Máte v počítači nějaké chlazení používající heatipe? Pravděpodobně jste se nechali napálit.
Na základě testů, které provedl server Phoronix.com totiž vyšlo najevo, že heatpipe není tím, za co jej řada výrobců vydává. Princip heatpipe chlazení je jednoduchý. Speciální kapalina nebo stlačený plyn se v trubici ohřívá/vypařuje a stoupá trubicí, která je vyplněna speciálním materiálem, nahoru, kde se ochladí zpravidla pomocí žebrování chlazeného vzduchem. Dochází tedy k transportu hmoty v trubici doprovázenému transportem tepla.

Na serveru Phoronix.com si vzali na mušku všemožné typy heatpipe chlazení od pamětí, přes procesor až po základní desky. Všechny chladiče byly demontovány a heatpipe trubice byly různým způsobem proděravěny (zlomení, použití nůžek, použití pilky....) Zjištění, že ve všech případech heatpipe neobsahovala vůbec nic je docela zajímavé. Ukazuje se, že kdo utratí horentní sumy za desku propletenou spletí trubic či za monstrózní heatpipe chladič procesoru nemusí vůbec udělat dobře.

Zákazník do heatpipe trubice nevidí a tak mu ani nevadí, že si vlastně koupil jen hromadu mědi, která zbytečně prodražila základní desku, nebo chladič procesoru. Potvrzuje to jenom moji domněnku, že pořádný kvalitní pasiv, ať už s větrákem nebo bez, je nejlepší řešení... teda hlavně nejjistější.
Zdroj: Phoronix.com
|