Strana 1 z 2
- Koronavirové PC zpravodajství
- jaká je situace a jak to bude dál ve světě hardware a PC?
Mám tu aktuální zpravodajství kolem současné situace ovlivněné nákazou a situací kolem Koronaviru. Výrobci PC a komponent a elektroniky se stále potýkají s omezenou produkcí v Číně. Tamní továrny, které vyrábí drtivou většinu produktů a materiálu pro HW, se rozjíždějí pomalu a celý zásobovací řetězec je tedy stále narušený. V českých obchodech na to nejvíce doplácí SSD disky a operační paměti, kdy výroba některých komponent pro tato zařízení je zásadně negativně ovlivněna nejen zastavením továren v Číně, ale také Jižní Koreji, která je největším producentem pamětí.
Zatím nejviditelněji v českých obchodech dopadla Koronavirová nákaza, a problémy s ní spojené, na ceny SSD disků. Některé modely nejsou dostupné, jiné omezeněji a ty co jsou, tak o ty je samozřejmě zase velký zájem, protože vykrývají poptávku po těch modelech, co nejsou. Někteří výrobci mají větší potíže než jiní.
Vzestup ceny můžeme pozorovat u populárních modelů. Například 1TB Kingston A2000 stál dlouhodobě kolem 3200 korun vč. DPH. Nyní se prodává za zhruba 4000 korun. Velmi populární je také 1TB ADATA SX8200 PRO, který se prodával kolem 3600 korun, nyní stojí 4100 korun. Největší potíže jsou s PCIe Gen 4 SSD, které jsou velmi omezeně nebo vůbec dostupné v určitých kapacitách. Například Corsair MP600 v 1TB verzi zdražil z 5500 na 6500 korun. Kupodivu nárůst cen se vyhnul prakticky zcela 2,5“ SATA SSD, jejichž ceny se drží na setrvalé úrovni. Je ale možné, že zdražení je u nás mírnější vlivem posílení koruny vůči dolaru.
- Operační paměti jsou trochu nejisté
Zatím nedošlo k očekávanému navýšení cen operačních pamětí. 2x 8GB DDR4 3200MHz se stále dají v pohodě pořídit za lehce přes 2000 korun a většina modelů je i běžně dostupná. Některé populární modely ale dostupné nejsou, výrobci mají zde trochu problémy doplnit ty sklady.
Vzhledem k omezené produkci celých PC je ovšem poptávka po pamětech nyní nižší, což tedy zatím udržuje ceny pamětí dole, ačkoliv se výrobci snaží dělat vše proto, aby šly ceny nahoru. Omezují produkci i záměrně, omezují investice do rozšiřování atd. Zatím si tedy můžeme užívat relativní dostupnosti operačních pamětí. Díky tomu jsou i docela zajímavé i konfigurace třeba 2x 16GB, které se ve 3200MHz dají pořídit kolem 4 tisíc korun, kolem 4700 korun pak ve verzi 3600MHz. Z dlouhodobého hlediska je tedy vidět jasný pokles větších a rychlejších modulů. Snad to vydrží, ovšem obecný názor je, že paměti budou v průběhu roku zdražovat.
Ceny jiných komponent se zatím příliš nemění. Nicméně výběr skutečně dostupných modelů je trochu chudší. Týká se to některých modelů grafických karet, které nejsou dostupné a s jejich doplněním do nabídky to bude složitější. Ovšem jiné modely zatím jsou a ceny karet jsou zatím také stabilní, takže kdo chce novou grafiku, nemá zatím problém.
Nejmenší potíže jsou zdá se se základními deskami, ačkoliv tady to může být způsobeno i tím, že zejména desek pro Intel platformu je opravdu hodně a nikdo je moc nekupuje, protože nabídka Intel procesorů nestojí vedle AMD za pozornost. Takže o poznání větší zájem je v retailu o AMD desky. I zde se ale zatím daří udržovat nabídku dostupnou, takže zatím bez problémů. Bez potíží jsou výrobci procesorů, tedy alespoň pokud jde o ovlivnění výroby Koronavirovou nákazou. Vzhledem k prakticky plné automatizace výroby procesorů, se ale ani moc problémy nečekali. Ceny procesorů jsou tedy stabilní. AMD dokonce mírně zlevňuje, kdy extrémně atraktivní je RYZEN 9 3900X, 12jádrový procesor, který se dnes prodává za velmi atraktivních 12 500 korun běžně.
Trochu větší potíže jsou u výrobců počítačových skříní a chladičů. Zde je dostupnost některých modelů zjevně omezena. Za problémy stojí jednak ona omezená produkce v Číně, kdy tyto produkty jsou závislé z velké části na lidské práci, ale také potíže s dopravou, kdy již vyrobené zboží je z důvodů omezených kapacit nebo aktuálně vysokých cen přepravy, nyní zaseknuto v Číně. Někteří výrobci dokonce přistoupili k letecké přepravě, která je ale dražší, takže ceny některých modelů z nových dodávek jsou tím poznamenány. Opět je evidentní, že někteří výrobci mají větší potíže než jiní a dostupnost některých modelů v obchodech podle toho vypadá. Celkově je ale zatím situace v rámci možnosti uspokojivá.
- Zpoždění uvedení, vydání a dostupnosti novinek
Nejvíce situace tedy ovlivňuje nové produkty, které mají jít na trh. Omezená je nyní produkce hotových počítačů, notebooků, telefonů atd. Zpozdí se tedy uvedení očekávaných notebooků s RYZEN 4000 procesory do prodeje kvůli tomu. Odloženo bylo i vydání nových desek a procesorů až prakticky do června a mnoho dalších novinek.
A jak to bude tedy dál?
|