Koronavirus způsobuje rekordní vytížení i Českého Internetu. Síť to vydrží, ale problémy jsou. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 26 březen 2020
altPáteřní sítě hlásí rekordní provoz. Dobrou zprávou je, že mají velké rezervy. Jak jste na tom vy?

 

 

 

 

Nedávno jsme tu měli článek o tom, jak Koronavirová nákaza, kdy je doma bezprecedentní množství lidí, jejichž počet se neustále zvyšuje, klade výrazné nároky na Internetové sítě. Provoz dosahuje absolutních rekordů, což v některých státech už znamená problémy. Ne všude jsou sítě v dobrém stavu. Prioritou všech je nyní udržení Internetu v chodu, protože je to vlastně nikdy nebylo lidstvo závislejší na této síti. Bez něj bychom měli asi v současné situaci opravdu velký problém.

Další a další poskytovatelé služeb, zejména videostreamování přistupují k preventivnímu snížení kvality, a tím ale i datové náročnosti. Prakticky všechny hlavní služby už tak činily. Na druhou stranu se snaží rychlé mnozí další provozovatelé a vydavatelé spustit své streamovací služby, protože s uzavřenými kiny mají opravdu problém. Současně některé služby musí posilovat své kapacity.

Herní servery a herní distribuční služby jako STEAM a další jsou na rekordech a nejspíše si jich ještě pár připíšou, protože v nuceném domácím pobytu je stále více lidí na celém světě. Aktuálně už ¼ světové populace. Není se tak co divit, že herní služby zažívají obrovský nápor a některé už mají problémy se stabilitou a výpadky jsou velmi časté.

S dobrou zprávou pro nás v ČR přišel správce českých internetových sítí. Hlavní linky a propojovací uzly bez problémů rekordní zátěž zvládají a pokud někde bude problém, tak ne na jejich straně. Kapacity české páteřní sítě je několikanásobně vyšší, než i aktuální rekordní využití. V tomhle ohledu tedy můžeme být v klidu. Problémy ale mají někteří poskytovatelé připojení koncovým uživatelům, tedy tzv. poslední míle. Hlavní správce sítě si tak nabízí poskytovatelům a provozovatelům připojení pro koncové uživatele za výhodných podmínek posílení, čehož mnozí rádi využívají.

Ti, kteří tedy neposílili své vybavení a linky včas, mohou mít problémy, ale prozatím žádné zásadní potíže hlášeny nejsou. Jak už jsem napsal minule, prioritou je pro všechny udržení sítě v chodu, kdy odloženy byly veškeré zásahy, které by vyžadovaly odstávku apod. Ve špičkách tak může u některých poskytovatelů docházet ke snížení rychlosti, ale výpadky samotného připojení jsou vzácné.

Správci tedy tvrdí, že ačkoliv využití sítí stoupá až k dvojnásobkům běžného stavu, drtivá většina poskytovatelů je na to dobře připravena a výpadky se neočekávají, takže alespoň nějaké dobré zprávy v současné situaci. Tím spíše, že to zatím nevypadá, že bude v dohledné době výrazně lépe, takže v domácím pobytu zůstaneme ještě delší čas. Internet se ukazuje jako opravdu jeden z nejdůležitějších vynálezů všech dob. Bez něj by nákaza, její šíření ale i řešení bylo zcela nepochybně mnohem horší.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-26 18:41:56

130 mbps.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-26 23:17:10
avatar
Aktuálně 183 Mb/s download a 19Mb/s upload od UPC. Přes den je to horší, a zejména VPN připojení na naše servery v práci nestíhá
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-27 13:29:20
avatar
Momentálně 945 Mb/s download a 93 Mb/s upload, snížení u downloadu o cca 30-35 Mb/s, což nehraje žádnou roli, u mě v cajku.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-27 20:27:14

Mám jen 400 Mít download a 100 Mbit upload a včera zase vyšly nějaké hry zdarma na špici + nějaké 4k videa v plné kvalitě. Vše jelo stabilních 45 až 46 mbytů download. 60 gigabajtova videa standardních 25 minut.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 373x
Komentářů: 4
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 724x
Komentářů: 2
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2431x
Komentářů: 20
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 684x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1123x
Komentářů: 2
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1931x
Komentářů: 4