Kdo kdysi natěžil doma pár Bitcoinů, nebo je koupil za pár korun, může se chystat do důchodu.
Pro mě osobně je Bitcoin největší promarněná životní šance. Zatím. Takže zprávy o cenách a vývoji Bitcoinu sleduji nějak takhle:

Jinak bych musel zas a znovu mlátit hlavou do stolu. Bitcoin jsem totiž sledoval od jeho začátků, dokonce jsem i chvíli těžil, než mě to přestalo bavit. Prostě jsem udělal velkou velkou chybu. V té době stál Bitcoin centy, maximálně jednotky dolarů a znám člověka, co jich v té době měl pěkných pár stovek. Následoval ale velký růst ceny, hlavně na konci roku 2013, kdy prolomila neuvěřitelných 1000 dolarů. To už jsme si říkali, že jsme to prostě prokaučovali … ale že už to nemá cenu tam naskakovat, protože cena není ničím opodstatněná, a nejspíše se jen někdo snaží vyprat a zlegalizovat nějaké peníze kdoví odkud.

Za pravdu nám dal následující vývoj, kdy během roku 2014 hodnota výrazně zase klesla k 250-300 dolarům. Rok 2015 byl stagnující, ale v roce 2016 to zase zamířilo vzhůru. Máme rok 2017 a Bitcoin nyní trhá rekordy. Aktuálně dosahuje neskutečných 2000 dolarů. Takže když to přeženu, před pár lety, když jste koupili, (nebo klidně vytěžili doma) třeba 1000 Bitcoin a stály 1 dolar (a stávaly i mnohem méně), kus, tak jste za ně měli 1000 dolarů (24 tisíc korun dnešním kurzem). Pokud jste je neprodali a vydrželi s nimi doteď, tak máte možnost za ně utržit 2 000 000 dolarů, tedy 48 milionů korun! Těžko si představit zajímavější investici v posledních letech. Co investici … v podstatě za nic můžete mít nyní miliony!

Vývoj Bitcoin ovšem nelze nijak předvídat. Měna stojí na vratkých základech, její hodnotu ovlivňují jen a pouze nálady. Je také terčem oprávněné kritiky, že se přes ní perou špinavé peníze, včetně těžkých zločinů a zneužívání její faktické anonymity. Regulace zatím nefungují a je otázkou, zda by věci nezhoršovaly a celkově je systém prostě prazvláštní. Nicméně hodnotu zvyšuje právě počet lidí, kteří se na něm snaží vydělat. Bitcoin navíc není zdaleka jedinou kryptoměnou, dokonce jeho podíl i klesá. Navíc jeho tvůrce, ať skutečný či domnělý, plánuje vytvořit novou měnu, lepší.
Každopádně stále osobně nerozumím té hodnotě. Historicky peníze byly kryty fyzicky třeba zlatem. Čemuž také moc nerozumím, proč zrovna nějaký „kus kovu“ má být nějak zajímavý a mít konkrétní hodnotu? Ale budiž, prostě tady byla nějaká fyzická hodnota. Jenže posledních hlavně několik desítek let už to neplatí a většina peněz jsou vyloženě virtuální, ničím fyzicky kryté „hodnoty“. Což je z mnoha stran problém. Vytváříme hodnoty, které vlastně neexistují, a přitom je velký „hmatatelný a fyzický“ problém, když se o ně přijde? No a do toho přichází Bitcoin a další, tedy virtuální měna, tedy vlastně nic, co stojí ještě mimo tradiční systém, ale je na něj napojený, protože jinak by neměla hodotu. A najednou má tohle nic hodnotu 2000 dolarů, tedy vlastně fyzicky 2g zlata? No myslím že celý finanční systém je hodně nemocný. Principiálně souhlasím s tím, že peníze by měly být virtuální, fyzické papíry jsou zbytečnost, nicméně přeci jen by měly být kryté něčím fyzickým a hmatatelným. Bitcoin není nijak odlišný od klasických peněz v tom smyslu, že stejně jako ony se dnes „tiskne“ a jeho hodnota je virtuální a ničím podložená. Jediný rozdíl je v prostředí a podmínkách, ve kterých vznikají a jak fungují.
Myslím, že bude ještě veselo … každopádně celý systém financí začíná být prostě vtip. Ale hodně nebezpečný vtip s důsledky, které nechci ani domýšlet … jak rád bych se také stal prodejcem vzduchu a klidně bych vlastně neexistující Bitcoiny prodával. Je to mnohem jednodušší, než balit a prodávat vzduch fyzicky :). Prostě tohle jsem hodně nezvládl … kde jsem já i DDWorld.cz mohl být ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|