Dostupnost grafických karet bude horší – výrobci prodávají přímo těžařům. Na hráče se kašle? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Saturday, 20 January 2018
altŠpatné zprávy. Vypadá to, že výrobci grafik se chtějí na krypto-šílenství napakovat na úkor hráčů.

 

 

 

 

S nějak větší výrobou GPU a hlavně GDDR5 pamětí nelze počítat, takže na několik dalších týdnů je situace vymalovaná. Navíc výrobci grafik si všimli toho, že oni sice dodávají do distribuce grafiky tak, aby se mohly prodávat za doporučené ceny, ale první distributor si na ně nalepí takovou marži, že na kartě vydělá několikanásobek toho, co výrobce. A tak mám z několika důvěryhodných zdrojů potvrzeno, že výrobci grafik prodávají karty napřímo bez prostředníků těžařům po stovkách až tisících.

Mnoho grafik, které měly směřovat běžně do obchodů a k běžným uživatelům PC k nim tak vůbec nezamíří, což je jeden z důvodů, proč je grafik najednou v běžných obchodech takový nedostatek. A situace se nezlepší v žádném dohledném termínu. Objevují se sice snahy od AMD (neoficiálně) od NVIDIA (oficiálně), kdy nabádají prodejce k tomu, aby omezily prodej karet na maximálně 2 kusy na zákazníka. Nicméně obě firmy přiznávají, že k tomu nemohou prodejce nijak nutit ani donutit. Jisté páky měly jen v případě referenčních modelů. Ty si ale NVIDIA prodává už jen napřímo přes svůj obchod, kde má omezení 2 kusů dávno. AMD v současnosti fakticky téměř žádné referenční grafiky na trhu nemá, všechno včetně RX VEGA karet je nyní ve výrobě jako nereference. AMD se snažilo, při uvedení RX VEGA karet, nutit výrobce nabízet je v balíčcích s hrami a hlavně s dalším hardware, což se osvědčilo v tom smyslu, že v těch balíčcích ty karty skutečně mířily k hráčům. Bohužel prodejcům a distribuci se tyto balíčky moc nelíbily, protože oni raději prodávají více karet najednou těžařům. AMD a NVIDIA sice berou těžaře samozřejmě vážně jako zákazníky, ale vážně berou i hráče a chtějí pochopitelně co nejlepší pro obě skupiny zákazníků. Žádost směrem k obchodníkům aby omezili prodeje těžařům je logická, protože v současné situaci jsou obětí právě hráči a běžní uživatelé, a situace není vyrovnaná. Jedna skupina zákazníků trpí a zatímco kryptošílenství v současné podobě pomine, hráči zůstanou a nezapomenou.

Některé obchody v zahraničí tak sice omezili jen 2 kusy karet na zákazníka, jiné však nadále prodávají i 6 karet na jednou ve „výhodném balení“. Například RX 580 tak lze pořídit výhodně při zakoupení 6kusů za nějakých 20 tisíc za kus. A hádejte co, ano prodávají se skvěle, všechno je vyprodáno. V ČR, kam směřují dodávky karet jako poslední, máme extrémně omezenou nabídku, a rostou ceny. Karty chodí stále po desítkách a desítkách kusů každý týden od každého výrobce mnoha modelů, ale poptávka je zkrátka větší a prodává se všechno. Viděl jsem na vlastní oči odběr 10 kusů RX 580 8GB za 14 900 korun za kus a 10 kusů RX VEGA 64 za 25 tisíc, jen to přeložili z palety do další bedny a už to jelo k zákazníkovi, do běžných retailů se ty karty většinou ani nedostanou. Jestli tedy doufáte, že se situace zlepší a ceny se vrátí do normálu, tak bez toho, že těžařům vypnout proud a zabaví všechny coiny a pošlou kutat zlato do Afriky, to nejspíše nepůjde.

Bohužel, výrobci grafik karet se nyní starají hlavně o těžaře, pak profesionální/výpočetní karty kde je nyní také silná poptávka kvůli AI a datacentrům obecně, pak OEM výrobci především mobilní segment, a na úplně posledním místě jsou běžné dodávky karet do běžných obchodů pro nás co si staví PC. A lepší to hned tak nebude. Pokud doufáte, že něco zlepší uvedení nějakých novinek, tak vás zklamu, ty jsou ještě nějakou dobu daleko a pokud nebudou používat GDDR6 či jiný typ pamětí než GDDR5, tak situaci o moc nezlepší.

Každopádně držte si karty, pokud sháníte novou, objednávejte a čekejte v pořadníku možná se na vás dostane a všichni se modlete, aby digitální měny potkala velká, opravdu velká nehoda, všechno tam šlo do háje a situace tak začala být zase trochu normální a rozumná. Pak zase bude dobře pro všechny, ne jen pro pár vikuků, kteří zjistili, že jsou blázni, co platí za bezcenné 1 a 0 statisíce korun. . Mimochodem, výrobci karet si uvědomují velký risk, který soustředění na těžaře přináší, ale stále více výrobců karet je ochotna to nyní risknout, protože prostě ty velké prodeje s nevídaným ziskem téměř bez práce jsou fantastické. Vědí ale, že jakmile přijde útlum, budou mít velký problém jednak s obrovským množstvím ojetých karet za směšné ceny, které se objeví v bazarech a tím pádem i problém prodat nové karty i za normální ceny. Ale prostě současné kryptošílenství je v takovém stavu, že těžba pokračuje maximálním tempem, těžaři chtějí všechno bez ohledu na cenu a výrobci jsou ochotni jim to poskytnout, i když hráče a s tím velkou část PC trhu fakticky hází přes palubu. Zatím se jim to vyplácí a pokud bude ten nebezpečný nesmysl s digitálními měnami pokračovat, dost možná si budeme muset zvykat, že nějakou dobu mainstreamovou grafiku nekoupíme za méně jak 10-15 tisíc a high end bude za 30-50 tisíc a na příděl.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 28
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 10:13:06

Krasne krasne po kriplovom sialenstvy v bazaroch budu vykonne karty za fusku a v obchodoch ani pes nestekne po novych kartach no a vtedy si ja kupim vegu 64 pod cenu xaaxaxa
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 12:03:25

Si mýliš pojmy s dojmami ;) na bazároch budú minimálne o 30% drahšie ako nové pred boomom ....za ďalšie výrobcovia majú u mňa veľké plus že obchádzajú reťazce, aspon alza, czc a podobní velkí hráči pochopia že nepredávať za doporučenú cenu sa neoplatí lebo nebudú mať čo , nenažraté obchody ....myslel som že už sme vyspelá civilizácia a obchody regulované zákonom si nemôžu zvyšovať cenu na základe zvýšenia dopytu ....toto by malo byť normálne zákonom ošetrené ...

Do 26-teho nevie nikto čo bude s cenou btc a tým pádom aj ostatného crypta ale po 26 sa to kludne môže zastaviť niekde pri 30k a to bude s kartami fakt fakt fakt problém pokiaľ nedodajú do predaja nejaké orezané verzie bez výpočtov, ale to by bolo zas komplikované na výrobu takže najbližšie sa budú dať kúpiť karty v 2019 kedy sa očakávajú nové generácie a nové regulácie crypto ... dovtedy budú chodiť len drobky, výrobcovia nebudú riskovat navýšenie výroby pre tak volatilný a nestabilný trh ako je crypto ...
AmonAmarth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:34:22
avatar
o com inom by mal byt obchod, ak nie o reakciu na dopyt. Uz davno v staroveku sa presuval obsidian, jantar, cin, kozusiny, ... z jedneho miesta kde ho bol dostatok a lacny na ine, kde bol nedostatkovym tovarom a bol tym padom drahy.
Aka regulacia cien? Ak niekto zneuziva sucasnu situaciu, tak su to prave vyrobcovia pamati a cipov samotnych. Keby veci fungovali tak, ako maju, tak ceny by sa znormalizovali jednoducho tym, ze by zacali linky pracovat a grafiky padali z pasov po tisicoch. Hned by si mal HE za 500/600 a Mainstream za +/-300 Eur. Ak by mal obchodnik predat tu 1-2 karaty, ku ktorim sa dostane za tyzden(mesiac)? za odporucanu cenu, tak sa na to moze rovno vysrat a skrtnut GK zo svojho portfolia.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 20:56:58

Že ty budeš jeden z obchodníkov Pozri takto mohli predať aspon 1-2 grafiky ...ale boli chamtiví tak nepredajú ani jednu ..keby vidíš hlbšie do súčasnej situácie bolo by ti to jasné, v reťazcoch nič ale pár ľudí s kontaktami aj na cz/sk scéne ti vie dodať stovky/tisícky kusov na počkanie a lacnejšie ako v tých predražených obchodoch kďe majú fiktívne karty s luxusnou cenovkou... zapríčinili si to sami bambaví chamtiví obchodníci..
vkba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:37:35

freakyfriday - ty si pekne vygumovany
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 20:53:49

Ty vygumuj tvoj komentár, keď nemáš čo do diskusie dať, je lepšie mlčať
vkba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 09:16:12

dam ti radu do zivota - radsej sa nevyjadruj k veciam ktorym nerozumies - co je u teba ekonomika napriklad.
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 21:47:17

A je po pc hrani minimalne na x let.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 22:33:09

Ale neházel bych flintu do žita. Tento týden se ukáže jak na tom cryptoměny jsou se svým postavením A i pokud by se udrželi na stávajícím kurzu vůči USD a dál nerostly tak během měsíce nebo 2 už o ty karty tak velká poptávka nebude. Pokud to třeba padně byť jen o 3tinu tka nová poptávka ustane okamžitě. Pokud to ovšem poroste tak bych to reálně vidděl s velkou bídou až do vydání nějaké nové řady. Potom budou alespoň nějaké bazarovky starších serií k mání.

Já jsem odhadoval, že do konce týdne se BTC vráti k 15 000 zastím to tak tedy vůbec nevypdá, ale u BTC nikdy člověk neví co se stane další den, takže třeba mi to stále ještě vyjde.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 10:56:12
avatar
Upřímně, výrobce chápu.
Jak bylo napsáno, výrobci viděli jak se jejich karty prodávají u prodejců s daleko větší marží než mají sami. Každý by udělal to samé...tedy přestat dodávat prodejcům a prodával přímo zákazníkům, protože to v současné době nese obrovské zisky.

A nemyslím si že by hráče házeli vyloženě přes palubu. Jen využívají současné situace. Když poptávka těžařů padne, karty pošlou do obchodů kde na ně budou čekat hráči a tedy nová poptávka. Né každý totiž bude chtít kupovat v bazaru když si nemůže nijak ověřit za jakých podmínek karta běžela.

Třeba se taky stane, že zdraží NV a AMD, aby z toho taky něco urvali. Nedivil bych se tomu.

Bohužel situace je taková jaká je.
Jako zákazníci netěžeři můžeme jen nadávat, ale nic s tím udělat nemůžeme. Jen doufat že krypto padne na držku a čekat na karty v obchodech.
990 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 11:02:02

A bude hůř. Analytici předpovídají, že rekordní mánie brzy odstartuje nanovo: Odkaz
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 11:44:28

Já mám karet dost, kdyby nahodou někdo měl zájem tak 1080 za 25 a 1070ti za 20 aby se něreklo ze jsem moc nenažranej


mimochodem zde je karet skladem dost

https://www.k24.cz/category/12560/Graficke_karty_NVIDIA.html?a%5B507%5D%5B%5D=95387&filter=1#!#%23products-list

Ale jen magor by to koupil když aktuálně můžu mít 1080 z přímého prodeje za 18 000.

A jen takovej dodatek, o těch cenách jsem to tu psal 2 týdny zpět. Hned po tom co jsem se dotazoval zda náhodou nvidia nestopla výrobu pascalu Kdo je připraven není překvapen .).

PS: Do konce přístího týdne můžete čekat BTC opět okolo 15 000USD.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 11:50:08
avatar
RX 580 8GB od 16tis
GTX 1060 6GB od 11,8tis
GTX 1070 od 20tis
GTX 1070ti od 23tis

Aby je skladem neměli za takové ceny
Po tom nesáhnout snad ani těžaři.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 12:03:15

Nesáhnou to nemusíš mít strach tohle těžaři opravdu nekupují. Je to určitýý ekosystém a pokud je to pro těžaře nevýhodné tak logicky nevidělá ani prodejce ani výrobce. Proto taky výrobci šli k těžařům napřímo, stalo se to hned jak skončily vánoce.

Alza i czc prodávají pouze jednu kartu na objednávku A je jim jedno, že je to u objednávek kde je vše 2x na 2 PC Samozrejme po telefonu prodají karet klidně 20 )
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 13:40:28
avatar
Byl jsem v CZC. Borec přede mnou si vybíral asi 25 karet, na každou měl separátní objednávku
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 13:47:22

At je to jak je to je to stejne neučinná záležitost. Zbytečná otrava jak pro kupujícího tak samotný obchod.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 13:47:56
avatar
Odkaz Poláci maj skladem RX 580 Nitra (cca 31Mhas pro toho kdo si ju umi upravit) za 17,5 tisíc.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:00:26

jj uz jsem tu ten web postoval Magoři.
NavratilJirka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 11:49:42
avatar
Já naštěstí koupil začátkem prosince dvě 1070ti a utekl jsem tomhle všemu.
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 11:52:49
avatar
Tak si asi svou GTX 1060 6GB ještě chvilku ponechám, moje koupě za 6.500kč byla opravdu dobrá v době před těžbou
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 12:22:31

Co to jsou za levičácké snahy zakazovat co lidé dělají se svými penězi a na co použijou legálně koupený HW a energii? Někoho by mohlo brzy napadnout zakázat hraní. Také to žere elektřinu a je z toho prd.

Já nic neřežím ale takové socanské manýry regulovat úplně vše mě dost stvou
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 13:07:11
avatar
No že si stěžuješ zrovna v neo-socialistické evropě. Stačí aby se toho chytl nějaký ouřada z Bruselum nejlépe komisař a hned dají na těžbu 50% ekoteroristickou daň za vypalování elektřiny, protože k těm kartám nemáš napíchnutou sluneční elektrárnu v noci a větrnou když nefouká, ale vypaluješ to z plynu od "zlého" ruska nebo z uhlí z OKD Pak samozřejmě daň na solidaritu s uprchlíky, daň za to že si můžeš dovolit kupovat věci co moc žerou. Protože "včera" to byly žárovky, dneska "vysavače" zítra Grafické karty. Ale jednu pozitivní zprávu by to mohlo mít, žádné daně, ale natáhněte trubky a udělejte si ústřední topení. Ostatně posílat zbytkové teplo z vodníka do ústředního topení v létě funguje více než dobře
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 17:34:17
avatar
s penězi si dělejte co chcete, ale proč máme trpět i ostatní?
krtek111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:28:54

DD..Nabádat niekoho aby sa modlil aby plno ľudí stratilo peniaze. .nech sú sprostí ako chcú. .je pekne hlúpe nehnevaj sa. To ako keby som ja povedal ľuďom nech sa modlia aby ti vypli stránku a zomrela ti žena. Čo ty nato.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 17:32:44
avatar
digitální měny nejsou žádné peníze ....
samil1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 20:34:40

Jo mě trápí ztráta těžařů stejně jako je trápí cena za kterou já díky nim koupim gk.Ty matko terezo, prober se.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:38:41
avatar
Ještě že jsem před Vánoci koupil GTX 1080 za odpovídajících 14 tisíc korun a mám vystaráno. Jen kdybych pořád nečekal, jak dopadne VEGA, mohl jsem si jí za podobnou cenu užívat už zhruba rok. Hlavně že je doma. V současné době GTX 1060 GB za 12 litrů, to snad zelenýmu nenažranýmu skřetovi hráblo úplně...
Robokovich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:43:44

Pane redaktore, doporučuju nepsat články na krypto a jemu navazující. Je to už totiž trapné, opakující se, nepříjemné, nepravdivé, nudné, unavující a frustrující. Tohle je prostě normální! Nabídka a poptávka, ekonomika! Chápete to nebo jste tak zabedněnej? Tyhle žvásty nářek a pláč nikam nevede. Vaše socanský myšlení je zo dob komunizmu! Opravdu přejete a máme se modlit aby krypto potkalo něco hodně zlého??? TO jako myslíte opravdu vážně? TOhle už je fakt na psychiatra! Proboha proč? Stále a pořád nechápu zabedněnost kterou předvádíte. Opakovaně Vám tady znalejší a inteligentnější psali a vysvětlovali další informace k tématu krypto. Ale zde stále rétorika ublíženého uplakaného Mirka Dušína. Takže tímto sděluji že přestávám číst tenhle totalitní nesmyslnej web, děkuji.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 17:36:31
avatar
to je váš názor, to že nesouhlasíte s tím co píši ještě neznamená, že máte pravdu ....

nikdo inteligentní a rozumný nemůže současné podobě kryptoměn tleskat .... pokud ano, neuvědomuje si důsledky a následky ...

v mém článku nic nepravdivého ani lživého není ... a někdo inteligentnější? jak to posuzujete, To že někdo souhlasí s vaším názerem ho dělá inteligentnější???
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 21:56:16

Nikdo z nás tomu šílenství netleska.proto to tu po tobe chteji,abys tu tyhle články nepsal.nudi je to, otravuje.neni potřeba tu mlátit prázdnou slamu. Nejsme ve škole.
Na druhou stranu-to je podobny stav jako tu byl se solarnimi dotacemi.vsichni vedeli,ze je to spatne,ale proste to tu bylo a ti INTELIGENTNEJSI toho využili.

Proste volny trh, kapitalismus, demokracie. Nechteli jsme to? Ted, kdyz se ukazuji temne stránky těchto společenství, najednou chceme komunisticky zakazovat, omezovat...
Ale já myslim,ze je to normální vývoj trhu a samo si to poradi...Proste život. Neni potřeba tu delat hysterii.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 23:08:26
avatar
nehodlám přivírat oči před realitou ....

proti zlu se musí něco dělat a nedá se o něm mlčet. Současná podoba a důsledky kryptoměn jsou čiré zlo ... původně zajímavá myšlenka, která byla znásilněna, znetvořena a pachá jen škody ...
Yukito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 18:33:57

Možná ti ušla pointa... Přeju bitcoinu aby šel do s*aček protože si člověk nemuže koupit ani debilní grafickou kartu kvuli někjakemu shit trendu hráči tady byli dávno před kryptoměnama a teď si nemužou postavit ani herní mašinu kvuli nedostupnosti karet. K tomu co tady označuješ za totalitní? To je nějaký new trend mladych lidí nebo co
990 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 18:52:50

Bohužel, zvykli jsme si, že všechno dnes za nás řídí banky, Vlády, Státy (potažmo Evropská unie), dříve zase pro změnu Komunisti. Je na čase vyjít ze školky a poznat skutečné zákony ekonomiky. Vítejte v realitě.
DDschranka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - zaklínadlo "Ekonomika" 2018-01-21 10:32:49

Takže když použijeme princip Ekonomiky:
Světoví miliardáři skoupí všechnu produkci rýže na planetě, protože si budou chtít vykvasit saké.
Polovina planety nebude mít co jíst a přijde hladomor.

Zopakuješ to i potom?
"Tohle je prostě normální! Nabídka a poptávka, ekonomika!"
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-21 10:58:59

Ale takhle to je. Co s tím naděláš? a co s tím někdo udělá? Nikdo nic.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-21 12:48:08
avatar
Budu volit politiky co kladou důraz na soběstačnost země a zdravý rozum spojený s opravdovými hodnotami a ne finančními bublinami/krátkodobým finančním prospěchem. Nebudu slepým příznivcem globalismu/kapitalismu jenom proto, že někdo tvrdí, že se s tím nedá nic dělat.

Naštěstí není žádný politik příznivcem kryptoměn, protože se nechce ztrapňovat adorací zřejmé iracionality. Dávat přednost kryptoměně před národní měnou by bylo stejné jako upřednostňovat homosexuální páry nad těmi heterosexuálními. Bohatě stačí ty jejich menší iracionality...
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-21 22:55:11

No když kouknu na tvůj komentář tak mě prvně zaujme ten avatar a řeknu si no hergot nějaká inteligence, ale ono jií tam moc není. bohužel.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 14:32:44
avatar
A kde tys vzal patent na rozum ??
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 14:56:44
avatar
v zastavárně měli výprodej ;)
madPav3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:45:26
avatar
Naštěstí můj další upgrade bude za rok a něco na 2080 Ti, ale i tak doufám, že bublina splaskne a kryptoměny půjdou do hajzlu.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 14:57:38
avatar
Ona pravá sranda začne, až ta těžba přetíží někde síť a dojde k lokálnímu blackoutu. Hráči jsou každému ukradení, jak tak sleduju situaci. Za chvilku někdo naprogramuje těžbu i na konzole a půjdeme si hrát na hřiště (ti mladší), nebo do hospody šachy a mariáš ti starší...
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 17:23:40
avatar
Jsem neskutečně rád, že jsem svoji GTX 1080 ještě stihl koupit těsně po Vánocích za přijatelných 16K, dneska bych nekoupil nic, nebo extrémně předražené.

Ty ceny jsou dneska hnus a sehant kartu za normální peníz je takřka nemožné.
Doufám, že Bitcoin a jiné měny spadnou na minimum, nebo budou aspoň umělě regulovány. Pak by se situace vrátila do normálu.

P.S. v pátek mi nabízel jeden známý, že ode mně koupí GTX 1080 na těžbu k jeho dalším 20 GTX 1080, nabízel mi 23 000,-, poslal sem ho do hajzlu.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 18:02:46
avatar
Dokud půjdou sehnat aspoň modely se 128 bit sběrnicí a GDDR5 (RX 550), tak to nijak tragicky nevidím. Spíš mě štve cena RAM. Jen doufám, že se nechystá nějaká kryptoměna co by dobře využívala CPU. Stejně ten cirkus jednou skončí, chce to jen trpělivost. To co se dnes děje není normální udržitelný vývoj - to musí uznat všichni.
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 23:13:31

Záčínám se obávat, že cena grafik moc neklesne po opadnutí kryptománie. Když byly povodně v Asii a zasáhly fabriky na HDD. Ceny šly nahoru a všichni čekaly pád cen po obnovení výroby. Bohužel ten nepřišel z vícero důvodů.

Myslím si, že se cena grafických karet v různých kategoriích posune nahoru. Otázka je o kolik. Zákazník to těžko změní.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-21 10:41:20
avatar
U HDD si to mohli dovolit, protože SSD byly špatně konkurenceschopné a nějaké úložiště potřebuje každý PC. Dedikovaná grafika je něco, co může zákazník oželet, takže jim klesne poptávka a oni budou muset jít s cenou dolů. Navíc výkon APU stoupá.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-21 16:35:58

A bude stoupat % hráčů využívajících apu.
Ten zažitý mýt, kdy apu bylo a zatím ještě je vnímáno jen jako zobrazovadlo, bude postupně mizet.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-20 23:16:03

GTX 1050 Ti je běžně k dostání za cenu neměnnou či jen mírně vyšší už asi rok a půl, a myslím že pro FullHD je to dostatečně výkonnej trhač asfaltu. No tak holt nepůjdou na odbyt 2k a 4k LCD a gamemakeři budou muset hry nuceně optimalizovat pro výkonovou třídu GTX 1050 Ti/RX 560 max...
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-21 07:31:08

No pokud situace vydrží ještě 12 měsíců tak to mohou optimalizovat rovnou pro nová GPU AMD a Intelu (Ty verze s HBM). A dedikované grafiky si můžeme rovnou škrtout. Protože zrovna tenhle segment s výkonem do GTX 1050Ti vymažou ze světa.
Dokonce se dá říci, že pro vývoj a odbyt APU je to konečně mana nebeská. Z technického hlediska je možné provozovat 8 a více grafik na jednom systému. Ale 8 retailových procesorů je nemžné. TAkže v tomto segmentu těžaři hráčům konkurovat nemohou. No tak třeba zase budeme častěji upgradovat CPU (padon APU).
shurin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 07:34:00
avatar
Otázka je, jak to bude s dostupností HBM, dodnes to není žádná sláva a pokud to můžou dát do velké vegy a prodávat s obrovskou marží, tak bych v nějakou rozumnou cenu těch APU nedoufal. Spíš bych doufal, že nVidie vydá nějaký gtx2050Ti, který bude ve hrách alespoň na úrovni 1060 a zároveň se na něm bude špatně těžit. Co mě trochu štve, tak že jsem si před rokem koupil 4k monitor a nevypadá to, že bych si k němu mohl v nejbližších letech koupit odpovídající kartu.
honza.cb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 13:11:23
avatar
No, dle dostupných informací by chystané desktopové APU (konkrétně ryzen2400G) měly být grafickým výkonem někde u gtx1030. To na hraní asi moc nebude, ne?
Edit:ryzen 2400G ne 2500G.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 12:01:26

To Ano ale v tomto případě se jedná o Ryzen 5 2400G, který bude v prodeji od 12. února pod 5.000Kč. Nemá HBM, ale klasicky využívá DDR4. Z toho plyne, že brzy uvidíme testy kam se dá přetaktováním pamětí (a nejen jich) výkonově posunout.
Podle AMD přetaktování na DDR4 3600 přidají ještě 39% na výkonu. Tak uvidíme. To by vypadalo dobře a opět by se rozjela taktovací mánie mezi USERS.

Pro mne plnotučné APU s HBM přijde později - logicky se dá očekávat. (Pokud vím na na desktop nebyly ani ohlášeny). Ale to je v pořádku, ve svém příspěvku jsem uvedl "pokud situace s kryptošílenstvím vydrží 12 měsíců"
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - bazar 2018-01-22 10:12:00
avatar
No grafiku z bazaru, co prošla těžbou bych si nekoupil. Bude na kraji životnosti po takové zátěži.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-23 00:35:22
avatar
Člověče kdybys alespoň věděl jak se karty na těžbu upravují, pak bys nepovídal nesmysly - kvalitní RX 580 Nitro + edici s OP chlazením mám při těžbě kolem 55 stupňů, spíše 52. Jádro je totiž podtaktované a spotřeba kolem 100W.
Já bych si naopak nekoupil kartu po hráči her - ti naopak jádra přetaktovávají, takže tu kartu honili kolem jejího 200W limitu, navíc karty narozdíl od těžařů zavírají do skříní.
Zlaté pravidlo - čemu nerozumím, to nekomentuji
Hurikan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NV 2018-01-22 12:12:34

U NV se na hráče teda nekašle
Odkaz
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 12:54:11

Hm, není ten důvod ještě trochu jinde? Sami výrobci preferují prodej hráčům, ne minerům, z prostého důvodu. Ty karty nejsou prostě vyráběny na zátěž 24/7 a očekávají velké množství reklamací.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 12:55:53
avatar
v článku o tom snad píši ne?
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 13:34:56
avatar
NV ani AMD na hráče nekašle a kašlat nemůže, je to pro ně velký trh. Ten kdo kašle na hráče je úplně někdo jiný...distributoři a prodejci. A jestli minerům prodávají i přímo výrobci karet, tak ještě oni.

Někdo to vidí hned, někomu je to potřeba říct a pro to NV vydala tohle doporučení. Aspoň ze situace vytěží o procento lepší image. Je to prostě jen marketingovej tah.
Sokolik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 14:31:48

Docela by mne zajímalo, co vlastně ty GK při tom těžení počítají za výpočty, a zda jsou ty výpočty nějak prospěšné lidstvu? Návody jsou plné všeho ostatního, ale smysluplnost nepopisují.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 15:01:38
avatar
bohužel nejsou ... slouží jen pro vytvoření a potvrzení něčeho co neexistuje (hodnota digitální měny)
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-22 15:05:03
avatar
Ne, nic jako BOINC kde se provádějí věděcké výpočty to není.
Jsou to jen výpočty pro ověření transakcí jestli jsem to dobře pochopil. Je to jen kvůli udržení a fungování sítě.

Ale někdo se tu někdy zmínil, že měna kde ty věděcké výpočty jsou existuje a nebo že se nad tím uvažuje, teď fakt nevím.
Sokolik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-23 09:47:36

Mně to celé právě s těmi výpočty připadá jako bullshit na úrovní oblbnout lidi. Když za to je někdo schopen zaplatit byť virtuálně a následně se to dá vykoupit za reálné peníze, musí to být pro tvůrce v něčem výhodné. Ověřování transakcí mi připadá jako lež. Když si představím tu obrovskou výpočetní sílu GK a to, jak se to rozmáhá celosvětově je v tom všem jen obrovská špína a bůh ví komu to vlastně prospívá.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Řešení? 2018-01-22 14:56:14
avatar
Tak teoreticky pokud ta bitcoinová horečka bude pokračovat, a nezvedne se výroba nativních grafik z důvodu hrozby krachu těžařského byznysu, budeme kupovat CPU+GPU s HBM2... na inteposeru. Nebude to sice úplně košer, ale když už i peklo zamrzlo (intel+AMD) tak proč to pořádně nerozjet ve velkým...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-23 00:38:33
avatar
Dej si pozor, jsem to tu v žertu navrhl, že na hry bude jen APU a hned schytal mínusy, při tom tomu už dávno tak je že... (konzole)
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-23 12:41:21
avatar
Tak otázka APU je sice fajn, ale narvi tam něco pořádného a máš "procák" velký jak sklo smartphone s příkonem žehličky. Teoreticky by bylo pro bitcoinovou dobu mít ty "slepence" a je jedno v jaké kombinaci. Dokázal bych si představit šílenost AMD+Nvidia . Prostě někdo si nechá vyrobit čipy na míru, aby to mohl dávat na interposer nebo nějakou jinou sběrnici a můžeš kombinovat co zákazník ráčí.
TramSK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-26 14:41:57
avatar
S cenou grafik som sa dlho trapil (na SK je RX580 8G aj za 450e, 1060 6G za 330 a 1060 3G za 310) ale nastastie som vcera zohnal 1060 3G za slusnych 279e . Takze predsalen sa da grafika kupit za rozumnu cenu len treba pockat na ten spravny moment .
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Tuesday, 15 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 530x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Tuesday, 15 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 789x
Komentářů: 9
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníMonday, 14 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 412x
Komentářů: 1
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.Wednesday, 09 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3099x
Komentářů: 51
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?Tuesday, 08 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1607x
Komentářů: 4
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálně
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálněMonday, 07 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1178x
Komentářů: 3