Windows Vista CZ – otázky a odpovědi Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach a Jiří Mrázek   
Pondělí, 05 březen 2007
Přejít na obsah
Windows Vista CZ – otázky a odpovědi
Důvody proč přejít na Vista
Proč si Vista nepořídit a závěr
windows-vista-logo Tak je to tady, Windows Vista jsou mezi námi v plné parádě, tedy i v české verzi. Mnoho uživatelů počítačů má okolo nových Vista stále mnoho základních otázek. Vydali jsme se tedy zjistit některé odpovědi. 

 

 

1.3.2007 započal skutečně oficiální prodej české verze Microsoft Windows Vista. Při této příležitosti Microsoft vyslal asi 70 svých zástupců do různých prodejen a distribučních míst nových Vista po celé české republice.

Za ddworld jsme se vydali do Plzeňského Axes computers zjistit pár odpovědí a podívat se, jak probíhá představování nových Vista. Z pohledu běžného uživatele jsme měli možná trochu smůlu, protože v této prodejně na nás čekal distributor produktů microsoft, který byl orientován na marketing a prodej a navíc ještě zaměřen na firemní oblast. Bohužel tedy vyloženě technické odpovědi kolem nových Vista z tohoto zdroje padat nemohly. Nicméně máme i jiné zdroje. Dal jsem tedy dohromady několik základních otázek a odpovědí kolem Windows Vista.

 

Co je Windows Vista, vznik, kolik to stálo ...

První zmínky o chystaném novém operačním systému Windows se objevily hned po vydání systému Windows XP - tedy kolem roku 2001. Dlouho se spekulovalo o názvu Longhorn a také o datu vydání. Původní odhady hovořily o vydání kolem roku 2003. Zeptali jsme se tedy, co tedy zapříčinilo zpoždění vydání nových Vista. Mezi vydáním XP a Vista totiž uplynulo dlouhých šest let.

WindowsXP

Za vším stojí vývoj. A teď nejde o Vista samotné. V posledních několika letech šel vývoj ve všech oblastech mílovými kroky v před. Vzhledem k tomu, že Windows Vista jdou cestou maximální multimediálnosti, tak právě vývoj v mnoha oblastech přibrzdil vývoj samotných Vista. Microsoft musel několikrát změnit plány. Abych pravdu řekl, nemyslím si, že odkládání Vista bylo na škodu. Předchozí Windows XP za ta léta dospěl v asi nejlepší Windows a OS, který tady kdy byl.

windows-vista-logo

Cena za vývoj je samozřejmě spíše veřejným tajemstvím. Za ta léta vývoj nového operačního systému spolykal přibližně šest miliard amerických dolarů. Na to, aby se Microsoftu vrátily všechny investice, mu stačí prodat přibližně 10 000 000 kopií Windows Ultimate. Vzhledem k počtu počítačů na světě a tomu, že Windows využívá přibližně 96% všech počítačů na světě, se dá říci, že Microsoft má už dávno všechny náklady zpět. Nákupy firemní sféry už mu vývoj dávno zaplatily.

Edice Windows Vista a ceny

Proti Windows XP došlo k výraznému rozšíření edicí a variant nových Windows. V základu existují čtyři verze - Home Basic, Home Premium, Business a Ultimate. Změnou je neexistence verze Corporate. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi zachycuje následující tabulka.

srovnani

Dá se říci, že Home verze neobsahují tolik síťových prvků, které doma prostě nevyužijete. Druhou otázkou je, zda takřka trojnásobná cena v případě Vista Ultimate proti Home Basic stojí za to všechno. Rozdíl je ještě ten, že díky stavbě nových Vista lze anglický systém počeštit. Mělo by to jít u všech vyšších verzí od Home Premium. Určitě to jde u Ultimate verze. U Business verzí dokonce existují multijazykové verze, kdy mnoho firem potřebuje třeba dva nebo tři jazyky do své firmy - Japonská firma s českými zaměstnanci - tedy Japonština, angličtina a čeština.

ceny-vista

Důležitou otázkou jsou ceny nových Windows Vista. Musíme rozlišovat dvě varianty - OEM a krabicovou verzi. Do tabulky jsem uvedl aktuální průměrné ceny nových Windows Vista CZ. Nezanedbatelnou možností je ještě upgrade z XP na Vista, o tom však níže.

Náročnost nových Vista ...

Obecně se dá říci, že nové Vista jdou prostě s dobou. Mnozí se děsili požadavků a náročnosti nových Vista a hlavně náročnosti na operační paměť. Mnoho z těchto obav pramenilo z čisté nevědomosti. Celkem vzato totiž nejsou nové Vista o nic moc náročnější, než stávající Windows XP, pokud tedy nemluvíme o Aero systému, o kterém ještě bude řeč.

viper-2-pc-case

Microsoft uvádí dvoje systémové požadavky. Jeden je pro Vista Home Basic, které neobsahují Aero a druhý je pro všechny ostatní.

system

Sami vidíte, že minimální požadavky nejsou na dnešní dobu nijak extrémní. Mnoho obav panuje kolem náročností nových Vista na operační paměť. Jenže mnozí nepochopili, v čemže ona náročnost spočívá. Jde o to, že Vista mnohem lépe s rychlou operační pamětí pracují než tomu bylo u XP. Pokud paměť nepotřebujete, tak si ji Vista zaberou pro sebe a je to ku prospěchu rychlosti a výkonu celého systému. Pokud ale paměť bude potřebovat jiná aplikace, tak ji Vista rychle vyčistí a čistit paměť XP rozhodně neuměly. Tedy náročnost na paměť je věcí pohledu. 512MB dnes je skutečně absolutně minimální hodnota v počítači a 1GB je optimální minimum. Trochu komplikované je to s Aero systémem, o kterém ale ještě bude řeč.

Pokud bychom měli mluvit z vlastní zkušenosti, tak použitelně se dá rozchodit Vista na počítači na úrovni Pentia 3. Nicméně pro bezproblémovou práci je nutné oněch 512MB operační paměti. DVD Rom ani zvuková karta nejsou u Home Basic vyžadovány.

OEM a krabicové varianty

Mnoho otázek panuje oprávněně kolem OEM a krabicových verzí nových Vista. Tak jak to tedy je? OEM verze je licence, která je vázána na hardware vašeho počítače. U Windows Vista je to základní deska. Tedy po výměně základní desky (za jiný typ, model) automaticky zaniká vaše licence a musíte pořídit novou. To vyvolává samozřejmě další otázky:

  • Co když je výměna nutná z důvodu reklamace základní desky ?

Existuje možnost přenesení licence na nový počítač, ale vyžaduje to samozřejmě přímou komunikaci s podporou Microsfotu a není to jednoduché. Samozřejmě musíte dokázat, že deska byla vyměněna a vyreklamována. Pokud jen vyměníte desku v rámci upgradu, tak máte smůlu a musíte zakoupit novou licenci!

vista-ultimate

OEM verze tedy není vhodná pro ty, kteří často upgradují. OEM verze stojí výrazně méně než krabicová verze, kterou můžete přenášet bez omezení. OEM verze by se měli prodávat pouze s spolu novým počítačem. Nicméně Microsoft tyto podmínky přímo nediktuje. Jde o to, že ten, kdo nalepí licenční štítek se musí starat o servisní podporu. Tedy pokud s novým počítačem koupíte i systém OEM Vista a necháte si to nainstalovat v obchodě, pak vám servis poskytuje onen obchod. Pokud si OEM pořídíte zvlášť a nainstalujete ho, pak jste povinni poskytovat si podporu sami sobě :). Vzhledem k poměrům v naší republice, jsou OEM vrze díky cenám zdaleka nejpopulárnější a tak neprodávat je zvlášť by byl dost chybný krok.

 

Upgrade z XP na Vista!

Často dotazovaná možnost. Ano skutečně můžete za určitých podmínek upgradovat z legálního systému XP na legální systém Vista. Není to samozřejmě zadarmo. Do 31. března máte možnost zakoupit upgrade balíčky. Nicméně je potřeba si uvědomit, že nelze upgradovat z OEM verze na krabicovou a obráceně. Upgradem se totiž původní verze nemění.

Tedy krabicové verze můžete upgradovat při podání žádosti do 31.3.2007 a možnosti jsou dvě. Cena činí 550,- bez DPH, což je cena za medium a poplatky za distribuci. Podmínkou je zakoupení systému Windows XP mezi 26.10. 2006 a 15.3.2007. Starší ani mladší nákupy nemají na tento upgrade nárok.

  • Windows XP Home -> Windows Vista Home Basic (upgrade)
  • Windows XP Professional -> Windows Vista Business (upgrade)

U OEM verze je to poněkud složitější:

  • Windows XP Professional -> Windows Vista Business
  • Windows XP Media Center Edition 2005 -> Windows Vista Home Premium
  • Windows XP Tablet PC Edition -> Windows Vista Business
  • Windows XP Professional x64 Edition -> Windows Vista Business x64
  • Windows XP Home -> Windows Vista Home Basic
  • Windows XP Home -> Windows Vista Home Premium

Opět to platí pro systémy pořízené mezi 26.10. 2006 a 15.3.2007 a žádost o upgrade je nutné podat do 31.3.2007. Ceny jsou opět v závislosti na variantě a jsou za cenu medií a distribučních nákladů. U mnoha verzí navíc váš počítač musí splnit minimální nároky dané kategorie. To si můžete ověřit na základě informací zde. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 10
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 897x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1335x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2104x
Komentářů: 21
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2746x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3415x
Komentářů: 24