Windows Vista CZ – otázky a odpovědi Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach a Jiří Mrázek   
Pondělí, 05 březen 2007
Přejít na obsah
Windows Vista CZ – otázky a odpovědi
Důvody proč přejít na Vista
Proč si Vista nepořídit a závěr

 

 

 

Proč nepřejít na Vista!

Nicméně není vše s Vista tak růžové, jak se může zdát. Je tu několik problémů, o kterých je nutné vědět.

Ovladače HW

Za největší problém nových Vista považuji potíže s funkčností hardwaru. Musíme být ale fér a říci, že tento problém není ani tak problémem Vista, jako výrobců hardwaru. Nejkritičtější situace vládne v oblasti zvukových karet. Integrovaná zvuková řešení svou podporu mají, ale největší výrobci neintegrovaných zvukových karet podporu pod Vista buď nemají zdaleka dotaženu, nebo vůbec nenabízí! A tak majitelé drahých zvukových řešení, kteří by na Vista rádi přešli, prostě nemohou, protože stávající zvukové karty jsou dobré leda k vystavení na poličku. Ale ani u jiného hardwaru není situace růžová ... Bohužel tedy Microsoft to s novými Vista dost kazí výrobci hardwaru, kdy mnozí nejsou schopni vyplodit jediný funkční ovladač pro své výrobky.

Kompatibilita programů

Druhý, ale o dost menší problém. Vista obsahují skutečně funkční emulaci a tak mnohé programy pro XP spustíte pod Vista normálně. Jenže mnoho z nich také ne. Ale výrobci softwaru reagují rychleji a nové verze programů jsou spustitelné i pod Vista. Nicméně to nic nemění na skutečnosti, že drtivá většina všeho je dnes stejně optimalizována pro XP, tedy opět to není situace, která nahrává Vista.

feat_UX_02

Bohužel Microsoftu se nepodařilo vymyslet skutečné důvody přechodu z XP na Vista. Ani já osobně nevidím jediný důvod, proč z funkčních XP přecházet a pořizovat si Vista. Jsou to vyloženě vyhozené peníze. XP totiž budou bezpečnostně podporovány ještě 5 let a dočkáme se také dalšího servicepaku. Pokud tedy máte krabicovou verzi XP, rozhodně na Vista se přejít nevyplatí.

Nicméně pokud dnes pořizujete nový počítač nebo upgradujete základní desku a máte OEM verzi XP. Pak dnes rozhodně XP nepořizujte. Vista je jasnou volbou. Samotný přechod z XP se tedy jednoznačně nevyplatí.

Vista a protipirátská ochrana

Bohužel chtě nechtě musí Microsoft uznat, že protipirátská ochrana je zcela na kolenou. A selhala mnohem dříve, než se Vista objevila vůbec na trhu. Dnes už je známo několik způsobů, jak si užívat legálních a plnohodnotných Vista bez nutnosti jejich pořízení. Piráti nejsou před Microsoftem o pomyslný krok, ale o pořádných pár kilometrů.

drm

Na druhou stranu ale nutno říci, že nové Vista dokonce není nutné ani krást a přesto je lze legálně používat. Po instalaci jakékoli verze máte 30 dní na zadání příslušného klíče, který je vázán na danou verzi Vista. Nicméně nástroji uvnitř Vista lze legálně prodloužit možnost užívání až na 120 dní! A při troše zamyšlení se dá vymyslet i jednoduchý způsob, jak si prodloužit funkčnost Vista bez aplikace craků apod. Navíc takto užívaný systém je v očích MS legální - klíč je platný.

Dovolím si malou poznámku - V plánech Microsoftu jsou samozřejmě plány, kolik licencí prodat. Spory se vedou o to, zda je Vista při uvedení úspěšnější, než XP. Jenže na to se musí dívat ze dvou stran. Firemní a domácí oblast. Zatímco ve firmách zrovna nastal čas na upgrade a velké nákupy a tak si Vista pořizují všude možně, ale mnoho firem teprve přešlo na XP. Co se týká domácích uživatelů, tak pirátství je nepochybně větším problémem než bylo před 5ti lety. Nicméně Microsoft si nahrává sám, ceny Vista jsou vysoké a navíc ve staré Evropě mnohem vyšší než v US. A tak Vista při uvedení není zrovna úspěšnější než XP a podle Microsoftu za to mohou právě piráti. Já bych řekl tak půl na půl - nižší ceny u MS by snížili míru pirátství mnohem více, než zbytečné investice do nefunkčních protipirátských ochran.

Pokud MS odhalí nelegální systém, je defacto bezmocný. V nelegálních Vista by nemělo fungovat rozhraní Aero. To úzce souvisí s další problematikou.

Vista ochrana osobních dat - odesílání informací

Ohromná diskuse probíhá mezi uživateli na téma odesílání informací směrem k MS a špiclování počítače. Mnoho výplodů na toto téma pochází od uživatelů, kteří díky obsahu svých disků čisté svědomí mít rozhodně nemohou. Nicméně kde je tedy pravda.

internet_master

Vista nešpicluje více, než XP! Velký strach mají uživatelé z ochrany DRM a toho, že jim smaže veškerá pracně natahaná nelegální a kradená data. Možná bych je měl v atmosféře strachu udržovat, ale nebudu. Strach mít nemusejí. DRM nedělá vůbec nic a smazání disku je pěkná blbost. Vista rozhodně nesbírají informace ani o vás, ani o obsahu disku a už vůbec je nikam neposílají do nějaké databáze. Jediné, co zná MS je klíč a to, co může znát defacto každý - vaši IP adresu. Microsoft ze zákona nesmí shromažďovat osobní informace, takže těžko někde existuje kompletní databáze o tom, kdo sedí za počítačem a co tam zrovna dělá, co sosá atd. Při odesílání chybových hlášek můžete MS poslat informace o vašem počítači k vyřešení nějakého toho problému, ale to už je na vás, zda odešlete a nebo ne.

Windows Vista a co bude dál?

Tímto se dostáváme vlastně na konec dnešního povídání o Vista. Vzhledem k tomu, že Microsoft u Vista sliboval mnohé a mnohé nesplnil, tak se propírá, co bude dál. Někdy na podzim vyjde na Vista první servis pack, který by měl řešit mnoho bezpečnostních děr a problémů na které se přijde, jako některé funkční věci.

windows-vienna

Bohužel se u Vista asi nikdy nedočkáme slibovaného nového souborového systému a dalších věcí. Nicméně nezoufejme. Serverový Longhorn je stále ve vývoji a další velké Windows by měl vyjít již za dva roky! Prozatím oznámený název je Windows Vienna. V roce 2009 by měla přinést všechno to, co měla přinést Vista a nepřinesla. Windows XP budou podporovány ještě 5 let a tak se tudíž může stát, že mnoho z nás Vista systém také klidně mine. Objektivní důvody k přechodu z XP na Vista nejsou, při případném pořizování nové licence pak na druhou stranu není proč, pořizovat XP. Dva roky zase nejsou tak dlouhá doba, i když kdoví, zda se v roce 2009 dočkáme.

Samozřejmě se nových Vista budeme věnovat i nadále. Připravujeme podrobný článek o změnách ve Vista proti XP. A brzy se podíváme na nový Office 2007, který vyšel spolu s Vista.

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 5
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Neznámý  - hmm:) 2007-03-05 17:54:06

super clanek..cekal sem na Visty docela dost a myslel jsem si ze do nich i pujdu..ale jak ctu vsechny ty diskuze tak na to kalsu..pockam na Vienna ;)
Neznámý  - Otázka k tým OEM... 2007-03-05 18:39:04

Otázka k tým OEM verziám, keď si teraz kúpim OEM verziu Visty a keď budem neskôr meniť dosku tak ju budem vôbec vedieť nainštalovať a používať, bude mi platiť kľúč, alebo len stratím podporu z Windows update? Ako to vlastne je a čo stojí nová licencia?
Ja osobne by som z XP prechádzal na Vistu kvôli tej lepšej využiteľnosti( SuperFetch)RAM. A že vraj dobre funguje aj ReadyBoost, tam by to malo tiež pridať na rýchlosti často spúšťaných aplikácií. Ale hlavný dôvod je že je 64-bitový OS, tam sa získa tiež pár % výkonu naviac a na čo mi je 64-bitový procák keď ho neviem poriadne využiť. Na toto asi každý zabúda, procáky sú tu už niekoľko rokov ale až teraz je tu poriadny OS čo to dokáže využiť a určite sú aj programi ktoré by v pohode pracovali v 64-bitovom prostredí.
Chargy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - polívčička 2007-03-05 19:16:56
avatar
tak to vypadá, že Microsoft vaří z vody :grin
lukinab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to mano 2007-03-05 19:39:03

Jenže 64bit procesory nevznikly kvůli většímu výkonu, ale hlavně kvůli možnosti adresovat větší množství paměti (u 32b jenom 4GB, u 64 hoooodně moc - 2^64).
Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vista 2007-03-05 20:01:06

To co Vista potřebuje je pouze čas, aby se na ní začali orientovat vývojáři, jakmile se to stane, budou Visty na vyšší úrovni než XP.

paja13
Musíš rozlišovat o jaké diskuze jde a taky kdo do nich přispívá. Většinou tam přispívaji majitelé nelegálních kopií a ty mají jako ochranu "bugy", tahle ochrana se jmenuje klopné bity tušim. U legálních Vist je to o něčem jiném a jedou mnohem líp. Musím uznat, že tenhle krok se Microsoftu opravdu povedl.

Chargy
A z čeho jiného bys chtěl vařit? ;) Nejde o vodu ale o přísady a myslim, že ve Vistě nejsou špatný, jak sem již psal, Vista potřebuje čas, teď na ní hodně lidí nadává, ale vzpomeňte si jak to bylo s XP ;) a kdo dneska nadává na XP?

Můj závěr, Visty mají svojí budoucnost ještě před sebou a myslim, že ta budoucnost bude docela světlá.
lBakYl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-03-05 20:56:26
avatar
Super clanek, diky! Jeste ze je tady DDWorld, jinak bych se kvalitnich nazoru nedockal
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - servicepak 2007-03-05 21:50:57
avatar
zdravím
nevíte někdo jak to bude s tím servicepakem3 na WinXP. Kdy bude? Dřív sem někde četl že má přijít těsně po vydání Vista.
Ale v poslední době sem nikde žádnou konkrétní informaci nenašel.
Lister [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Objektivita 2007-03-05 21:54:30

Konečně objektivní článek a ne PR M$. Zatím snad všechny články na českém netu, které jsem o Vistách četl byly absolutně nekritické až servilní k Vistám a M$. S vyjímkou tohoto webu, což jej i jeho autora šlechtí.
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ovladače 2007-03-05 21:58:57
avatar
Jo a stěmi ovladačema hardwaru je to vskutku na h.... Osobně mám v počítači zvukovou kartu M-Audio Revolution 5.1 a na stránkách výrobce je jasně uváděno že na Vistu žádné ovladače nejsou a evidentně ani dlouho nebudou.
Tudíš ať chci nebo ne tak jsou pro mně WinVista zapovězené.
digiman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ovladače 2007-03-05 22:23:10
avatar
tak ovladače jsou docela velkej problem ale mě už se naštěstí na obou svějch počích jak stolnim tak NB podařilo vyřešit až na to že mi nefunguje školní zabezpečená sit :upset jinak už jede vše až na problem se sitovou tiskarnou na kolejích ještě nejsou ovladače zatim ale snad firma brzo dodá co provozuje tisky tady
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vista 2007-03-05 22:33:47

Tak není to taková bomba, jak se zdá, to je fakt. Vypadá lépe než XP, ale zase je trochu náročnější. Asi nejvýhodnější je si pořídat na doma Home Premium, Ultimate je natolik předražená, že bude jen pro fajnšmekry. Krabicové verze jsou oproti OEM znatelně dražší. Takže pokud pořizujete nový počítač a chcete Windows, tak asi má smysl už vzít OEM Visty Premium, u upgrade za pár babek taky, ale jinak bych ještě počkal, XP bohatě zatím stačí a až na pár drobností Visty nepřinášejí nic nového a převratného. Škoda.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Visty stejně děravé? 2007-03-06 16:09:15

Docela by mě zajímalo, jak autor přišel na to, že Visty jsou stejně děravé jako XP?
Má pro to tvrzení nějaké důkazy? To se přeci projeví časem užívání, ne?
Sice nechápu, proč MS vydává nový OS, když několik dalších zásadních věci odložil do dalšího OS; takže Visty si určitě pár let nepořídím, ale takovéhle tvrzení je zavádějící...

//EDIT by DD: pasáž opravena, děravost se skutečně nedá dokázat
Gamesníček [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kolik stojí upgrady? 2007-03-06 09:51:13

null Jelikož spadám do kategorie, kdy jsem si minulý týden koupil NB s XP MC a uvažuji o upgrade na VISTA HOME PREMIUM. Nikde jsem ale nenašel a to ani na stránkách Microsoftu kolik to stojí? Může mě někdo říci kolik by mě to stálo i s DPH? Děkuji
Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Gamesníček 2007-03-06 12:03:27

Tak to asi špatně hledáte, stačí se podívat na stránky jakéhokoli prodejce HW.
Např.: http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Software%5COpera%C4%8Dn%C3%AD+syst%C3%A9my

Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Re: Visty stejně děravé? 2007-03-06 16:08:36

To tvrzení není zavádějící, ale skoro blbost, protože visty jsou navrženy úplně jinak než XP a bezpečnost je u nich opravdu lepší.
Každopádně tvrdit, že jsou děravé jako XP je jako tvrdit, že nová Fábie je poruchovější než ta stará, to prostě nejde, protože je to porovnávání něčeho léty prověřeného s novinkou, která se sotva dostala na trh.

A když už jsem u toho, ten článek mi celkově přije zaměřený proti Vistám a mnohdy nesedí se skutečností, nebylo by od věci taky zmínit veškerý klady toho systému a ne jenom kritizovat a ještě chvílema neoprávněně.

//EDIT BY DD: Pasáž jsem upravil děravost se skutečně nedá ověřit
argar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jako vzdy nic novedo 2007-03-06 14:44:05

doma mam pentium MMX 64mb ram WIN 98 pripipoj se na internet u programy mi tam jedou autocad taky. Hry jsem hral pred pul rokem na duronu950 256ram. Ted mam notebook Visty jsem tam mel den(zadny moznosti nastaveni) nefungovalo wi-fi, zvukovka, rizeni spotreby, webcam, rychlost programu nic moc pri otevreni wordu,excelu, autocadu, Winampu, infraview, opery (s timhle porad pracuji) me zabyrali 800Mb ram. W XP jen 420, aero bylo na nic vetracek me hucel porad a grafika jela na plno vydrz na baterku nechci ani domyslet. Proste system splacanej jako kdyby to varila kocicka a pejsek. Visty jedine az budou mit za sebou SP2 tehdy to teprve bude pouzitelny operacni system
Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re: Jako vzdy nic novedo 2007-03-06 15:58:45

By mě docela zajímalo co je to za notebook a jaké je tam nastavení těch Vist, protože mě to u notebooku vydrží na baterii prakticky stejně dlouho jako s winXP.
Chce to si malinko poladit ten systém :p a pak pojede bez problémů. Nevim co je tam za wifi kartu ale musela být asi dost exotická, protože pro většinu wifi mají Visty drivery, pro integrované zvukové karty také, řízení spotřeby funguje dobře, skoro bych řekl, že lépe jak v XP, webcam nemám, takže nemohu posoudit.
A s tim počtem programů se ani nedivim, že to žere tolik :grin
Kacab10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-03-06 20:46:02
avatar
Jinak k ty deravosti.... Visty jsou urcite derave, jen trva nez kde a jak a kdo to odhaly a kdy na to udela microsoft zaplatu.... jinak k tem 800MB (doufam ze myslis MB, presto ze tam mas Mb). Vista se roztahuji do vlne pameti, jak je tu napsano. Takze ve vyuziti volne pameti neni snad nic spatenho. :roll
argar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re: Jako vzdy nic novedo 2007-03-07 13:05:21

Mam asus A6T a vysty jsem zkousel hned jak byli na netu RC2 nevadi me ze bere volnou pamet jen zkus mezi temi aplikacemi prepinat proste to bylo polamejsi, zapni u toho bionicle, grabuj dvd nebo neco oni sami o sobe zabyraji 400MB kterych se nechteji zdat, XP staci 190, zapni aero a nech to bezet na baterku jak dluho ti to vydrzi
Pennywise [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Viva la VISTA!? 2007-03-07 22:14:55

Děkuji autorovi za ucelený článek o tomto tématu. V nedávné době, cca 2 týdny zpátky, jsem pořizoval nový počítač, a na celém českém internetu jsem nenašel žadný rozumný článek o Vistách. Sledovat diskuse na toto téma bylo celkem zbytečné protože nikdo o tom nevěděl ani ň. Všude stálo jak zabírají paměť, jak si to nikdy nepořídí, nanejvýš tak po SP1, žádná podpora atd... Pár týdnu jsem trpěl nespavostí z rozhodování jaký systém pořídit, až jsem usoudil že to nemůže být tak špatný jak všichni tvrdí a šel do Vista. Dodneška toho nelituju i když nějaké menší problémy se vyskytly, ale nic co bych nebyl schopný vyřešit aktualizací ovladačů a jiným způsobem. Další problém byl jakou licenci zakoupit, Z hlediska toho, že upgrade počítám tak nejdřív za rok a to možná grafickou kartu, tak padla volba na OEM verzi u které, jak již autor napsal, není problém koupit samotnou, bez jediného kusu hardwaru. To že CZC obchod neprodával (jak ja to dnes nevím)OEM verze samotné jsem do dneška nepochopil. Navíc české Vista jsem měl již 20. února takže jejich smůla, že je neprodávali dřív, mohli být bohatší o 3800Kč. Jak jsem napsal já jsem s Vistou spokojený, s autorem souhlasím, že není důvod přecházet z XP na Visty, ale přechod z 98 na Visty je super!!!! :grin :eek
Makey [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-03-19 11:54:46

Autor zde píše:
...XP totiž budou bezpečnostně podporovány ještě 5 let a dočkáme se také dalšího servicepaku....

Asi Vás bude zajímat, co mi na tento dotaz odpověděli z MS.cz cituji:
Vážený pane,
> Děkujeme Vám, že jste kontaktoval zákaznické centrum
> společnosti Microsoft
> Věc: Podpora pro XP Profi
> Řešení: Vseobecna odborna pomoc vyprsi 14.4.2009.

http://support.microsoft.com/lifecycle/search/?sort=PN&alpha=Windows+XP+Professional&Filter=FilterNO
> > S pozdravem,
> < Petra Urbankova >
>
> Jménem
> Centrum zákaznické podpory společnosti Microsoft
> Microsoft s.r.o.
> Zakaznicke centrum
> BB Centrum, budova Alpha
> Vyskočilova 1461/2a
> 140 00 Praha 4
> Tel.: + 420 841 300 300
> Fax: + 420 543 550 342
> E-mail: czinfo@microsoft.com
> http://www.microsoft.cz
> Podpora: http://support.microsoft.com

ToD :roll ???
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 167x
Komentářů: 0
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.Čtvrtek, 26 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 604x
Komentářů: 3
Vyšel Half-Life: Alyx – je to naprostá pecka!
Vyšel Half-Life: Alyx – je to naprostá pecka!Středa, 25 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 11
V praxi: Jak se v praxi šíří viry a bakterie?
V praxi: Jak se v praxi šíří viry a bakterie?Sobota, 21 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1220x
Komentářů: 0
Microsoft s AMD odhalují nový „DirectX 12 Ultimate“
Microsoft s AMD odhalují nový „DirectX 12 Ultimate“Čtvrtek, 19 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2747x
Komentářů: 11
Jak se vyrábí vodní chlazení pro PC?
Jak se vyrábí vodní chlazení pro PC?Úterý, 17 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 820x
Komentářů: 0