Zákaz prodeje některých herních PC, kvůli spotřebě? Ne tak úplně. Jak to tedy je? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 31 srpen 2021
altSpolečnost DELL je jedním z výrobců, který přestal doručovat v některých státech určité sestavy.

 

 

 

 

Nedávno světem oběhla zpráva, že kvůli začátku platnosti první části nových pravidel energetické regulace, někteří výrobci přestaly do některých států dodávat určité sestavy. Problém se zdaleka netýká jen nějakých výkonných sestav, ale i těch slabších. Potíž je, že je kolem toho všeho hromada nejasností, nelogičností a samotná nařízení jsou matoucí. Regulace, i když jsou totiž obecně uznávány jako myšlenkou přínosné, jejich implementace do praxe je zpackaná díky práci nekvalitních úředníků, kteří neví, co vlastně dělají. Problém je nyní speciálně kvůli extrémnímu množství proměnných a nejasností, z čeho se vlastně se počítá spotřeba, za jakých podmínek, tak aby to vůbec dávalo smysl u určitých sestav, atd.

DELL a několik dalších výrobců tak přerušilo dodávky některých sestav. Hlavně proto, že si nejsou jistí, případně ještě neprošly ještě certifikací. Jiné firmy celá nařízení vyloženě ignorují, protože úředníci sami v tom nemají moc přehled, co vlastně projde a co ne. Situaci vůbec nepomáhá ani obří míra dezinformací, fake news a překroucených zpráv, které se na toto téma po všech webech, včetně českých, začaly šířit.

Asi to nejdůležitější je, že celé nařízení a regulace spotřeby (nejen) PC, nemá za cíl zakazovat prodej výkonných počítačů, a už vůbec není mířeno proti výkonným herním PC. Jejím účelem je obecně tlačit na výrobce HW a PC, aby nabízely a dělaly počítače efektivnější, protože není žádným tajemstvím, že se ohromně plýtvá energií v mnoha typech zátěže. Speciálně v té nižší, kdy spousta PC běží takříkajíc naprázdno. Bohužel jak tomu tak bývá dnes, nejen v USA, ale i EU, pokud jde o dobře mířené snahy o větší efektivitu a snížení plýtvání, výsledkem je “úřednické lejstro“, které vůbec nedává smysl v praxi a situaci naopak výrazně komplikuje až zhoršuje, než aby ji zlepšovalo.

California Energy Commission (CEC), která za legislativou stojí, je sama překvapená z toho, jaké problémy s tím v praxi jsou, kdy díky pravidlům neprojdou některé slabší sestavy, zatímco jiné, extrémně výkonné, a tedy s extrémní spotřebou, klidně projdou. Pravidla jsou totiž extrémně složitá, navíc počítají s často nereálnými hodnotami, například TDP procesorů (kdy Intelu tak pomáhá, že extrémně lže o reálných TDP svých čipů), atd. Navíc udělat v tom pořádek a certifikovat další sestavy nebo je konfigurovat tak, aby pravidly prošly, je téměř nemožné, protože pravidla jsou nejasná.

Pár novinářů a youtuberů se tomu tak začalo věnovat trochu více. Snaží se zejména vymýtit mýtus, že tohle nařízení má za cíl zakázat herní PC atd. Nicméně bude zapotřebí ještě hodně zkoumání. A ta se chystají. Každopádně pár zajímavých na úvod:

  • Úmysl dobrý, provedení příšerné a hromady nejasností k tomu

Vzhledem k tomu, že nařízení tedy již vstoupilo v platnost (první část), ale všichni o tom dopředu věděli, měli čas se připravit. Nicméně jak to vypadá, nepřipraveni jsou jak výrobci PC, tak státní agentury. Pravidla jsou složitá, v mnoha případech prostě nedávají ani smysl.

Je například vtipné, že se tady řeší spotřeba u běžných PC, které málokdy jedou na plný výkon, ale vůbec se neřeší astronomické plýtvání jménem těžba digitálních měn apod. Nutno říci, že celé nařízení zatím platí jen pro několik států v USA, do dalších nebylo zatím schváleno. Pravda, o něco podobného se snaží i Evropa.

Já osobně jsem pro, protože PC a servery všeho druhu spotřebovávají obrovské množství energie. Velká část přitom zbytečně, kvůli nízké efektivitě, nebo prostě způsobu používání. Tlak na efektivnější HW, je tak na místě. Současně by bylo dobré stanovit jasná pravidla například pro uvádění TDP a vůbec reálné spotřeby komponent pro všechny výrobce stejně. Není prostě možné by pravidla nařízení vycházela tak, že sice berou do úvahy TDP a hodnoty spotřeby, ale výrobce si ty hodnoty může stanovit, jak chce bez ohledu na realitu. TDP i spotřeba se dají jasně objektivně změřit, a tak se dají i jasně deklarovat pro všechny stejným způsobem. Myslím si, že podobná nařízení by měla tlačit i na větší efektivitu zdrojů. Současný „standard“, kdy mají běžné zdroje ve většině PC tak maximálně kolem 90%, je podle mého nepřijatelný, když technicky výrobci dokáží prostě více. Spočítat si, kolik energie se zbytečně vyplácá třeba na milion PC se zdrojem o účinnosti 90%, proti tomu kdyby všechny měly 95%, není těžké. A jsou to obrovská čísla. Pokud se to prostě nenařídí, tak to výrobci tlačit a dělat dostupnější nebudou. Je zkrátka velké množství věcí, které by podobné snahy měly řešit, ale ty nové regulace z USA to evidentně neřeší. Nesplňují především podmínku jednoduchosti a samotní tvůrci přiznávají, že s některými věcmi prostě nepočítali. Zejména s takovým reálným dopadem už v první vlně.

Bohužel se to dalo čekat. Úředníci nerozumí realitě toho, co a jak nařizují. Výmluvné důkazy máme i v Evropě (dnes zejména kolem elektroaut). Bohužel nekvalitní hloupí úředníci dávají jinak na začátku dobře myšleným a potenciálně prospěšným regulacím, špatnou pověst. A v tomto případě mohou přímo za to, že se pak objevují fake news typu, „že se snaží zakázat herní počítače“ apod. Původně dobrá myšlenka a prospěšná cílená technickoadministrativní regulace, tak bude opět naprosto pohřbena pod těmi všemi nesmysly, složitostmi, překroucenými analýzami, a to díky nekvalitní práci těch, co to měli uvést do praxe … v současné nepromyšlené podobě podobná nařízení celkově mnohem více škodí, než pomáhají něco zlepšovat. Skoro by jeden řekl, že jsou tak dělané cíleně, aby se věci co nejvíce komplikovali, prodražovali a bylo kolem toho drama ... skutečná technická zlepšení trpí.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 17:49:01

A čo čalali ked težarske firmi s činy sa presťahovali do EU.
Teraz nas preto čaka brutalne zdraženie elektriky, už teraz je ohlasenych 20% navyše a pojde to dalej. Pekarne priemysel, tiež kôli zvyšenym nakladom podražeje a zase si to odsereme my zakaznici, drahe GPU draha elektika, drahe vyrobky, vďaka Bit coinu...
Richi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 18:09:51

Díky Covidu nebo BC je hodně lidí, kteří vydělali neskutečně velké peníze.
Záleží jen na tom, jestli jsi ten, kdo více platí nebo více vydělává.
Tedy, kdo má oči pro pláč, nebo křičí jupí.
Já teda patřím taky bohužel k těm prvním.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 18:47:32
avatar
tak vydelalo minimum lidi to jsou zlomky procent, valna vetsina ostatnich lidi to cele zaplati.. Krypto se musi zakazat..
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 18:36:44
avatar
Myslíš si DD, že zákaz klasických aut v EU je dílem nekvalitních úředníků? Jako fakt? ))

A tu o hodném dědečkovi (komoušovi) Timmermansovi znáš?

Proč myslíš, že z Kalifornie odchází Tesla a další silné firmy? Protože tam vládnou už nějakou dobu demokratičtí socialisté, co mooc rádi regulují skoro všechno. A dokud takovýhle přístup neskončí, budou státy a právě EU dál směřovat k světlým zítřkům marxovi/maovi revoluce, dokud budou mít lidi co jíst a kde bydlet.

Joo eko-socialismus a centrální plánování bude něco stát, takže za deset let si koupíš překrásný nadupaný PC ne za sto tisíc, ale klidně třeba za půl mega. Auta budou jen pro movité a vlastnit bydlení bude výsadou těch nejbohatších.

Prosím tě jen tak pro zajímavost.. Jaký je rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním úředníkem?
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 18:48:37
avatar
ohledne toho pravdiveho udavani TPD by se ale neco delat mohlo. Intel toto ojebava roky a roky a nikdo s tim nic nedela.. Aby 125W TDP procak zral skoro 3x tolik neni prece normalni.
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 18:57:53
avatar
S tím se samozřejmě nedá nic jiného, než souhlasit.. ;)
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 20:42:40

Súhlasím, že by sa to mohlo regulovať. V prvom rade by však trebalo spočítať, ze o akej spotrebe sa asi bavíme. Nie je mi totiž jasne, ze koľko % s celkovo spotrebovanej energie ide na domáce počítače. Myslim si ale, ze to bude menej ako ide na servre. Možno to ani nemá zmysel riešiť, ak by slo na domáce pc do 2% celkovej spotreby energie, tak zo by som asi nechal zatiaľ tak. Určite sú iné miesta, kde nám zbytočne tečie viac energie a zameral sa najprv na tie. Jedno je ale iste a to je že nástupom elektro aút pôjde spotreba extrémne hore. To bude ako by mal doma každý človek menšiu farmu na ťažbu crypta
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 23:21:50
avatar
tak je jasné, že pár W těch asi nevytrhne .. ale vynásob si těch několik W stovkami milionů PC a to už je sakra energie ...

takže každý W se v celosvětovém měřítku počítá, protože když se nespotřebuje nebude se muset vyrobit atd.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 21:43:28

Už mě docela deptá, jak lidi v diskuzích (tady i DD) píšou, že úředníci rozhodli o nějaké sračce. Nic takového se neděje, rozhodují ti nahoře tj. politici, kterým to nakukávají poradci, lobbisti, obchodníci, manažeři a další. Na úředníky následně ta vymyšlená sračka dopadne seshora a musí ji plnit.
Prosím, hleďte na to i z druhé strany, děkuji.
Zdraví smutný úředník/ajťák z úřadu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 23:20:48
avatar
politik = volený úředník ;)
požírač křemíku [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 06:33:53
avatar
pak je úkolem úředníka ty sračky seshora co nejvíc ošvejkovat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 301x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 721x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1719x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11