Bude hůř? Vyšší ceny a nedostatek produktů – doprava věcí po světě se silně komplikuje! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 18 srpen 2021
altVýrobci dokázali již z velké části vyřešit potíže ve výrobě, teď však řeší nevyřešitelné. Dopravu.

 

 

 

 

Nejen Čína se potýká s novou velkou vlnou agresivní varianty Covidu. Ačkoliv je většina tamní klíčové populace očkována, jde o očkování Čínskými vakcínami, které mají velmi nízkou účinnost a efektivitu. Obojí navíc v čase ještě rychle klesá. Navíc díky tomu, že se Covid a jeho šíření v populacích nepodařilo nikdy zastavit, vir má tak skvělou možnost dále mutovat. Vznikají tak jeho agresivnější nakažlivější a silnější varianty se všemi důsledky pro očkované i neočkované. A ty právě nastupují. Situace se prudce zhoršuje v mnoha částech světa. A to jsou stále ještě letní měsíce, kdy se měla situace naopak uklidnit – v mnoha částech světa jsou už teď přetížené nemocnice, a to se řítíme pomalu ale jistě do podzimu, kdy virus a jeho šíření exponenciálně zesílí. To není dobrá výchozí situace, tím spíše že i když je před námi nevyhnutelně nová silná vlna, mnozí lidé to opět nevnímají a podceňují, protože nechápou, jak funguje exponenciála, ani že důsledky věcí přes 2-3 týdny jsou k vidění teprve dnes a věci z dneška se projeví za 2-3 týdny. Falešný pocit klidu u nás i v jiných částech světa je opravdu jen klid před bouří a co nás čeká, to zažívají již jinde …

Problém narůstá zejména v Asii a speciálně v Číně. Tamní vláda pochopitelně lže o skutečných číslech a rozsahu nákazy, stejně jako to dělala dříve. Oficiální čísla jsou násobně nižší než jsou ta skutečná. Ovšem ani Čínská vláda nedokáže utajit zavírání měst včetně klíčových výrobních a dopravních oblastí. Tyto přísné uzávěry svým rozsahem a následky vůbec neodpovídají těm oficiálně hlášeným nízkým číslům, takže je jasné, že reálná situace musí být velmi vážná. Tím spíše, že Čína prakticky v těchto týdnech paralyzovala už tak přetíženou a nestíhající dopravu …

  • Dotkne se nás to všech – zdražování a problémy s dostupností

Nejde zdaleka jen o počítače a počítačové komponenty, tady se naopak situace trochu zlepšila, díky tomu, že ta obrovská poptávka trvající už prakticky rok, je postupně naplňována. Nicméně situace má do normálu (a mít ještě dlouho bude) opravdu hodně daleko. Ještě daleko větší problémy narůstají ve stavebnictví, ale třeba i prodejci kuchyní, nábytku, aut a mnoha dalších věcí nemají dnes prakticky co prodávat. A to, co prodají, tak mnozí si mohou cenu zvýšit klidně násobně, a stejně se to okamžitě prodá.

Pokud si myslíte, že je to stále dáno zejména problémy ve výrobě, tak nikoliv. Drtivá většina potíží je dnes dána nikoliv kapacitně nestíhající výrobou (ta jede více než naplno a chrlí obrovské množství všeho), potíž je s dopravou. Díky globalizaci se většina produktů vyrábí různě po světě, nejvíce samozřejmě v Asii. A i když jsou továrny třeba v USA nebo v Evropě, i tyto továrny jsou často silně závislé na dodávkách komponent, materiálů a polotovarů z Asie, speciálně z Číny, kde se těží a zpracovává drtivá většina surovin. Problém je, že doprava všeho z Číny vázne.

Situace to není nová, přišla s prvními Koronavirovými omezeními, kdy už tehdy se vytvořily fronty a prodlení a tomu také odpovídají zvýšené ceny atd. Od té doby se však nejen že situace nezlepšila, ale rapidně se zhoršila a zhoršuje. Výrobní závody v Asii obnovily plně produkci rychle, mnohé ji navýšily na rekordní objemy, ale vyrobené zboží zůstává zaseknuté v Číně. Tamní klíčové sklady, překladiště a přístavy jsou naprosto přecpané zbožím, ale chybí kapacity na jeho přepravu. Nejsou kontejnery, nejsou lodě a mnohé z těch co jsou, tak čekají ve frontách. A situace se nelepší, naopak se prudce zhoršuje.

Zásadní ranou jsou právě nové Koronavirové uzávěry v Číně. Tamní vláda zavřela několik oblastí, včetně několika klíčových přístavů, či jejich částí. Ty už teď jsou navíc naprosto přeplněné nestíhají. Výsledkem bude další hromadění zboží, další zpoždění dodávek a další růst cen dopravy. Ta je na násobcích obvyklých hodnot. Navíc i ty ceníky jsou dnes spíše jen cárem papíru, ceny se domlouvají prakticky „na místě“ a jednoduše kdo zaplatí víc, toho zboží jede. Není dost místa pro všechny. Reálné ceny jsou tak mnohem vyšší, než ty v cenících a na papíře. No a kdo to všechno zaplatí?

Samozřejmě zákazníci. A ty ceny nebudou vyšší jen kvůli nákladům na dopravu, budou vyšší i proto, že mnoho zboží není dostupné. Výběr je proto omezený, a to málo co je, tak často nestačí stále zvýšené poptávce. A cena tak stoupá i proto. V současné chvíli je tak silně narušený celosvětový přepravní řetězec, což silně narušuje výrobní řetězec. Některá odvětví jsou samozřejmě zasažena více než jiná. Mnoho věcí je úzce provázaných a bez stabilního zásobování nemůže fungovat, protože výroba spoléhá na pravidelné dodávky materiálů a polotovarů. Většina výrobců nemá vlastní výrobu potřebných komponent natož materiálů a nemá ani skladové zásoby. A ty co měli, tak se vyčerpali. No a protože situace v dopravě se nejenže nezlepšuje, ale ještě zhoršuje a neexistuje žádné rychlé a snadné řešení, je prakticky jisté, že situace mnoha produktů na trhu, jejich dostupnosti a cen, se jen tak nezlepší …

  • Je více problémů ale žádné rychlé a snadné řešení …

Potíž je i jen plánování vydání novinek a uvedení nových modelů na trh. V redakci máme ohromnou hromadu produktů na recenze a testy. Ty jsou k nám zasílány letecky s tím, že je samozřejmě máme stihnout otestovat na uvedení, tedy před tím, než jsou ty produkty reálně dodány do distribuce a prodej zahájen. Jenže u drtivé většiny těchto věcí výrobce neustále posouvá termín uvedení. Mám tak rozpracovaných mnoho recenzí, které nemohu dokončit ani vydat, protože produkt stále nebyl ohlášen a vydán. A i ty, co se výrobci nakonec s odklady rozhodnout vydat a ohlásit, tak mnohé nejsou stejně v obchodech dostupné i další týdny, takže naše recenze je sice fajn, ale když si ten produkt nikdo nemůže koupit, je to trochu frustrující ….

Všechny firmy dnes říkají to samé, problém není u mnoha věcí už ani tak sama výroba, ale čím dál více doprava. Její vysoká cena dnes je jedna věc, ale fakt, že se prakticky nedá spolehnout na žádný termín dodání je zásadní problém, které dělá plánování a vydání, prakticky nemožné. Zpoždění dodávek je dnes naprosto běžnou realitou. Není tak otázkou jestli se vaše dodávka zpozdí, to je dnes prakticky jistota, ale o kolik to bude. Ti nejšťastnější operují s termíny zpoždění v délce 2 – 6 týdnů, většina však počítá s lhůtami v rozptylu 1 – 2 měsíců. Ti, co mají současně i problémy ve výrobě způsobené také problémy v dopravě potřebných komponent, tak často neví, jestli teď objednané finální zboží dorazí za 6 nebo třeba za 12 měsíců. V některých oblastech a u některých firem je situace tak špatná, že mají prázdné sklady, řady objednávek ale nemají co prodávat a dodávat. A nemají kde nakoupit. Obvyklé lhůty dodání několika týdnů, se protáhly na mnoho měsíců a ani pak nikdo negarantuje vůbec nic. Smlouvy jsou dnes často jen zbytečný cár papíru, zejména čínští dodavatelů nemají problém domluvenou dodávku prodat narychlo někomu jinému, protože prostě víc zaplatil. Nebo se vaše zboží prostě „nevejde“ na loď a čekáte tak dál. A tomu samozřejmě odpovídají i finální ceny pro zákazníky, kdy nějaké doporučené ceny jsou dnes také jen na ozdobu a pro čistě „akademickou“ diskusi. S realitou nemají a nemohou dnes mít nic společného …

  • Bude líp? Někdy ano …

Rád bych zakončil tenhle negativní článek nějak pozitivně, ale není moc objektivně pozitivních informací na tohle téma. Jediné rychlé řešení by bylo okamžité snížení poptávky po produktech tak, aby logistika měla čas dohnat zásobování a věci se vrátily do „normálu“. Jenže na nějaké prudké opadnutí poptávky to zatím úplně nevypadá. Lidi mají navíc ohromné množství naspořených i půjčených peněz, vlády rychle tisknou další, spousta lidí má také díky uzávěrám a nově objeveným výhodám práce z domova najednou hodně času kolem, a tak všichni nakupují jak vzteklí. Takže žádné pozitivní zprávy nejsou, v mnoha oblastech se situace spíše ještě rapidně zhorší, jen v málokteré se věci o něco zlepší. Nás jako fandy IT může jen těšit, že výrobci Hardware jsou obvykle mnohem, flexibilnější a agresivnější, takže mnozí své dodávky produktů prostě celým tím marastem protlačí. Není to tedy tak, že by nebylo co kupovat.

Postavit si PC nebo koupit si NB prostě normálně jde, jeden máte o něco omezenější výběr a ceny mají do ideálních, ale i těch doporučených, často daleko, byť jsou mezi různými odvětvími komponent značné rozdíly situace. Například vůbec nejsou potíže s procesory a základními deskami, toho je dost, speciálně v některých segmentech, kde prodeje komplikuje především situace s cenami grafických karet. Atd. takže pokud jde o počítače a novinky, ještě tenhle rok jich uvidíte a otestujeme spoustu … avšak i jejich ceny bude ovlivňovat situace v dopravě apod.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 13:53:01
avatar
Citace:
jde o očkování Čínskými vakcínami, které mají velmi nízkou účinnost a efektivitu.


Když už jsme na tom objektivním blogu a zaměřujeme se na ty souvislosti a tak, tak tohle skoro vypadá, jako kdyby někde měli vakcíny, které mají vysokou účinnost a efektivitu... kurva je to virový a mutuje to, takže každej rok bude třeba nová vakcína. Kdo zná jak funguje očkování proti jiným virovým onemocnění s vysokou mutagenitou, tak ví jak tohle (ne)funguje. Prostě všechna očkování jsou přinejlepším dočasná, v některých případech už v době aplikace neúčinná.

(a zbytek textu jsem smazal, protože osobní názory a zkušenosti tu prezentovat nebudu, zatím co na velmi nešťastnou až zavádějící formulaci si klidně troufnu upozornit)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 20:47:06
avatar
o Covid a vakcínách nemá smysl diskutovat, nejsme lékaři.

Covid je bohužel tu a ovlivňuje nás, ovlivňují nás i vakcíny a má to přímé důsledky na zboží, jeho dostupnost a ceny, o tom je článek ...
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - No tak ono to spíš vypadá 2021-08-18 14:01:50

že je to celé precizně zorganizované a nevymyslela to prodavačka z Lidlu. Likvidace soběstačnosti vede k tomu, že dnes se dá na nedostatek hodit všeobecné zdražování. Plýtvání surovinami, které je nezbytné s rozvojem konzumního života je příčinou a upozorňovali na to a nééé nebyli to komunisti, kteří byli ekologičtí spíš kvůli nedostatku zdrojů. Rychlé řešení je absurdní pojem v době, kdy jsme obětí krátkozrakosti vlád, které ten proces spustily ( na něčí pokyn ) a dnes už jen sklízíme plody toho úsilí.
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 20:40:42
avatar
"..a nééé nebyli to komunisti, kteří byli ekologičtí spíš kvůli nedostatku zdrojů."

Ty woe, cos hulil kámo?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 14:34:07
avatar
Já bych se příliš nepouštěl do nevyřešitelných sporů covidových popíráčů s militantními očkovači, protože se z tohoto tématu stala něco jako politika - tj. všichni tomuto tématu najednou zázračně rozumí ač naposledy biologii viděli na gymnáziu nebo dokonce na základce.
Já patřím do té nejméně početné skupiny v této zemi, nemám jednoznačný názor protože:
- nemám na to potřebné vzdělání
- nezajímám se o pandemie ani ve svém volném čase, čili není to ani moje hobby
- uvědomuji si a přiznám si své znalostní nedostatky v této oblasti - to je asi nejdůležitější
Nejsem tak starý, ani nemám nějaké zdravotní problémy, tak jsem se nechal 2x naočkovat Pfizerem, protože mě to doporučila vláda a dělá se to v civilizovaných zemích. Hlavní motivací bylo mít klid, mít v apce zelenou tečku a prostě splnit si svou povinnost. Hned večer po druhé dávce mě ztuhnula kompletně záda, že jsem musel další den na pohotovost, protože jsem se nemohl hýbat. Vyřešilo to pár injekcí a za týden to postupně odešlo, vstát z postele a omezeně se pohybovat jsem mohl už do 2 dní. Hnus to ale byl. Co mě opravdu naštvalo bylo, že do zprávy z pohotovosti mě paní doktorka vůbec neuvedla, že by to mohlo být z očkování. Přestože jsme se o tom bavili, ptala se mě jak/kdy/jakou šarží jsem byl očkován atd. tak dle zprávy mě prostě ztuhly záda jen tak i když se mi to v životě nestalo . Tohle mě trošku nas.alo, protože tohle chování opravdu nahrává všem stoupencům teorií s čipy od Billa Gatese. Použil jsem proto webový formulář a hlásil to na SÚKL - v klidu a bez emocí. Takhle by měl k tomu přistupovat každý - věcně.
A jaký mám názor nyní? Pořád stejný i po tom prožitém. Lidé jsou dneska strašné pussies, každý je offended a každý musí mít názor i když ví prd

A teď o stavu komponent na trhu - v podstatě je všeho na trhu dostatek pokud nepotřebujete na PC hrát AAA hry. Návrat do doby kamenné tedy nehrozí. Průmysl ani 99,9% prací, které nepotřebují výkonné grafiky mohou pokračovat a klidně kupovat i nová PC. Budete se divit, ale svět existoval i před herními grafikami

EU a USA by měli ale co nejdříve začít s budováním soběstačnosti na Číně alespoň v klíčových odvětvích (kde patří dnes i čipy) a to i za cenu vyšších cen, diskomfortu a ne úplné volnotržní soutěže. Jde o bezpečnost. Už teď vedeme s Čínou hybridní válku a dovolují si stále víc a víc každým rokem (jihočínské moře a pod.) Představa že toho najednou nechají je silně naivní. Až obsadí Taiwan, tak nám neprodají už nic, vlastně to už právě probíhá. Jsem spíše zděšen z toho, že neexistuje nějaký koncepční plán, místo toho se jen čeká, že se situace vrátí do starých kolejí a zázračně k nám zase bude proudit levné zboží z Číny, přestože jim tam roste životní úroveň, tím se zvyšují ceny atd. Opět naivita i kdyby nebyl žádný covid
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 15:44:09
avatar
je škoda že je kolem toho takové informační embargo a cenzura, nikde není nějaká větší veřejná diskuze na toto téma i když údajně bylo podáno přes 11 milionů dávek u nás v ČR a tak by se určitě našlo spousty tisíc lidí kteří by mohli vyprávět, já jsem se původně chtěl přihlásit po tom co otevřou registrace na moji věkovou skupinu ( 30+) i když jsem měl podle testů krve poměrně velkou hladinu protilátek ( byl to celkem šok, ani nevím že bych byl někdy nemocný...) ale pokud vím tak stejně u nás v ČR se protilátky neuznávají jako tomu je např. v Rakousku
... ale po tom co jsem viděl co udělala 2. dávka Pfizeru s jedním z mých rodičů ( 60+ ale před očko. žádné zdravotní komplikace ...) již nemám zájem ( i více než 2 měsíce po 2. dávce silná únava, časté závratě/motání hlavy, otoky nohou i rukou ...)
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 19:17:36

Tak na slovensku ma 800 ludi po očkovani važne zdravotne problemy, na druhej strane je to cca 1 promile.
čo ma ale štve že po 4 mesiacoch pfizer straca učinnost 70% ludi už nema žiadne protilatky ako keby ani očkovany neboli.
a jeho učinnosť proti delte je 30% tak že je to v haji.
rookie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 11:05:09

"ak na slovensku ma 800 ludi po očkovani važne zdravotne problemy" - dovolim si nesuhlasit, je toho ovela viacej,
oficialne urady ignoruju tie pripady, statistika sa falsuje, ockovacej propagande sa to proste nehodi,
a zle sa to dokazuje, ze to bolo z ockovania, hodia to na ine diagnozy, atd...
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 15:42:29
avatar
jak jsem psal výše, je škoda že je kolem toho takové informační embargo a cenzura, tedy hlavně v TV a na některých sociálních sítích jsou víceméně jen prezentovány názory vyvolených lékařů a názory ostatních lékařů neukáží ( nebo v případě soc. sítí to mažou nebo označí za dezinformaci atp.) ale mě se podařilo dohledat některé rozhovory na toto téma s českými lékaři s dlouholetou praxí které jsem v TV tedy opravdu neviděl, např.: Odkaz nebo Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 16:32:19
avatar
potíž je, že pravda může být jen jedna ... mít názor je hezké, ale pokud ten názor bude znamenat zhoršení situace a více úmrtí bylo by šílené tomu názoru dávat prostor ...

jednou z nejnebezpečnějších věcí v současné době je to, že média dávají prostor opačným názorům, jen proto že jsou opačné, bez ohledu na pravdu a zdravý rozum...
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - statistika se falsuje 2021-08-22 23:26:47

To jste je/ho chytil pri cinu nebo jak? Nebo se falsuje sama od sebe?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 20:47:14
avatar
o Covid a vakcínách nemá smysl diskutovat, nejsme lékaři.

Covid je bohužel tu a ovlivňuje nás, ovlivňují nás i vakcíny a má to přímé důsledky na zboží, jeho dostupnost a ceny, o tom je článek ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 23:08:34

Ale je zaujimave že ta anglicka varianta už neexistuje, čo robili testy tak na slovensku je momentalne 100% delta. Tak že to premorenie celeho slovenska nas toho anglickeho variantu uplne zbavilo. Druhy pruser je že delta utoči na deti... bude v zime zabava
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 23:33:48
avatar
to že jedna varianta vytlačí tu druhou je u virů normální ... bohužel agresivita stoupá, protože se nepodařilo šíření viru zastavit má hodně příležitosti se šířit a mutovat ... může zmutovat v ještě horší variantu, nebo naopak se stát neškodným ... takhle v minulosti zmizelo několik vážných virů ... zmutovali do menší nakažlivosti a spolu s opatřeními se tak přestali šířit a být nebezpečné ...

Koronavirů je jinak známo hodně, jsou mezi nimi i smrtelnější varianty než Covid, ale ty se tak snadno nešíří. drtivá většina koronavirů člověku nic nedělá, je zvířecích, ale pokud se podaří přenos a začne mutovat může být zle ... to není nic objevného, nic nového ...

Covid19 a´t už unikl z laboratoře kde ho zkoumali, je přírodního původu ze zvířat, velké riziko přenosu tady bylo vždy a upozornoňovalo se na to roky. Stejně tak koronaviry nejsou novinkou, vakcíny a léky na ně se vyvíjí roky ...

Covid19 se přenesl buď ze zvířat, nebo unikl z laboratoře, obojí je stejně pravděpodobné, a ve výsledku je to jedno. Teď už je venku, šíří se a mutuje, protože má ideální podmínky ... cestování nebylo zakázáno, takže lidí to roznáší po celé planetě do různých podmínek, vir tak má možnost mutovat různě a tak se objevuje více variant ty se zkombinují a výsledek je nepředvídatelný ...

jediné co je jisté, že zatím vir neslábne, naopak se stává nakažlivější a nebezpečnější a vlivem pomalého nedůsledného nepovinného očkování a nedodržování karantén a nezastavení cestování jeho šíření nijak nezpomaluje, naopak ...

to že z toho někdo dělá politiku, je to nejhorší. Covid, očkování roušky, nic z toho není o politice natož o svobodě, ale o zdraví, a protože se to neřeší jako zdravotní problém, tahá se do toho politika, už druhým rokem žijeme všichni v marastu a ten hned tak neskončí ...

a pokud si myslíte, že teď je draho a je rpoblém s dostupností některých věcí, počkejte až se naplno projeví současné uzávěrky o kterých je článek a hlavně dorazí podzim a nákaza podstatně zesílí ... nebudete stíhat se divit, kam až se ceny za některé věci mohou vyšplhat. Už teď mám hned od několika produkťáků varování, že to nejhorší nás teprve čeká ...
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 11:32:53

To máš bohužel asi pravdu, já mám také informace i od firem co nejsou přímo z IT oboru, že koncem roku nebudou mít co prodávat Tak uvidíme, ale zatím všechno nasvědčuje tomu scénáři.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-19 08:58:40
avatar
Když už jsi zmínil svoje problémy po očkování tak přidám moji zkušenost. Téměř všichni známí po 2. dávce druhý den odpadli, nebo jim nebylo dobře. Já i manželka mimo citlivosti v místě vpichu žádný problém. Buď nám píchli vodu, nebo hraje roli krevní skupina (oba máme 0-), nebo kvalitní doplňky stravy, nebo prostě jen náhoda.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-19 11:18:43
avatar
mám podobnou zkušenost, kromě toho vpichu to se mnou nic neudělalo (mám 0+), ale kolegy to na 2dny složilo ... ale každý na očkování reaguje rpostě jinak a je to normální u všech typů ...
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-19 13:18:09

Silnější reakci mají většinou ti, co mají silnější imunitní systém.
Ale mít silný imunitní systém taky není žádná výhra, když ho v dnešním sterilním prostředí skoro nevyužiješ. Hrozí pak nějaké autoimunitní onemocnění.
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 11:37:02

...nebo ti, co koronáč prodělali a nechali se pak očkovat. Těm to očkování taky úplně "nesedlo", alespoň z mého okolí.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - imunitni system 2021-08-23 00:12:09

Jen bych si dovolil doplnit - sterilni prostredi plne chemie, zivotni styl plny stresu, nezdraveho stravovani atd. Napr. proti rakovine atd. je ale asi dobre mit silny, dobre fungujici imunitni system, problem je, ze s vyssim vekem jeho vykonnost zretelne klesa plus ty civiliz. negativni vlivy, ktere naopak neklesaji. Rakovina je bohuzel vyrazne na vzestupu (prinejmensim nektere druhy) uz i u mladych rocniku, coz jde ruku v ruce i s rostoucim trendem obezity, znecisteneho vzduchu ve mestech (zejmena exhalace z mnohdy coudicich ojetin, ktere tvori snad vic jak polovinu vozoveho parku v CR)... Ciste jako laik bych rekl, ze od 40+ uz vetsine lidi zacinaji nejake i vaznejsi zdravotni problemy. Mensine mnohem drive.
rookie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 10:55:29

štatu ide len o tvoje zdravie, nenechaj si ho vziat
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - .. 2021-08-22 23:39:07

Z mého pohledu velmi rozumný názor a přístup. Jistý ale je, že je to jedna z dalších věcí (covid, očkování atd.), co lidi hodně rozdělila (alespoň na sockách). A u lidí s paranoidními sklony (nejen) to neudělalo nic dobrého (k tomu ovšem ty socky výrazně napomohly). Není nejspíš moc lidí na planetě, kteří by znali tzv. pravdu (pokud nějací takoví vůbec jsou a pokud je i nějaká pravda), drtivá většina lidí tak pouze hlásí svůj názor formovaný značnou měrou tím, co je bližší jejich nátuře/osobnosti. Že vakcíny nejsou spása a že mají i vážné vedlejší účinky, to je už asi nějakou dobu v podstatě jisté. Vzhledem k promořenosti a proočkovanosti už má asi většina dospělé populace v ČR i své osobní zkušenosti. Mně např. nebylo nic (ani nevím, zda jsem covid měl a to cestuji hodně, manželka covid měla s průběhem jako cca silnější chřipka - nic, co by si chtěla zopakovat, narozdíl ode mne je komplet očkovaná a bez vedlejších účinků). Více jak polovina mých známých a blízkých je již očkována, někdo měl horečky, nešel třeba 2 dny do práce, ale to je asi tak vše. No ale jak se říká - za 5 let... : )). Jsem zvědav na podzim, zatím to vypadá velmi nadějně.
bobysix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 14:36:44

Včera jsem objednal new PC na bázi Supermicro AS-5014 bez VGA, aby šlo vše rychleji. I tak bude čekačka dle dodavatele min 6-8týdnů, ale spíš 10. Holt, i když je vše skladem, doprava je prostě zásadní problém...Tak snad to kluci stihnou, než nám to covid zase celé zabrdí. Jinak všem přeji pevné zdraví
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 20:47:54
avatar
yep ... být skladem na druhé straně světa je jako nebýt skladem vůbec dnes
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 15:11:42
avatar
Ty woe...ještě řešte covid tady. Jako by nestačilo to co je běžně v médiích a v diskuzích na novinkách a spol.
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 17:47:34
avatar
No nevím, asi není vhodné se na IT webu rozepisovat o covidu a vakcinacích do takových detailů(nato jsou jiné weby). A všechny údaje co píšete o covid a očkovaní nejsou 100%. Zmínit ano, rozepisovat ne. Účinnost vakcín klesá s časem všude.... Samozřejmě tohle zasáhlo celý svět a spousta dalších se na dané situaci bohužel přiživuje uměle. Je to hnus.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 20:47:19
avatar
o Covid a vakcínách nemá smysl diskutovat, nejsme lékaři.

Covid je bohužel tu a ovlivňuje nás, ovlivňují nás i vakcíny a má to přímé důsledky na zboží, jeho dostupnost a ceny, o tom je článek ...
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 21:03:56
avatar
Ano. Byl to jen můj úhel pohledu na daných pár vět. Nic víc, nic míň. Tak na lepší časy a nějaké zajímavé hw novinky
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 20:51:29
avatar
Ad covid: je už dost velká pravděpodobnost hraničící s jistotou, že covid je umělý a unikl z laboratoře ve Wuchanu. Můžeme se leda bavit o tom, zda to byla nehoda, nebo něčí úmysl.

Páč na náhody moc nevěřím a život ti dá lekci ve smyslu "Sleduj peníze..", tak je tu taková jedna bezvýznamná stopa, jako že, kdo spolufinancoval provoz této laboratoře. Jestli je to někdo, kdo prodává vakcíny, pak jde zcela jistě o náhodu..
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 23:19:50

to že je umely je super lebo to znamena že nemutuje a po premoreni zmizne, to sa stalo aj s anglickou variantou na slovensku ju nema nik. Druhy problem je že novy sa pusti do obehu cielene...
Začiatkom mynuleho roka ked pustili 1 variantu umrelo na covid len 8 ludi u nas, tak keby nestrasili v kuse a nebežala nonstop covid kampan ludia by o nom ani nevedeli.
Druha varianta už bola agresivna pre ludi 60+, tu už pošlo 12000 ludi, ale to bol covid pre dochodkarov, pre aktivnych ludi to nemalo žiaden vplyv. Momentalne nakazenych 2 tou anglickou variantou je na slovensku 0 ludi
Teraz vypustili treti variant, a ten už utoči na deti 20% ludi v nemocnici ma cca 15 rokov. Tak mi to pripada že ta delta je pustena do obehu preto aby sa mlady chceli očkovať...
bond [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-18 23:57:10

pro Kryptortor:

Tvl ty se běž léčit.
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 20:27:13
avatar
Tak jo, díky za doporučení, bonde. Ty se ale nezapomeň naočkovat, alespoň 4x (jistota je jistota;))).
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-19 04:35:44
avatar
za mě je covid jen horši verze chřipky je to jen medialně nafouknuté do absurdnich rozměru nevěřím ničemu co nám bulikujou media dost dlouho opakovaná lež se stává pravdou
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-19 11:20:12
avatar
no je to o dost horší chřipka, většina médií určitě nepřehání a nelže, to prostě není realizovatelné aby se takhle všichni domluvili a takovou konspiraci utajili
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-19 11:42:43
avatar
Tys to měl, že tu rohlašuješ taková moudra?
Já mám to pochybné štěstí, že jsem zrovna pozitivní doma a rozhodně bych to teda neoznačil jen za horší chřipku. Už mě to dusí přes dva týdny a nepamatuju, že by chřipka někdy byla taková chuťovka...
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 15:25:01
avatar
přeji brzké uzdravení, já jsem s chřipkou byl před cca 10 lety tak nemocný že to také nebyla jen tak nějaká chřipečka, kašílek nebo rýmička, měl jsem velké horečky více než týden v kuse, silný kašel a šílenou slabost a nechuť cokoliv jíst a dostával jsem na předpis "dobroty" jako Kodein např. a další už ani nevím jak se to vše jmenovalo ... ale na covid kdybych si letos v červnu nenechal udělat test na protilátky tak ani nevím že jsem ho někdy za ten cca rok a půl měl...
ripper6 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-22 14:28:49

Doporucuju zkusit Mononukleozu, 41 teploty, skoro uz pak nemoci mluvit a 14dnu zombi v byte
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - chripka 2021-08-23 00:02:29

Tak ona i ta chripka je zejmena pro rizikovku dost nebezpecna, jiste si leckdo vzpomene na nejvetsi epidemii chripky v CR v roce 1995, kdy se take plosne zaviraly skoly a zemrelo dost lidi. Takze pokud je covid horsi verze chripky, navic se zakernou inkubacni dobou (kdy je infikovany podstatne `lepsim` siritelem, nez u chripky), tak to uplne sranda neni. Nastesti proti Sars ci zejmena Mers je smrtnost radove nizsi. Ta kulminace covidu u nas v CR byla asi husta - tedy pokud clovek neveri, ze to v nemocnicich zdaleka nebylo tak spatne, jak se tvrdilo nebo ze nemocnice zamerne drzely covid pozitivni kvuli vysokym platbam za peci (cili byznys, coz je kouzelna formulka zduvodnujici temer vse). Kdo ma ale za pribuzne ci zname zdravotniky, co byli na covidariich, tak vi, ze to opravdu nic pekneho nebylo. Navic dusledkem toho, jak vi vetsina z nas z vlastni zkusenosti, bylo silne omezeni bezne zdravotni pece o necovid pacienty. O tom, jak dobre bylo ze strany statu atd. vse zvladnute, to si udelal kazdy nazor svuj. A ze je ockovani atd. byznys? No tak to zcela jiste je. Kdo ostatne chodi do prace zdarma apod.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 07:56:55
avatar
Ano měl
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-22 17:50:38
avatar
Gratuluju k lehkému průběhu. Na to, co nám bulíkujou média se asi dohodli i s lidmi co znám osobně, protože někteří z nich nebo z jejich okruhu známých (rodina, sousedi) si tím prošli s dost těžkým průběhem a znal jsem dva, co cca měsíc nebo dva po vyléčení z kovidu umřeli na infarkt. To není náhoda a podle mě tu mohli ještě být nebýt kovidu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!Neděle, 05 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 584x
Komentářů: 4
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!Sobota, 04 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 541x
Komentářů: 5
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 949x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1008x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1602x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1096x
Komentářů: 2