Svou novou zbraň do mobilního segmentu uvedla firma AMD, a jak se mnozí shodneme, zbraň je to více než zajímavá.
Čekali jsme celkem dlouho a čekali jsme s očekáváním. AMD konečně oficiálně uvedlo mobilní platformu PUMA a konečně můžeme říci, že zde máme více než srovnatelného protivníka pro platformu Intel Centrino 1 i neuvedené 2. AMD PUMA staví na tom nejlepším od AMD a zároveň prověřeném.

Základem jsou procesory AMD Turion X2 Ultra. Ty jsou velmi zajímavým počinem. AMD totiž spojilo to nejlepší z technologie AMD Athlon s technologií nových Phenom procesorů generace AMD K10. Výsledkem jsou procesory AMD „K8/10", které mají rychlý HT 3.0 a podporuje dvoukanálové 800MHz paměti. Pro mobilní segment je ale nejdůležitější změny pokud jde o šetřící funkce. Nové procesory totiž dostali z procesorů Phenom unikátní vlastnosti. Dokáží samozřejmě měnit taky pamětí a procesoru nezávisle na sobě. Dále dokáží měnit takt procesorů. Novinkou je ale schopnost vypínat nevyužívané části procesoru či dokonce samotné jádro procesoru a tak šetřit podstatně energii. Samotné procesory pak jsou zatím dvoujádrové a existují varianty ZM-60 (2,1GHz), ZM86 (2,4GHz) a RM-70 (2,0GHz). Novinkou je také přítomnost SSE4 instrukcí, které procesory podědily od procesorů AMD K10 Phenom. Celkově se jedná o procesory, které jsou technologicky vyspělé, staví ale na prověřených a funkčních základech, přinášejí více než dostatečný výkon na hry i náročnější aplikace a to vše za slušnou cenu díky zvládnuté výrobě a hlavně za nízkých nároků na napájení v případě že notebook používáte skutečně jako mobilní pracovní nástroj.

K platformě PUMA dále náleží čipová sada AMD M780G. Tu myslím nemusím nějak složitě představovat. Na desktopové platformě se jedná o nejspíše nejžádanější čipovou sadu s integrovanou grafickou kartou. V mobilní verzi je tahle čipová sada vlastně shodná s tou desktopovou. Obsahuje Integrované grafické jádro ATI Radeon HD3200. Nicméně výrobci mohou osadit i silnější mobilní grafickou kartu z rodiny ATI Mobility Radeon HD3000. V tom případě začne fungovat technologie ATI Power Express a ATI PowerPlay a pokud nebudete potřebovat výkon silnější grafické karty, práce zůstane na integrované, pokud budete potřebovat výkon, tak nejen že se zátěž přesune na neintegrovanou grafickou kartu, ale navíc by se měl výkon posílit i tou integrovanou tedy Hybrid CrossFire. AMD zároveň s mobilní platformou PUMA představil o mobilní grafickou kartu HD 3800. Ta samozřejmě vychází z desktopové verze HD3850/3870 a staví tedy na úspěšném 55nm grafickém jádru RV670. Mobilní verze je vlastně skoro shodná s desktopovou HD3850. Má 256-bit sběrnici a 256MB GDDR3 vlastní RAM. Nechybí podpora DX10.1, DisplayPort, HDMI, HDCP, integrovaný 5.1 zvuk, podporován je Hybrid CrossFire. Nemusím asi dlouze rozvádět, že tahle mobilní grafická je skutečně velice zajímavá pro mobilní počítače by mohla přinést skutečně vysoký herní výkon. Záležet bude na ceně notebooků, kde se objeví, zda to bude dostupný herní výkon v běžných mobilních počítačích.

To však stále není vše. Jistě jste mnozí často lamentovali nad tím, že stále pokud si chcete pořádně zahrát, tak bez desktopového počítače to prostě nejde. Relativně silné noteboky za slušné ceny prostě neměli použitelný herní výkon, a´t se nám výrobci snažili namluvit cokoliv. Samozřejmě situace z desktopu se nám trochu odráží i v mobilní platformě a například ten mobilní Radeon HD3800 už by rozhodně neměl být pro hry v běžných mobilních rozlišeních žádné ořezávátko. Nicméně už dlouho je na světě nápad posílit grafický výkon notebooku externí grafickou kartou. ATI už něco podobného dlouho chystá pod označením „LASSO". Ale až s AMD se na trh dostává finální produkt, který se jmenuje ATI eXternal Graphics Platform (XGP). To je externí grafická karta, která půjde připojit k vybraným modelům mobilních počítačů postavených na platformě AMD PUMA. Zkrátka notebook a samotná platforma, na které je postaven, musí s připojením externí grafické karty dopředu počítat. Připojení XGP se realizuje pomocí externího kabelu a konektoru na standardu PCIEx 2.8 pomocí 8-linek, což je u externí grafické karty nevídaná věc. Jedná se vlastně o takovou karbičku uvnitř které je nějaká silnější mobilní grafická karta. Jako první by se měla objevit verze s novým AMD ATI Radeon Mobility HD3800. Už se ale také mluví o silnějších verzí včetně duální mobilní verze AMD HD3870X2, což by pro mobilní počítače byla skutečně extrémně silná grafická karta. To, že se na duální mobilní ATI HD3870X2 pracuje, už víme dlouho a jsou také fotky funkčního konceptu. Samozřejmě asi tušíte, jaké výhody externí grafická karta přináší. V současné době už mobilní počítače mají dostatečně výkonné procesory i dostatek paměti. Jediné co schází je tedy výkonná rafika, která se do notebooku prostě pořádně nevejde a nehodí. Externí grafická karta vám ale doma umožní připojit ji k notebooku, k ní připojit třeba 24" LCD a hrát jako na výkonné dekstopové sestavě! Uvidíme, kolik tato záležitost bude stát.

Samozřejmě testy notebooků na AMD PUMA platformě vám mohu slíbit v několika následujících týdnech. Firmy Fujitsu Siemens, ASUS, ACER, MSI a Toshiba, zkrátka všichni už dokončují první modely a zanedlouho přijdou na trh a DDWorld bude mít možnost si mezi prvními některé z nových modelů vyzkoušet. Nová mobilní platforma AMD PUMA vypadá opravdu zajímavě a je dalším hmatatelným důkazem toho, že nákup ATI společností AMD má velký potenciál. Pokud bychom měli AMD PUMA srovnat z toho co je patrné dnes s konkurenční Intel Centrino, tak první věc je, že konečně tu srovnatelná konkurence je - hurá. PUMA má však výhodu v existenci vlastních výkonných grafických mobilních grafik, to Intel nemá a musí využívat a spolupracovat s AMD nebo NVIDIA a tudíž z toho plynou některé další nevýhody. PUMA je také velmi zajímavá z hlediska šetřících utilit, jako vypínání částí procesoru. Tím by se mohlo ušetřit nezanedbatelné množství energie. PUMA má také výhodu podpory externí grafické karty, což Intel Centrino nemá ani ve zpožděné druhé verzi. Samotná integrovaná grafická karta v čipové sadě AMD M780G je z mnoha pohledů jednoznačně lepší než Integrované grafické čipy Intel, i když s příchodem CENTRINA 2 by se mohla situace částečně srovnat. AMD PUMA také nabízí větší volbu výrobcům notebooků. Jako platforma se totiž skládá z procesoru + čipové sady a integrované grafiky+ mobilní grafiky + možnost externí grafiky. Ostatní, jako síťové standardy, Wifi apod, však nechává AMD na výrobcích. To Intel už má i integrované WiFi a výrobcům nechává volný prostor tak maximálně v barvě a tvaru šasi notebooku, což někteří nemají moc rádi.

Jakou šanci tedy má AMD PUMA na trhu? Podle většiny odhadů je to jedna z největších nadějí, ne-li úplně největší, v celé nabídce AMD, která má AMD znovu pořádně postavit na nohy. Intel navíc AMD docela pomohl zpožděním vydání modernizované platformy CENTRINO 2 a tak má AMD šance ještě větší. Mnozí výrobci minulý rok předvídali snížení produkce mobilních počítačů na AMD platformě, ale už pěkných pár týdnů opravují své plány. S AMD se na mobilní platformě zkrátka musí počítat a uvedlo alespoň podle těchto informací opravdu zajímavý mobilní komplet. Jak zajímavý je ve skutečnosti si povíme až nad nějakým pěkným notebookem postaveným na této technologii. Na závěr je tu jedno pěkné prezentační video, je vidět, že se u AMD probudili ve všech oblastech ...
Zdroj: AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|