořadí slova ve vaší frázi. (opět můžete si vymyslet i složitější způsob). Náš příkladový mezivýsledek:

J2jzsabHksU

Zbývá doplnit speciální znaky. Zde opět máte řadu možností, nejvýhodnější a nejsnáze zapamatovatelná je opět substituce (nahrazení dle vlastního klíče). Takže například A=@ nebo si pro určité slovo zvolíte speciální znak. V našem případě jsme nahradili "svému" znakem % a před "Heslo" tedy znak H, jsme šoupli ještě znak "_". Takže výsledek:

J2jzs@b_Hk%U  

Pokud byste nevěděli, jak jsme k tomuto heslu došli, těžko byste jej dokázali jednoduše odhalit nebo odvodit a je tedy rozhodně bezpečné. Když si jej ale jako uživatel takto vytvoříte, tak si jej dokážete zapamatovat, i když na první pohled vypadá složitě - a pokud si jej zezačátku budete obtížně pamatovat, nebude pro vás problém si jej kdykoliv připomenout, protože víte, jak jste k němu došli :).

(Podobný návod s trochu delším výsledkem)

 

  • Nepoužívejte všude stejné heslo!

Výše uvedený postup je opravdu asi ten nejjednodušší. Lze si udělat i ještě mnohem komplikovanější heslo s využitím více substitucí, cizích slov atd. Záleží jen na vás, jak moc si s tím vyhrajete a co si dokážete zapamatovat. Ale u toho skončit nemůžeme. V úvodu jsme si řekli, že není dobré používat stejné heslo, byť komplikované, pro více služeb. V případě nabourání jedné hrozí nabourání dalších. Takže by bylo dobré si pro každou službu volit jiné heslo. Samozřejmě zde nastupuje fakt, že třeba 10 zcela různých hesel pro 10 služeb, běžný uživatel prostě nechce. A to je hlavní důvod, proč prostě řada lidí používá stejné heslo všude. Doporučujeme tedy minimálně to jedno stejné heslo odlišit službu od služby přidáním na začátek, nebo na konec, další znaky, čímž jednoduše minimalizujeme riziko a pořád budeme pohodlní ;). Například si z klíčového hesla uděláme heslo pro svůj Google Mail:

J2jzs@b_Hk%U=n§M

S využitím výše uvedených pravidel jsme do tohoto příkladového hesla pro Google mail zakódovali naši příkladovou frázi s patřičným rozšířením pro naši orientaci v našich heslech:

Jak si jednoduše zvolit správné a bezpečné heslo ke svému účtu na Google Mail?

A stejně můžeme postupovat pro další účty na Facebooku, Twitteru, dalších službách, mailech atd. atd. Jenže tohle zdaleka nestačí k tomu, aby bylo naše heslo bezpečné. Takže si musíme říci i několik jednoduchých pravidel k tomu, jak si uchovat své účty v bezpečí ...



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světWednesday, 24 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1021x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1055x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3643x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1423x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1256x
Komentářů: 5