Nereferenční Radeon RX VEGA se konečně blíží: otestovaný POWERCOLOR je přesně co jsme chtěli! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 30 listopad 2017
altTichá nereferenční RX VEGA s úsporným režimem a překvapivě slušnou cenovkou!

 

 

 

 

Asi jste zaregistrovali, že se v posledních dnech konečně objevuje více a více RX VEGA karet v nereferenčním provedení. Oficiálně své modely ukázal už dávno ASUS, ale stále je neuvedl na trh, i když ji sám používám už více než měsíc a s recenzí tak čekám.

Nyní se k němu přidal i Gigabyte se svým WindForce 2x modelem:

A před několika dny se pochlubilo se svou verzí i XFX:

RX VEGA mají i další výrobci, mezi nimi je i Sapphire, jehož uniknutý prototyp se již také na webu objevil. Zatím vám ale nesmím ukázat finální verzi, Sapphire si překvapivě nepřeje, aby se o její kartě před uvedením vědělo (takže jako že o nevíte ;) ). No a aktuálně poslal PowerColor některým novinářům předem svou RX VEGA 64 RED DEVIL:

A tak ji mnozí rozebrali a udělali testy. Nejsou finální, protože se chystá velký update ovladačů, zaměřený i na VEGA architekturu a karty se do obchodů dostanou právě spolu s tímto update, takže aktuálně se čeká na finální verzi ovladačů. Nicméně například ComputerBase.de, udělal krátké preview této karty, od které si slibujeme, co nám RX VEGA v klasických referencích (s výjimkou té skvělé AiO), nedodávají. Tedy tichý provoz!

A dobrá zpráva, RX VEGA v provedení PowerColor RedDevil příjemně překvapila. I když překvapila je možná přehnané, už při pohledu na ní je jasné, že ten obří chladič určitě zvládne hodně :). Karta má 30cm na délku, zabírá 2,5 slotu a je 13,5cm široká. Obří pasiv s masivními heatpipe chladí 3 ventilátory o 85mm.

PowerColor z nějakého důvodu osadil kartu hned trojicí přepínatelných Biosů! Standardně má nastavený OC BIOS s 260W, prostřední BIOS má 220W a ještě je tu SILENT Bios, který má taktéž 220W ale místo 65° má nastaveno až 80°C a tedy ventilátory drží na nízkých otáčkách. Jak asi tušíte nastavení spotřeby ovlivňuje takty, a tedy výkon karty, ovšem ne tak zásadně, jak by se zdálo.

S OC BIOSem měla karta stabilně takty kolem 1446-1496MHz. S prostředním BIOSem měla 1380 – 1437MHz a se SILENT BIOSem pak takty byly taktéž 1384-1442MHz. Rozdíl výkonu jsou pochopitelně jen jednotky % a obecně vzato nestojí za to tu kartu honit na ty nejvyšší takty. Zejména když výměnou za 1-2FPS ve 4K rozlišení, co ten rozdíl taktů udělá, je karta znatelně hlučnější a pochopitelně znatelně více žere.

Mimochodem ano, i na SILENT režim je tahle nereferenčně chlazená POWERCOLOR VEGA o 2% výkonnější, než referenční verze, přičemž na rozdíl od ní je naprosto tichá, pouhých 34dBA je úžasná hodnota (za vynikající je přitom v této třídě považováno 36-37dBA), i když za to mění tu teplotu až 80°C na jádru. Ale umí i těch běžných 65°C ve standardu, kdy pak má kolem 40dBA. No a jak se dalo čekat, má tahle výkonnější tišší nereferenční RX VEGA i zároveň nižší spotřebu než reference o 15W. Výkonové testy budou později, AMD chystá již tradiční velký UPDATE ovladačů a měl by být zaměřený i na VEGA. Nicméně víme, že výkonově je RX VEGA 64 v novějších DX12/VULKAN hrách poměrně jasně nad úrovní GTX 1080 OC, a ne tak daleko od GTX 1080 Ti, což není špatně na grafiku s cenovkou aktuálně cca 16 tisíc u nás. POWERCOLOR DEVIL RX VEGA 64 je dokonce už v předprodeji a stojí 559 Eur, tedy jen 14 500 korun vč.DPH, což je na úrovni aktuálně vydaných GTX 1070 Ti. To není špatné. Tak doufejme, že tomu tak bude i nadále, protože stále je potíž koupit i ty referenční verze, poptávka je stále vysoká a ceny se drží stále výše, než by měly …

Osobně už více než měsíc používám RX VEGA 64 ve verzi STRIX od ASUS, a podobně jako PowerColor, tohle je ta VEGA, kterou chceme domů, tedy především tichá karta. Výkonově se navíc zřetelně zlepšuje s každou verzí ovladačů, a tak jsem docela zvědav na ten chystaný velký update a pochopitelně vám nabídneme recenze, jakmile to bude možné. Ohledně dostupnosti karet v obchodech, nevím, kolik jich bude, ale tentokrát už je prostě výrobci opravdu na trh uvedou, to už je 100%. Termínově to zatím vypadá někdy do 14 dnů.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 04:28:21
avatar
Pasiv na Devilce je fakt solid. Škoda jen té chybějicí pasty na HBM v předprodukci.. ještě že to napravili.
del42sa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 08:48:13

Citace:
Nereferenční Radeon RX VEGA se konečně blíží: otestovaný POWERCOLOR je přesně co jsme chtěli!


opravdu jsme tohle chtěli ?? Výkon GTX1080FE a tuhle spotřebu ? o tom dost pochybuju...

Citace:
When delivered, the PowerColor Radeon RX 64 Red Devil requires an average of 337 watts in game mode and 285 watts with the silent BIOS. The standard BIOS comes with 287 watts to almost the same value.

In addition, the graphics card can be overclocked, but the success is small. The highest power state can be overclocked from 1,630 MHz to 1,677 MHz, which corresponds to an additional 47 MHz.

However, the resulting disadvantages are enormous. The power consumption increases to 375 watts, the graphics card is very loud


Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 12:55:20
avatar
také v tom článku píší, že ten Silent mod by měl být tím hlavním a že na něm má karta skvělý výkon, většinou na nebo nad úrovní GTX 1080 OC a je extrémně tichá a cena je velmi solidní ....

A tichou RX VEGA je přesně to, co jsme chtěli .... výkon na úrovni GTX 1080 OC byl také očekáván před uvedením karty a tam jsem ji pozicoval už měsíce před oznámením ;) .
Edaa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-02 21:25:22

Je dobre, ze nereference jsou konecne na svete (skoro), ale od Silent modu bych tedy vykon na urovni OC verzi GTX1080 neocekaval.

V clanku pisete, ze "Mimochodem ano, i na SILENT režim je tahle nereferenčně chlazená POWERCOLOR VEGA o 2% výkonnější, než referenční verze".

Podle computerbase.de je referencni GTX1080 srovnatelne rychla, jako Vega 64 (GeForce je o zanedbatelne 1% rychlejsi)
https://www.computerbase.de/2017-08/asus-radeon-rx-vega-64-vorserie-test/2/#abschnitt_benchmarks_in_ultra_hd

TechPowerUp s aktualnimi ovladaci ukazuje to same, treba tady test z 24. listopadu
https://www.techpowerup.com/reviews/EVGA/GTX_1070_Ti_FTW2/28.html

Takze snad bude konecne rozumne ticha Vega, ale vykon v silent modu bych neprecenoval. Rozhodne nebude na urovni GTX1080 OC edici, spis na urovni klasicke GTX1080 FE.

Tak i tak je to dobra zprava. Konecne bude alternativa k GTX1080 s poradnym nereferencnim chlazenim. A to za 5 minut dvanact, kdyz jsou vanoce za dvermi. Snad to zasilkovky budou stihat dodavat.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-02 23:07:46
avatar
ono hodně záleží, jaké hry do toho srovnání zařadíš, převahu starých DX9-10-DX11, pro které není VEGA primárně stavěna ani optimalizovaná nebo modernější DX12/VULKAN hry, pro které si novou grafiku budeš kupovat spíše a kam VEGA jako architektura směřuje.... osobně si myslím, že hry starší jak 2 roky nemají ve srovnáních co dělat, kvůli nim si novou grafiku kupovat nikdo nebude, protože to má zahraný na té staré a spíše ho zajímají, jak šlapou aktuální hry a zejména ty na nejaktuálnějších technologiích, které budou používat i dalí a další hry ... .... takže osobně budu vycházet z našich testů, kde právě testujeme novější hry
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 09:16:14

Tak já si myslím že by v testu měli být pro srovnání i starší hry, hodně lidí je rádo hraje jelikož ne každému se ty nové až tak zamlouvají, neříkám že by tam měli být hry co nám výkonem nic neřeknou, ale třeba na GTA IV byla náročnost vidět pěkně a jelikož je to hra kterou hraju rád, tak mě výkon rozdílných grafik zajímá.. Já třeba nekupuji grafiku jen kvůli pár novým hrám které mě neoslovili, ale nejvíce hraji právě ty starší a u nich chci vědět o kolik si s novou grafikou polepším či pohorším... já jako kupující přece nemůžu za to, že nové grafiky nejsou pro některé hry optimalizované jako u konkurence i když jsou třeba technologicky dál.. pro mě je důležitý přínos jak u starších tak i u nových her a podle toho se v závěru rozhodnu..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 12:18:39
avatar
proč by tam měly být? Z hlediska výkonu jsou nepodstatné, protože je jasné, že když je zvládala předchozí slabší generace grafik z které většina přechází, tak je ta nová silnější zvládne taky, takže staré hry ti neřeknou vůbec nic ...
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 14:17:01

Tak já to chápu Honzo, proč tam dávat staré hry které frčí i na starších grafikách bez problému, ale jak jsem psal tak třeba zrovna GTA 5 je náročnější ve 2K a 4K než Prey i když chápu že je to nová hra..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 14:47:38
avatar
jenže proč je GTA 5 náročné? Protože není dobře optimalizované na nový HW apod. GTA 5 navíc používá jedinečný engine, který není typický na trhu s hrami, PREY ale používá jeden z nejrozšířenějších herních engine vůbec, CryEngine navíc v jeho starší verzi. Takže otestováním GTA 5 nezjistíš z hlediska výkonu a schopností nových grafik nic více, než že hra na nich jede lépe než na staré generaci protože jsou výkonnější .... otestováním Prey hry vlastně zároveň otestuješ dalších několik her používající stejný herní engine byť v jeho zastaralejší verzi, ale ta která se vyskytuje u mnoha dalších her a novější verze se také objevují ... GTA5 je prostě do technologického testu grafikých karet už nepatří.
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 13:15:36

Pozri si uzivatelsku recenziu Asus ROG Strix Radeon RX Vega 64 na cnews, alebo aj inde na zahranicnych portaloch.

V danej situacii skutocne nic-moc a spoliehat sa nato, ze snad raz pride cas, ked nejake "zazracne" ovladace vykon posunu je mimo misu, mozno ano, mozno nie a ak ano tak na trhu uz budu lepsie karty.

V principe su rozdiely medzi referencnymi a nereferencnymi minimalne, vyrobcovia zachovavaju vacsinu veci vratane napajacej kaskady, lebo ta referencna je dobra, len pouziu iny layout, chladic a pridaju nejaku bizuteriu navyse.

Smutne je, ze aj vysperkovane nereferencne Vegy trpia zlymi prevadzkovymi vlastnostami, ci uz spominany Asus alebo aj tyka sa to aj Powrcoloru a Gigabyte.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 13:48:07
avatar
Je to asi do znacne miry individualni zalezitost, ale mne treba na nereferencich zajima vylozene jen to efektivnejsi chlazeni, a pripadne posileni napajeci kaskady. Nejaky narust "tovarniho" vykonu v paru procent je mi u nerefernci vylozene ukradeny.

PS: Vegy jsou do znacne miry zajimave pro jinou cilovou skupinu, nez GTXka
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 14:11:40

Skor je to o tom, ze v pripade Vegy 64 maju nereferncie nizku pridanu hodnotu, ak uz Vegu 64 tak rovno referencnu Liquid alebo referencnu s custom blokom.

Daleko vyssi zmysel maju nereferencie pri Vege 56.

Problem je aj to, ze ten kto ma na Vegu 64 tak bude mat aj na pripatok do 1080Ti, trhovo nie je Vega 64 atraktivna.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 14:48:36
avatar
pokud by RX VEGA 64 nebyla atraktivní, tak by se neprodávala, musela by s cenou dolů a výrobci grafik by se neobtěžovali s jejich nereferenčními modely ....

evidentně je RX VEGA 64 velmi atraktivní ...
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 16:00:44

Statistiky predaja neviem a ani AMD uz nerozdeluje CPU a graficku cast vo vysledkoch a nie je jasny pomer na trzbach, ale v pripade AMD najskor trhova logika neplati.

Alebo sa Ryzeny predavaju zle, ked ich AMD zlacnovalo?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 19:16:54
avatar
statistiky prodeje jsou jednoduché .... všechno co AMD vyrobí se okamžitě prodá. Žádné jiné vysvětlení proč jsou grafiky AMD letos nedostatkové zboží i když některé modely stojí i výrazně více, než by měly, není ....

Kdyby AMD dokázalo nechat vyrobit více grafik aniž by si tím nezadělalo na nějaké problém, udělalo by to ....

No, na to že Ryzen měly většinu roku pozici jasné volby, tak jejich podíl nebyl zdaleka 100% ... a určitě to nebylo proto, že by byl drah ;) nicméně zapomínáš, že AMD nedokáže vyrobit více, než necelých 30% toho, co celý trh potřebuje, což mimo jiného výrazně ovlivňuje tržní prostředí a to do takové míry, že prostě nejde o to jaké jsou produkty, nebo kolik stojí, stejně AMD nikdy Intel překonat na trhu nemůže, takže na prodeje si nestěžuje (tím spíše po té bídě v minulých letech a to ještě pořádně neuvedlo mobilní nové CPU), úprava cen spíše souvisela s tím, že některé modely nedávaly za ty vyšší ceny smysl, taktéž konkurence vydala schopnější CPU a tak AMD upravilo ceny aby bylo atraktivnější, navíc když nyní už vyrábí nástupce současných čipů a nechce aby jako intel muselo řešit přítomnost 2 dalších generací svých čipů ve skladech když bude chtít brzy začít prodávat novou generaci ....
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-03 20:52:53

Ja si myslím, že VEGA je už dosť dlho na trhu a už o nej asi vieme všetko, vieme čo jej ide dobre čo jej nejde dobre, kde má nejakú výhodu a kde má nevýhody. Dnes by človek asi musel byť skutočný ignorant, aby si kúpil VEGU alebo GTX a až potom zistil, že urobil chybu. Jednoducho ak si pozriem jedno, potom si pozriem druhé a viem čo chcem, tak nemôžem mať problém si vybrať.
Ak chcem špičkový výkon pri relatívne dobrej spotrebe, istotu optimalizácií nie len dopredu, ale aj dozadu, chcem plug and play riešenie - beriem GTX.
Ak chcem nové technológie, ktoré možno v budúcnosti prinesú nejaké výhody, nestarám sa o staré veci, netrápi ma trochu vyššia spotreba, rád sa hrabem v ovládačoch a nastaveniach, a potrebujem robiť aj niečo iné ako sa iba hrať - beriem VEGU.
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 12:28:18
avatar
Tak schválně, kolik bude stát v ČR. Nejlevnější referenční 64ka v Alze je za 16k.
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 21:22:27

Tak na Alfě je nereferenční Asuska za cca 18 500,-Kč což je myslím dost, ale nějaké nadšence si jistě najde... já za tu cenu koupil GTX 1080 Ti s vyšším výkonem a nižší spotřebou, holt měl jsem ještě štěstí na dobrý kup..
Martys1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-01 18:32:01

Já jsem spíš zvědavý, kdy a v jakém počtu budou nerefence u nás v obchodech dostupné.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELu
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELuÚterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2245x
Komentářů: 27
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.Úterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 7
Jak určitě nestavět počítač!
Jak určitě nestavět počítač!Neděle, 16 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4035x
Komentářů: 32
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.Sobota, 15 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1635x
Komentářů: 3
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?Středa, 12 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 3
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?Úterý, 11 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 3