Seznam pohrozil novým robotem - postrach internetových prodejců Tisk E-mail
Napsal Karel Tlamycha   
Pátek, 03 červen 2011
altKaždý webmaster v minulých dnech pociťoval smíšené pocity díky Seznamu a jeho pokusu o zlepšení tzv. SERP (search engine results page – tedy stránka s výsledky vyhledávání).

 

 

 

Uživatelé internetu se rozdělují na dva tábory. Jeden vítá příchod změn na Seznamu, druhý se téměř až zlobí…a také je proč.

Seznam pokulhával za vyhledávací jedničkou Google a již několikrát sliboval příchod revolučního vyhledávacího bota, neboli Seznambota. Po testovací verzi, přístupné na adrese: http://searchtest.seznam.cz/  se Seznam rozhodl nasadit nového bota do ostré verze, pojmenoval ho SeznamBot 3.0. V první řadě jde o relevanci výsledků vyhledávání.

Jedná se o crawlera (chcete-li robota, bota, spidera, indexera), stručný popis jeho úkolu je následující: procházet internetem a sbírat data.  Uživatele nejvíce zajímá důsledek nasazení nového robota a proto se zaměříme na aktuální stav a předpokládané dopady.

První dny zažíval Seznam vyhledávač prapodivné změny ve výsledcích vyhledávání. Objevovaly se duplicity, weby z prvních pozic padaly na druhé nebo třetí stránky výsledků a nic nebylo jisté. Tyto důsledky provázely i rapidní změny ranku (hodnocení) stránek, který Seznam pojmenoval Srank. Je to orientační hodnota stránek, jeden z parametrů ovlivňujících  pozici ve výsledcích vyhledávání. Samozřejmě je to na místě, donedávna nebyl problém získat na Seznamu rank stránek 60-70/100.

Největší vlnu nespokojenosti vyvolal SeznamBot 3.0 u internetových prodejců, zejména majitelé e-shopů nad aktuálním stavem doslova brečí. Je to pochopitelné. Když máte díky prvním pozicím návštěvnost několik tisíc uživatelů denně a najednou přijde nová verze robota, který způsobí propad na druhou stránku výsledků vyhledávání, může klesnout návštěvnost i na několik stovek uživatelů za den. Samozřejmě nejedná se o trvalý stav. Nový robot musí co nejrychleji projít již jednou nastřádanou databázi a zaindexovat ji lépe. O rychlosti robota zatím nelze říct mnoho. Seznam ovšem slibuje velké zrychlení a vypadá to, že rychlejší opravdu je.

Pokud tedy někomu klesl rapidně Srank, nepanikařte. Pokud máte optimalizované stránky, počkejte týden nebo dva. Samozřejmě pro neoptimalizované stránky, které navíc používají různé hacky, to může znamenat problém.

Nový SeznamBot by měl být důmyslnější a není vyloučena jakákoliv penalizace za podvodné techniky, na kterou byl poslední robot krátký. Proto se vyplatí dělat stránky poctivě a dle standardů.

EDIT by holoway: V rámci testu jsme vyzkoušeli, co a jak najde vyhledávač Seznamu oproti Googlu. Schválně jsme vložili sousloví "Crosshair V Formula", tedy název základní desky, na kterou máme exkluzivní preview od flankera. Výsledek?

Seznam nasel na prvním místě odkaz na základní desku na svém portálu Zboží.cz. Takže reklama na prvním místě. Ale aspoň našel to, co jsme chtěli. Další pozice už totiž mají dva největší e-shopy a další porovnávací portál Heureka.cz. Jenže u všech tří to našlo pouze Crosshair IV Formula, tedy desku o generaci zpět. Je tedy vidět, na co je vyhledávač udělaný. Viditelně nehledá jako první přesnou shodu toho, co napíšeme.

Naopak Google.cz potěšil. Na prvním místě se nachází preview z DDWorldu. Na druhém v podstatě ten samý článek, který flanker nechal umístit i na fórum EHW. Na třetím místě už máme opět předchozí verzi C4F, stejně jako na dalších. Výsledek tedy o něco lepší než na Seznamu. Abychom mohli udělat nějaké stanovisko, je otestování jednoho slovního spojení málo. Ale i tak je vidět rozdíl, jakým vyhledávače v případě hardwaru hledají. Zkuste také zadat nějaké svoje hledané spojení do obou vyhledávačů a porovnat rozdíl.
Používáte na vyhledávání Seznam nebo Google?


Starší články


Komentáře
Přidat Nový
d.strachal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 19:06:30
avatar
Trochu sem ten článek pochopil. Jako že je novej vychledávač Seznamu ??? Asi jo. Ale je mi to jedno. Stejně ho používám pouze na mail. GOOGLE BEST FOREVER !!!

EDIT: Dyť sem říkal že je GOOGLE lepší
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 14:26:23
avatar
No já na to koukám. Kája (autor článku) mi říkal, jak jsou z toho ti e-shopáci nešťastný, ale podle toho, co jsem si zkusil, tak maximálně ti menší. Však cokoli za komponentu zadam, tak mi vyběhně alza apod, místo toho, aby mi vyběhl nějaký článek, video cokoli jiného jako na googlu. To je taková komerční sračka, až mi to přijde nepochopitelné, že se to srovnává s běžnými vyhledávači.

PS: za ty barvičky ti dávám palec nahoru, muselo to dát práci
d.strachal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 19:07:44
avatar
No docela dalo Takhle to vypadá na 4 řádky, ale když sem to psal tak jich to mělo 11
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 12:42:42
avatar
Srank z toho nemůžu, to mluví za vše. Seznam k hledání jsem používal už tak dávno, že si to ani nepamatuji. A koukám že vracet se k němu nemá cenu. Seznam je takové české specifikum. Co na tom že google má mnohem lepší mail, skoro všichni češi maj schránku na seznamu. S vyhledáváním je to podobné. Češi zkrátka rádi používají to co je české, ne co je lepší...
Borgi* [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 14:05:39
avatar
Gmail nepoužívam už jen proto, protože ho google šmíruje a jeho zaměstnanci mají do každého gmailu přistup, děkuji nechci. Zůstanu raději u českých mailů.
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 14:22:09

Moje řeč, email na seznamu. Na druhou stranu ale vyhledávám pomocí google, ten vážně nemá konkurenci.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 16:25:39
avatar
Proč myslíš že zaměstnanci Googlu šmírují tvojí schránku? Ale hlavně proč myslíš že to seznam nemůže dělat taky? Já vlastně zapomněl tady v čechách na dobré mravy a zákony každý dbá
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 18:28:20
avatar
tak nějak, jediná jistota je vlastní (třeba firemní) mail server... hlavně tady v česku
Asgard_X [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 21:01:32
avatar
Pokud si myslíš, že české maily jsou spolehlivější nebo bezpečnější a že se k těm tvým dostane méně lidí tak jsi asi žil v jiném státě než já. Všichni víme jak to v česku vypadá se zvědavostí závistí a dodržováním pravidel soukromí - vždyt tady už drbou i holubi!

Neříkám že u Googlu nikdo nečte, ale mám takový dojem že američtí admini asi budou mít trochu problém s češtinou na rozdíl od českých adminů.
Pjenkys [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-05 01:03:48

Šmírování Googlem? No já nevim, jestli se předtím naučí česky, nebo použijou Google translate na moje maily, když by si mohli číst mnohem zajímavější a v angličtině, kde by tomu rozumněli. Naopak lidé na Seznamu rozumí všemu, co mailem na Seznamu projde...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 19:35:24
avatar
"Srank" je geniální.. zajímalo by mě kdo to vymyslel, že by měli nějakého anglického tvůrce názvů? Nemyslim si, že by kdokoliv s mozkem v hlavě vymyslel tak pitomej název.
JoBethCasey [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-05 19:21:33
avatar
to je v poho, kdyz jsem nakoukl do kuchyne McDonaldu a tam mely zase vsechno Mc, takze na krabici od oleju meli McOlej, jejich menu je McMenu, na krabici od hranolek McHranolky... skoro bych rekl, ze zamestanci kadi McVykaly....tak Srank je naprosto normalni.

Jinak nechapu proc skomiraj (prodejci), stejne se lidi koukaj a nekoupej,,,ten kdo chce koupit tak vyhleda na portalech k tomu urcenych (alza, czc, heureka atp), ja kdyz neco hledam, tak me zajimaj recenze, testy, info a ne 50 000 odkazu kde zbozi koupim (a nic se o nem nedovim). Meli by udelat tagy k hledani, jelikoz i po zadani treba HTC Desire recenze mi to najde nejdriv stovku kramu, kde se vyskytuje i slovo recenze (uzivatelska, kde neni vubec nic). Takze me to spis obtezuje, ty eshopy, chci si cist, kdyz budu chtit kupovat, tak budu hledat jinde.
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 12:57:34

zaujimalo by ma kolko percent ludi pouziva seznam a kolko google..
RockingTad [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 14:19:59
avatar
Seznam je můj home page. Google je můj vyhledáváč v pravém horním rohu. Na seznamu si někdy přečtu nějaké články a zásadně na něm vyhledávám zboží, ať nové nebo bazarové. Na googlu hledám úplně všechno ostaní.
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 16:24:58

Měl jsem Seznam taky jako Hompage, ale pokud jsem chtěl jít na nějakej web tak jsem stihnul napsat do adresy maximálně 3 znaky než mi Seznam ukrad kurzor a narval si ho do pole vyhledávání. Takže po chvíli jako hp letěl.
d.strachal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 19:11:49
avatar
RockingTad: Přesně. Já taky tak
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 14:30:32
avatar
Podařilo se mi tam dostat anketu, tak uvidíme
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 13:19:07

Já používám nejprve seznam, i když vím, že by mi google mohl dát lepší výsledky. Snad proto, že koukám na české výrobky a snažím se podpořit místní produkty. Dělám to tak i u jídla.
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 18:26:43
avatar
Podporovat české produkty, třeba.... ale podporovat takhle seznam, když vím že budu muset jít potom hledat jinam (což bych teda na 99% musel), to fakt ne ;-)
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 19:37:18
avatar
Podporuji kvalitní české výrobky.. proto používam Google. A když to bude dělat víc lidí, tak časem dosáhnem toho, že buď nekvalitní vychcípaj, nebo se budou snažit více. Ale díky Dunning-Kruger efektu asi sotva..
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 16:13:04
avatar
Fandím Seznamu jako jedné z mála světových firem, že jí na domácí půdě nepřeválcoval Google (takový sou na světe asi jenom 3). Ale uznávám, že když chci najít nějaké informace o nějaké věci a ono mi to nachází jenom obchody, tak to není vyhledávač. To rovnou můžou zrušit zboží.cz. A ačkoli říkám že seznamu fandím, na zboží používán Heureku a na vyhledávání Google. Ale mail nebo jejich Mapy zatím opouštět nehodlám. Stejně jako Spolužáci budou navždy asi moje jediná komunitní síť
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 16:53:39
avatar
Seznam spokojenost ano taky jsem někdy nucen zabrouzdat Googlem ale to jen v té největší nouzi.
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 18:25:00
avatar
tak to já bych seznam málem zakázal v routeru kdyby tam něco šlo najít aspoň.....
Suprak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 17:07:37
avatar
Domovská stránka + email - Seznam. Google - vyhledávač. Prostě už jsem tak zvyklý.
Imran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-03 23:27:34

Jak rika Suprak Domovská stránka + email - Seznam, Google - vyhledávač....Seznam co se vyhledavani tyce pouzivam na zboží což mi vyhovuje nejvíce.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-04 00:29:49
avatar
No, mam to od kazdeho trochu
bumr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-04 22:24:09
avatar
homepage - google , mail - gmail , mapy - google maps .
Druhý mail mám na centrumu . Seznam jde tak nějak celý mimo mě
cch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-05 13:45:10
avatar
já mám hlavní mail na seznamu vedlejší na googlu, mapy používám seznam, protože mají lepší rozložení. Domovskou stránku nemám, ale chodím na seznam abych si přečetl zprávy. Vyhledávání google, vyhledávat na seznamu jsem si po dlouhé době zkusil po přečtení článku
m4xp0w3r7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-06-06 09:57:14

Na seznamu nejsou zprávy, ty jsou na novinkách. Já moc nechápu, že seznam ještě někdo používá na vyhledávání. Ale nejvíc mě fascinujou lidi, jak neumí použít adresový řádek a všechny adresy cpou zásadně do seznamu.
Sou placení od klikání nebo co?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1980x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3297x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 0