Windows Vista CZ – otázky a odpovědi Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach a Jiří Mrázek   
Pondělí, 05 březen 2007
Přejít na obsah
Windows Vista CZ – otázky a odpovědi
Důvody proč přejít na Vista
Proč si Vista nepořídit a závěr

 

 

 

Zásadní otázka: Proč přejít z XP na Vista?!

Ať chceme nebo ne, je toto právě nejzákladnější otázka, kterou si klade mnoho a mnoho uživatelů. A oprávněně. Co tedy nové Vista nabízejí a proč se vyplatí nebo nevyplatí přejít na ně z XP?

Tak v zásadě jsme se dozvěděli, že Microsoft vyloženě nikde nenutí přecházet z XP na Vista. A musíme uznat, že je tomu skutečně tak. Microsoft se přirozeně snaží Vista propagovat a dostat k uživatelům. Čím tedy láká nové ovečky.

feat_sidebar_1

Láká je tím, co prodává. A to je vzhled. Ať chceme nebo ne, kdyby byly Visty hnusný, tak je nikdo nechce. Tím, že jsou graficky přitažlivé, i když jsou pro mnohé jen barevnější XP, jsou atraktivní. Bohužel je pravda, že pro drtivou většinu lidí je právě nejzajímavější ona slupka, protože pod ní nevidí. Vista a XP se stavbou výrazně liší, na povrchu a pro běžného uživatele se ale liší jen málo, protože musí. Zůstává tedy ve skrze stejné ovládání i zdánlivý vzhled a možnosti. Jinak to prostě nejde. A vzhled je právě magické Aero, co to vlastně je?

Magické Aero

Ono donekonečna propírané Aero vlastně není nic jiného, než barevné schéma pro Vista. Vlastní funkčnosti operačního systému nepřidá defacto nic moc. Nicméně právě ono Aero je rozdílem v požadovaném hardware. Aero jsou vlastně ony stíny, průhlednost nabídek, animace oken atd. Tedy vše jen pro pěkný vzhled, nicméně žádá si to jisté dovednosti od grafické karty. Tedy více paměti a podporu SM2.0. Na starší kartách tedy toto rozhraní nepoběží. Nicméně Aero je prostě jenom takovéto grafické pozlátko a i bez něj Vista vypadají dobře, ale nejsou to ta skutečná Vista.

feat_UX_09

Další funkce Vista

Mnoho funkcí lze dodat vzhledy i do stávajících XP. Například postranní panel s miniaplikacemi, náhledy po zmenšení na liště atd. Některé funkce však dostali ve Vista trochu vylepšenou funkci. Pro mnohé ,,windowsáky" je novinkou možnost rotace oken (něco na způsob (alt+tab). Pro uživatele Linuxu žádná novinka. Samotná funkce alt+tab byla pěkně vylepšena a mnozí dáme přednost jí, než rotaci oken. A právě to je výsadou Windows a Vista obecně. Uživatelské možnosti, tedy rozsáhlá nastavení vzhledů pro co možná nejvíce uživatelů. To je výhoda i slabina Windows OS proti jiným operačním systémům.

feat_searchOrg_2

Přítomen je notně vylepšený průzkumník, Movie maker a DVD maker, Samozřejmě nové jsou hry atd atd. Spousta více, či méně užitečných programů a prográmků, které dělají z Windows Windows. Pro někoho klad, pro někoho jasný zápor. Významnou novinkou je skutečnost, že Vista není vázána na IE prohlížeč. Zatímco u XP je IE přímo součástí jádra, tak u Vista není. To zařídila jednak evropská komise a jednak stavba a modulová konstrukce Vista. Dokonce ani Windows Update nemusí primárně využívat IE a který prohlížeč si nastavíte jako výchozí, tak ten používáte na vše.

Z informačních materiálů MS -

Proč si pořídit Windows Vista?

Samozřejmě jsme obdrželi několik informačních letáků a brožurek k Windows Vista. Hned na druhé straně jedné z nich nás zaujalo 5 důvodů, pro pořízení Windows Vista. Tak se na ně pořádně podívejme.

  • Je bezpečnější!(?)

Zajímavé tvrzení, protože o něm lze samozřejmě dosti polemizovat. Microsoft ho opírá zejména o to, že Vista obsahuje více bezpečnostních prvků, než XP. Tedy kromě tradičního firewallu je obsažen i nástroj pro odstranění spywaru. Dále je přítomna i rodičovská ochrana a na stránkách MS je možné stáhnout i jakýsi antivirový program. Pokud to tedy budeme brát z pohledu množství bezpečnostních prvků, pak asi ano, Vista je bezpečnější než XP.

V praxi ovšem jak víme je to něco jiného. A hlavně nás zajímají bezpečnostní mezery v obou systémech a z tohoto pohledu lze těžko Vista považovat za bezpečnější. Děravé to bude asi obojí stejně. Těžko říci, zda lze dnes s jistotou tvrdit, že Vista je bezpečnější - samozřejmě s rostoucím podílem na trhu bude růst i počet odhalených bezpečnostních mezer a tak to s tou bezpečností u Vista také asi není kdovíjaké proti XP. Samozřejmě se na to musí dívat ze dvou úhlů - sedí-li u PC nějaký, řekněme méně informovaný uživatel, pak je asi každý bezpečnostní prvek vítaný, nicméně když vypne antivir, firewall, tak mu nepomůže ani deset Vista. Tedy zda je bezpečnost nutným důvodem přechodu z funkčních XP na Vista? Nemyslím si.

  • Je jednodušší

Podle způsobu propagace se mi zdálo, že vyhledávání je nejsilnější zbraní nových Vista. A nutno dodat, že vyhledávání je skutečně vynikající. Snadno lze najít ve vašem počítači cokoli. Nicméně vyžaduje to jednu věc. Bordel v počítači :). U lidí, kteří ho nemáme a bezpečně víme, kde co je, tak vyhledávání snad nikdy nepoužijeme. Tedy ano, Vista umí bezva hledat v rámci počítači a hledání je snadno přístupné. S tím souvisí i možnost o indexovat celý disk. Nicméně nutný důvod k přechodu z XP na Vista? Nemyslím si.

  • Je spolehlivější

Velmi odvážné tvrzení a troufám si tvrdit, že toto bude ještě tématem velkého zkoumání. Microsoft se zde hlavně odvolává na automatickou zálohu dat. Přidání operační paměti pomocí Ready Boost a synchronizací dat mezi PC a mobilními zařízeními. Nicméně nějak nevidím důvod, proč by měl být díky tomuhle všemu spolehlivější. Pokud jste se k XP nechovali jako prasata a měli poslední verzi, tak si nepamatuji bezdůvodný pád XP za několik let. A u Vista jsme při poškozených RAM měl s pády stejné problémy, jako s XP. Tedy v čem tkví ta větší spolehlivost nových Vista proti XP by mě celkem zajímalo. Tedy ani toto není extra super důvod přechodu na Vista.

  • Je zábavnější

Tak vtipy zrovna nevypráví :), ale vzhledem k tomu, že Vista jsou multimediálnější než XP tak ano. Nicméně hry si pustíte i na XP stejně jako filmy a vše ostatní. Ale, pravdou je, že zde proti XP je už jeden rozdíl a to ten, že Vista podporují DirectX10, zatímco XP ho oficiálně podporovat nebudou a to už by mohlo být důvodem k upgradu. V současnosti ale ne, protože DX 10 hra není a dlouho nebude. Jediné grafiky DX 10 podporující jsou 8800 a to ještě kdo ví jestli a jakým způsobem. Tedy opět zde není nějaký stěžejní důvod přechodu z XP na Vista.

  • Má Windows Aero

No nevím, ale tohle určitě není důvod přechodu z XP na Vista. Jednoduchým prográmkem lze totiž z XP udělat Vista se všemi těmito funkcemi a vzhledem. Navíc samotné aero, co se týká funkčnosti, Vista zase tolik nepřidá. Jen to lépe vypadá, ale vzhledem k tomu, že to v XP můžete mít taky, tak rozhodně není Aero důvodem k přechodu z XP na Vista.

Podívejme se ale na celou věc ještě z druhé strany ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1864x
Komentářů: 16
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 518x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1046x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1856x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Úterý, 23 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1308x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Sobota, 20 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1934x
Komentářů: 10