Že nemůže být ještě hůř? Uvízlá nákladní loď v Suezu zablokovala dopravu mezi Evropou a Asií! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 25 březen 2021
altAktualizace: loď po 6 dnech vysvobozena a průplav uvolněn. Škody jsou značné.

 

 

 

 

Víte jak je problém s dopravou, kdy je omezená a na všechno se tak čeká déle a současně doprava zdražila několika násobně? Tak se objevil nečekaný nový problém. A to problém opravdu doslova obřích rozměrů. Asi víte, že prakticky všechno, co se do Evropy po moři vozí z Asie, putuje přes Suezský průplav. A je toho opravdu hodně. Více než 50 obřích lodí všeho druhu jím propluje každý den. Jenže 25.3. se jedna z největších kontejnerových lodí na světě, vzpříčila v kanálu. Najela na mělčinu a zablokovala celý průplav:

A od té doby se jí snaží vyprostit. Bohužel neúspěšně. I když musíme ocenit snahu toho jednoho bagristy, na kterém tak závisí stav většiny Evropského obchodu:

Ono by to bylo vtipné, pokud by se tím opravdu doslova nezablokovala drtivá většina Evropského obchodu a spojení s Asií! Na obou stranách kanálu je nyní zácpa dohromady asi 150 lodí a hromadí se dál, protože se nedaří kanál zprůjezdnit. Každý den tak vznikají obrovské škody v miliardách dolarů. A hlavně už tak velké potíže s dodávkami mnoha produktů a zboží, jsou ještě větší. Pokud tu loď nevyprostí standardními metodami, což vypadá že prostě nepůjde, když se o to snaží už dva dny bez úspěchu, budou muset loď odhlehčit. Do čehož se tam pouštět nikdo nechce, protože jde o jednu z největších lodí na světě vezoucí až 20 tisíc kontejnerů! A vzhledem k tomu, že se zpříčila mimo pobřežní infrastrukturu, zabralo by jen samotné případné odlehčování a opětovné nakládání mnoho dní, což bude mít nedozírné následky a škody. A počítejte s tím, že spousta věcí v Evropě tak bude ještě hůře dostupná, protože na těch lodích i na té zpříčené je mnoho zboží, kterého už teď je nedostatek.

Takže by mě nepřekvapilo, kdyby teď aktuálně nejčastější "výmluva" dodavatelů a distributorů byla: „zpozdila se nám loď“. Já vím, že to zní trochu jako „pes mě sežral úkol“, ale někdy ten pes ten úkol opravdu sežere :). Ale vážně. Jsem v kontaktu s mnoha výrobci, všichni řeší nedostatek prakticky všeho a potvrzují, že na těch lodích je spousta věcí, na které čekají, takže teď opravdu mnozí jen mlátí hlavou do stolu, což je asi tak to jediné, co s tím mohou teď dělat. Nechtěl bych být kapitán té lodi ani pojišťovna majitele …

 


Aktualizace: V pondělí 29.3. se podařilo uvízlou loď konečně vysvobodit a odpoledne tak uvolnit průplav. Škody za 6ti denní ucpávku činí kolem 10 miliard dolarů, zpoždění a narušení už tak narušených dodavatelských řetězců jsou ale významné. Navíc zdaleka neskončí, protože z kapacitních důvodů může kanálem proplout jen omezené množství velkých lodí (obvykle kolem 50 denně). V současnosti je ale fronta téměř 300 lodí. Každopádně tenhle incident připomněl obrovskou zranitelnost a slabiny současného světa, fakt že Evropa je naprosto závislá na výrobě v Asii a je nesamostatná v řadě klíčových oblastech. A stačí chyba jednoho člověk a celý řetězec může být vážně narušen. Tím spíše, že podobná chyba nebo nehoda se může kdykoliv opakovat. Každopádně Evropa by měla pracovat zejména na technologické nezávislosti výroby pro svůj trh, speciálně když chce propagovat přechod na zelenější technologie, tak by se všechny potřebné materiály a technologie u nás také měly vyrábět, protože je neekonomické a neekologické to přeci tahat z druhé strany světa, kde to vzniká kdoví v jakých podmínkách …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 06:56:03

No a? vsak ked uz na pitchu ta nech poriadne
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 07:21:02

Njn, tak si těžaři nebudou moct koupit další grafiky do svých rigů, fakt škoda
Obyčejný hráč stejně v této době není pro obchody cílová skupina.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:02:13

Já bych řekl, že těžaři si budou ochotni připlatit i za to, že jim karty dopraví letecky
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2021-03-26 07:57:43
avatar
Kapitán je v pohodě, za průplav zodpovídá lodivod, v tu chvíli kapitán předává velení lodi jemu. Bohužel velikost lodi a silný vítr udělal své.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 08:26:34
avatar
No podle toho bahna na kraji si s pravidelným čištěním od nánosů taky moc hlavu nelámou. Každopádně běžnému člověku může být jedno, jestli grafiku nekoupí kvůli těžaři a nebo kvůli lodi. A spoustu dalších věcí už není teď, alespoň lidi vidí, jak bylo rozumné si zlikvidovat výrobu a vše dělat na druhém konci světa
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:36:10
avatar
Když musí čekat takovu dobu nevyplatilo by se jim to obeplout jinudy? To vážně celý svět spoléhá jenom na jeden kanál.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:44:19
avatar
podívej se na mapu světa a bude ti to jasný ;)
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:47:30

Cely vset nie , iba Europa ;-) Cez Suez ide cca 12 % svetovej dopravy. Obchadzka okolo Afriky znamena + 12az 18 dni a mastny priplatok za extra minute palivo ...
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 16:01:20
avatar
Horší je šance že výlet(i s nákladem) skončí u Somálska,.. ale tech 12 dní neni tak strašné, je pravdepodobné že vyprošťovaní + poradí rade i tech 18 dní presáhne snadno. Cena Paliva vz stráty se zdržení,..
MakSim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 18:46:22

No on ten připlatek za palivo není až tak hrozný, on ten poplatek za Suez je taky pěkná pálka, tu zas šetří. Spíše jde o ten čas.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-29 08:38:50
avatar
Tyhle obrovské kontejnérové lodě sežerou 13-14 tun paliva za hodinu, takže ten suez je ještě levnej.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:45:45

No jo najviac je na tom zarazajuce ze zjavne spravca kanala nieje dostatocne pripraveny rychlo riesit aj taketo nehody. Je az tragikomicke ako sa tam niekolko dni motaju zo 2 barge a 8 remorkerov bez viditelneho posunu k vysledku. Z tych 8 remorekov je len iba jeden Baraka1 trochu vacsi s taznou kapacitou 160 ton. Nechapem ako chcu s takymi slabuckymi tahacmi posunut na plytcine zaseknutu 200 000 ton tazku lod ? Skodaze dalsie cakajuce velke lode niesu prisposobene na moznost potlacit. Pri takom pokuse by sa im predky pokrcili ako papier nehovoriac o tom ako by prevalili bok samotnej Ever Given...Tak im asi neostane ine len pokracovat v bagrovani zeme okolo a s pod lode.
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 17:22:52
avatar
Ono kdyby se lode šponovali denne asi by boli pripravený lepšie,...
brejn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bagrista 2021-03-26 11:31:20

Ten bagrista by měl dostat medaily za shanu.
Prostě 1 bagr! Denně se přichází o miliardy dolarů a tam v prachu a písku bojuje na 1 bagr
cernakus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kdyby americkej zkurvistán 2021-03-26 14:42:55

Se do nás furt nedrbal a neštval nás proti Rusku, už dávno mohla být hotová Nová hedvábná stezka a vozilo by se z Číny zboží vlakem. Byly by tak dvě cesty (vlaková dokonce výrazně ekologičtější) a problém by nebyl. Jenže proč by Rusko investovalo cca 120 miliard dolarů do obnovy Transsibiřské magistrály, když by neustále hrozilo, že na pokyn lenního pána evropští vazalové tuhle cestu zavřou a Rusko bude sčítat škody.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 15:10:28
avatar
se klidně vozit může, ta železnice funguje .... a nevede přes území USA takže ti se do toho nemontují ... jenže vede přes území hned několika států, kteří mají s Ruskem historické zkušenosti, včetně ČR a ti nám jasně říkají, co je Rusko zač ...

Na druhou stranu je otázkou, zda současná situace, kdy se v číně vyrábí všechno, je dlouhodobě vhodná strategie ....
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 21:25:42

Jedna kolej se nehodí pro časté táhání nákladu, má malou propustnost a stabilitu.
Tranzitní koridor vyžaduje dvě koleje (pro každý směr i jako lokální záloha).
Pedrodc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 22:06:53

Nevím co s tím Rusem máte, ale pokud si trochu zavzpomínáme, tak to byl Západ, kdo zničil Československo s tichou podporou Polska. A byl to Němec s Polákem, kteří si rozebrali naši krásnou zemičku. Poněmčení a tvrdá polonizaze tu jela do té doby, než Němec skrčil pakt Piłsudski-Hitler do koše. V Číně se dávno nevyrábí vše, dnes je v kurzu Indie. Železnice je to správné řešení z Asie do Małaszewicz. Bez lodí to však nikdy nepůjde! Nedělejte z týdenního zpoždění vědu. Tehle problém může přispět k lepší logistice do budoucna. Pokud jde o PC, tak je naprostá zhovadilost kupovat zen3+gk za dnešní ceny. Když nákup za draho, tak jedině zen4, DDR5, gk7900. Do roku 2022 máme čas.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 15:02:29
avatar
Němec s Polákem si rozebrali naši zemičku za podpory Anglie, Francie a... Ruska. A víš o tom, že Stalin se snažil získat vliv nad naší zemí už před válkou? Spousta zemí, včetně těch západních, nám ublížila, spojenci nejvíc tím, že nás na Jaltě nechali Stalinovi. Ale že všech nejvíc nám uškodilo Rusko tím, že si nás zařadilo k sobě do východního bloku.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-29 08:55:24
avatar
Jasně 365.000 lidí u nás zahynulo kvůli Německu, ale nejvíc nám ublížilo Rusko. Stalin se taky snažil domluvit se západem proti Německu, ale nechtěli, kalkulovali s tím, že se Německo pustí na východ, což taky udělal, ale nejdřív zabral západní evropu I když Stalin taky trochu kalkulovat s tím, že si to Němci rozdají s Francii jako za první světové a jakmile se vyčerpají zákopovou válkou, vezme Evropu jedním vrzem
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Evropa a Rusko 2021-03-29 12:26:25

Tak abychom byli v obraze, třeba i jen díky učivu ZŠ, připomeňme si už 1. sv. válku. Německo, aby oslabilo Rusko a byla tak východní fronta oslabena/uzavřena, posílá vlak s haldou zlata a peněz kam? Do Ruska komunistům a Leninovi na revoluci. Už zde se mohou hledat kořeny pozdějšího nekompromisního nástupu komunistů. Myslíte, že bez peněz by něco zvládli?
Dále – Evropa a nástup Hitlera a nacionalismu v Německu – díky expanzivní agresivní politice a strachu především Anglie a Francie je Německu a Hitlerovi povoleno vše. A kořeny jsou opět hned po 1. sv. válce. Německo nesmělo vyrábět a vlastnit ponorky i další ozbrojené složky měly být výrazně omezené. Výsledek? Celá Evropa věděla a viděla, jak Německo zbrojí a nic proti tomu neudělala, smlouvám a mezinárodnímu právu navzdory.
1938 – opět „západní spojenci“ Francie a Anglie „prodávají“ oblasti sudet ČSR, v podstatě obětují Československo v bláhové naději, že to Hitlerovi bude stačit (btw jediný, kdo nabízel jakousi pomoc bylo Rusko/SSSR i bez toho, že by se připojila Francie – s odkazem na smlouvu FR/ČSR/SSSR). Získali tím kolik? Necelé 2 roky? 1939 Německo obsazuje České země, 14. 3. Slovensko vyhlašuje klerofašistický Slovenský štát a „žádá“ velkoněmeckou říši o „ochranu“. Pořád se bavíme jen o západní Evropě a našich „spojencích“. Naši zemi si rozeberou Německo a Poláci, na Těšínsku se bojuje s Polskem. To ještě Poláci netuší, co je v září čeká. Až tam se ukazují Rusové/Sovětský svaz a Stalin, kdy si na základě smlouvy s Hitlerem rozeberou Polsko.
Rusko, potažmo Sovětský svaz nám a naší zemí ublížilo daleko později, po válce. Ale prvotně se jednalo o „západ“, který ovlivnil prudký tok dějin v celém 20. století.
Čili – víme, co umí Rusko, ale nikdo už neříká „víme co umí západ“, i když nás nespočetněkrát zradil a prodal. Je třeba se dívat na dějiny objektivněji a trochu s nadhledem.
Terakon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 14:46:19
avatar
Nord Stream 2 taky nevede přes území USA a montují se do něj vostošest ...
Yukito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 18:18:11

Tohle nemá chybu co se může podělat to se podělá. Inu moje 1070 snad ještě rok nebo čtyři vydrží
TdiRs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 19:22:54
avatar
Také přežívám na mé 1080Ti :-/
KKKuba2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 07:54:55

1080ti je na přežívání ještě dost solidní karta, jsou na tom lidi daleko hůř ;)
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 14:54:13
avatar
to je ještě v pohodě, znám lidi co jedou stále s kartami ještě staršími jako GTX 980Ti nebo novějšími ale na podobné výkonové úrovni jako je ta GTX 980Ti nebo možná i o něco nižší ( třeba RX 580 nebo GTX 1660 atp.) a chtěli si koupit něco lepšího jako např. tu RX 6700xt nebo někteří třeba chtěli koupit i tu 6800/6900 xt/ RTX 3080 ale to nejde a když už tak za cenu která je skoro o 100% vyšší než jaká by normálně byla, jako např. nyní koukám že mají skladem v tsbohemia RX 6900 XT za 56 490,- Odkaz a to si prostě už i člověk co byl ochotný dát za grafiku 30-40 tis. prostě rozmyslí
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 22:14:09
avatar
Já krmim r9 5900x do rx560tky
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 20:57:17

Nechápu, co tady brečíte... To si jako fakt myslíte, že v těch kontyšech se vozí grafické karty a podobné věci?
Na to zapomeňte.
Zboží s měrnou cenou 500+ USD/kg se dopravuje obvykle letecky. To si dnes nikdo nelajzne to poslat lodí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 21:16:51
avatar
ne, nemyslíme, víme to .... vozí se tam podobné věci, grafické karty, desky, skříně, zdroje, veškeré periferie atd. letecky se z PC HW přepravuje jen minimum věcí, protože je to dost objemné a těžké zboží ....
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kontejner GK? 2021-03-30 09:07:48

A kolik GK tam asi reálně může být? Když takřka všechno je zřejmě někde v těžařském rigu, nejspíše v USA bo Asii?
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 12:16:39
avatar
heh, zkus poslat blby jeden kontejner letadlem a lodi a pak porovnej naklady, myslim ze to potom pochopis..
To neni jak poslat par malych balicku individualnich objednavek z aliexpresu za par susnu na prazdnych sedackach letadel osobni dopravy (dokud teda byla), protoze to letadlo uz zaplatil nekdo jiny a letelo by tak jako tak. Posilat kontejnery zbozi letadly je drahe i pro Apple a to uz je jo co rict..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 14:26:27
avatar
on nepochopí .... on neví prakticky nic o čem píše ...
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 21:44:39
avatar
Mapu jsem viděl ale, kdyby ta loď uvízla na delší dobu, tak by se to třeba vyplatilo. Ještě mají možnost kolem Afriky. Ale tady se aspoň ukazuje, jak je špatně, když existuje pouze jedna možnost/cesta. Něco se podělá a většina světa je v háji. To stejný, že se prakticky všechno vyrábí v Číně. Potom to tak dopadá. :/
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jedna cesta 2021-03-30 09:13:25

No ono je primárně špatně, že se vše vyrábí na jednom místě na světe, Čína, Indie atd. pak je jasné, že pokud se jedna země rozhodne např. pro embargo a byť jen na týden zastaví výrobu a vývoz, tak se zbytek světa po****. V honbě za levnou pracovní sílou (a kdysi čistějším ovzduším pro výrobu, což už dávno není pravda) se takřka vše, co se týká elektroniky dělá v Číně a okolí. A na to zbytek světa dojede.
Stačí, když se pár dodavatelů/výrobců v Asii nakrkne, a svět bude bez telefonů, počítačů, aut a spousty dalších výrobků.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FORTNITE se hlásí s novou kapitolou a změnami
FORTNITE se hlásí s novou kapitolou a změnamiÚterý, 07 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 103x
Komentářů: 0
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!Neděle, 05 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 753x
Komentářů: 5
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!Sobota, 04 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 624x
Komentářů: 5
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1000x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1050x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1622x
Komentářů: 7