Mobilní NVIDIA RTX grafiky mají problém? RTX 2070 Max-Q stěží překoná GTX 1070 Max-Q. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 05 únor 2019
altVelké GPU = velká nevýhoda zejména u mobilních PC s omezeným chlazením.

 

 

 

Upřímně, dalo se to čekat. Asi víte, že mobilní PC jsou dnes sice vybaveny stejnými GPU jako desktopové karty, ovšem na rozdíl od desktopových PC má mobilní PC podstatně omezený prostor pro napájení, a hlavně chlazení. A tak u výkonnějších modelů dochází k podstatnému poklesu taktů a snížení TDP a tomu odpovídá i nižší výkon karty jako takové.

NVIDIA v rámci končící PASCAL generace vyráběné hlavně 16nm, dokázala nabídnout v případě mobilních verzí výkon velmi blízký jejich desktopovým modelům. Čipy totiž byly poměrně malé a herně velmi efektivní (na což se PASCAL generace zaměřila). I když to samozřejmě záleží na formátu používaného notebooku, kdy u dnes populárnějších tenčích verzí samozřejmě takty byly níže kvůli chlazení, a tak výkon tomu odpovídal. Takzvané Max-Q modely ale přesto nabízejí velmi solidní výkon, zejména vzhledem k omezeným možnostem napájení a chlazení tenkých notebooků.

Od nové grafické generace vždy očekáváme posun výkonu tedy i posun efektivity a udržení cenové hladiny. Tedy když kdysi GTX 1070 nahradila GTX 970, podstatně se posunul výkon, spotřeba ale stoupla jen o málo, a tak se výrazně posunula k lepšímu efektivita a cena byla relativně podobná. Nová generace grafik NVIDIA RTX 2000 TURING, však podobný posun nenabízí. Navíc nástupcem GTX 1070 není RTX 2070, jak název může záměrně mást, ale jen RTX 2060, která ve výsledku nabízí podobný výkon za podobnou cenu. Ale to platí pro desktop. V rámci nabídky mobilních grafik NVIDIA již uvedla mobilní RTX 2060 a také RTX 2070 Max-Q a RTX 2080 Max-Q. Ve všech případech karty používají stejná obří jádra stejné konfigurace jako desktopové verze. V případě mobilních edic je ale podstatně omezené TDP karet a tedy takty. Ty jsou u mobilních verzí RTX karet klidně poloviční proti desktopu, a to má samozřejmě zásadní vliv na výkon.

Problém NVIDIA RTX 2000 karet je pak právě velikost čipů a jejich reálné TDP tomu odpovídající (takové, které NV oficiálně neuvádí). PASCAL čipy jsou mnohem menší. Co to znamená? Že menší čip, pokud chcete aby byl úspornější, tak nevyžaduje takové snížení taktů proti většímu čipu. A to je problém. Objevilo se aktuální srovnání kompaktních mobilních PC, kde rozdílem je právě hlavně osazená grafika. Starší Razer Blade 15 s GTX 1070 Max-Q se postavil proti novějšímu Gigabyte Aero 15-X9 s RTX 2070 Max-Q. Gigabyte je o malinko větší, ale víceméně jsou si notebooky podobné a mají podobnou hmotnost přes 2kg.

(zdroj: Computerbase.de)

Je samozřejmě velký rozdíl a zejména u mobilních PC velice v praxi viditelný, když je grafika ohřátá, nebo když uděláte test se studeným počítačem. Výkon se citelně změní a zejména u nové RTX 2070 Max-Q je to velmi znát. Rozdíl výkonu mezi studeným GPU a po několika málo minutách může činit klidně 9%. A samozřejmě běžný výkon v 99% čase, kdy jej budete využívat, bude v praxi odpovídat tomu na zahřátém GPU (stěží budete co pár minut vypínat hru, abyste schladili GPU a posunuli na pár minut výkon zase o pár % výše). U starší GTX 1070 Max-Q takový rozdíl nebyl (jádro bylo menší a tedy se dalo snadněji chladit). RTX 2070 Max-Q tak je „překvapivě“ výkonově jen o několik % v praxi lepší, než starší GTX 1070 Max-Q. A to je problém hned z několika důvodů.

1, RTX 2070 není nástupcem GTX 1070 ale nástupcem výkonnější GTX 1080. Nástupcem GTX 1070 je RTX 2060. Tedy alespoň tak tomu odpovídají ceny apod. Stejně tak má RTX 2070 mnohem větší čip než GTX 1070/1080. Zatímco v desktopu je výkonový rozdíl mezi GTX 1070 a RTX 2070 kolem 30% ve prospěch RTX 2070 a na úrovni GTX 1080, u mobilních Max-Q verzí je rozdíl při zahřátých GPU (tedy takový jako v 99% času kdy budete karty používat reálně bude) jen kolem 7-8%! A to proti 1070! tedy výrazně zaostávat za GTX 1080, kterou výkonově nahrazuje.

2, I kdyby byla RTX 2070 Max-Q nástupcem GTX 1070 Max-Q, což bohužel není (je náhradou GTX 1080), je pouhých 7% výkonu navíc zatraceně málo na zcela novou generaci na novém výrobním procesu s novým typem GDDR6 atd.

Zatímco u PASCAL generace grafik se NVIDIA hrdě a hlasitě hlásila k tomu, že mobilní verze jsou jen o zhruba 10% pomalejší než desktopové verze (marketing to zmiňoval všude možně), u nových RTX karet je najednou ticho po pěšině. Samozřejmě nikdo neříká, že výkon RTX grafik je špatný, pořád se bavíme o velmi dobrém mobilním výkonu, ovšem od nové generace, která stála na vývoji několik miliard dolarů, která využívá nový výrobní proces, nové paměti, obrovské čipy a přichází po více než 2 letech kdy zde byl PASCAL, je určitě na místě čekat mnohem více. Nicméně tento výsledek jen dokazuje, že TURING se NVIDII příliš nepovedl. Sázka na zbytečný real time raytracing, na který nedozrál čas, je kolosální ztráta času i peněz (hlavně pro zákazníky) a výrazné zvětšení čipů bez odpovídajícího nárůstu klasického výkonu má další negativní následek, že pokud potřebujete výkon s omezeným TDP, což je v mobilních PC klíčové, jsou na tom nové TURING grafiky hůře, než PASCAL čipy na grafikách z minulé generace. TURING RTX 2000 zkrátka nepředstavuje posun vpřed, ale spíše úskok stranou, který si pořádně zaplatíme jako zákazníci, bez tomu odpovídajícího přínosu.

Jsem docela zvědav, jak to bude ve výsledku s cenou notebooků. Ale pokud jde o tyhle populární tenčí herní notebooky, vůbec by mě nepřekvapilo, pokud bychom v praxi viděli i případy, kde nový model vybavený RTX 2070 Max-Q bude nabízet za znatelně vyšší cenu prakticky stejný výkon než starší model s GTX 1070 Max-Q. Velikost GPU u nových RTX grafik hraje zkrátka proti nim. A rozhodně tuhle praktickou fyzikální nevýhodu nevyváží, že RTX grafiky umí Raytracing efekty a DLSS, jež se ve hrách prakticky nevyskytují, příliš vyskytovat nebudou a jejich přínos pro uživatele je značně diskutabilní i tam, kde jsou.

Zatímco zákazníci z tohoto vývoje stěží mohou být extra nadšeni, konkurenční AMD cítí příležitost a jsme docela zvědaví na 7nm NAVI, které se v mobilních verzích samozřejmě v druhé polovině roku také objeví. A celkem spolehlivě můžeme očekávat, že nejvyšší verze dokáží výkonově konkurovat i kartám jako jsou mobilní RTX 2060/2070, které z vyšších verzí mobilních karet jsou rozhodně nejpopulárnější (protože jsou cenově dostupnější). Zajímavé bude také sledovat novou GTX 1660, která již bude mít menší 12nm čip bez RT a Tensor části, takže by měla být efektivnější i pro mobilní použití. Každopádně u většiny výkonnějších notebooků to vypadá, že RTX 2000 série mobilních grafik nebude představovat prakticky žádný výkonový posun proti GTX 1000, které tu jsou poslední 2 roky. A to se dá stěží označit za dobý výsledek vzhledem k několika letům vývoje, několika miliardám, co to stálo vyvinout a vysokým cenám, které za to jako zákazníci platíme …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 24
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 01:24:48
avatar
Výkon o moc vyšší být ani nemůže, ty jádra nejsou moc daleko od předchozí generace.

V podstatě je to skoro to samé co předtím, akorát to má tensory navrch.

Jediný důvod proč aktuálně RTX 2080 Ti vede je nejspíš GDDR6 (které zřejmě nejsou moc odolné, bohužel). Čistě raw výpočetní výkon 2080 Ti vs 1080 Ti je ve skutečnosti opačně, než to vypadá.

Notebooky budou mít problém s tím, že ty jádra jsou vážně dost velká a taky docela výhřevná, takže to co jde u desktopu tam prostě nefunguje.

A jestli je problém u GDDR6 s kvalitou (či teplotou, napájením kdovíco) tak potěš koště u notebooku, to má šanci umírat jak na běžícím pásu.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Max Q ne... 2019-02-06 06:03:13

To je docela zajímavý problém.
Jak je tomu u RTX2070 v klasickém provedení, tedy bez Max Q?

V současné době zvažuji koupi nového notebooku. Jsem zvyklej na 17" provedení a tak po shlédnutí e-shopů se mi líbí MSI GE75 Raider s RTX2070 bez Max Q.

Nějak mám zafixováno, že nikdy nebrat Max-Q verze grafik v notebooku. Přijde mi, že za obě ty grafiky zaplatím v podstatě stejně, ale jedna mi dá podstatně nižší výkon. Ono je to vidět právě i v porovnání současných MSI Raider a Lenovo Legion, kdy Lenovo má v podstatě stejnou konfiguraci (rozdíl je jen v SSD kde Lenovo má 512GB a MSI 256 GB),ale RTX 2070 Max-Q a stojí stejné peníze jako MSI Raider s plnohodnotnou RTX2070 (cca 58 tisíc).
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 10:25:58

Max-Q = tenké notebooky s max. 40 dBA hlučností
(osobně preferuji normálně velký hladič)
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 11:37:24

Aha, to jsem nevěděl, že je přímo specifikovaná hlučnost a tloušťka notebooku.

Jako nebudu zapírat, že ten Lenovo Legion s Max-Q vypadá fajnově s tím štíhlým tělem.. jenže podle mě v současné době ty výkonné grafiky prostě nejsou úplně vhodné pro taková těla notebooku. Rozdíl mezi tloušťkami těch dvou výše jmenovaných notebooků je 0,35 cm (zajímavé jsou váhy Legion s Max-Q 2,9kg a Raider bez Max-Q 2,6kg)... že bych obětoval výkon kvůli 0,35 cm, ale zaplatil stejnou cenu? To asi ani ne...
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 09:11:11

Možná bude dobré se zbavit akcíí NVdie
ETNyx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 10:20:24

Tak na tohle byl te správný čas začátkem řijna minulého roku :-D
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 10:00:44
avatar
No... výkon je sice stejný, ale na 2070 máte tu úžasnou možnost si ji v jedné hře ještě více zpomalit do nehratelných fps. Bylo by to tedy super i kdyby to mělo výkon nižší než 1070. Vůbec jste nepochopili tyhle ty RT "výhody"... asi málo koukáte na Nv propagační videa - Vaše chyba
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 12:03:22

Hejtíte hezky... ale když neexistuje alternativa tak je to jen výkřik do tmy :-(
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 12:18:02
avatar
Jestlize jsou popisovane vlastnosti realnym chovanim, tak jde o jednoduche konstatovani faktu. Hate by se to dalo nazvat az v pripade, pokud by se ty karty takhle opravdu nechovaly. Podobny clanek vysel na vice hw webech - oni vsichni lzou? Existence alternativy na popisovane realne chovani techto chipu v praxi nema zadny vliv..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 12:21:32
avatar
citace z článku:

Citace:
Samozřejmě nikdo neříká, že výkon RTX grafik je špatný, pořád se bavíme o velmi dobrém mobilním výkonu, ovšem od nové generace, která stála na vývoji několik miliard dolarů, která využívá nový výrobní proces, nové paměti, obrovské čipy a přichází po více než 2 letech kdy zde byl PASCAL, je určitě na místě čekat mnohem více. Nicméně tento výsledek jen dokazuje, že TURING se NVIDII příliš nepovedl. Sázka na zbytečný real time raytracing, na který nedozrál čas, je kolosální ztráta času i peněz (hlavně pro zákazníky) a výrazné zvětšení čipů bez odpovídajícího nárůstu klasického výkonu má další negativní následek, že pokud potřebujete výkon s omezeným TDP, což je v mobilních PC klíčové, jsou na tom nové TURING grafiky hůře, než PASCAL čipy na grafikách z minulé generace. TURING RTX 2000 zkrátka nepředstavuje posun vpřed, ale spíše úskok stranou, který si pořádně zaplatíme jako zákazníci, bez tomu odpovídajícího přínosu.


jediný kdo tu hejtuje jste vy .... takže poslední varování, následovat bude BAN za HEJT a flame ...

konkurence nemá s touhle situací co dělat, nemůže za to jak se NVIDIA čipy chovají atd.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-14 11:58:16
avatar
aneb když někdo dělá "čest" svému nicku ...
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 20:43:49
avatar
Pánové... Zbytečné se stresujete. Prostě rada 2000 mobilních VGA od Nvidia není to co člověk čekal. Tak to bohuzel je. Spíš mne zajímá.. Proč nikdo nenabízí Radeon VII.. Zitra se ma prodávat.. A furt nic! Kde to je? Proc ALZA nemá předprodej?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - dostupnost R VII 2019-02-06 21:19:06
avatar
Hmm, opravdu ani zmínka v českých eshopech. WCCFTECH Odkaz se vrátil ke staré informaci, že jich bude 5000, kterou ale AMD dementovala. WCCFTECH jde dokonce dál a tvrdí 100ks pro UK, 20 pro Francii, Španělsko. Věřte jedním nebo druhým. Mě je to celkem jedno, o RVII mám zájem, ale počkám klidně měsíc, asi jsem už starý, ale hypetrainy nechávám ujet
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 21:41:00
avatar
To že nemá ALZA jako předobjednávku..to je divný..Sice VEGA 64 je už fakt za paradní cenu(jako nová)..ale Radeon VII...jedna velká 0..nějak nevěřím..že zitra tam bude
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 22:36:08
avatar
ona je otázka kolik jich AMD poslalo výrobcům, kteří si na ně nalepí nálepky (protože všechny karty budou zatím jen referenční) a kolik si jich nechalo pro sebe ... Radeon VII by totiž měl být v prodeji poprvé přes AMD.com ...

pravdou je, že výrobci o ty referenční verze moc nestojí, protože se nedokáží s nimi odlišit od jiných výrobců jako je tomu u nereferencí, kde je jiných chladič a tak si můžou i hrát s cenou. Třeba obvykle dražší výrobci když budou prodávat referenční Radeon VII za svých obvyklých +40 dolarů proti základní ceně, tak kdo si to asi koupí? čím se bude lišit reference od obvykle levnějšího Sapphire za 699 od reference obvykle dražšího ASUS za 739 dolarů? ....

uvidíme, AMD několikrát jasně oficiálně řeklo, že karet má připraveno více než 5 tisíc co se spekulovalo. Takže uvidíme kolik z těch tisíců karet AMD poslalo výrobcům na nalepení log a kolik se nechalo pro sebe pro přímý prodej .... pokud se tedy karta bude skutečně poprvé prodávat i přímo přes stránky AMD
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 07:04:12
avatar
Když nemá Alza ani předprodej.. Tak to znamená že b na Launch bude akorát jedno velke NE. 5000 karet připraveno na spouštěcí den.. To je málo.
Skutchi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RTX 2080 2019-02-06 21:44:51

Měl jsem možnost si vyzkoušet jak RTX 2080 MAX-Q tak plnohodnotnou. MAX-Q verze je opravdu dost osekaná na výkonu kvůli taktům, je to daň za tenké notebooky.

Plnohodnotná RTX 2080 v MSI GE75 už je jiné kafe. Tam se dostávám na hranici 10000 bodů v TimeSpy a to už je na 150W GPU docela dobrý posun.

https://www.3dmark.com/3dm/33220339?
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 21:53:24
avatar
To jako že to MSI GE75 ma display 1920x1080?Sice 144MHZ..ale 1920x1080??? Proč tam rvou tu 2080?? Tohle rozlišení a tahle VGA?
Skutchi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 21:57:22

Rvou to tam proto, že si můžeš všechny hry na plné detaily v těch 144Hz (ne MHz) užít. Nic ti taky nebrání si jej taky například připojit ke 4K televizi.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 22:13:13
avatar
Hale...jako jsem na počitačích už od doby Commodora 64.Furt mi hlava nebere že se hrotí nějakých 144mhz.Jako 60 a 100mhz..to je rozdíl..to jako beru...ale 100 vs 144 Nevidím rozdíl.Nebo hrát hru ve 50fps nebo 100fps..pro mne žádný rozdíl.Cenově samozřejmě rozdíl znatelný .To že připojíš ten Notebook ke 4K TV..proč bych to dělal? 4K TV mám doma..ale připojovat k tomu Notebook a pak hrat hru..to mi přijde divný.Spíš připojím mobil a jedu bezdrátově nějaké ty hry.To beru jako rozumnou a chytrou věc.Podle mne..kupovat Notebook s 1920x1080..a k tomu tuhle drahou VGA..je blbost..jen marketing..a měření..kdo má větší ÚD
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 06:45:34

Musíš si uvědomit, že lidi, co si kupujou tyhle noťasy s RTX2080 si buď měřej úd jak ty píšeš a nebo má doma normální monitor s lepším rozlišením, který připojují k NTB a hrajou na tom hry a podobně a občas potřebují s NTB i odejít pracovat mimo domov.

Ono zkus si pracovat třeba s textem na 17" noťasu v rozlišení 4K delší dobu... to je fakt nic moc (teda aspoň pro mě)... ano, můžeš si přepnout rozlišení, zvětšit text a pod.. ale to je docela otravný.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 09:32:34

Nevím, jestli Vám mám věřit, že nepoznáte rozdíl mezi 50fps a 100fps nebo 144fps. Možné by to bylo, jsou lidé barvoslepí, co neumí odlišit zelenou a červenou od sebe, možná je nějaká jiná porucha vidění, která lidem neumožňuje rozlišit trhaný pohyb od plynulého.
Pro zdravé lidi tam ale rozdíl je, dokonce propastný, a ten rozdíl mezi 50fps a 144fps je mnohem větší než rozdíl mezi 720p/FullHD a 4K v rozlišení. Alespoň ve hrách vždy platí plynulost > rozlišení. Neříkám u práce s grafikou nebo textem, ale to asi nebude primární účel herního notebooku.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 11:37:44
avatar
Stačí číst. Rozdíl mezi 60 vs 100Mhz je prostě poznat. Rozdíl mezi 100 a 144mhz.Pro mne poznat není. Očim mne nebolí.. Nejsem po čase unaven. Dále rozdíl 50FPS nebo 100FPS ve hrách... To nepoznám. Samozřejmě.. Když si zapnu třeba Fraps.. Tak to vidím..to uz ale spíš pracuje psychika.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 13:38:47

Já to po vás bohužel čtu, ale vy si to asi nečtete. Jinak byste nemohl psát o rozdílech 60Mhz vs 100Mhz. To má být co? Frekvence starého Pentia před a po zapnutí turba?
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 01:12:45
avatar
A teď si představ že jde poznat i rozdíl mezi 120fps a 300fps, při těch 300fps je hra plynulejší i když to monitor nedokáže zobrazit, proč to tak je se mě neptej.
Stejně tak u monitorů, 60hz/75hz jde velmi dobře vidět, stejně tak 100hz/144hz.

Jestli to nepoznáš tak ti gratuluji, alespoň nemusíš utrácet za lepší GK a rychlé LCD.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 10:50:07
avatar
I s freesync? Jak to tak čtu, tak bych měl litovat, že jsem celého Half Lifa 2 prošel jen na zcela zoufalých a nedostatečných 60 fps s obyčejnou synchronizací.

A nechoď na mě s tím, že dříve bylo luxusní rozlišení 1280x1024, ale dnes je to ultralowend, protože rozlišení a fps je něco rozdílného. Zatímco u fps existuje jasná hranice mezi plynulý-neplynulý, tak u rozlišení bych bral klidně 15360x8640 (oproti minulosti obrovský nárůst), kdyby to nebylo spojeno se statisícovými rozpočty a nedostatečně výkonným HW. U rozlišení tak jasně daná hranice není, protože někdo i dnes hraje v 1366x768, ale jen šílenec hraje při 20 fps a nevadí mu to. U rozlišení je ta potřeba po vyšších číslech oproti minulosti mnohem vyšší než u fps, takže kde bylo dříve 60fps v pohodě/luxus tak dnes je to pořád a stále v pohodě. Proč asi...

Lidi neblbněte, v minulosti to nevadilo nebo to byl dokonce luxus a dnes v době freesync s LFC je to velký problém? Když si k tomu připočtu ty nárůsty ceny herního HW v řádu násobků, tak se podobnému šílenství směju od ucha k uchu.

Zatímco vyšší rozlišení než mainstreamových 1920x1080 je toužebný cíl většiny hráčů, tak touha po víc jak 75Hz@freesync je extrémně malá a živená jen marketingem. Proč asi...
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 16:53:59

Touto poruchou trpia asi hlavne konzolisti Minule sa so mnou nejaký hlupák hádal že lepšie je mať xbox one S ako môj setup (i5 8600k @ 1080ti) ...že tam má krajšiu grafiku a stabilné fps kdežto aj on po svojich skúsenostiach (gtx 1080) na PC vraj zažíval framedroppy ... takže ma už fakt nič neprekvapí
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 10:58:38
avatar
Jenže on ty framedropy na GTX 1080 skutečně zažívat mohl . Na PC máš/můžeš mít víc balastu na pozadí, takže frame dropy můžeš zažívat i na PC za 60 tisíc, protože např. antivirus má IQ tykve. Grafiku ale krajšiu mít nemohl, v tom kecal.
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 11:55:02

Tak hlavně hry na PS a Xbox jsou mnohem lépe optimalizovaný, ptozoze to je udělaný na jeden hardware. Ale počítačů je nepřeberné množství kombinaci komponent.
SS.Lujz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mobilita 2019-02-10 11:22:13
avatar
DD, proč výrobci laptopů nedávají RX 570,580 ky a AMD ryzen do svých strojů? Na trhu sou jen snad dva stroje s 560 kou ale nic výkonějšího. Před půl rokem jsem si kupoval laptop na mobilní gaming docela ssem koukal.. Samej intel a nvidia.. Chtěl sem ryzen 5 a aspoň RX 570 4gb.. Bohužel.. nakonec sem sahnul po gtx 1060 ce... Proč výrobci nepoužívají, v mnoha ohledech lepší a výhodnější komponenty od AMD? Strašně rád bych si koupil celokov od asusu s amd platformou.. bohužel na našem trhu takové stroje úplně chybí.. Nechci 2070 nebo 2060 chci AMD!! Myslíš že s příchodem navi se to zlepší? Sem s toho frustrovaný..
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-10 12:56:03
avatar
Protoze OEM vyrobci sleduji primarne svoje vlastni zajmy a bylo to pro ne ted delsi dobu jednoduse ekonomicky vyhodnejsi (ziskovejsi). Vesmes v tom odvetvi jde o dlouhodobe smlouvy a nejvetsi dodavatele nabizeji vpodstate pro mensi konkurenci nekonkurovatelne, vyhodnejsi podminky(ta nejvetsi firma byla za tyhle postupy jiz drive odsouzena k vysokym, ale stejne neumernym pokutam). Jak to tak byva, tak recidiva se kona prilis casto a to jeste s tou vyhodou, ze o to lepe tito recidiviste vedi, jak v tom chodit a jak uklizet dukazy. Z techto duvodu se tak mnozi oem kompletne vybodli i na diverzifikaci, asi aby ziskali jeste vyhodnejsi dodavky.

Na obycejneho koncaka obvykle s prominutim "sere pes"..

Pro nas nastesti situace dosla pomerne daleko, ta mala konkurence prisla s opravdu povedenymi produkty a tak se ocekava, ze situace se zacne ted pomalicku zlepsovat - bude to ale stejne beh na dlouhou trat a kdyz zakaznici nedaji dostatecne najevo, ze maji zajem i o jine kombinace hw, tak se to muze snadno zvrtnout do nedavneho stavu..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Age of Empires 2: Definitive Edition přichází
Age of Empires 2: Definitive Edition přicházíPátek, 23 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 6x
Komentářů: 0
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2: Záběry z hraní
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2: Záběry z hraníČtvrtek, 22 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 29x
Komentářů: 0
Control – nová hra od tvůrců Maxe Payne a Alana Wakea
Control – nová hra od tvůrců Maxe Payne a Alana WakeaStředa, 21 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1061x
Komentářů: 10
Humankind – nová tahová strategie ve stylu CIVILIZATION
Humankind – nová tahová strategie ve stylu CIVILIZATIONStředa, 21 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 661x
Komentářů: 0
Borderlands 3 – kompletní představení hry roku 2019
Borderlands 3 – kompletní představení hry roku 2019Úterý, 20 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1171x
Komentářů: 6
Nové Need for Speed podrobněji. Vypadá hrozně.
Nové Need for Speed podrobněji. Vypadá hrozně.Úterý, 20 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1327x
Komentářů: 6