Koronavirové PC zpravodajství - jaká je situace a jak to bude dál ve světě hardware a PC? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 10 březen 2020
Přejít na obsah
Koronavirové PC zpravodajství - jaká je situace a jak to bude dál ve světě hardware a PC?
Situace se zlep

 

 

 

  • Situace se zlepšuje. Výrobci očekávají návrat k normálu …

Koronavirus je bohužel stále na postupu světem. A růst nakažených se určitě jen tak nezastaví. Aktuálně překročil počet registrovaných případů 115 tisíc. Odborníci nicméně říkají, že skutečný počet nakažených je reálně mnohem vyšší. Odborný odhad/výpočet říká, že se daří zachytit maximálně 40% nakažených. Ale tohle číslo se může výrazně lišit napříč zeměmi. Mnoho států provádí totiž testy velmi omezeně, největší problémy s tím spojené jsou v USA a obecně v zemích se špatnou úrovní dostupnosti zdravotní péče, kde skutečný počet nakažených bude výrazně vyšší, než uvádějí dosavadní statistiky a mohou tak být zdrojem velkých problémů v dalších týdnech a měsících.

Z hlediska úmrtnosti se nyní pohybujeme kolem 3,5% celkově (asi trojnásobek proti úmrtnosti na běžnou chřipku), kdy však mezi státy jsou velké rozdíly. Rozhoduje samozřejmě podnebí, prostředí, odolnost obyvatel a zejména věkové složení. Největší riziko představuje COVID-19 pro starší 65 let a již oslabené, kde je úmrtnost vysoká. S tím se potýká zejména Itálie, která má velmi vysoký průměrný věk obyvatel. Pro mladší je v tuto chvíli nemoc nebezpečností na úrovni chřipky s lehkým průběhem. Problémem je ale dlouhá doba léčby a dlouhá doba, kdy je nemocný člověk přenašečem viru a to i po vyléčení. V současné době stále není dostupné očkování ani účinný lék, kdy tyto věci chtějí čas a bavíme se o nejméně několika měsících s výhledem na očkování nejdříve příští rok. Odborníky nejvíce znepokojuje, jakou rychlostí dokáže tento vir člověka zlikvidovat, kdy valná většina úmrtí je ve výsledku na oboustranný zápal plic během několika málo dní. Obavy jsou samozřejmě i z možné mutace viru, z jeho dlouhé přítomnosti v organismu a možných následků v podobě chronických onemocnění u těch, kteří se vyléčí. Proto je velmi důležité zamezit šíření viru za každou cenu.  

V Číně, odkud nemoc pochází a kde se rozvinula, hlásí výrazně menší růst počtu nově nakažených. Je samozřejmě otázkou, nakolik se dá věřit čínským statistikám. Nicméně hlavní zasaženou oblast navštívil už i do té doby schovaný a netradičně mlčící vrchní Čínský diktátor „prezident“, takže je možné, že se situace opravdu lepší. Čínská komunistická vláda se velmi bojí následků v podobě ekonomického útlumu, takže má velký zájem nahnat lidi zpět do práce. Tím se dostáváme k výhledům …

V posledních dnech jsem mluvil s několika výrobci o situace. A u všech mají podobná očekávání a odhady vývoje situace. Březen je prakticky ztracený a jen o minimalizacích škod. Nicméně výroba se pomalu rozjíždí, naplno někteří chtějí jet v dubnu. Jenže bude trvat, než se srovná situace v celém řetězci z hlediska dodávek materiálu a polotovarů. Rozjet se také musí doprava atd. Řada z těch věcí je ovšem závislá i na vývoji situace mimo Čínu, kde to ale bude spíše horší než lepší v dalších několika týdnech. Obecně se očekává výrazný vzestup počtu nakažených v celém světě a rozšiřování karantén, které jsou prostě nutné. Situace by se pak mohla celkově začít lepšit v průběhu května. Z hlediska výroby a situace na trhu s hardware a PC však bude celý letošní rok výrazně poznamenán. Ovšem výrobci rozhodně nehází flintu do žita. Naopak, mnozí se snaží využít problémů a zaváhání konkurentů a obsadit jejich část trhu. V tuto chvíli má sice většina pracovníků home office, a nikdo nikam necestuje, to ale neznamená, že jen tak sedí a nic nedělají.

Nové produkty plánované na Computex, tedy přelom května/června, jsou pak stále v plánu. Odsunuto tam bylo prakticky vše, co se dalo. Není samozřejmě vůbec jisté, že se samotný veletrh Computex v plánované běžné podobě uskuteční. Šance je, že spíše nikoliv. Ovšem výroba samotná by už v té době měla být plně obnovena, tedy i dodávky produktů a uvedení novinek by nemělo tak nic bránit. Jen se vše odehraje nejspíše formou online prezentací. Na ty jsou odkázáni výrobci i nyní, nicméně někteří ruší i ty. NVIDIA nejdříve zrušila GTC plánované na 24.3. pro veřejnost a oznámila jen internetový stream, nyní už zrušila i ten. Případné novinky představí jen tiskovou zprávou a následnými rozhovory s investory.

Samozřejmě situace se stále vyvíjí, ale aktuální odhady jsou, že v průběhu května nejpozději v červnu se situace výrazně stabilizuje a vrátí k normálnějšímu stavu. Ovšem v jakém stavu bude světová ekonomika a situace v jednotlivých částech světa je otázka, na kterou nikdo nezná odpověď. Výrobci se ale snaží o stabilizaci situace a klidnější přístup. Paniku zatím nechávají investorům a akcionářům.

Za nás je doporučení jednoduché, pokud můžete, zůstat nejlépe doma a v klidu, je tak akorát čas na vylepšení počítače, a tedy nákupy hardware, zejména pokud jste už v karanténě, tak budete mít alespoň co dělat a důvod u nového PC sedět :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 03:25:02
avatar
Ten 1TB ADATA SX8200 PRO sleduju už delší dobu a od koronaviru zdražil maximálně o 100 kč ve větších eshopech. Za 3600 Kč se prodával snad někdy minulý rok. Takže nákup odkládám.
TeeJay [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-10 23:03:32
avatar
Začátkem ledna jsem kupoval Samsung SSD 970 EVO M.2 1TB za 3999 na CZC, teď stojí 4499 Kč, tak na tom něco bude. Ale zase od té doby zlevnil Ryzen 3700X a to skoro o tisícovku, tak si člověk nevybere...
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 06:22:47

To, co se v článku nazývá "úmrtností" (počet mrtvých v poměru k celé populaci, tedy i zdravých), je ve skutečnosti tzv. "smrtnost" (podíl mrtvých, kteří nepřežijí své nakažení).
Jinak si myslím, že je to celý v p*. Ten coronavirus už nikdo nezastaví. V Číně to měli a mají dost možná pod kontrolou (za cenu drakonických opatření), ale Itálie je jiný příběh - Vlaši to roznesou po celé Evropě. Smrtnost viru v Číně je 5%, přitom v Itálii úctyhodných 39%(!).
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 09:43:18

kde si sakra sebral 39%? jinak se tyto zeme celkem blbe porovnavaji...v italii je pruser, ze zvlast na severu kde se nakaza nejvic sirila, je o mnoho vetsi procento starsich lidi nez v cine nebo korei, a u nich je bohuzel ta umrtnost vyssi (a taky by je porazilo spousta jinych nemoci). kdo nekdy cestoval po severu italie tak vi, ze narazit tam na nejakyho mistniho mladyho cloveka je pomalu zazrak, vsude samy duchodci a turisti.
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 14:31:19

V tuto chvíli je v Itálii oficiálně 10149 nakažených a 631 mrtvých. To je smrtnost cca 6,2%.
A jak je známo od italských lékařů, tak je tak vysoká proto, že nemají dostatek míst na intenzivní péči s podporou plicní ventilace. A stejně tak mají přetížené lékaře, kterých je díky nakažení podstav a musí se starat o mnohonásobek pacientů. Na tohle není evropský lékař zvyklý.
Proto jsou kroky u nás k omezení rychlosti šíření na místě, protože nikdo nechce nekontrolovatelný nárůst, který zahltí nemocnice a způsobí vyšší úmrtnost než by byla při dostatečných kapacitách.
Qxkiller [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 21:10:38

Jenže těch 6,2 % je mrtvých vs. nakažených , nemělo by se ale počítat spíše mrtvý vs. uzdravený tedy konečný stav po nemoci když se jedná o takzvanou smrtnost ?
Dvora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 13:18:14
avatar
Nevim, kde jsi vyčetl 39%, ale to je totální kravina. Takový poměr není ani u lidí nad 90 let.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 13:37:03
avatar
Sice se mluví o tom že Čína skutečné počty nakažených a mrtvých dělí číslem 80 a ty pak ukazuje jako oficiální, ale v itálii je sice hodně mrtvých, ale je i hodně nakažených. Nevím o tom že by měli na 1000 nakažených 390 mrtvol, to by byl dost průser.
kameiv [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Smrtnost 2020-03-11 06:49:21

Pánové, dřív než tu budete rozhazovat rozumy, tak si o tom něco zjistěte. Smrtnost COVIDu-19 je podle zdrojů 3.4% (viz https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-rate/). V Itálii je to sice víc, ale ne určitě 39%. A smrtnost sezónní chřipky nelze pořádně dohledat, tak nevím, kde autor bere hodnoty jako 3x míň.
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 14:35:01

U chřipky se udává smrtnost cca 1%, ale je fakt, že se k tomu číslu blbě dostává.
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-12 23:03:31
avatar
1% lol... udava se 0,1-0,2% krapet ti to nesedi
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-12 09:07:07

To kameiv
Odkaz Tak to zkus vypočítat pro tu Itálii, pokud zotavení = uzdravení tak to cca sedí. "Obětí je již 827, během středečního dne se jejich počet zvýšil o 196. Celkem 1 045 lidí se už z nemoci zotavilo.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 09:48:10

Ja som si objednal Oculus Rift S z alzy, takže dúfam, že už konečne dostanú nejaké kusy a ostane aj mne 1 kus.
Ravenhorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pro EMKO 2020-03-11 10:54:34
avatar
No ty máš dost, prý 39% úmrtnost v Itálii. Píše se kolem 3.4% a všichni zapomínají a experti to ale občas napíšou, že spousta lidí není do nákazy počítaná, protože nevědí, že to mají. Experti se schodují, že finální úmrtnost bude průměrně kolem 1%.
H2O e.X.treme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 3400G 2020-03-11 16:50:34
avatar
Bez potíží jsou výrobci procesorů,...

Jen tak mimochodem.
Kam zmizel CPU AMD Ryzen 5 3400G

Peníz mám, ale koupit lze jen snad jen u "překupníků"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-11 17:28:57
avatar
ptal jsem se, není známo.
elegal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 15:10:00

CPU AMD Ryzen 5 3400G nebude delší dobu na trhu, prioritně dostalo HP/Dell/Lenovo do svých PC sestav od AMD.
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-12 23:02:47
avatar
muzu vedet kde si prisel na to ze smrtnost u bezne chripky je 1%?
jfreeman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - SSD Samsung 2020-03-13 16:17:32

Neví někdo,jak to vypadá s SSD Samsung 980 PRO?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5011x
Komentářů: 30
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 877x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1678x
Komentářů: 13
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2786x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 819x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1182x
Komentářů: 2