AMD chystá multi-čipovou 7nm NAVI architekturu RADEON grafik na druhou polovinu 2018!? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 10 říjen 2017
altDíky úspěchu nových produktů AMD to vypadá, že je na investice a nové produkty.

 

 

 

 

Rok 2017 znamená pro AMD a vlastně celý trh hodně moc. Pokud by nové procesory i GPU propadly, tak by to byl velmi pravděpodobně konec AMD a naděje na jakoukoliv konkurenci na CPU i GPU trhu. Nicméně to vypadá, že nové procesory se AMD povedly a stejně tak na poli GPU, i když dostupnost grafik vypadá tragicky, je to právě proto, že prodeje jdou skvěle a prodá se vše, co se vyrobí. Zkrátka po letech je tu světlo na konci tunelu a AMD si vydělalo alespoň na nějaké investice (i když po letech útlumu a šetření i na svícení, je každý dolar navíc velká změna, takže nepřehánějme očekávání).

Aktuálně tak dokončuje RYZEN 2 procesory, které bude vyrábět ne 14nm ale rovnou 12nm a přijdou dříve, než se čekalo. A to samé nás možná čeká ohledně první verze 7nm procesu a grafik NAVI! Ačkoliv jsme doposud měly za to, a všechny informace tomu nasvědčovaly, že NAVI jako nástupce VEGA je až produkt pro rok 2019. Zdroje TweakTown magazínu však tvrdí, že AMD vydá NAVI už v létě 2018! Mezitím se navíc chystá 12nm VEGA 2. Právě fakt, že AMD má mít nějak moc produktů ve velmi krátké době, je poněkud matoucí a budí pochyby. Co já jsem si zjišťovat, věci jsou o dost komplikovanější.

V současnosti má AMD na trhu z nových GPU jen VEGA 10 čip, přičemž ve výrobě je i mainstreamová herní VEGA 11. Ta snad dorazí do konce roku na trh. Tím by AMD mělo se 14nm výrobou skončit. Následovat by měla ještě „VEGA 2“ na 12nm. Nemůžeme vyloučit, že spíše půjde o další verzi čipu, třeba menší model. Ve hře je ale i 12nm verze současné VEGA 10. Je ale možné, že AMD trochu pozměnilo plány a 7nm dorazí dříve, i když to je nepravděpodobné, to by musela jít 7nm výroba opravdu mega-skvěle. V tomto případě je velmi důležité poznamenat, že jsou dvě zcela odlišné verze 7nm procesu. Ten první, za kterým stojí GF, by měl být velmi brzy dostupný. Není zdaleka tak pokročilý a je udělaný hlavně aby byl brzy k dispozici. Jenže je tu ještě druhý 7nm proces, který vznikl ve spolupráci s IBM a dalšími, ten je mnohem pokročilejší, ale bude až později (právě asi pro produkty v roce 2019). Takže je jasné, že pokud NAVI má být na 7nm, je velmi pravděpodobné, že bude více verzí.

V případě NAVI architektury má jít navíc o technicky velký přelom, kdy místo jednoho velkého GPU má tvořit jádro karty 2-4 menší jádra, jinými slovy to, jak AMD dělá už dnes ThreadRipper a EPYC procesory, tak chce dělat grafik, ovšem s lepší funkčností než multi-GPU doposud. A nutno dodat, že to není jen plán AMD, ale i NVIDIA. AMD s tím ale chce přijít jako první, a právě u NAVI. V tuto chvíli tedy říkám, že podle mého názoru si TweakTown nemusí vyloženě vymýšlet a nelze vyloučit, že 7nm NAVI s na konci léta 2018 skutečně objeví. Jenže současně nemusí jít o NAVI pro naše herní grafiky, ale velmi pravděpodobně jen pro výpočetní segment. Ostatně NVIDIA také letos už před několika měsíci ukázala netradičně 12nm obří TESLA V100, přitom karta se objeví v běžném prodeji až později a běžné herní VOLTA GTX verze až v Q1 2018. Nedivil bych se tedy stejnému scénáři, tedy že AMD předvede 7nm multijádrovou NAVI pro HPC, co by konkurenta TESLA V100 v létě 2018, i když dostupnost bude později.

Zkrátka si myslím, že příští rok bude v běžných grafikách stále patřit 14nm a 12nm VEGA, tedy že budou spousta času na 12nm vylepšené VEGA verze. NAVI grafik se pak dočkáme skutečně až v roce 2019. Výrobci GPU zkrátka stále více rozdělují produkty a stále více upřednostňují ty čistě výpočetní, které jsou s velkým náskokem dodělávány, vyráběny a uváděny jako první, přičemž řadu let to bylo přesně naopak. Platí to jak o AMD VEGA, tak o NVIDIA VOLTA a jsem si skoro 100% jistý, že to samé bude platit i pro AMD NAVI, kdy si velmi pravděpodobně na běžné herní 7nm RADEON NAVI grafiky počkáme v klidu až do roku 2019. Což prostě ale nevylučuje, že se HPC Radeon NAVI neobjeví v druhé polovině už příštího roku. Bude evidentně nutné připomínat v dalších aktualitách, že svět GPU nejsou jen herní grafiky, dokonce že už ani pro NV ani pro AMD nejsou na prvním místě …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 34
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-10-10 15:58:52

Není trochu brzy psát co bude Navi nebo třeba Volta v běžném spotřebitelském provedení? Přece jenom je to ještě dost daleko, než aby jedna či druhá firma prozradila něco víc. Pokud vím, tak všechny dosavadní informace byly spíše spekulací.
NavratilJirka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-10-10 17:20:49
avatar
Navi hype train begins.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dost 2017-10-11 11:53:00

pochybuji, že za 1 rok uvedou něco tak technologicky převratného jako multičip GPU. Problém vidím hlavně v šířce pásma k pamětem skrz interposer, který musí propojovat jednotlivé čipy, ten má daleko vyšší nároky na propustnost než u CPU, tam AMD používá Infinity Fabric (kolik bude maximum, čtyři jádra jako v případě CPU?). Ale jinak je multičip nezbytnost, dokonce si myslím, že by v budoucnu mohla AMD přidat k CPU jednotku FPGA (jako další čip, nějaký patenty už na to má).
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-10-11 19:37:39
avatar
FPGA nikde nedajú pretože 10 TFlops FPGA je v porovnaní s 10 TFlops GPU podstatne väčšie a hlavne niekoľko krát drahšie. Spotreba tiež nieje nízka, high-end FPGA zožerie kľudne cez 300W.

Existujú interposery ktoré sú na úrovni posledných vrstiev samotného procesora, takže to je akoby plynulý prechod a prakticky sa nedá poznať, že to je viac čipov. Ale bohužiaľ to je aj dosť drahé.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-10-12 02:23:45
avatar
NAVI a MCU je ve vývoji už minimálně 2 roky ;)
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-10-11 20:18:58

Ono to "scalable" může být cokoliv, třeba jen více verzí GPU pro různé oblasti určení. Prostě něco méně futuristického. Třeba Navi ani interposer nebude potřebovat a půjdou lehčí cestou, kdo ví.

Rád si počtu tyhle články plné spekulací o připravovaném HW. Ale nemělo by to vyznívat, jako jisté a potvrzené informace.
del42sa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NAVI 2017-10-12 07:31:27

zatím nikdo neví jestli Navi bude složeno s více malých čipů, tohle je zatím jen nepotvrzená spekulace, tak bych s ní neoperoval jako s hotovou věcí Honzo
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!Neděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1559x
Komentářů: 10
Šílené RAGE 2 v herních záběrech
Šílené RAGE 2 v herních záběrechNeděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1001x
Komentářů: 7
Star Trek: Patric Stewart jako Jean-Luc Picard, se vrací!
Star Trek: Patric Stewart jako Jean-Luc Picard, se vrací!Pátek, 10 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1472x
Komentářů: 28
Red Dead Redemption 2 vypadá skvěle, ale stále není PC verze!
Red Dead Redemption 2 vypadá skvěle, ale stále není PC verze!Čtvrtek, 09 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1017x
Komentářů: 2
Fallout 76 – BETA jako ostrá hra. Obavy jsou na místě.
Fallout 76 – BETA jako ostrá hra. Obavy jsou na místě.Středa, 08 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1710x
Komentářů: 5
Shadow of the Tomb Raider – podívejte se na úvod hry
Shadow of the Tomb Raider – podívejte se na úvod hryÚterý, 07 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 938x
Komentářů: 2