Intel vymyslel, jak konkurovat AMD? Zabere část výrobních kapacit TSMC. Zamluvil 6nm. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 27 červenec 2020
altVypadá to, že se ledy pohnuly. Intel skutečně bude vyrábět některé čipy u TSMC.

 

 

 

 

Průmyslové zdroje hlásí, že Intel skutečně vážně vyjednává s TSMC a využití výrobních kapacit. Jak od nás jistě víte, Intel aktuálně přiznal, že prostě nemá technologicky na to, aby dokázal ve svých továrnách vyrábět některé své čipy, které má v plánu. Jeho 10nm výroba je rozbitá a 7nm se dále odkládá a pro náročné čipy nebude připravena ještě několik let. V reakci na tyto zprávy sletěly akcie společnosti o 16%, zato o 16% vyletěly akcie AMD a o 10% posílily i akcie TSMC.

V současné době už jsou údajně Intel s TSMC dohodnuti. A jak jsme předpokládali, dohoda se týká hlavně výroby velkých GPU, tedy Intel Xe grafik architektury Ponte Vecchio. Jinými slovy, Raja Koduri dotlačil Intel k tomu, co vždycky chtěl a věděl, že bez toho nemají GPU od Intelu šanci. Je samozřejmě na místě se ptát, zda mělo vedení Intelu v tuhle chvíli vůbec na výběr. Výkonná GPU slíbil dodávat do několika projektů, stejně tak slíbil herní Xe grafiky a obojí měl představit letos se zahájením prodejů příští rok. Jenže tahle GPU se proste nedají vyrábět 14nm ani 10nm v továrnách Intelu. Takže TSMC je prakticky jediná možnost.

Podle zpráv by měl mít Intel zájem o velkou objednávku zhruba 180 tisíc waferů na N6 výrobě, což je optimalizovaná verze současného 7nm procesu TSMC, kterým se vyrábí ZEN2 procesory a RDNA1 Radeon grafiky. N6 je prý v některých ohledech vlastnostmi hodně podobný 10nm procesu Intelu, což by mělo usnadnit nutnou úpravu designu. Až tedy na klíčovou věc a tím je efektivita výroby a výtěžnost, kdy TSMC je prostě schopné velké GPU skutečně rozumně vyrábět, což Intel u sebe prostě není.

Někteří si tyto zprávy vykládají také jako možný způsob Intelu, jak trochu omezit a zbrzdit nástup AMD. Protože jediné, co dnes brání AMD ve větším rozletu a v tom udělat Intelu opravdu peklo, je prostě objem dodávek procesorů. Jednoduše zabráním části kapacit výroby TSMC, Intel tak teoreticky omezí růst kapacit přidělených AMD. Intel na to rozhodně má peníze, aby TSMC takhle „uplatil“. Osobně si ovšem myslím, že situace je nyní taková, že se AMD zatím výrazně nedotkne. AMD je pro TSMC dnes už největším, a hlavně nejzajímavějším partnerem, obě společnosti extrémně úzce spolupracují na vývoji samotných procesů, kdy TSMC připravilo verze výroby speciálně jen pro AMD. Současně mu přiděluje přednostně výrobní kapacity, kdy jednoduše TSMC má velký vlastní zájem na tom, aby AMD posilovalo, co nejvíce. V letošním roce má mít AMD téměř dvojnásobek výrobních kapacit u TSMC, než mělo minulý rok a podle posledních zpráv prý příští rok už jsou obě společnosti domluvené na dalším zdvojnásobení kapacit na zhruba 200 tisíc waferů měsíčně!

A to se týká hlavně 7nm kapacit, které AMD v dohledné době rozhodně neopustí. Držet bude jak současné 7nm, tak nové 7nm EUV kapacity, tak příští rok zahájí výrobu speciální verzí 5nm výroby, která je udělaná na míru AMD od TSMC.  Současně se samotnému TSMC částečně uvolní některé 7nm a 5nm kapacity tím, že muselo přestav vyrábět pro HUAWEI a některé další čínské firmy. Nicméně AMD, Apple, ale třeba i NVIDIA a nově tedy i Intel dokáží tento výpadek v pohodě vynahradit. TSMC navíc pokračuje ve výstavbě nových kapacit. Prakticky jistá je nová továrna v USA, velmi pravděpodobná je nová továrna v Japonsku a již ve výstavbě je 3nm/2nm továrna na Taiwanu.

Pokud navíc Intel využije N6 verzi TSMC výroby, tak to příliš AMD nepostihne, protože pokud vím, firma tuto výrobu vůbec neplánovala použít. U současných produktů používá N7/N7P a nově také N7+. U příští generace pak použije varianty založené na N5 procesu. Na druhou stranu fakt, že Intel tedy nakonec vyrobí svá Xe GPU u TSMC znamená, že alespoň po stránce technologie a výtěžnosti výroby má slušný základ. Otázkou je samozřejmě ten zbytek. Pokud by ale někdo měl mít z Intelu u TSMC obavy, tak tím někým by měla být hlavně NVIDIA.

Ta si nedokázala zajistit dostatečné kapacity na N7 výrobě, snaží se nezmeškat N5, ale AMD je pro TSMC dnes prioritou a průmyslové zdroje naznačují, že AMD má prostě u TSMC přednost, což NV nenese moc dobře. Ale všichni připomínají, že si za to NVIDIA může jen a jen sama. Dávala dlouho TSMC najevo, že s ním ani moc nepočítá a pokud jí nevyjde vstříc s lepšími cenami, tak že odejde k SAMSUNGu. TSMC na to nereagovalo a prakticky tak ukázalo společnosti NVIDIA dveře, že může jít a zkusit to u toho Samsungu. A výsledkem tedy je, že NVIDIA nejen že nevyjednala žádné lepší ceny pro sebe u TSMC, ale ztratila převahu v jednání nemá potřebnou velikost kapacit, a protože u SAMSUNG nejdou věci ideálně, tak teď bojuje alespoň o nějaké TSMC kapacity. Navíc vstup Intelu na pole výkonných GPU je špatná zpráva hlavně pro NVIDIA. Dosud totiž byly grafiky NVIDIA párovány s Intel platformou téměř výhradně (na serverech, datacentrech ale i běžných PC). Určitě potvrdíte, ŽE  XEON + TESLA/Quadro nebo Core + GTX/RTX jsou prakticky výhradně varianty, které jsou všude v nabídkách k vidění. S nástupem svých Intel GPU se bude snažit Intel o celou svou platformu a je tedy jasné, že NVIDIA tím bude zasažena. O jak moc, je samozřejmě otázka. V určitém rozsahu nevyhnutelně. NVIDIA nemůže počítat s tím, že by si to vynahradila u AMD, protože to má vlastní výkonná GPU, a celou platformu také buduje jako funkční celek vzájemně se doplňující kombinaci CPU a GPU, takže osazovat NVIDIA k AMD GPU nebude pro většinu použití ani nijak výhodné.

Každopádně zatím není vše definitivně potvrzeno, osobně však nevidím jinou možnost pro Intel. Pokud chce mít Xe grafiky s velkými GPU příští rok na trhu, je TSMC jeho jediná možnost, protože sám je prostě vyrábět nedokáže. Je to ostuda pro největšího a nedávno také nejpokročilejšího výrobce mikročipů na světě, ale realita je jaká je. Koduri, co by šéf grafické divize ale musel hodně tlačit, aby současné vedení společnosti k tomuto kroku přistoupilo. Protože je to zásadní krok, který naplno odhaluje, že realita výrobních procesů a výroby Intelu je mnohem horší, než se vedení Intelu dnes tváří a říká.

Takže pro mě osobně není fakt, že grafiky Intelu budou vyráběny u TSMC, zase tak velkým překvapením. Ale jsem přeci jen teď o něco víc zvědav, jaké tedy budou. I když je jasné, že přednost mají GPU pro servery, datacentra a superpočítače, pro které je Intel už slíbil dodat, takže herní verze budou na řadě až jako poslední …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-27 18:37:39
avatar
To jsou celkem dobre zpravy, treti hrac na poli GPU bude fajn i kdyz se zpozdenim, jen me nejde do hlavy, ze si ty kapacity N6 nebo co to je nevzala ta nVidia, ze to proste jede na tom Samsungu, mohla to udelat tak, ze mensi cipy by mela u Samsungu a velky u TSMC kdy by to bylo o dost lepsi.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-27 19:35:30

Předpokládám, že šlo o cenu N6. Intel neměl na vybranou jak DD píše, takže ho nejspíš TSMC pěkně "podojilo" :-)
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-27 23:12:19
avatar
Verim, ze do budoucna stoji za pozornost i oznameni Zhaoxinu (VIA, S3), ze zacina GPU vyvijet a vyrabet taky (byt na Chinskych procesech, ale tam se ted daji ocekavat taky masivni investice). Kdybychom meli za par let hned ctyri vyrobce GPU a ti by se prali o nasi prizen, to by pro nas zakazniky byl takovy hezky zavan starych dobrych casu
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 09:57:31

Zajímavé by to bylo, ale pamatujete na "legendární" čipy Savage od S3? Výkon sice jakž takž, ale ovladače totálně v kopru. Náhodné pády her i woken, kvalita obrazu příšerná... Ale jo, mít tady 4 výrobce (zase) by bylo fajn
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 11:27:04
avatar
Naposledy jsem onehda jeste jako naivni mladoch poridil S3 Savage 2000 v 64MB verzi - jo melo to svoje slaba mista, ale nejak to fungovalo a umeli to zajimave nacenit (coz se dneska uz moc nenosi)- myslim ze to je potom dostatecne zajimava moznost. Ono je skoro jedno jestli to bude lepsi nebo horsi, kdyz to bude aspon jakztakz fungovat, tak si to obcas nekdo koupi a ostatni vyrobci s nimi proste budou muset pocitat. Navic kdyz si predstavim ze vlada US tlaci Chinany do technologicke samostatnosti, tak ti jsou schopni masivne zainvestovat a rychle rozvijet vpodstate cokoliv a jestli si nekdo dovoli poslapavat cizi patenty, tak jsou to prave Chinske firmy..i kdyby to meli dodavat jen na jejich domaci trh tak budou mit obrovsky prostor.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 00:17:32
avatar
Radšej spomínam na Sis Xabre to bol svieži vietor na gaming platforme v čase oligopolu ATI, Nvidia a hlavne v čase kedy už pár okov mali nálepku zopár integrovaných grafík s otrasným obrazom a ešte horšími ovládačmi ni
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 10:22:21

Netušil jsem, že S3 ještě existuje. Dkysi to byla moje první grafika (špatná volba). Kde je konec firmám jako S3, Matroxx, 3Dfx,... Uděláš jeden špatný produkt a je konec. Je zázrak, že to dvojka ATI a nVidia dodnes přežili. Zlášě ATI (AMD) měla období, že její grafiky nestály za nic (píšu jako spokojený majitel RX 570 a RX 580).
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 16:14:26

S3 neexistuje (tedy značka možná jo). Koupila to VIA, stejně jako koupila výrobce CPU IDT (vyráběli WinChip) a Cyrix (vyráběli 6x86MX/M2) - ostatně první CPU VIA byl Cyrix III. V těch jejich APU jsou integrované nějaké "S3" grafiky.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 08:16:52

Ono to nieje až take tajomstvo, už je dlšie jasne že Intel nema kapaciti ani technologiu na vyrobu GPU.
Ked si to tak vezmeme Intel nestiha ani s vyrobou svojich CPU a len tak tak stiha naplnať pred objednavky na CPU. Tak že keby cca 50% vyrobnych kapacit vzalo GPU to by bol pruser.
Na druhej strane TSMC hovorilo ohladom dodaviek pre AMD len o 7, 7+,5nm procese, o 6nm procese bolo ticho aj ked proces je pripraveny, bolo jasne že tieto kapaciti si musel niekto velky objednať a tym mohol biť len Intel alebo Nvidia a Nvidia ako je už zname je u samsungu, tak že vylučovacou metodou
Intel 25.7 na twiteri napisal že prezentacia novych GPU je naplanovana na 13.8. Tak že pukance nachystať a pokochame sa prezentacii tretej strany čo si to pre nas pripravili na poli GPU
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 08:17:56

No ono hlavně obrovskou část výrobní kapacity TSMC zabere Apple se svými desktop ARM procesory. Už nyní Apple zabírá velkou část produkce. A TSMC pro Apple vyčlení opravdu velkou část své výrobní kapacity. Proč? Protože podobně jako Intel, i Apple má na to si tu kapacitu prostě koupit, má obrovský finanční polštář. A podobně je na tom i Nvidia. Tyto tři společnosti výrazně těží z toho, že mají dostupné prostředky na to, aby si svoje místo u TSMC zaplatily. A TSMC nemá problém kvůli Applu vyštípat i Huawei.
Tedy AMD skutečně nemá možnost svou výrobní kapacitu nějak extra navyšovat a nemá ani možnost se proti těmto třem společnostem nějak výrazně prosadit. AMD sice prodává, ale stále se nedostalo do stavu, kdy by také vydělávalo podobné částky, jako výše zmíněné společnosti. A tak prostě musí spíše čekat, kolik toho zbyde. A samozřejmě, že Intel a Nvidia se jako hlavní konkurenti AMD budou snažit zabrat si dost výrobních kapacit, což se jim také daří.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 11:46:48
avatar
Jo, ale na druhou stranu z vyjmenovanych firem je pro tsmc v tuto chvili nejzajimavejsi spoluprace s amd, vzdyt ta ma ted neuveritelne dobre naslapnuto a pro tsmc ukryva veliky potencial s nejnizsimi riziky. Tsmc je v pohodovych ziscich tak jako tak a jestli nechce usnout na vavrinech jako treba intel, tak pro ne nema zase takovy smysl nejak zvlast podporovat svoji primou konkurenci. Jine firmy se je treba zase defakto pokousely vydirat, ja nevim, ale ja bych si takove veci aspon chvili pamatoval a v poradniku je automaticky soupnul nize.. Vsichni vime jak moc jsou ty nejvetsi firmy marketingove agresivni a zaroven jsou pro tsmc znacnym rizikem. Je lepsi mit kartkodoby, o neco lepsi zisk a vyznamne tim pomoci posilit primou konkurenci ktera tebou pohrda, nebo se spokojit se stabilnimi zisky, ktere prubezne rostou a s danou firmou spoluprace funguje bezproblemove? Ony jsou ty praktiky preplaceni a marketacke agrese sice pomerne ucinne, ale treba prave ten intel nam krasne ilustruje, ze to neni zrovna dlouhodobe a funkcne uidealni smer.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 12:44:02

Tu je ten problem že TSMC už ma funkčnu vyrobu na 2nm procese, u nich nieje žiadna neznama, na miesto toho Intelu ich 10 ako aj 7nm proces vybuchol, 10nm odstavili a 7nm proces budu radi ked spojazdnia do 2026 ak vôbec a stoji to desiatky miliard. Samsung hlasi velke problemi na 5nm procese, vyťažnosť cca 20% nieje nič moc, jeho EUV nieje tak kvalitne. Asi preto TSMC chce skoro zdvojnasobiť vyrobne kapacity 5nm procesu.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-28 13:14:07
avatar
Jasne, proto je tsmc v idealni pozici, kdy si vylozene muze vybirat, komu necha na svem uspechu vice vydelat. Doslova. Predpokladam, ze to budou minimalne naoko hrat na vsechny strany a aspon neco vyrabet vsem. Ziskovi budou at budou vyrabet komukoliv..pak uz zustane jen prosta otazka, jestli uprednostni jeste o neco vyssi zisky, kterymi ale posili i ty prime konkurenty, se kterymi se nevychazi srovna snadno a defakto by jim tim i dali nahlednou pod poklicku casti sveho know-how. Jelikoz se amd dobrovolne vzdalo vyroby jiz pred lety, primo a zda se ze efektivne spolupracuje na vyvoji tsmc, navic je ve skvele pozici co se tyce rozsirovani sve pozice na trhu, tak se mi jevi jako nejvhodnejsi partner pro nejperspektivnejsi spolupraci.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!Úterý, 26 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 648x
Komentářů: 3
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GB
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GBSobota, 23 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2542x
Komentářů: 8
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!Úterý, 19 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 6
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2234x
Komentářů: 6
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2636x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4206x
Komentářů: 7