Hrozí i zavírání továren, výstavba a modernizace dalších zastavena. Firma připouští trvání situace.
Že na tom společnost Intel není dobře, delší dobu víme. Automatická monopolní tiskárna na peníze přestala tisknout před zhruba 2 lety a nyní už dokonce vytváří dluhy. Firmu táhne ke dnu její dekády pěstovaná hlavní bezkonkurenční výhoda, tedy vlastní výrobní procesy a továrny, díky kterým měla automaticky cca 80% trhu s PC CPU aniž by záleželo na tom, jaké ty produkty jsou. Intel nyní nemá jedinou konkurenceschopnou výrobní technologii ani vlastní CPU. Aby vůbec měly šanci proti AMD vlastnostmi uspět, musí je nyní vyrábět u konkurenčního TSMC. Což stále osobně nechápu, jak vůbec mohl u Intelu někdo schválit, protože současně miliardami dolarů financovat konkurenci a masivně tak podrazit nohy vlastní klíčové výrobní divizi a poslat ji do ztrát, podle mého za ten výsledek jednoduše nestálo. Ano, kdyby Intel ty procesory vyráběl sám, byly by ještě o 15-20% horší, než jsou, ale prakticky nic by to na situaci na trhu nezměnilo, protože AMD nemá více výrobních kapacit, než má, a tedy nedokáže vyrobit takové množství čipů, aby to výrazně na podílu na trhu něco měnilo. Ale to jen tak na okraj …
Asi víte, že Intel nedávno obměnil vedení a na pozici CEO přišel Lip-Bu Tan. Jeho strategie není sice výrazně odlišná od jeho předchůdce, nicméně na rozdíl od něj zdědil ještě větší potíže a firmu v situaci, kdy nebýt historické strategické pozice a „monopolního tržního prostředí“, bavili bychom se dnes o tom, že Intel směřuje k bankrotu. V čem se nový a starý CEO liší, to je líčení pozice firmy na veřejnosti. Zatímco starý CEO mluvil o tom, jak je konkurence ve zpětném zrcátku a jak Intel „leadership“ v mnoha směrech (obojí přitom mělo do reality hodně daleko), nový CEO otevřeně přiznává, že firma už dokonce není ani mezi deseti nejvýznamnějšími výrobci čipů na světě! To sice také není tak úplně pravda ze všech hledisek, ale minimálně z pohledu technologií a konkurenceschopnosti to je zcela upřímné a výstižné. Firma prostě neinovuje dostatečně rychle. A není schopna plně produktově konkurovat ani AMD prakticky v žádném segmentu, natož v těch, na kterých záleží nejvíce. Tedy HPC, servery, AI apod. A nejde jen o AMD. NVIDIA vydělává víc, než kdy vydělával Intel, protože ten prostě zaspal a jeho GPU a akcelerátory neudělal včas. ARM procesory a platformy se zlepšují technologickým tempem, které Intel u svých produktů pamatuje maximálně ze začátku 90tých let. A Microsoft rozbíjí monopolní „Wintel“ platformu tím, že dává ARM u Windows šanci.
- To je všechno hezké, ale co s tím bude Intel dělat?!
Je dobré vidět, že nový CEO přeci jen nežije v alternativní realitě zpětných zrcátek, jako ten bývalý. A přiznává, že Intel je na tom špatně a bude za potřebí razantních kroků. On vlastně neříká nic tak překvapivého a zásadního, a dokonce přiznává, že to chce razantní změny i ve vedení firmy, zrychlit a zjednodušit rozhodovací procesy atd. Intel svou strukturou prostě připomíná starou děravou velkou loď, kdy konkurence kolem ní dělá kolečka a než se Intel k něčemu rozhoupe, tak jinde už jsou o dvě generace dál. Ostatně podle toho vypadají dnes i produkty apod. Firma nebyla schopna splnit plán u čehokoliv posledních několik let. A to co vydá, má i několik let zpoždění a je horší, než mělo být.
Razantní kroky začaly už za bývalého CEO, který ve velkém propouštěl. Samozřejmě od té doby se hospodářská a konkurenční pozice firmy ještě výrazně zhoršila, a tak nové kolo propouštění bude ještě masivnější. A ačkoliv nám bylo řečeno, že ty masivní škrty se dotknout zejména marketingu a managementu, kde budou lidé nahrazeni AI, tak v realitě se dotýkají i klíčových inženýrských teamů. Firma propouští stovky a tisíce lidí, dokonce z teamů, které aktuálně připravují nejbližší produkty a vyvíjejí ty nové, které Intel potřebuje, aby uspěly. A nálada mezi lidmi je tak ponurá, což jistě morálce a hlavně kvalitě práce nahrává. Dokonce hrozí prý zavření klíčové továrny a technologického centra v Izraeli i USA. Ze zákulisí rovněž zaznívají zprávy, že místo toho, aby Intel investoval do klíčových nových produktů a posílil jejich vývojáře, které by ho vrátily zpět do hry, tak naopak šetří a osekává i tam, kde to doposud fungovalo a vytváří tak nové problémy.
Není sporu o tom, že Intel jako celek musí provést zásadní změny ve svém fungování, ale zatím slyšíme jen o propouštění velkého množství lidí dole, a žádných skutečných změnách ve vedení a stylu firmy, kdy na klíčovou strukturu vedení, která firmu do současné situace dovedla, se příliš nebo dokonce vůbec nesáhlo. Vyrazit tedy tisíce lidí z marketingu a nahradit je AI, stejně tak vyházet tisíce zkušených inženýrů vč. rozbití a zúžení teamu pracujících na klíčových a už tak problémových zpožďujících se nových produktech, bez kterých bude Intel v ještě horší pozici, než je, mě nepřijde jako skutečné řešení. Zatím to vypadá, že kapitáni staré rezaté děravé lodě jménem Intel, nahnali lidi do podpalubí s děravými kýbly vylévat vodu a cestou významnou část z nich prostě hodili přes palubu a doufají, že to ten zbytek zaměstnanců bude nějak motivovat k lepší práci. Jinak si to neumím vysvětlit :).
Každopádně jak aktuální CEO přiznává, žádné rychlé řešení a obrat se nečeká. Produktově bude firma v problémech podle všeho nejméně několik let. Na poli AI a GPU jí beznadějně ujel vlak, na poli CPU ujíždí také, jen to na podílu prodejů zatím kvůli situaci v kapacitách výroby u konkurence, prostě není tolik vidět. S ohledem na to, co chystají konkurenti za nové produkty a co se povídá o těch od Intelu to nevypadá, že by v následujících 2 letech Intel svou ztrátu na konkurenci a problémy vyřešil. Spíše naopak a dost možná jej to nejhorší čeká, speciálně po vydání nadcházejících AMD ZEN 6 procesorů a CEO Intelu zjevně připravuje investory na více špatných zpráv příští rok ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|