AMD Radeon bude řídit Rick Bergman! Bývalý šéf grafické divize ATI se vrací. A šéfka AMD končí? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 06 srpen 2019
altZajímavé novinky u AMD. Vrací se jeden z klíčová osobnost úspěšných let ATI Radeon!

 

 

 

 

U AMD, se díky Lise Sue a jejímu teamu, podařilo věci otočit o 180°. Zakladatel a dlouholetý šéf společnosti AMD neměl vůbec šťastnou ruku, pokud šlo o volbu jeho přímých nástupců, kteří firmě vládli hlavně minulé desetiletí. Popravdě věci šly od 10 k 5. A co nezničil podvodník Hector Cruiz (2002 – 2008) a jeho nástupce Dirk Meye (2008 – 2011), to dodělal účetní Rory Read (2011 – 2014) a jeho škrty a rozhodnutí, která dostala AMD do stavu klinické smrti. Mohla za to série rozhodnutí, včetně legendárně stupidního tahu odprodeje mobilní grafické divize ATI za pár šupů, aby následně vydělávala Qualcommu miliardy do současnosti. Katastrofální rozhodnutí byla ale ohledně soustředění se AMD na budoucí produkty mimo HPC a klasická výkonná PC. Ta poznamenala možnosti a nabídku produktů AMD na dlouhé roky, a to i po odchodu bývalého vedení AMD v roce 2014. Za něj firma prakticky přišla o konkurenceschopnost, a to nejhorší byla i ztráta velmi schopných lidí, kteří se na rozhodnutí a stav věcí u AMD-ATI už nemohli dívat a radši odešli. Ač tedy stávající vedení AMD chtělo věci napravit, nešlo to hned a už vůbec ne rychle.

Nicméně po nástupu Lisa Sue (2014 a dál), současné šéfky AMD a jejího teamu, se věci více než hodně změnily. Firma nastavila jasný srozumitelný a hlavně správný směr, investovala své omezené zdroje do dvou zásadních aspektů (výkonných CPU a GPU) a poslední dva roky vidíme výsledky na poli procesorů a letošní rok i konečně na poli grafických čipů. Asi nikdo nepochybuje o tom, že nebýt současného vedení AMD, pravděpodobně bychom už letos psali nekrolog společnosti AMD. Úspěšná strategie firmy ale také přilákala a získala zpět řadu z klíčových pracovníků, kteří byli dobrovolně i nedobrovolně nuceni firmu v dobách minulého vedení a škrtů opustit. Řada z těch lidí se do AMD vrátila, někteří nakrátko se specifickým úkolem, jiní na stálo. A výsledkem byla procesorová ZEN architektura a nová grafická NAVI architektura. No a aktuálně tu máme ohlášení dalšího velkého návratu.

Rick Bergman je velmi známé jméno a prakticky nejznámější postava bývalého ATI, kam přešel po zkušenostech z IBM, S3 v roce 2001. A zůstal v ní i v době převzetí ATI společností AMD (což byl jediný dobrý tah bývalých vedení AMD z minulé dekády, ovšem samozřejmě byl katastrofálně proveden), už jako šéf grafické divize Radeon. Za jeho panování vznikla řada nejúspěšnějších produktů ATI Radeon v historii, firma rychle přecházela na nové výrobní procesy a přicházela s řadou klíčových technologických novinek a vylepšení, která se stala standardy pro grafické karty vůbec. V té době ATI jasně dominovalo technologicky nad NVIDIA. Dá se říci, že za vlády Rick Bergman připomínaly produkty ATI a jejich vývoj a přístup k němu, situaci současných AMD RYZEN procesorů. Bohužel, s nástupem účetního Roryho Reada do čela AMD a další série zásadních škrtů, přišly těžké časy. Osekání grafické divize a jejích možností, znemožnilo pokračovat Ricku Bergmanovi v jeho práci tak jak chtěl, a hlavně bylo pro potřeby GPU třeba, a tak z firmy v roce 2011 nedobrovolně odešel. Spolu s ním ovšem odešla i celá řada klíčových schopných lidí, včetně strůjců grafických architektur, z čeho se firma nevzpamatovala. A co to znamenalo pro další roky, si dobře pamatujeme. Následky toho jsme pociťovali ještě do tohoto roku. To byl totiž začátek konce grafické divize ATI/AMD Radeon, která v roce 2013 byla seškrtána natolik, že prakticky přestala fungovat. Řada produktů, které měly vzniknout, nevznikly a výsledkem byla situace neexistence konkurence v některých segmentech grafického trhu od roku 2015 téměř do dneška. Od roku 2014 ale stávající nové vedení AMD sbíralo grafickou divizi ze země a stavělo doslova na zelené louce. Samozřejmě prioritou byla procesorová divize, a tak na grafickou se pořádně dostalo až poslední 2 roky. A první novou grafickou architekturou vzniklou v téhle nově vybudované Radeon divizi, je právě letošní NAVI postavená na RDNA.

Mezitím ale v grafické divize AMD došlo k dalším změnám. Ta nejzásadnější je určitě nějaká dohoda AMD s Intelem v rámci které přešel šéf grafické divize Radeon, Raja Koduri, s částí svého teamu přímo a hned na stejnou pozici do Intelu. Nutno říci, že Raja Koduri sice dokázal postavit grafickou divizi AMD zpět na nohy, ale rozcházel se v některých klíčových otázkách ohledně směřování architektury a GPU s přáním AMD i s řadou dalších lidí v grafické divizi Radeon. Raja Koduri chtěl směřovat věcí primárně do HPC, proto zejména VEGA 20, které je jeho dítkem, vypadá, jak vypadá. Odchod Raji Koduriho do Intelu tak byl určitě z posvěcení AMD a proslýchá se, že se hodně lidem uvnitř Radeon divize ulevilo. Nicméně od té doby panuje trochu nejistota, kam se grafická divize bude ubírat, a hlavně potřebovala někoho opravdu schopného, který by Raju skutečně nahradil. A takoví lidé nerostou na stromech. AMD se ale podařilo najít prakticky dokonalého člověka na pozici šéfa současné grafické divize.

A tím je právě Rick Bergman. Ten se tak vrací na pozici, kterou kdysi byl nucen do značné míry nedobrovolně opustit. Vrací se ale za situace, která mu umožňuje přesně pokračovat tak, jak chtěl kdysi a potřeboval. Jeho přístup a jeho strategie prakticky zcela odpovídá tomu, co AMD nyní razí. Zásadní věcí ale je, že AMD je nyní stabilizované, má jasný plán, dobré produkty, finančně sílí a to nejlepší teprve přijde. Rick Bergman je další ze zásadních a klíčových lidí, kteří se do firmy vrací s jasným úkolem, mají v ní historii a mají především zájem, aby uspěla. Jinými slovy, další skvělý tah současného vedení společnosti. A když už jsme u toho …

  • Lisa Sue prý letos skončí v AMD a přejde do IBM …

Jeden z nejméně spolehlivých webů na Internetu, wccftech.com, přinesl exkluzivní článek o tom, jak prý šéfka AMD letos ve firmě skončí a právě Rick Bergman má být jejím nástupcem. Lisa Sue prý přejde do role druhé šéfky IBM, na což se prý hodně těší.

Ač by celkově vzato dávaly tyhle informace smysl, vazby mezi AMD a IBM jsou značné, mnoho z lidí v AMD má v IBM historii, Lisu nevyjímaje, stejně je tu pár problémů. Načasování je divné. I když ano, firma je stabilizovaná, tak se Lisa může teoreticky klidně přesunout jinam, ale proč by to dělala? Je zde ještě spousta práce a spousta věcí, co by se dala u AMD zlepšit. No a Rick Bergman jako nový šéf AMD? Opět, bylo by to sice určitě možné, špatný šéf by to nebyl, ale tenhle člověk se perfektně hodí na pozici šéfa grafické divize. A vzhledem k jeho historii je to přesně ta pozice, kterou chce zastávat.

Každopádně žádný relevantní zdroj nepotvrdil ani vzdáleně informace, se kterými operuje wccftech.com. Auto článku má navíc historii, kdy se ve 100% jeho „zaručené“ informace rozcházejí s realitou. A to tak, že zásadně. Přesto prý článek nechává online a stojí si za ním. A to i když šéfka AMD na Twitteru reagovala na celou zprávu. Podle ní je naprosto nula věcí pravdou na informacích, které článek předkládá. Miluje práci v AMD, a to nejlepší prý teprve chystá.

No a pokud nás něco několik posledních let naučilo, tak že Lisa Sue pečlivě váží, co říká, rozhodně její vyjádření nikdy nejsou lživá. Takže řekl bych, že i když je zcela pravděpodobné, že jednou AMD opustí, a to klidně třeba pro pozici v IBM, nemyslím si, že se tak stane letos. Tudíž celá zpráva wccftech.com je lež. A pokud se tak 100% lží ukáže, je ostuda, že ji autor vůbec publikuje. V tuto chvíli ale zjevně můžeme být v klidu, AMD má stabilní vedení a grafická divize ještě posílila návratem Ricka Bergmana. Nejbližší roky tedy vypadají dobře :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 47
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 277x
Komentářů: 3
Nový JAMES BOND v první ukázce: NO TIME TO DIE
Nový JAMES BOND v první ukázce: NO TIME TO DIEČtvrtek, 05 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 528x
Komentářů: 4
BLACK WIDOW v samostatném filmu v první ukázce!
BLACK WIDOW v samostatném filmu v první ukázce!Úterý, 03 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 891x
Komentářů: 6
CODEMASTERS kupilo Slightly Mad Studios
CODEMASTERS kupilo Slightly Mad StudiosPondělí, 02 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 669x
Komentářů: 2
Nechcete čekat? Udělejte si RTX 2080 Ti SUPER doma!
Nechcete čekat? Udělejte si RTX 2080 Ti SUPER doma!Středa, 27 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2000x
Komentářů: 3
Nový HALF LIFE: Alyx představen – většina si ho nezahraje
Nový HALF LIFE: Alyx představen – většina si ho nezahrajePátek, 22 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2791x
Komentářů: 10